Pravidlá dizajnu a kladenia záhradných ciest vlastnými rukami

Je skvelé doplniť dizajn dvorného územia ručnými záhradnými cestičkami. Veľmi obľúbené sú chodníky z betónu, plastu a kameňa. Sú pomerne nenáročné a ľahko sa inštalujú. Je však potrebné mať určité zručnosti a vedomosti, ktoré umožňujú hospodárne používanie materiálu, pričom sa vytvára vysokokvalitný a trvanlivý náter. Záhradné cesty na fotografii môžu byť dobrým zdrojom inšpirácie.

Charakteristiky návrhu záhradných chodníkov

Pri usporiadaní záhradného pozemku je potrebné vytvoriť cesty. Je potrebné poznamenať, že intenzita pohybu ovplyvňuje tvar a šírku tohto prvku krajinného dizajnu. Navíjanie a asymetrické cesty pre jednu osobu môžu ísť do samotnej hĺbky záhrady. Ich šírka je minimálne 45 cm, na centrálnej ceste, ktorá prechádza záhradou, vedie k bazénu alebo grilovaniu by malo byť umiestnených niekoľko ľudí. Optimálna šírka je 1 - 1,2 metra.

Tvar stredovej dráhy sa spravidla volí priamo, čo vizuálne zmenšuje priestor a drahocenné miesto odpočinku sa bude zdať trochu bližšie. Ekonomické chodníky spájajúce dom s takýmito budovami ako dielňa, kôlňa by mali umožniťriadiť nad nimi auto. Je lepšie navrhnúť ich 60 - 80 cm širokú

.

Je dôležité harmonicky kombinovať dizajn záhradných chodníkov so všeobecným štýlom domu, kvetinovými záhradami a záhradou. Nezhromažďujte trasy na mieste. Je optimálne, ak celková dĺžka tratí nepresahuje 20% plochy územia dvora.

Je potrebné pokúsiť sa zabezpečiť, aby všetky prvky krajinného dizajnu boli navzájom harmonicky kombinované
.

Druhy ciest a variácií ciest

Cesty v záhradnom pozemku sú rozdelené do troch hlavných kategórií:

  • tvrdé (z betónu, dreva, plastu, prírodného kameňa, slinku);
  • mäkké (vyrobené pomocou kamienkov, piesku, sutiny, drevnej štiepky);
  • kombinované (kombinuje tvrdé aj mäkké textúry).

Záhradné chodníky z kameňa majú niekoľko foriem. Najjednoduchšou možnosťou je stopa jemného materiálu, ako sú kamienky, sutiny alebo projekcie. Zlepšiť takú cestu, ktorým sa na ňom jednotlivé kamene vápenca alebo dlažby dosky, na stranách prestávka miksborder, trávnik alebo nastaviť obrubník.

Ďalším typom záhradnej cesty je „švédska cesta“, kde 1 veľký kameň je 1 krok. Sú umiestnené na úrovni terénu alebo doslova 1 cm nad ním. Môžete vytvoriť piesok vankúš pod každým kameň alebo na celej ceste, a potom vyplniť medzery s pôdou a zasiať trávnik trávy. Často záhradníci pre "švédsky chodník" robia umelé betónové kamene, ktoré dávajú tvar na druhý deňskutočné balvany.

Vytvorenie cesty v záhrade vlastnými rukami najčastejšie používanými prírodnými kameňmi: gabro, žula, čadič, labradorit, pieskovec. Proces kladenia je vytvoriť hustý vzor bez veľkých medzier. K tomu najprv použiť najväčšie kamene, potom uprostred, a nakoniec vyplniť diery a štrbiny štrkom. To je poradie muriva poskytuje najviac harmonický pohľad na záhradu cestu.

Pomocou prírodného kameňa môžete vytvoriť veľmi krásne a pohodlné turistické chodníky
.

Plastové a betónové záhradné cesty

\ t

V poslednom období sú veľmi populárne plastové záhradné cesty. To nie je prekvapujúce, pretože materiál je odolný, vyzerá krásne a starostlivosť oň je minimálna. Áno, a vydláždiť cestu nie je ťažké, pretože to bude ako dizajnér. Pre spojenie prvkov trate s obrubníkmi, trávnikmi a inými dekoratívnymi štruktúrami sa používajú špeciálne rohy, expandéry, prášky.

Monolitické betónové cesty sú trvanlivé a nenáročné. Zušľachťujte ich pomocou farebnej mozaiky, keramiky, kúskov keramických dlaždíc a škrupiny. Aj v betóne môžete pridať farbivo. Nenáročná trávnatá tráva je zasiata do medzier medzi doskami po ich úplnom vyschnutí za 2 - 3 dni. Na vytvorenie monolitických betónových prvkov chodníka musíte poraziť drevené debnenie, ktoré je vyplnené vytvrdzujúcou zmesou.

Rôzne materiály môžu byť upevnené v mierne vytvrdenej vrstve betónu, ktorá vytvorí cestuviac estetické

Obklad pre záhradné cesty je veľmi obľúbený. Vyrába sa vibrovaním alebo vibračným liatím v matricových formách. Dlažobné dosky sú produktom z cementu, plniva a špeciálnych prísad. Ak je to žiaduce, a prítomnosť určitých zručností môžete urobiť sami. Na tento účel sa používa debnenie z polystyrénu s rozmermi 60 x 60 cm, ktoré je univerzálne a perfektne sedí v ľubovoľnom uhle. Polystyrénové debnenie by malo byť mazané motorovým olejom, ktorý ho veľmi ľahko odstráni.

Formy polystyrénu môžu vytvoriť krásne a praktické prvky ciest

Charakteristiky položenia ciest na pozemku

Správne cesty záhrady pozostávajú z piesočnatej základne, dlažby, obrubníkov av prípade potreby odkvapov. Práca začína kopaním výkopu cez šírku navrhovaného chodníka. Do hĺbky odstráňte až 15 cm pôdy. Potom môže byť dno obložené geotextíliou, strešným materiálom, ktorý zabraňuje vyklíčeniu burín. Základom chodníka je vrstva sutiny, štrku, rozbitej tehly, piesku. Je potrebné ju dôkladne utrieť, predzmáčať vodou.

Hlavná dlažba je položená nad základňou, ktorá je v prípade potreby vystužená betónom alebo cementom. Obrubníky dávajú stopám dobre upravený vzhľad. Sú vyrobené z tehál, prírodného kameňa, betónového obrubníka, drevených tyčí, impregnovaných antiseptík. Pokladanie záhradných chodníkovpredpokladá malú odchýlku 1–4%, čo umožňuje, aby dažďová voda nestagnovala. Okrem toho, pre mokré oblasti s použitím podnosov, rebríkov, krabíc vykonávajúcich úlohu odvodnenia.

Pri pokladaní materiálov koľaje je veľmi dôležité, aby sa každá vrstva starostlivo zalepila.

Základný materiál pre sekundárne a turistické chodníky položené na piesočnom vankúši bez betónovania by mal mať hrúbku od 4 do 6 cm. To vám umožní odolať hmotnosti osoby, ktorá tlačí naložený vozík. Optimálna výška dlažobného materiálu je viac ako 7 až 10 cm

Video prehľad záhradných chodníkov

Vzhľadom na záhradné cesty s rukami na fotografii sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých nápadov na vytvorenie a zdobenie takého nevyhnutného prvku územia dvora. Je potrebné pripomenúť, že kvalita prekrytia chodníka bude trvať dlhú dobu, ak sa kladie materiál správne.