Pravidlá pre pokládku laminátu na betónovú podlahu, tipy a drobnosti inštalácie

V súčasnosti môže byť laminát nazývaný jedným z najpopulárnejších typov podláh pre domácnosť. Ale naozaj si zaslúži takú pozornosť. Je to jednoduchá inštalácia, relatívne lacné, má mnoho možností pre textúry a farby, a je jednoducho krásna. Kupujúci sú šťastní, predajcovia sú šťastní! Ale nákup laminátu je polovičný problém, problémy začínajú, pokiaľ ide o jeho inštaláciu, pretože mnoho ľudí nepozná ani tie najzákladnejšie veci súvisiace s týmto procesom. Analyzujme v tomto článku, ako je laminát položený na betónovú podlahu a čo budeme musieť počas takejto práce čeliť.

Kritériá pre výber laminátu

Ak chcete začať, choďte do skladu pre laminát. Tu sa určite stratíte, pretože vaše oči iste utečú od množstva typov, farieb a textúr. Ak chcete "zhromaždiť ich v hromade", budete potrebovať aspoň trochu na vlastné informácie, ktoré pomôžu orientovať sa na more laminátu.

Ak nemáte problémy s výberom farieb a textúr, nebudete rozumieť chladu bez konzultanta. Takže laminát má dve triedy: 2 a 3. Tieto dve triedy sú ďalej rozdelené do troch podtried. Ujasnime si, čo súlíšiť.

Laminátová druhá trieda je určená pre domácnosť, to znamená, že ju môžete použiť vo svojom byte alebo vidieckom dome. Teraz o podtriedach:

21 - pre domáce použitie v miestnostiach s nízkou návštevnosťou, napríklad v spálni;

22 - na domáce použitie v miestnostiach so strednou prevádzkou (pre deti);

23 - na domáce použitie v miestnostiach s vysokým stupňom priepustnosti (obývacia izba, hala, kuchyňa).

Laminát tretej triedy je ideálny na pokladanie v miestnostiach s veľmi vysokou návštevnosťou, tj na verejných miestach.

31 - obchodné priestory s nízkou mierou priepustnosti. Príkladom takejto miestnosti by mohla byť zasadačka.

32 - obchodné priestory s priemerným stupňom priepustnosti (kancelárie, pracovne);

33 - obchodné priestory s vysokým stupňom priepustnosti (obchody, salóny, butiky)

Ak chcete, aby vám laminát slúžil čo najdlhšie, vyberte si ten, na ktorom je prvá číslica v zozname. Trieda označenia 3. Takáto podlaha pokrývajúca najmenej 8 rokov vás poteší svojou krásou a dokonalým vzhľadom. Ale laminát druhej triedy je tiež celkom dobrý. Jeho priemerná dĺžka života je približne 5 rokov, plus alebo mínus jeden rok.

Rozmanitosť typov laminátu

Skladovanie na náradí a upínacích prípravkoch

Na inštaláciu laminátu na betónovú podlahu potrebujete nasledujúce nástroje:

 • ruleta
 • ruleta
 • značkovač, kriedový aleboceruzka
 • kladivo
 • kliešte alebo píly
 • dištančné kliny
 • drevené klátiky
Nástroje na montáž laminátu

Povinné prípravné práce

\ t

Nástroj je pripravený, aj vy je čas prejsť na prípravné práce, ktorými je vyrovnanie podlahy a prispôsobenie laminátu novým podmienkam.

Laminát by mal byť uložený v miestnosti, kde ho položíte, aspoň na 2 dni. Uistite sa, že teplota v miestnosti bola v rozmedzí +20 stupňov a vlhkosť je najmenej 70%. Obaly musia byť zapečatené. Preto sa laminát "používa" do nového prostredia a jeho vlastníkov. Aj keď „odpočíva“, môžete si prečítať pokyny, ktoré sú nevyhnutne súčasťou každého balíka. Chráni sa tak pred akýmikoľvek prekvapeniami.

