Povrchová úprava a obkladanie krbov: prírodný kameň alebo keramika?

Krb - miesto pre rodinné oslavy, teplý a útulný kútik, ktorý prispieva k pokojnej konverzácii a príbehom o naliehavých záležitostiach. Táto oáza pokoja a pohodlia láka celú domácnosť. Ale skôr, než sa dostanete pred krbom v pohodlnej stoličke, musíte tvrdo pracovať na vytvorení atmosféry pohody a harmónie, ktorá nesie tento nepostrádateľný atribút každého vidieckeho domu. Jedna z etáp budovania rodinného krbu je orientovaná na krby. Štýl miestnosti a trvanlivosť tohto prvku interiéru závisí od toho, ako a ako bude fasáda krbu zastrihaná.

Výhody povrchovej úpravy prírodného kameňa

Povrchová úprava krbom kameňom je jednou z najpopulárnejších metód dyhovania a na to existuje niekoľko dôvodov.

  1. Takéto krby sú veľmi krásne, pretože žiadny materiál nemožno porovnať s prírodným kameňom a jeho neprekonateľnou príťažlivosťou a estetikou.
  2. Pri zahrievaní dosky z prírodného kameňa nevypúšťajú žiadny dym ani jedovaté látky, pričom vzduch v miestnosti je čistý a čerstvý.
  3. Prírodný monolit je schopný odolaťtakmer akúkoľvek fyzickú aktivitu (šok, mechanické poškodenie atď.).
  4. Takýto obkladový materiál má vysokú tepelnú odolnosť.
  5. Prírodný kameň sa môže spracovať rôznymi spôsobmi, čím sa mu dodá forma, ktorá sa vám páči, čo znamená, že v dome môžete vytvoriť svoj vlastný obraz a štýl, čím opäť zdôrazníte svoju pôsobivosť a individualitu.

Výber obkladového kameňa

V zásade je možné dokončovanie krbov vykonávať takmer akýmkoľvek prírodným kameňom, pretože tento materiál má v každom prípade všetky uvedené vlastnosti. Hlavnou výhodou prírodného kameňa je jeho konštrukčné možnosti. Pokiaľ však ide o trvanlivosť, približná životnosť krbov z rôznych druhov kameňov sa môže výrazne líšiť. Tak, napríklad, krb z vápenca alebo farebného mramoru začne "starnúť" za 30-70 rokov, a nakoniec k zničeniu môže dôjsť za 100 a 600 rokov. Toto číslo sa môže líšiť v závislosti od podmienok, v ktorých sa výrobok nachádza, a od toho, ako sa oň správne staralo.

Žula a mramor sa najčastejšie používajú na obloženie fasády krbu.Žulaje silná a dostatočne trvanlivá hornina, je dobre spracovaná a leštená, ale jej náklady sú dosť vysoké, pretože proces ťažby tohto kameňa je náročný a časovo náročný.

Mramornie je o nič menej populárny ako žula, pretože jeho jedinečný dizajn je veľmi krásny a zaujímavý. Nie pre nič v starovekučasy boli vyrobené z mramoru z rôznych sôch, stĺpov a dokonca aj celých domov.

Mramorové obloženie kombinuje krásu prírodného dizajnu s maximálnou trvanlivosťou

Okrem mramoru a žuly sa však na obkladanie krbových skupín môžu používať rôzne pieskovce, vápence, tufy a iné materiály.

Na samostatnom riadku by som rád vybral kameň na kachle (mydlový prášok). Tento minerál má veľmi vysokú tepelnú kapacitu (takmer 2,5-krát vyššiu ako u bežných keramických tehál). Ohrieva sa oveľa rýchlejšie a dlhšie udržuje teplo.

Krb obložený pieskovcom je zvláštny - tento materiál je oveľa lacnejší ako žula a mramor
.

Ak nemáte finančnú spôsobilosť na nákup prírodného kameňa, je pri pohľade na krb s umelým kameňom vynikajúca alternatíva k prírodným materiálom. Tento typ dekorácie nielen výrazne ušetriť peniaze, ale vytvorí krásny krb, ktorý vo svojej estetickej príťažlivosti nebude o nič horšie ako krb lemovaný prírodným monolitom.

Technológia obkladania krbu prírodným kameňom

Zdobenie krbu dekoratívnym kameňom je náročný proces a jeho vlastnosti sú primárne spôsobené fyzikálnymi vlastnosťami materiálu a niektorými odlišnosťami jeho výrobnej technológie.

