Pravidlá pre pokládku laminátových podláh - urobíme vynikajúcu podlahu

Unavený zo starých parkiet? Chcete nové podlahy bez väčších ťažkostí, ale s nádherným výsledkom? Ideálna voľba v tomto prípade - laminované podlahy. Technológia pokládky laminátových podláh je jednoduchá a pohodlná a každý môže robiť také podlahy. Je len potrebné striktne dodržiavať pravidlá, výsledkom čoho je silné a krásne poschodie.

Príprava hrubého povrchu

Najdôležitejšou vecou pri príprave podlahy na ukladanie laminátových podláh je vyrovnanie a spevnenie povrchu. A keďže položíme laminátovú podlahu na parkety, povedzme si o tom.

Staré parkety sa musia skúšať na pevnosť. Všetky rozbité alebo popraskané parketové podlahy sú buď nahradené novými, alebo sú odstránené a drážky, ktoré zostávajú na mieste, sú rozstrekované. Tieto parkety, ktoré sú zle upevnené alebo vrzanie, upevňujú silnejšie (lepidlo alebo na tmel).

Povrch parkiet je vyrovnaný (najlepšie je odlepiť podlahu). Výškový rozdiel rovnej podlahy by mal byť asi 2-3 mm na meter. Všetky štrbiny musia byť odrezané. V dôsledku toho by sme mali mať pevný plochý povrch.

Všetko, čo zostáva, nie je nič - odstráňte všetky nečistoty a prach. Naša stará parketová podlaha musí byť čistá a suchá. Za toaby hrubá podlaha trvala dlhšie ako základ, stojí za to namočiť ju vodou odpudzujúcim základným náterom a vysušiť ju. Obsah vlhkosti dreveného podkladu pod laminátom by nemal byť väčší ako 10%.

Pokládka laminátu - urob si sám

Príprava laminátu na montáž

Je čas pripraviť samotný laminát. Mimochodom, bude to trvať dosť času, takže v tejto fáze by ste mali trvať aspoň 3 dni.

V každom prípade musíte začať v obchode, kde si kúpite laminátové podlahy. Uistite sa, že všetok materiál je vizuálne neporušený. Laminát nenoste v poškodenom obale, aj keď je len mierne preliačený. Je možné, že pod takýmto zubom laminovaný panel čipu alebo na ňom prešiel trhlinou. Chápete, že z chybného materiálu a podlahy sa stane to isté.

Po zakúpení uchovávame neotvorené balenia s laminátom v miestnosti, kde bude nová podlaha položená, približne 2 dni. Obaly sú umiestnené na podlahe vodorovne, lícom nahor. Teplota v miestnosti by mala byť normálna pre váš byt, ale nie nižšia ako 18 ° C a vlhkosť tiež, ale nie vyššia ako 75% (výhodne 50-65%). Ak sa teplota a vlhkosť v miestnosti príliš nelíšia od vonkajšej teploty (na ceste zo skladu), aklimatizácia laminátu môže byť znížená na 36 hodín, ale ak je rozdiel veľký (tvrdý mráz alebo teplo), potom je lepšie nespěchať. Počas tohto „nečinného“ laminátu si zvyknite na nové podmienky a možnosť silnej deformácie počas tvorby vonkajších priestorovPokrytie bude obmedzené na minimum.

Obal odstránime pred samotným začiatkom inštalácie a kompletne skontrolujeme dosky z hľadiska integrity a zladenia farieb. Ak urobíte reklamáciu predávajúcemu po inštalácii, chybný laminát späť jednoducho neprijme.

