Predpisy, grafy a pravidlá zapojenia

Akonáhle sa stane otázkou nahradenia elektriny, prvé myšlienky, ktoré navštívia, sú: ako to vyzerá. V rôznych domoch sa dá robiť rôznymi spôsobmi, pričom sa berie do úvahy materiál stien a podláh, ako aj vek budovy. Aby bolo možné kvalitatívne vykonať opravu, výmenu alebo inštaláciu nového, budete potrebovať schémy zapojenia v dome. Práve s nimi je potrebné sa najprv zoznámiť alebo vytvoriť nové, ak si to situácia vyžaduje.

Spôsoby kladenia elektrických vodičov

Keď sa stavali typické panelové domy, nepredpokladalo sa, že by sa v každom byte malo používať také množstvo výkonných elektrických spotrebičov, aké sú dnes. Preto bola dispozícia vytvorená podľa neprijateľného vzoru pre moderný život.

Vstupný kábel bol z hliníka s jedinou izoláciou. Ak by boli byty vybavené plynovými sporákmi, prierez tohto kábla bol 2,5 mm2 . Na zabezpečenie prevádzky mnohých mocných spotrebiteľov, ako je chladnička, práčka, klimatizácia, mikrovlnná rúra, elektrický ohrievač, to nestačí. Ak sa uvažovalo o inštalácii elektrických varičov v bytoch, potom sa zaviedol 4 mm kábel2 , čo je oveľa lepšie. Ale znova,Materiál vstupného kábla je hliník a veľmi rýchlo sa zahrieva. V moderných domácnostiach sa namiesto toho používajú medené drôty.

Distribúcia bola vykonaná „miestnosť“. Z panelu - automatické káble strojov na samostatných skupinách sa odlišovali: „chodba - kúpeľňa - kuchyňa“, „izby“ a „elektrický sporák“. Prierez skupinových vodičov je 2,5 mm2 , vodiče sú vyrobené z hliníka a hodnotenie automatov je 16 ampérov. A tu vzniká niekoľko problémov:

 • Doteraz je zakázané používanie hliníkového kábla menej ako 16 mm2 .
 • Jednotná izolácia starých káblov je neprijateľná, pretože môžu spôsobiť prehriatie požiaru.
 • Takáto schéma zapojenia nie je schopná zabezpečiť prevádzku všetkých elektrických spotrebičov. Faktom je, že reťaze by sa nemali deliť na izby, ale na spotrebiteľov. Napríklad samostatný kábel pre práčku, oddelený pre klimatizáciu, oddelený kábel pre elektrický sporák a samostatný kábel pre elektrické zásuvky, osvetľovaciu sieť.
Systém v panelovom dome na príklade jedného poschodia
Zapojenie v typickej panelovej výškovej budove - príklad

Priamo k bytu sa rozvody môžu rozvediť niekoľkými spôsobmi.

Prvá možnosť. Rozlišuje sa na podlahe v špeciálnych drážkach - drážkach, ktoré majú továrenskú betónovú dosku. Upozornenie, nie drvené perforátorom, ale vyrobené vo výrobe. Zospodu je drevená podlaha položená na guľatinu. Vystupuje pozdĺž stien buď v skrytých drážkach alebo na vrchole dosky a je skrytý omietkou. nastropu, pravdepodobne sa stanoví rovnakým spôsobom. Alebo prechádza otvorom v doske. Podzemní diváci sú externí. Takéto vedenie môže byť vymenené, aj keď bude musieť drotiť.

Druhá možnosť. Prechádza do zásuviek, rozptýli sa na podlahe, ako v prvom uskutočnení. Do osvetľovacej siete vloženej do podlahového poteru v hornom poschodí. Keď nahradíte túto možnosť, budete mať kábel vedúci k osvetľovacím zariadeniam, „nechať ho ísť“ otvoreným spôsobom a potom ho skryť v omietke a na strope - za stropom pod sadrokartónom.