Príprava povrchu

  • je potrebné najprv dôkladne očistiť povrch muriva od prachu a rôznych inklúzií;
  • prehĺbiť švymurivo do hĺbky najmenej 1 cm;
  • prilepíme povrch ohniska s výstužnou sieťovinou s bunkami 5x5 cm.
  • pokračujeme s nastavením obkladového materiálu

Na podlahe kreslíme kriedovú figúrku presne zodpovedajúcu jednej zo zvislých stien krbu (tvar a veľkosť by mali byť absolútne identické) a začnú sa rozmiestňovať všetky obkladové prvky, ktoré sú navzájom zafarbené do farieb a hrúbky.

Je dôležité: ak sú rozdiely v hrúbke dlaždíc významné a samotné majú nerovnomernú štruktúru, nie je vôbec potrebné usilovať sa o to, aby sa v ideálnom prípade navzájom prekrývali - ich povrch je zakrivený a celková hmotnosť krbu bude vyzerať harmonicky.

Ak je povrch materiálu, ktorý ste si vybrali, hladký, je lepšie odhodiť dlaždice, ktoré sa líšia hrúbkou od zvyšku, pretože inak budete musieť zmeniť hrúbku vrstvy lepidla v tých miestach, kde bude položená podobná vrstva. kachle.

Dôležité: najskôr naneste najtenšie dlaždice pomocou minimálneho množstva lepidla. Takéto zvláštne usmernenie vám pomôže v ďalšej práci.

Nuance

Tvárou v tvár krbu vlastnými rukami je pomerne jednoduchý proces a každý si s tým poradí. Táto práca má však stále svoje vlastné nuansy.

Malé kúsky zostávajúce po orezaní sú umiestnené na jemných miestach, napríklad v blízkosti vnútorných rohov alebo na samom dne krbu.

Ak má prírodný kameň, ktorý používate na obloženie nepravidelný tvar, potompred pokládkou musí byť označená. Po montáži všetkých prvkov na seba v strede každej dlaždice, je jeho číslo napísané pastelkami a čísla priľahlých dlaždíc sú podpísané pozdĺž jeho tvárí. Takže sa nebudete zmiasť, čo by mala dlaždica ležať na jednom mieste alebo na inom mieste.

Kovanie a značenie obkladačiek z prírodného kameňa

Kladenie prírodného kameňa

Začať proces kladenia od spodných rohov zdola nahor. Potom položte horný horizontálny riadok a potom všetky ostatné riadky zľava doprava, zhora nadol.

Postup lepenia dlaždíc

Ak má povrch vášho krbu výšku viac ako 50 cm a dlaždica, ktorú ste vybrali ako obklad, je dostatočne hrubá (do 10 mm), potom sa odporúča použiť drôtené upevňovače S, ktoré dodajú celej konštrukcii dodatočnú pevnosť a spoľahlivosť. Tento háčik je upevnený na výstužnom pletive a na jeho spodnom okraji je inštalovaný obklad. Je potrebné použiť takéto upevnenia približne v každom pol metra výšky a vo všeobecnosti platí, že čím hrubšia je obkladová dlažba, tým častejšie.

Nie je potrebné začať včasné injektovanie. do dvoch dní po ukončení dokončovacích prác. Najprv je potrebné skontrolovať na nenápadnom mieste alebo na kúsku dlaždice, či malty zanechávajú stopy, aby sa nepokazil vzhľad vášho krbu.

Výzdoba krbov s umelým kameňom je podobná procesu, ktorý sa kladie na dlaždice z prírodného kameňa, ktorý bol práve opísaný.

Krbová doska - klasickážáner

Čo obkladačku k obloženiu

Zdobenie krbu obkladmi v posledných rokoch sa stalo menej populárnym ako dyhovanie prírodným kameňom, pretože dlaždice sú nielen krásne a štýlové, ale aj moderné.

Ako obkladový materiál sa používa terakota, majolika, porcelán a slinok. Všetky tieto typy dokončovacích materiálov, hoci majú podobné vlastnosti, sa stále značne líšia.

Majolica -je glazovaná, stlačená keramická dlažba so vzorom. Vďaka tomu má jasný lesk a lesk, ktorý dokonale dopĺňa priestory v klasickom štýle.