​​

Vyrovnanie betónovej podlahy

Pred položením laminátu na betónovú podlahu musíte skontrolovať nerovnosti. Ak sú nejaké, potom je zarovnanie nevyhnutné - laminát má rád hladké povrchy bez nedostatkov.

Aby sa stará, nemotorná podlaha stala bezchybnou, musíte použiť špeciálne stavebné zmesi na podlahy. Takáto látka sa zriedi bežnou vodou a potom sa naleje priamo na betón. Takzvaný poter by mal správne vyschnúť, môže trvať od 2 (ak je vrstva tenká) do 5 dní. Nedôverujte výrobcom takýchto zmesí. Zvyčajne tvrdia, že ich poter schne tak rýchlo, že na ňom môžete chodiťniekoľko hodín. Áno, je to naozaj možné chodiť na to, ale v žiadnom prípade nie je možné položiť laminát!

Bývajme podrobnejšie o nalievaní poteru, pretože tento proces si vyžaduje aj zručnosť.

 • Pripravte betónový podklad. Odstráňte z neho nečistoty, prach, rôzne exfoliované fragmenty a určite ho pripravte.
 • Na stenách urobte značenie. Najpohodlnejší spôsob, ako začať túto prácu, je označovanie hornej úrovne, ktoré je často dané polohou okraja dverí alebo čalúnenia dverí, ako aj úrovňou podlahy v inej miestnosti. Na rohu pri dverách nastavte východiskový bod, ktorý zodpovedá úrovni hotovej podlahy. Vezmite laserovú alebo hydraulickú úroveň a označte podobné body v zostávajúcich rohoch miestnosti. Potom ich pripojte pomocou priamky pomocou napnutého lana. Takto sa dostanete na úroveň veľtrhu. Teraz zmerajte vzdialenosť od tejto čiary rovnajúcu sa hrúbke samotnej podlahy a znovu pripojte body získané čiarami - to je horná hranica poteru.
 • Nainštalujte vodiace značky. Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať značky, je na malé diapozitívy z hrubej cementovej malty (to je najlepší spôsob, ako ich udržať). V prípade potreby môžete sklíčko stlačiť alebo ho naopak mierne zvýšiť pridaním ďalšieho roztoku. Horný okraj značiek musí byť na rovnakej úrovni ako čiary na označenie. Pomocou napnutých lán môžete dosiahnuť dokonalú presnosť. Vodiace značky by mali byť umiestnené pozdĺž najdlhšej steny miestnosti.vo vzdialenosti od stien 20-30 cm a od seba vo vzdialenosti asi jedného metra. Predtým, ako začnete vylievať poter, musíte dať trochu času na to, aby sa sklíčka vytvrdli z roztoku, inak sa počas inštalácie poteru môžu markery sklopiť alebo úplne spadnúť.
 • Pripravte poterový roztok. Vo veľkej nádobe sa naleje suchá zmes, pridá sa voda v množstve uvedenom na obale. Pomocou stavebného mixéra sa roztok mieša až do homogénnosti.
 • Zmes sa naleje medzi dva značkovače a zhutní stierkou. Treba dbať na to, aby boli všetky dutiny starostlivo vyplnené. Pomocou pravidla vyrovnajte hornú časť kravaty od steny. Počas tejto práce by hrana pravidla mala spočívať na značkách. V miestach, kde je malé riešenie, naplňte ju na najvyššiu úroveň markerov.
Vyrovnanie betónovej podlahy. Výplňový poter

Poter je pripravený, ale stále vyžaduje dôkladné vysušenie.

Okrem dokonale rovného povrchu má laminát rád aj suchosť, takže po vyrovnaní a vysušení skontrolujte, či nie je vlhkosť alebo pleseň kdekoľvek. Ak nejaký, potom laminát nemožno položiť! Čo teda robiť? Koniec koncov, už ste si kúpili 20 balíkov luxusných podláh! Všetko sa dá ľahko a rýchlo vyriešiť naliatím hydroizolačnej vrstvy, ktorá bude vynikajúcou ochranou proti vlhkosti a iným "mokrým" problémom.

