Prečo potrebujeme pouličné ohrievače v krajine a ako ich vybrať

Napriek množstvu zeleniny a ovocia v obchodoch sa záhradkári snažia pestovať vlastné zásoby potravín. A dôvodom nie je vôbec úspora nákladov alebo kvalita výrobkov. Pre mnohých sa práca na zemi stala koníčkom, fyzickým cvičením, ktoré zmierňuje stres. Ale počasie robí svoje vlastné úpravy a neočakávané mrazy môžu pokaziť rast plodín. Preto sa záhradníci pripravujú na takéto prekvapenia, nákup pouličných ohrievačov. Zahrejú skleník aj majiteľov.

Video: Prehľad Enders Elegance vonkajší ohrievač

Čo sú pouličné infračervené ohrievače

Zdá sa, že má zmysel dať ohrievač na ulicu, ak sa všetko teplo okamžite rozptýli v priestore a taký objem vzduchu nie je možné ohrievať. Ale "trik" je, že infračervené zariadenia neohrievajú vzduch, ako sú tradičné olejové systémy, ale všetky objekty a ľudia, ktorí sú v oblasti rozptylu lúčov. To je, ako oheň funguje na nás. Stojíme v otvorenom ohni a okamžite sa zahrejemeak je vonku teplota mrazu.

Na rozdiel od ohňa, ktorý horí spaľovaním kyslíka, infračervený prvok z atmosféry nič neabsorbuje. Takéto zariadenia sa odporúčajú inštalovať v nevykurovaných verandách alebo altánkoch, pretože nevysušujú vzduch a nespôsobujú bolesti hlavy.

Druhy systémov IR

Existujú dva typy zariadení: pouličný plynový ohrievač a elektrický. Letné obyvateľstvo kupuje obe možnosti v závislosti od účelu žiadosti. Zvážte, čo použiť v krajine výhodnejšie.

Mobilné ohrievače na plyn

Ak zariadenie používate najčastejšie mimo stien dachy, mali by ste si zvoliť vonkajší plynový infračervený ohrievač. Je výhodné, že sa môže umiestniť na ktoromkoľvek mieste miesta, pretože nezávisí od nosiča energie. Všetko, čo je potrebné na zabezpečenie práce (plynová fľaša), je inštalované v samotnom zariadení alebo skôr v spodnej časti konštrukcie. Systém sa zapína stlačením tlačidla, po ktorom piezoelektrický prvok spustí iskru. Zapálil plyn. Začína zahrievať špeciálnu mriežku, ktorá vyžaruje infračervené žiarenie. Lúče sa odrážajú od reflektora a vytvárajú tepelný kužeľ v určitom polomere od ohrievača.

Jedno stlačenie tlačidla - a plynový systém automaticky zapáli plameň

Systémy môžu pracovať na dvoch typoch skvapalnených plynov: propán a bután. Ak používate chalupu len v lete, potom je výhodnejšie použiť butánový typ, pretože pri takých teplotách je efektívnejší. Na jeseň a na jar, s kvapkamiteploty od plus po mínus, propán poskytuje najlepšiu kvalitu vykurovania. Ak máte model, ktorý pracuje na oboch typoch plynu, bude to najlepšia voľba, pretože si môžete vybrať palivo pre sezónu.

Ale plynové systémy strácajú elektricky v úrovni vykurovania. Aby zariadenie produkovalo teplotu asi 20 stupňov, mala by byť ulica aspoň + 10 °. Preto v zime sú takéto ohrievače neúčinné. Okrem toho nie je možné používať plynové inštalácie v interiéri, pretože v procese horenia vznikajú škodlivé látky.

Ďalšou nevýhodou sú časové obmedzenia. Plynová fľaša má objem asi 30 litrov. Ak potrebujete trvalé zamestnanie, potom je táto dodávka paliva dostatočná len na jeden deň, ale spravidla sa ohrievač používa na niekoľko hodín, takže môže stačiť na približne 8 strán.

Elektrické systémy, ktoré nevyžadujú doplňovanie paliva

Ak sa na dacha nachádza mnoho architektonických štruktúr otvoreného typu - terasy, altány, verandy atď., Potom sa pohodlnejšie používajú pouličné infračervené elektrické ohrievače. Sú pripevnené k stene alebo stropu v miestnosti, kde sa plánuje čaj, súčasťou balenia - a môžete si oddýchnuť na týždeň. V takom ohrievači sa palivo nikdy neskončí.

Z hľadiska výroby tepla sú elektrické systémy účinnejšie ako plynové. Pri teplotách okolo nuly môžu zahriať všetko, čo je v polomere rozptylu infračervených lúčov, až do 15-20˚.

Ak to dĺžka kordu dovoľuje, potom elektrickouohrievač môže ľahko piť kávu v chlade, sedieť v kresle bez vrchného oblečenia

Je však ťažké používať elektrické pouličné ohrievače v celej oblasti, pretože na to nie je dostatok dĺžky kábla. Majitelia budú musieť kúpiť rozšírenie dopravcu, ale to stojí slušne, a zatiaľ čo natiahnete drôty, zatiaľ čo ste previnúť to (úhľadne!), To trvá dlho. Okrem toho je potrebné počas prevádzky ohrievača monitorovať zvieratá a deti, ktoré sa môžu náhodne dotknúť drôtu.

