Pravidlá pre jesenné prerezávanie ovocných stromov a kríkov

Ovocné kríky - ríbezle, maliny, egreše, rakytník - potrebujú prerezávanie. Tento postup stimuluje rast nových konárov, zlepšuje kvalitu a množstvo bobúľ. Ako urobiť prerezávanie bez poškodenia kríkov a aké vlastnosti postupu existujú, sa dozviete z nášho článku.

Pokiaľ ide o secator a nielen

Prerezávanie ovocných kríkov sa vykonáva pomocou takých nástrojov: záhradné píly (so špeciálnym ostrím na prerezávanie stromov), prerezávače, delimery. Tajomstvo pracovného nástroja je jednoduché, vždy by ste sa mali uistiť, že matica je skrútená, pružina je namazaná a ostrie ostria (iba na jednej strane). Po práci prístroj utrite mäkkou suchou handričkou.

 • Píla alebo orezávač musia byť ostré. Iba taký nástroj robí hladký, rovnomerný rez. Čím hladší je rez, tým rýchlejšie sa „rana“ hojí na strome po „chirurgickom zákroku“.
 • Sledujte polohu prerezávača. Kotúč musí byť nastavený v smere časti vetvy, ktorá zostáva na puzdre. Rana je pokrytá záhradným stúpaním, ak je jej priemer 2 cm alebo viac.
 • Ak nareziete veľké výhonky, rozdelíte ich na časti, bude pre vás jednoduchšie odstrániť ich z kríka a nebudete ichpoškodiť malé vetvičky a púčiky.

Vitamínové ríbezle

Ríbezle prebudené skoro na jar. Akonáhle sneh spadne zo zeme, na ňom sa začnú zväčšovať púčiky. Preto je najlepší čas na prerezávanie ríbezlí neskoro na jeseň. Začiatkom novembra je Bush už v stave spánku.

Prerezávanie čiernych ríbezlí je účinný spôsob, ako zvýšiť svoj výnos
.

Keď sú prerezané

Pobočky s nulovým poradím sú výhonky, ktoré pochádzajú priamo z koreňa zeme. Toto sú najcennejšie a najproduktívnejšie odvetvia. Dĺžka týchto vetiev by mala byť 30-40 cm, z ktorých môžete zbierať najvyššiu kvalitu a bohatú úrodu. Útek je pobočka, ktorá rástla počas posledného leta. V zime, výhonky haly svoje listy, a nasledujúci rok budú plnohodnotnými pobočkami. Na stopke nultého poriadku je vetva - toto je vetva prvého rádu. Zo stoniek druhého rádu odchádzajú vetvy tretieho rádu. Existujú aj ovocné výhonky.

Červené a biele ríbezle sa vyznačujú obmedzenejším rastom nulových odvetví
.

Pri výsadbe ríbezlí sú najslabšie vetvy odrezané na ich základni, zvyšok výhonkov - 3-4 púčiky. Na jeseň prerezávanie, musíte sa snažiť zabezpečiť, aby výhonky a konáre nultého poriadku v ríbezle bol 15-20.

V prvých dvoch rokoch dochádza k rýchlemu rastu závodu. Od 3. do 5. rokov sa rast spomaľuje, zatiaľ čo výnos z 5-ročných pobočiek je zanedbateľný. V ročných nulových pobočkách je oveľa viac ovocných a rastových púčikov.

Prerezávanie ovociastromy a kríky sa robia na udržanie kríka v normálnom hygienickom stave a na stimuláciu rastu výhonkov v nultom a prvom rade.

Výhonky v tvare vlka sú výhonky, ktoré sú ostro smerované nahor, zatiaľ čo zahusťujú korunu. Majú veľa ovocných formácií, ale takéto pobočky prinášajú iba 1-2 roky.

42. Správne vykonávanie postupu
 • Zbavte sa lhaní, suchých, starých a mechom pokrytých konárov.
 • Ovocné a bobuľovité kríky sa môžu zhrubnúť, pričom zostanú iba najsilnejšie vetvy s veľkým množstvom pukov.
 • Svetlo hnedá kôra, svetlo zelené púčiky sú príznakmi mladej vetvy. Rez mladej línie je biely, rez starého je hnedý.
 • Nenechávajte konope. Odrežte vetvy čo najbližšie k zemi. To stimuluje Bush k núteniu nových pobočiek. Ak sú vetvy prepletené, extra vetva by mala byť narezaná na časti.

Priaznivé schopnosti a nádej na obličky ovplyvňujú množstvo plodiny. Ak chcete spôsobiť skoré prebudenie výhonkov, môžete znížiť vetvu na dĺžku 1/3 až polovicu výhonku - to je technika jesenné skrátenie výhonkov, pomáha spôsobiť zvýšenie vetvenia.

