Pravidlá pre starostlivosť o laminátové podlahy: predĺžiť životnosť podlahy

Laminátové podlahy sú vynikajúce vo všetkých smeroch. Je ekologický, krásny, praktický, cenovo dostupný, perfektne kombinovaný so všetkými typmi dizajnov a dekorácií. Preto sa stal neuveriteľne populárny v posledných rokoch.

Jednou z nesporných výhod laminátu je jednoduchosť údržby. Zapamätaním si niekoľkých jednoduchých pravidiel sa môžete naučiť, ako sa správne starať o laminátovú podlahu, čím sa predlžuje jej životnosť. Tieto pravidlá nie sú toľko, okrem toho, moderný trh poskytuje v hojnosti najnovšie prostriedky na starostlivosť o tento úžasný náter.

Laminátové a laminátové podlahy

Pri výbere laminátu na podlahu je dôležité vziať do úvahy účel miestnosti, pre ktorú bola zakúpená, pretože výkonnosť náteru závisí od skupiny a triedy laminátu.

Laminát sa vyberá podľa účelu miestnosti
.

Do prvej skupiny teda patria laminátové podlahy používané v obytných priestoroch. Druhá skupina laminátov sa používa v kanceláriách. Najlacnejšie sú ľahké podlahové krytiny (pod bukom). Majú spravidla hladký povrch, ktorý vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť, pretože na ňom je viac stôp a častejšie škvrny.

Laminát tmavších odtieňov (napríklad poddub) je drahší a má reliéfny povrch, ktorý napodobňuje štruktúru stromu. Tento laminát je trvanlivejší a trvácnejší.

Najdrahšie sú laminátové povlaky, ktoré napodobňujú parkety z hodnotného dreva. Majú lepší výkon, sú menej citlivé na vlhkosť a majú dlhšiu životnosť. Ale bez ohľadu na to, ako vysoko kvalitný laminát, náležitá starostlivosť o neho má veľký význam pre jeho zachovanie.

Závislosť od mikroklímy

Laminát netoleruje kolísanie teploty, je citlivý na nadmernú vlhkosť, a preto je najvhodnejší na položenie v spálňach, v jasliach av obývacích izbách
.

Zachovanie podlahy závisí vo veľkej miere od klimatických podmienok v miestnosti. V miestnosti s laminátovou podlahou by sa mala teplota udržiavať v rozmedzí +18 - + 23ºС. Vlhkosť by nemala prekročiť 50-60%, čo je tiež užitočné pre zdravie. Tieto podmienky sú optimálne pre prevádzku vrstveného povlaku, pretože pri vyššej vlhkosti je vrstva drevených častíc laminátu náchylná k napučaniu, všeobecne, ako iné materiály z dreva.

Ak sú však vysoké teploty kombinované s príliš nízkou vlhkosťou (ak je k dispozícii systém podlahového kúrenia a ak je klimatizácia v prevádzke), vedie to k zmršteniu podlahy. Preto, vrátane vykurovania, by bolo pekné používať zvlhčovače vzduchu.

Preventívne ochranné opatrenia

Laminát nie je žula, nie je tak odolný voči nárazom, oderu a pod.mechanické poškodenie. Preto by ste sa mali pokúsiť čo najviac ochrániť povlak pred takýmito účinkami, pričom by ste mali dodržiavať "jednoduchú múdrosť".

Na ochranu laminátu pred znečistením z ulice na ňom (malé kamene, piesok), ako aj na zabránenie iným škodám, musíte urobiť niektoré opatrenia na tento účel:

  • položil na vstupné dvere štetinový koberec, ktorý zadržia veľké nečistoty;
  • položila rohož aj do interiéru na opätovné utretie obuvi;
  • nechodiť po lamináte v topánkach s ostrými pätami (všeobecne sa odporúča nenosiť topánky, ale v mäkkých papučiach);
  • zabraňujú pádu ťažkých a ostrých predmetov na podlahu.