Krb obložený majolikou a terakotou

Terakota- glazovaná keramická dlažba.

Porcelánový kameninový materiálje dokončovací materiál podobný svojim vlastnostiam ako prírodný kameň. Táto "podobnosť" je spojená nielen s externými údajmi, ale aj s vlastnosťami materiálu.

Slinokje hrubá keramická dlažba z ílu s rôznymi prísadami.

Keďže hlavnou zložkou keramickej dlažby je hlinka, nemá to vplyv na účinnosť ohniska, hoci mierne zvyšuje dobu ohrevu vykurovacieho zariadenia.

Príprava na pokládku

Povrch ohniska, samozrejme, musíte starostlivo pripraviť a vyčistiť od všetkých druhov znečistenia. Potom upevnite mriežku. Najlepšie je pripevniť ho na drôtené úchytky, ktoré zostali v spojoch muriva. Ale ak tam nie sú, môžete použiť bežné klince s dĺžkou do 10 cmnosenie kovových podložiek na nich. tieto nechty sú poháňané priamo do švíkov.

Povrch pripravený a pokrytý výstužnou sieťovinou je vyrovnaný lepiacim roztokom určeným na lepenie keramických obkladačiek. Naneste lepidlo špachtľou. Keď je povrch úplne suchý, môžete postupovať priamo na dlažbu.

Pokládka keramických obkladačiek

Pred začatím práce sa odporúča urobiť značenie pomocou bežného lana s platinou, ktorá sa dá pripevniť na klinec. Je to v tomto smere a budeme viesť proces kladenia.

Správne umiestnenie olovnice počas inštalácie obkladačiek

Začnite od spodného radu. Lepidlo nanášajte zubovou stierkou priamo na stenu s predpokladom, že na ňu položíme jednu alebo dve dlaždice. Pritlačte ich pevne rukami, v prípade potreby ich jemne poklepte gumovou paličkou. Trim a zvyšky sa ukladajú v poslednom ťahu.

Proces montáže obkladačiek na povrch krbu

ttttt

Špeciálne plastové krížiky uviaznuté v dvoch kusoch na každej strane zabezpečia konzistenciu medzier. Zvláštnu pozornosť venujte prispôsobeniu polohy všetkých dlaždíc značiacim líniám, ako aj zaisteniu, aby všetky ležali v tej istej rovine, ktorú je možné kontrolovať bežnou latou. Ak sa zistia nedostatky, je potrebné ich okamžite odstrániť, pretože po vytvrdnutí lepidla nebude možné chyby opraviť.

Rezíduum lepidla by sa malo ihneď odstrániťdokončenie pokládky, a po asi deň môžete začať škárovanie škár. Na tieto účely sa používajú minerálne zmesi rôznych farieb. Aplikujte ich špachtľou alebo strúhadlom. Po dôkladnom vyplnení všetkých spojov mopslíkom sa vyrovnajú vlhkou špongiou, ktorá ich jemne vedie bez veľkého tlaku na šev.

Po 15–20 minútach sa povrch dlaždíc môže očistiť od zvyškov fugy čistou handričkou, ale musí trvať aspoň jeden deň na konečné vyschnutie.

Krbové obklady sú univerzálnym dokončovacím materiálom, ktorý je ideálny nielen pre vykurovacie zariadenia, ale aj pre interiérové ​​dekorácie.

A tak, aby ste videli možnosti keramických dlaždíc, prírodného a umelého kameňa, ako aj to, ako interiér krbových komôr mení fotografiu nižšie, odporúčame vám pozrieť sa ešte predtým, ako sa rozhodnete vykonať opravy.

Tuhá dekoratívna výzdoba krbu s mramorovými doskami pripomína kráľovské komory
.
Krbový obklad s umelým kameňom
Variant keramického obkladu
Výzdoba z umelého kameňa vám umožní harmonicky zapracovať krb do high-tech interiéru
Prírodný kameň vo výzdobe krbu: ako v stredovekom rytierskom zámku
Zdobenie krbom prírodnou keramikou zo syntetického kameňa
Klasický mramorový krb obnovuje miestnosť v starom paláci
Prírodný kameň si dlhodobo udržiava teplo, ktoré sa získa spaľovaním krbu, na dlhú dobu "dáva" ho užívateľom
Krb s dlažbou - útulný etnický štýl

Video: veľa nápadov na dokončenie krbu