Dôležité! Pri výmene elektroinštalácie v typických panelových budovách upozorňujeme, že vyhláška vlády Moskvy č. 508-ПП zo dňa 10.25.2011 neumožňuje montáž brán v stenových paneloch a podlahových doskách na umiestnenie elektroinštalácie. V tomto prípade môžete kábel položiť iba otvoreným spôsobom do káblového kanála alebo skrinky.

Pri usporiadaní v starom panelovom dome by bolo najoptimálnejšie vytvoriť novú schému zapojenia a nahradiť všetky vodiče medenými, ako aj inštalovať automatické stroje.

Dôležité! Ak je dom je tak starý, že v ňom napájací kábel, ktorý sa zmestí do panela bytu nemá zemniaci vodič, a vy úplne nahradiť elektroinštalácie v byte s modernou trojfázové, uzemnenie nebude fungovať.

Moderná možnosť elektroinštalácie

Vo všetkých nových budovách a domoch, ktoré prešli významnou generálnou opravou elektrického pripojenia, má vstupný kábel nevyhnutne tri vodiče: fázový, nulový a uzemnený. Podľa PUE je minimálny prierez takého medeného káblaby mal byť 2,5 mm2 . V praxi sa však najčastejšie používajú 4 mm2a 6 mm2 .

V tomto prípade systém nevykonáva „miestnosť“, ale skupiny spotrebiteľov. Napríklad uvádzame možné usporiadanie 3 - izbového bytu:

 1. Skupina „rozety“ (prvá, druhá a tretia miestnosť).
 2. Skupina „Kuchyňa“ - zásuvky pre výkonných spotrebiteľov (chladnička, rýchlovarná kanvica, mikrovlnná rúra).
 3. Skupina „Osvetlenie“ - polovica bytu a druhá polovica.
 4. Výkonná skupina spotrebiteľov - elektrická rúra, klimatizácia pre domácnosť, práčka.
 5. Skupina „nebezpečných silných spotrebiteľov“ - vírivka, vyhrievané podlahy, kúpeľňa.

Umiestnenie elektrických zásuviek je možné plánovať vopred, mali by byť umiestnené v miestach, kde možno pohodlne pripojiť prenosné elektrické spotrebiče. V tomto prípade musí byť výstup v dostatočnom množstve. Pre pripojenie sú kombinované v skupinách po 3 - 5 kusoch. Prinášajú medené VVGng 3 * 2,5. Spojenie nie je postupné, od seba, ako to bolo predtým, ale cez rozvodné skrine. Na ochranu takejto skupiny postačuje automatické zariadenie s kapacitou 25 ampérov.

Pre skupinu „osvetlenie“ sa použije WGGng 3 * 1,5. Najčastejšie, osvetľovacie zariadenia, dokonca aj pre celý byt, nie sú také silné, aby na nich umiestnili automat s 25 ampérmi. Automatický prepínač 10 amp bude dosť veľký.

Pre zariadenia s viacerými výkonmi, ktoré sú väčšinou na jednom mieste, sa oddeľujú samostatné čiaryautomatické prepínače. V tomto prípade sa stroje starostlivo vyberajú pre menovitý prúd zariadení. Používa sa VVGng so štyrmi vodičmi pre trojfázovú sieť. Výnimkou nie je ani elektrický sporák, ku ktorému je dodávaný samostatný medený kábel s prierezom 4 mm2 .

Na pripojenie systémového regulátora „vyhrievaná podlaha“ budete potrebovať aj samostatnú linku VVGng 3 * 1,5 alebo VVGng 3 * 2,5 s individuálnym automatom.

Všetky moderné elektrické rozvody sa ukladajú uzavretým spôsobom pod podlahovú stierku a pozdĺž stien v špeciálnych vlnách alebo rúrkach. Hoci táto schéma zapojenia vyžaduje viac materiálnych a pracovných nákladov, má významné výhody. V prípade automatického spúšťania nie je celý byt bez napätia, ale iba skupina, v ktorej je sieť preťažená.