Vlhkosť je zničená, teraz urobte čistenie! Vysávanie alebo metlamusia sa odstrániť všetky malé kamienky, prach a iné nečistoty. Zvážte, že aj malý kameň s priemerom iba 2-3 mm môže poškodiť váš laminát.

Pokládka podkladu a parotesnej zábrany

Pri montáži laminátu na betónovú podlahu alebo poter musíte použiť aj parotesnú fóliu a podklad - jeden chráni pred vlhkosťou, druhý - proti hluku.

Ako paroizolačný materiál sa odporúča používať obyčajný polyetylénový film, nie však hrubší ako 200 mikrónov. Táto fólia musí byť rozprestretá po celej ploche miestnosti s presahom 15-20 cm, na križovatkách môže byť upevnená páskou.

Na vrch fólie sa položí podklad, ktorý umožňuje zmäkčenie laminátových nárazov na poter alebo betónovú podlahu. Váš laminát tak bude nielen „tichší ako voda, nižšia ako tráva“ a umožní vám vychutnať si ticho, ale aj vám bude slúžiť mnoho rokov. Substrát pod laminátom položený zadok a spoje sú tiež utesnené páskou.

Pokrytie fólie proti parám a podkladu pod laminát

Inštalácia laminátu na betónový podklad

Pred pokládkou laminátu skontrolujte, či sa na každej dlaždici nenachádza šrot. Vadný laminát nie je možné namontovať, pretože sa naň nevzťahuje záruka výrobcu.

Je potrebné položiť laminát v smere svetla tak, aby pouličné svetlo z okna bolo rovnobežné so švami. Inak budú všetky švy veľmi nápadné a budete o tom neustále premýšľať, čo zničí vašu náladu.

Všetky rady by mali byť uložené v zákrutách. Musíte začať prvý riadok z okna, najlepšie na jeho ľavej strane. Ak posledná doska nie je zahrnutá, potom by mala byť odrezaná, ale v žiadnom prípade ju nenechajte neskôr, pretože všetky riadky musia byť dokončené. Nezabudnite použiť kliny, ktoré treba vložiť medzi stenu a laminát. Poskytnú medzeru 10-15 mm, ktorú neskôr zavriete soklom.

Spustite druhý riadok so zostávajúcou doskou z prvého radu. Na konci druhého riadku budete mať opäť kus, použite ho na spustenie tretieho a tak ďalej až do konca. Týmto spôsobom budete mať účinok šachu, ktorý vyzerá celkom originálne a krásne.

Keď ste dokončili druhý rad, pod uhlom približne 40 stupňov, vložte ho do zámku prvého a jemne zatlačte obidve rady.

Aby sa laminátové dlaždice prilepili k sebe, kladivo ich pritlačte kladivom, ale nemali by ste zaklopať na samotný výrobok, na tento účel použite drevený blok. Preto musíte namontovať všetky dlaždice.

Posledný riadok bude pravdepodobne vyrovnaný na šírku. S hrebeňom na laminátovom paneli proti stene označte čiaru rezu a odrezte kus junk elektrickou pílou. Nezabudnite, že vzdialenosť medzi stenou a laminátom by mala byť 10-15 mm.

Krok 1.
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Krok 7

Takto by mal vyzerať výsledok vášho úsilia
.

Možno budete musieť urobiť diery pre rôzne komunikácie. Môžete ich rozrezať rovnakou skladačkou. Na tento účel odmerajte priemer otvoru a na laminát vytiahnite presne to isté, ale o 10 mm viac. Výsledná medzera zavrie sokel neskôr.

V zásade, ako vidíte, nie je nič zložité inštalovať laminát na betónový podklad, ale existuje niekoľko veľmi významných nuancií, ktoré je potrebné vziať do úvahy, aby ste sa „neskrývali lakťami“. Vykonajte opravy múdro!