Laminátové podlahy - potrebné materiály

Vyberte a položte podklad

Pred začatím ukladania laminátu je potrebné perforovať podklad. Voľba substrátu závisí od mnohých faktorov - od vlhkosti miestnosti, kde bude laminátová podlaha, od zaťaženia na podlahách (minimálna záťaž na podlahe v spálni, maximálne - na chodbe), konečne od Vašich finančných možností. Preto si musíte vybrať sami. Len si uvedomte, že substrát absorbuje zaťaženie na lamináte, čo vám umožní znížiť deformáciu samotného laminátu. Samozrejme, rôzne typy substrátov majú iné užitočné vlastnosti, ako je absorpcia hluku, izolácia, ochrana pred vlhkosťou, plesňami a plesňami.

V každom prípade substrát, ktorý ste si už vybrali a kúpili. Teraz ju musíte položiť - podlaha sa vykonáva na tupo a fixuje lepiacou páskou. V prípade polystyrénového substrátu je potrebná lepiaca páska z hliníkového stanicholu. Mimochodom, ak máte jednoduchý korkový substrát, mal by byť natretý vodou odpudzujúcim prostriedkom a vysušený.

Keď sa laminát položí na drevený podklad, parný izolátor (plastový film, ktorý je umiestnený pod podkladom) nie je potrebný.

Kladivo a Boss - pri pokládke laminujeme

Nástroje pre výkonného umelca

  • pílka na drevo (prednostne elektrické)
  • kladivo (približne pol kilo)
  • pätka (tamper, môže byť drevená, ale lepšia plastová)
  • kovový štvorec
  • ruleta (nie menej ako 7,5 m)
  • konštrukčná ceruzka
  • obmedzujúce kliny (vyrobené sami alebo zakúpené)
  • vrtáky alebo dierovače - na vŕtanie otvorov (pod rúrkami alebo inými architektonickými výčnelkami)
  • kovová konzola (zariadenie na podbíjanie posledných panelov)
Kovová konzola - vyradíme posledný panel

Pokládka laminátu: technológia

Tu prichádzame do poslednej fázy našej opravy. Bezprostredne je potrebné objasniť, že pokládka laminátu na parkety sa nelíši od bežnej pokládky, pretože už boli vykonané všetky potrebné prípravy. Tak choďte na konkrétnu akciu.

V stredne veľkej miestnosti (ak najdlhšia stena nie je väčšia ako 8 metrov) sa laminát položí kolmo na okná tak, aby svetlo dopadalo pozdĺž dlhej strany lamely. Ak ste sa však už zaoberali pokládkou laminátu, môžete vyskúšať zložitejšie konfigurácie - napríklad diagonálnu inštaláciu.

Ďalším dôležitým bodom pri ukladaní laminátu bude splnenie priehlbiny zo stien. Veľkosť medzery závisí od veľkosti miestnosti (1,5 mm na meter laminátu), najčastejšie je vzdialenosť asi 10 mm. Tieto medzery sú potom ľahko ukryté pomocou základnej dosky. Ak takéto intervaly nerobia, potom pri zmene teplotyrozširujúca sa „plávajúca“ podlaha sa môže deformovať.

Vrstvenie laminátu - postup montáže

Dosky sú uložené v radoch. Každý rad je tvorený lamelami spojenými koncovými stranami. Po pripojení novej dosky (umiestnime hrebeň každej ďalšej lamely do drážky predošlej lamely v miernom uhle (25-30 °)) a spustíme ju, zaistíme zámku), mierne ju vtiahneme do už nainštalovaného. Úplne zostavený rad rovnakým spôsobom (hrebeň do drážky) je pripojený k predchádzajúcemu. Pamätajte si, že panely z nasledujúceho radu by mali byť odsadené od predchádzajúcich panelov aspoň o 40 cm, mali by byť šachy (alebo tehly). Vo väčšine prípadov je toto usporiadanie dosiahnuté samo o sebe, keď ďalší začína posledným radom riadkov.

Video: vybavenie starej drevenej podlahy

To je všetko. Ak sa pri práci budete riadiť týmito pravidlami, budete mať nádhernú laminátovú podlahu, ktorá vás poteší svojou hladkosťou už dlhú dobu. Veľa šťastia!