Schéma elektrickej energie v súkromnom dome

Najčastejšie dodávka elektrickej energie do súkromného domu je letecká, od vedenia 0,4 kW.

Približná schéma zapojenia a distribúcie jednofázového zdroja súkromného domu

Niekedy ide do domu jednofázové napájanie: priamo z podpory nadzemného vedenia existujú dva vodiče, ktoré zapadajú do vstupného panelu: jeden je fázový, druhý je kombinovaný nulový ochranný a pracovný vodič.

Približná schéma s trojfázovým výkonom

Trojfázový výkon môže byť vhodný aj na domáce použitie. V tomto prípade tri fázy a jeden kombinovaný neutrálny vodič idú dole z výkonového pylónu.

Predtým boli meracie prístroje vždy vo vnútri a stále stoja, ale v poslednej dobe majú energiuorganizácie vyžadujú inštaláciu meracích zariadení na ulici, priamo v úvodnom paneli. Preto je teraz v ňom inštalovaný úvodný RCD alebo automatický spínač a elektromer.

Bloková schéma ubytovania v súkromnom dome (príklad)

Priamo vo vnútri domu je nainštalovaný vnútorný elektrický panel, na ktorý napájací kábel prechádza zo vstupnej dosky. Je to vnútorný elektrický panel, ktorý je bodom, z ktorého začína výkon celého domu. Napájanie je rozdelené do skupín spotrebiteľov. Napríklad:

 1. "Osvetlenie" - v celom dome alebo rozdelené na podlahy, ak je chata veľká.
 2. "Zásuvky" - pre celý dom alebo podlahy.
 3. „Výkonní spotrebitelia“ (výkonová skupina): práčka, kotol, kotol, mraznička atď.
 4. „Ekonomické potreby“: garáž, prístrešok, hospodárske budovy, suterén atď.

Pre každú skupinu musia byť nainštalované samostatné bezpečnostné zariadenia.

Výpočet elektrických rozvodov

Projekt so všetkými výpočtami je možné objednať u organizácie, ktorá sa na tieto práce špecializuje. Ale ak sa rozhodnete urobiť to sami, potom tu je niekoľko požiadaviek, ktoré musia byť splnené:

 • Vhodne vyberte materiál kábla a jeho prierez.
 • Zohľadnite podmienky ohrevu prúdom s prijateľným napätím.
 • Zapojenie by nemalo spôsobiť požiar.
 • Prenos napätia by mal nastať s minimálnymi stratami.
 • Elektroinštalácia musí byť spoľahlivá a trvanlivá bez nákladov na inštaláciu a prevádzku.

Dôležité! Ak chcete nájsť správny prierez vodičov, musíte presne vedieť, kde a čo budú spotrebitelia umiestnené. Z ich sily bude závisieť na vlastnostiach kábla.

Vypočítajte prierezy vodičov a vyberte prostriedky ochrany pomocou tabuľky №1.

Tabuľka №1. Výpočet prierezu káblových a ochranných ističov

V súčasnosti sa v domoch používajú medené vodiče: pre zásuvky - 2,5 mm2 , pre osvetlenie - 1,5 mm2 , pre varnú plochu - 6 mm2 .

Pri výpočte dodržujte pomer ističov alebo RCD a prierezov vodičov. Ak počas prevádzky hotového vedenia pridáte vysoko výkonné spotrebiče a stroj bude fungovať, nemôžete jednoducho vymeniť stroj za výkonnejší, musíte ho zmeniť ako káblovú časť, alebo musíte vytvoriť inú skupinu a priniesť k nej samostatné vodiče.

Video: organizácia napájania

Vytvorenie schémy zapojenia v dome je povinné. A to nie je ani v tom, že toto je požiadavka príslušných kontrolných organizácií, to sa hodí v neskoršom živote.