Prehľad izolácie: ktorá izolácia je lepšia pre steny, porovnanie technických a technologických vlastností

Pri budovaní väčšiny bytového fondu nikto nenapadlo, že by sa udržal v teple, oveľa menej úspor. Ukazuje sa teda, že náš „Stalin“, „Brežnevka“, „český“ a dokonca aj všetky ostatné bývanie sú ďaleko od energeticky úsporných technológií. Rohové apartmány, apartmány na prvom a poslednom poschodí boli všeobecne považované za studené na dlhú dobu. Vlhkosť, chlad, prach vstupujú cez trhliny, medzipanlové švy a dokonca aj steny. Aby ste sa tomu vyhli a zabezpečili si pohodlné životné podmienky pre seba, mali by ste skôr alebo neskôr uvažovať o izolácii vášho domova. Pozrime sa na izoláciu, ktorá ponúka stavebný trh.

Sortiment tepelnej izolácie na trhu

Na modernom trhu so stavebnými materiálmi existujú rôzne druhy tepelnej izolácie stien. Správna voľba zabezpečí v zime teplé a chladné v lete. To sa dosahuje znížením tepelných strát a odstránením prievanu. Tiež v riadne ohrievanej miestnosti nebude vlhkosť ani pleseň amikroklíma bude zdravá, pamätajte na tieto vlastnosti, ktoré musí tepelná izolácia spĺňať:

  • nízka tepelná vodivosť;
  • zvuková izolácia;
  • požiarna odolnosť;
  • 34. environmentálna bezpečnosť;
  • trvanlivosť;
  • odolné voči vode;
  • priedušnosť;
  • 38. biostabilita.

Pri výbere stojí za zváženie, z akého materiálu je dom postavený, koľko má podlaží, v akej klimatickej zóne žije.

Takže izolácia stien rámového domu a dreveného domu (medzipodlahy) nie je jedna a tá istá. V prvom prípade vhodná pena, minerálna vlna, sklenená vata, penoizol, v druhom - obvyklý kúdeľ, juta, ľanová plsť.

Materiály sú organické a anorganické. Do prvej skupiny patrí celulózové vlákno, drevo, guma, korok, plsť, mach, juta alebo kúdeľ. Vláknité (sklenená vata, minerálna vlna) alebo bunkové (polystyrénová pena, polyuretánová pena, penoizol atď.) Izolačné materiály, kvapalné keramiky sú anorganické materiály. Ekologické výrobky sú šetrnejšie k životnému prostrediu, ale nie sú také funkčné a odolné ako polystyrénová pena a polyuretánová pena, ktoré nie sú prístupné pre plesne. Vývoj a testovanie v tomto odvetví pokračuje a existujú nové typy izolácie stien. Tekutý ohrievač na steny tak získava rastúcu popularitu. Pozrime sa na to, čo sa líši v rôznych typoch, ich výhodách a nevýhodách.

Minerálna vlna: klady a zápory

Konštrukcia rámu z kovových profilov

Minerálna vlna je jedným z najbežnejších vláknitých izolačných materiálov. Minvat sa vyrába tepelným spracovaním a lisovaním hutníckej trosky alebo čadiča. Vláknitá štruktúra zadržiava vzduch sám o sebe, čím vytvára bariéru proti prenikaniu studenej a tepelnej straty. Minerálna vlna prichádza vo forme dosiek a pevnej bielizne vo zvitkoch. Používa sa vo vnútri aj zvonku.

Vlastnosti sú zabezpečené nízkou tepelnou vodivosťou. Výhodou tohto materiálu je jeho priedušnosť, trvanlivosť, zvuková izolácia, požiarna odolnosť, šetrnosť k životnému prostrediu.

Inštalácia je dosť nepríjemný proces. Na jednej strane dosky dobre znášajú deformáciu, na druhej strane je potrebné použiť na zabezpečenie bezpečnostných opatrení samostatné prostriedky ochrany.

​​

Hrúbka v interiéroch interiéru zužuje existujúci priestor, ktorý je bezpochyby mínus. Priepustnosť minerálnej vlny môže viesť k tomu, že sa časom zvlhčí z kondenzátu, objaví sa v nej huba, aby sa zabránilo tomu, že sa to stane, materiál musí byť ďalej vodotesný.

Technické vlastnosti sklenej vaty

\ t
Morálne zastaraná sklenená vlna sa teraz používa veľmi zriedka
.

Sklená vata je tiež vláknitou izoláciou, ktorá je najskúsenejšia zo všetkých, pretože sa používa veľmi dlho. Je tvorený tavením piesku, sódy, dolomitu, vápenca, bóraxu alebo odpadu z výroby skla. Uvoľnite ho v doskách a kotúčoch a predoprava stlačená.

Tenké, ostré a krehké vlákna zo sklenej vaty sú nebezpečné priamym kontaktom a vdychovaním vzduchu sklenenými vláknami. Preto je dôležité používať si okuliare, respirátor a rukavice. Výrobcovia tvrdia, že moderné typy sklenej vaty sú bezpečné pre ľudí.

Nehorí, má dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Môže sa použiť na izoláciu všetkých typov striech, vnútorných priečok a vonkajších stien. Je to lacnejšie ako väčšina analógov, ale zmenšuje sa a rozpadáva sa viac.

Charakteristika celulózovej izolácie

\ t
Aplikácia buničiny

Toto je jeden z najnovších materiálov, má ekologický charakter, funkčnosť. Táto izolácia je vyrobená zo zvyškov výroby buničiny. Používa sa na vonkajšiu aj vnútornú izoláciu - fúka sa pod sadrokartónové dosky, magnezitové dosky.