​​
Orezanie na "prenos" sa vykonáva ostrým nástrojom

Listy vo svetle tvoria živiny potrebné pre rastlinu, ktoré sa prenášajú pozdĺž kmeňa ku koreňom. Korene, zase dávajú výhonky minerálne látky z pôdy. Čím viac glukózy vzniká v listoch, tým viac živín prenášajú koreneČím vyššia je kvalita porastu, tým vyššia je kvalita porastu. Krov tiež nesie ovocie na malých kytičných konárov a na krátkych letničkách.

V lete nie sú ríbezle orezané. Ríbezle staršie ako 15 rokov na omladenie nedávajú zmysel, je potrebné ich odstrániť. Na jeho mieste zasadiť nové kríky.

Užitočné rakytníky

Krík je dvojdomý, to znamená, že existujú samčie a samičie rastliny. Na opelenie 4 samíc sa vysadí 1 samec.

 • Pri pristávaní okamžite odrežte vrch (5-10 cm).
 • Ako strom rastie, je potrebné zabezpečiť, aby sa vrcholy vrchov nepretínali, neotierali sa o seba.
 • Na jednom kmeni nerobte veľa rán.
 • Ak rastlina rýchlo rastie, pravidelne ju odrezávajte, aby sa zabránilo rastu.
 • V dospelej rastline odrezajte horné vetvy bočným vetvením.

Rakytník má silné, dobre vyvinuté koreňové výhonky. Keď rastlina dosiahne vek 15 rokov, je vykopaná a namiesto toho jeden únik z výhonkov. Tak, aby sa korene nerozprestierali po záhrade, do zeme sa vniká strešná krytina, bridlica atď.

Liečivé maliny

Polovičné kríky trvajú 2 roky. V prvom roku výhonky rastú av druhom roku prinášajú ovocie. Na jeseň, keď skončí plodná sezóna, sú odstránené staré vetvy a prerezávajú ich priamo pri základni. Pobočky, ktoré musia byť odstránené, kôra je tmavšia, suchá. Staré vetvy sa dajú rozrezať skoro na jar, takže v kríkoch pretrváva viac snehu.

Správne prerezávanie malín

Pre lepšiu ostražitosť obličiek odrežte hroty.výhonky - 3-4 cm (pre neopraviteľné maliny). V remontantných odrodách sa takéto prerezávanie neuskutočňuje, pretože zber týchto malín sa zhromažďuje v hornej časti stoniek.

S metódou Bushovej výsadby ponechajte 15 - 20 výhonkov na lineárny meter, s páskou - 10 - 20 výhonkov.

Pichľavý egreš

Podľa charakteristík rastu a plodenia sa egreše delí na európsku veľkoplošnú plodinu (nádejná schopnosť a stredoškolské vzdelanie sú priemerné) a americký maloplodý (začínajúca schopnosť obličiek je priemerná a schopnosť pobegoobrazovannaya je dobrá). Existujú hybridy (rysy rastu a rodenia sa môžu líšiť v závislosti od odrody).

Prerezávanie angreštu. Hlavná plodina sa nachádza na mladých porastoch a na ročných pobočkách
.

Životnosť nulových angreštových vetiev: 10 - 12 rokov. Pri výsadbe sa každá vetva sadenice rozreže na 2-4 púčiky.

Ak chcete omladiť krík, môžete použiť preklad starej vetvy na mladšiu. Súčasne, čím bližšie je mladá vetva k zemi, tým lepšie. Na jar odrezať konce stonky na prvý púč.

Chokeberry

Krík tvorí mnoho bazálnych vetiev, pričom 10 - 12 ostáva na prerezávanie. Krútené, pokryté lišajníkmi, slabé, nerozvinuté vetvy sa strihajú na samom základe. Bočný preklad sa používa na dosiahnutie požadovaného tvaru a na zlepšenie stromu.

Ak si chcete vychutnať stabilnú úrodu čučoriedky, postarajte sa o včasné prerezávanie
.

Sadenice kríkov a ovocných stromov, akNevykonávajte ich prerezávanie, môžete v krátkom čase zarastať. To vedie k stmaveniu puzdra a zníženiu produktivity.

Ak chcete zasadiť južnú ovocnú kašu do vašej dachy a zároveň žiť v strednom pruhu, nepočítajte s vysokým výnosom. Vyberte si ovocné stromy a kríky, ktoré sa budú vo vašej klíme cítiť pohodlne. Radi vás potešia vynikajúcou úrodou, ak sú zavlažované v čase, oplodnené a narezané.