Vzhľad plynových zariadení

Spočiatku sa plynové systémy podobali tradičným podlahovým svietidlám - obľúbenému atribútu sovietskeho života. Vrch vyzeral ako kužeľovitý uzáver, po ktorom nasledovala podlhovastá noha a základňa mala vzhľad zaobleného podstavca. V skrini bola skrytá plynová inštalácia.

V lampách podlahového vykurovacieho telesa sa infračervené lúče rozchádzajú v tvare kužeľa, ktorý siaha smerom nadol
.

Dnes bola do starej podoby pridaná pôvodnejšia pyramída podobná sklu. Vo vnútri pyramídy sa nachádza podlhovastá sklenená banka, ktorá začína na zemi a tiahne sa na vrchol nástroja. V banke je vykurovací prvok, ktorý rozdeľuje infračervené lúče rovnomerne po celej výške zariadenia. Pre porovnanie, v podlahovom kúrení teplo prešlo zhora nadol a v tomto modeli bol stĺp vysoký asi 1,6 m. Na zvýšenie bezpečnosti používania a na ochranu detí, ktoré môžu náhodne zachytiť pyramídu pred popáleninami, bola v exteriéri nainštalovaná ochranná mriežka. Nedovolí, aby sa sklo rozbilopád ohrievača.

Pyramída ohrieva celú osobu rovnomerne, zatiaľ čo podlahová lampa ohrieva veľkú plochu pod hranicou
.

Varianty elektrických infračervených zariadení

Ohrievače prevádzkované zo siete majú tiež dve odrody. Prvá forma je vo forme pouličnej lampy (inak nazývanej „dáždnik“). Je upevnený na širokom stojane. Pre vonkajšie použitie sú modely označené ako "vodotesné".

Elegantný „dáždnik“ nemožno použiť vonku, ak nemá vodotesné vlastnosti

V otvorených priestoroch sa často používa zariadenie vo forme panelu. Má tvar obdĺžnika a je upevnený na strope alebo stene. Pri nákupe takýchto modelov je dôležité korigovať výkon ohrievača s výškou, v ktorej bude fixovaný. Takže pre vysoké skleníky alebo priestory, kde bude najmenej 1,5 metra pre osobu, sa zakúpia výkonné systémy (nad 2 kW). Ak je vzdialenosť medzi hlavou a zvyškom systému nepresahuje meter, potom dosť energie na 800 wattov.

Sila infračerveného panela sa vyberie s prihliadnutím na vzdialenosť k hlavám hostí
.

Tipy na výber ohrievača

Pri výbere elektrických modelov dávajte pozor na trubicu, v ktorej je vlákno skryté. Najlacnejším prípadom je kremeň. Slúži 3 - 4 roky, po ktorých vyžaduje výmenu. Schválené pre použitie len na uliciach alebo na veľmi veľkých plochách. Drahšie mušle - kov a keramika. Takéto zariadenia môžudajte doma aj vonku.

Výber modelu pre plyn špecifikujte, ako bezpečný je spotrebič. V návode sa dozviete, či sa plyn automaticky vypne, ak ohrievač padá alebo je vyfúknutý nárazom vetra.

Polomer vykurovania závisí od kapacity zariadenia. Pre letných obyvateľov sú najobľúbenejšie systémy s výkonom 12 kW. Dávajú dobrú kvalitu vykurovania v okruhu šiestich metrov a zároveň spotrebujú určité množstvo paliva. V silnejších elektrárňach sa spotreba plynu dramaticky zvyšuje, hoci kvalita tepla zostáva na približne rovnakej úrovni ako kvalita stredne elektrárne.

Pre pohodlie pohybu po lokalite stojí za to kúpiť nástroje na kolesách. Potom nemusíte mať v ruke kúrenie.

Všetko, čo je označené slovom „opcia“, nie je jedným z povinných prvkov ohrievača, ale zlepšuje použiteľnosť spotrebiča

Oblasť použitia infračervených systémov v oblasti dacha

Záhradníci sa naučili používať infračervené zariadenia aj vtedy, keď to výrobcovia neplánovali. Vytvorili len zariadenie na zvýšenie pohodlia dovolenkárov, aby si návštevníci kaviarne mohli dlhšie posedieť na čerstvom vzduchu.

V krajine je však používanie infračervených ohrievačov oveľa viac. Tu sú najobľúbenejšie:

  1. Ochrana mladých kvitnúcich stromov pred nočnými mrazmi.
  2. Zahrievanie skleníka skoro na jar.
  3. Udržiavanie teplotnej rovnováhy v miestnosti, kde sú kurčatá, káčatá, ciciaky atď.
  4. Otepľovanie hrozna a melónovzrýchlenie dozrievania ovocia (najmä v chladnom lete).
  5. Boj proti hubovým chorobám uhoriek v daždivom lete (otepľovanie eliminuje vlhkosť, ktorá vyvoláva rozvoj infekcie).
  6. Zúčtovanie stôp a verandy z ľadu v zime.
  7. Sušenie mokrej obuvi.

Nie je možné konkrétne určiť, ktorý ohrievač je pre letného rezidenta výhodnejší - elektrický alebo plynový. Musíme sa zamerať na to, kde ho plánujete používať, ako často a na aké účely.