Aby nedošlo k poškriabaniu podlahy pri premiestňovaní nábytku, odporúča sa vybaviť nohy gumovými kolieskami, krytmi z mini tkanín alebo aspoň položiť pod nimi hrubú tkaninu. Tým sa zabráni vzniku škrabancov a škrabancov.

Ak sa však na povrchu laminátovej podlahy časom objavia drobné škrabance, môžu sa odstrániť sfarbenými pastami. Ak bol laminát poškodený na viditeľnom mieste a nie je k dispozícii náhradná doska, tento prvok môže byť nahradený iným identickým z pod posteľou, napr.

Denná údržba laminátu

Na ochranu laminátu pred predčasným starnutím a opotrebovaním musí byť jeho povrch chránený pred prachom, špinou a rôznymi vrstvami.

Denná údržba laminátu spočíva v „suchom“ čistení, neodporúča sa umývať podlahu mierne navlhčenou handričkou.týždeň

Na tento účel sa musí denne čistiť metlou alebo vysávačom, 1-2 krát týždenne na mokré čistenie, berúc do úvahy niektoré pravidlá:

  • handra by nemala byť mokrá, ale mokrá;
  • ​​
  • voda by mala byť teplá a číra;
  • Po ukončení mokrého čistenia sa podlaha musí opäť utrieť suchou handričkou.

Dôležité! Na čistenie laminátu nepoužívajte parné čističe. V dôsledku ich pôsobenia sa podlahová krytina nafúkne a odlúpne.

Čistenie laminátu pred nečistotami

Niekedy po šťastnej dovolenke zostávajú škvrny od jedla na zemi v kuchyni. Alebo rozliata šálka kávy môže spôsobiť nepríjemné problémy, najmä ak je laminát ľahký. Čo je v tomto prípade umývanie?

Je potrebné aplikovať špeciálnu čistiacu zmes alebo nastriekať na škvrnu a ponechať ju na chvíľu, aby sa kontaminácia rozpustila. Potom sa zvyšky kompozície so znečistením odstránia vlhkou mäkkou handričkou. Ak je to potrebné, akcia sa môže opakovať. Zlúčeniny na čistenie predávané v oddeleniach železiarstva. Je lepšie ich získať vopred, aby boli v pravý okamih po ruke.

Aby ste sa starali o laminátovú podlahu, musíte si zakúpiť špeciálny nástroj a špeciálnu kefu s mäkkou tryskou
.

Pozor! Nepoužívajte "toxické" chemické čistiace prostriedky a abrazíva na odstránenie škvŕn z laminátu!

Škvrny z nápojov s farbivami, čokoládou, plodmi, rastlinnými tukmi, kozmetikou sú dobre absorbovateľné.vlhká handra. Môžete použiť akékoľvek prostriedky na starostlivosť o laminát, potom utrite kryt suchou handričkou.

Ak sa guma alebo sviečkový vosk prilepí na laminátovú podlahu (známa situácia!), Budete musieť počkať, kým nečistota stuhne, a potom ju opatrne odstrániť škrabkou a zakryť škrabance opravnou pastou.

Kontaminácia sa odstráni škrabkou a škrabance sa utesnia opravnou pastou
.

Na odstránenie škvŕn z fixiek, ceruziek, atramentu, cigariet, rúžov ​​alebo leštidiel na topánky môžete použiť metylalkohol alebo rozpúšťadlo pre domácnosť.

Je dôležité vedieť! Je prísne zakázané leštiť laminátovú podlahu voskom, tmelom alebo lakom! Tento postup je neprijateľný, pretože tieto látky vytvárajú nepríjemné rozmazané miesta, ktoré sa potom musia odstrániť pomocou odmasťovacích prostriedkov.

Povrch lešteného laminátu je oveľa ťažšie poškriabať a znečistiť ako povrch materiálu bez leštenia. O tom, ako vyleštiť laminátovú podlahu, povedzte videoklipu:

Takže každý, kto v dome kladie laminátové podlahy, by mal vedieť, že náležitá starostlivosť o laminátové podlahy, vrátane preventívnych opatrení a pravidelného čistenia, bude mať podlaha je vo vynikajúcom stave počas celej jej životnosti.