Je priedušná, čo je pozitívna strana. Horšie je, že je priepustná pre vodu, náchylná k plesniam, požiaru bezpečná. Na odstránenie týchto nevýhod sa do celulózovej bázy pridávajú antiseptiká, aby sa zvýšila biostabilita a spomaľovače horenia na zníženie horľavosti.

Výhody expandovaného polystyrénu (pena)

Stena opláštená penou poskytne výrazné zníženie tepelných strát
.

Polystyrén sa vyrába penením polystyrénu pri vysokých teplotách. Jedná sa o biely šuštivý materiál, ktorýVodotesnosť, vzduchotesnosť, zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti, nízka hmotnosť, jednoduchá montáž sú charakteristické. Nebojí sa baktérií, plesní a plesní, nebojí sa zlých poveternostných podmienok. Iba 8 cm expandovaného polystyrénu môže nahradiť 1,7 m tehlovej steny, 25 cm drevenej steny alebo 9 cm minerálnej vlny.

Uvoľnite ho v doskách, ktoré sú a. používa sa na vnútorné steny, balkóny, podkrovie a fasády domov. Polystyrén vďaka svojej sile nie je podivný. To je jedna z najlacnejších izolácií.

Extrudovaná penová hmota z polystyrénu

Na získanie takéhoto materiálu sa tavia polystyrénové granuly pri vysokej teplote, potom sa vytláčajú z extrudéra a spenujú. Ukazuje sa ešte trvanlivejšie, odolnejšie, vzduchové a vodotesné ako pena. Je v dobrom kontakte s rôznymi obkladmi stien (omietka, betón, tehla). Je úplne nekompatibilný s živicami a organickými rozpúšťadlami.

Fibrolit

Vláknité dosky izolujú steny zvnútra, inštalácia dosiek bude vyžadovať položenie hydroizolačnej vrstvy a omietky

Fibrolit sa získa po vysušení a stlačení drevených hoblín ich zmiešaním so spojivom. Môžu to byť portlandské cementové alebo magnéziové soli. Takto získané platne sú vyrobené z prírodného materiálu a ochranná vrstva zabraňuje biologickým účinkom (plesne, plesne, hmyz) a vode. Aby sa zachovali jeho vlastnosti o niečo dlhšie, budete potrebovať ďalšiehydroizolácie. Ak vlhkosť presiahne 35%, čoskoro sa začne čoskoro zhoršovať? Zvýšená trvanlivosť dodatočné omietky. Vláknitá doska sa ľahko ovláda a inštaluje.

Korkové materiály šetrné k životnému prostrediu

\ t
Korkový tepelný izolátor pre steny - nie lacný, ale najdlhší variant

Korkové panely sú jedným z najškodlivejších materiálov. Skladá sa z najmenších buniek (40 miliónov na 1 cm3), má pevnosť, priedušnosť, potrebnú (nízku) tepelnú vodivosť.

Vyrobené granuláciou suroviny, zohriatím na 400 ° C a jej lisovaním do blokov. Ich hrúbka môže byť 10 až 320 mm.

Tieto panely sú ľahké, odolné voči mechanickému tlaku, nepodliehajú zmršťovaniu. Materiál je veľmi odolný a funkčný. Je tiež zvukotesná. A jeho vzhľad vám umožňuje používať ho aj na dekoráciu.

Má korok a bioaktivitu: hnije, plesne a parazity sa ho neboja. Pri vznietení nevypúšťa škodlivé látky. Nie je to však lacné. To je jeden z najdrahších ohrievačov.

Tekutá keramická izolácia

Stena izolovaná zvonka s kvapalinovou keramickou izoláciou
\ t

Tekutá izolácia sa stáva skutočnou. Toto je nový generačný nástroj. Dokonca aj na najviac neprístupných miestach pomôže tekutá keramika zbaviť sa prievanu a tepelných strát. Pasty suspenzia sa skladá z uzavretých guľôčok, aplikovaných na predčistené tehly, betón, drevo, kov, kartónalebo plastový povrch. Farba materiálu je sivá alebo biela.

Izolácia keramo sa zároveň ľahko aplikuje, je bezpečná, nehorí a nevedie k zmenšeniu veľkosti miestnosti. Táto izolácia je stále vzduchotesná a vodotesná. Po zaschnutí sa na stene vytvorí elastický povlak. Tenké steny tehál musia byť spracované aspoň 5-6 krát. Keramoizolyatr nie je lacný (jeho spotreba na 1 vrstvu je 1 lna 4 sq.), Ale to bude trvať veľmi dlho. Budeme musieť zabudnúť na izoláciu už štvrť storočia. Takže sľubujeme výrobcom.

Tepelná izolácia s tekutou penou

Ďalší variant kvapalného tepelného izolátora je plast z liatej peny, nazývaný penoizol. Vylieva sa z hadíc medzi stenami, do trhlín, debnenia počas výstavby. A táto možnosť je takmer 2 krát lacnejšia ako všetky ostatné. Je odolný voči bioorganizmom, priedušný, zle horiaci, trvanlivý. Jeho vlastnosti sú o 8% lepšie ako vlastnosti polyfoamu a o 12% lepšie ako vlastnosti sklenenej vaty. Jeho životnosť je však až 50 rokov.

Video: odporúčania výberu izolácie

Ak poznáte užitočné vlastnosti všetkých materiálov, môžete ich použiť, a to tak, že ich budete kombinovať. Na izoláciu stien penou alebo minerálnou vlnou, nalejte penoizol do ťažko prístupných miest a upravte malú plochu pod parapetom tekutou keramikou.