Prehľad najbežnejších ampelous rastlín pre záhradu

Rastliny nie sú len zdrojom potravy, ale aj prírodnými ornamentami. A nedostatok priestoru na dlhú dobu nemôže dôvod na záchranu na kráse. Vertikálne umiestnenie ampelous rastlín vyzerá obzvlášť impozantné, pretože sú charakterizované takými vhodnými vlastnosťami pre túto úlohu ako klesajúce vetvy, stúpajúce lezenie, pretiahnuté kvetenstvo. S pomocou zavesených foriem môžete zasadiť parapet, verandu alebo verandu, sú tiež ideálne pre altánok alebo živý plot. Pomocou ampelous rastlín, vytvárať oddiely, ktoré vizuálne oddeliť priestor miestnosti alebo záhrady.

Ktoré rastliny sa používajú ako zmiešané

Použitie vo vertikálnom záhradníctve znamená určité osobitné požiadavky na životnú formu rastlín. Na rozdiel od vzpriamených a rozetových foriem má väčšina ampule pretiahnuté výhonky, ktoré sa buď otáčajú okolo podpery, alebo sa cez ňu vyliezajú s anténami, alebo visia dole pod vlastnou váhou alebo sa šíria po zemi. Ampel rastliny sú rozdelené do kvitnúce a dekoratívne a listnaté, táto rozmanitosť umožňuje vytvárať kompozície pre každý vkus. A tí a iní súročné alebo celoročné. Kvitnúce letničky sú obzvlášť populárne a chovatelia sa neustále snažia vytvárať nové odrody, s výhonkami, ktoré sú odolné voči pôsobeniu vetra, a kvety, ktoré nie sú ovplyvnené letným dažďom alebo priamym slnečným svetlom.

Závody Ampiel sú ideálnou dekoráciou pre takmer všetky budovy a priestory
.

Trvalé ampelous rastliny sa líšia od letničiek len tým, že s nástupom chladného obdobia sa jeden jedinec, takzvaný materský lúh, prenesie do teplej miestnosti. Na jar sa stáva základom vegetatívneho rozmnožovania, preto medzi trvalými druhmi sú obzvlášť cenné odrody, ktoré sú schopné rýchlo sa zvyšovať biomasu.

Krásne kvitnúce ampelous rastliny

  \ t
 • Petúnia je výročná rodina z čeľade. Od polovice jari sa predáva doslova v každom kvetinárstve: je to vynikajúca záhradka na záhradu, balkón, altánok a tiež pre mestské záhradníctvo. Má širokú škálu farieb a foriem kvetov, a dĺžka výhonkov sa pohybuje od 20 cm do 2 m. Petunia je odolná voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, môže rásť v čiastočnom tieni av jasnom svetle, dobre reaguje na zovretie, toleruje sucho, ale je náročná na úrodnosť pôdy , ktoré by mali zahŕňať rašelinu a humus.
Neokázalosť a rôznorodosť farieb petúnie z neho robí jednu z najpopulárnejších rastlín s výskytom ampelous
.
 • Lobelia patriaca do rodinyzvončeky, ale odlišné od obyčajných zvončekov asymetrického tvaru kvetu, záhradníci milujú krásne svetlé modré alebo modré farby. Výhonky ampelous lobelia dosiahnuť dĺžku 50 cm.Pôda by nemala byť príliš úrodná, pretože v prírode táto rastlina žije na kameňoch. Lobelia netoleruje vysychanie a je lepšie, aby ste ho nesadili na priamom slnku. Ale v polostrove, na východnom, západnom a dokonca severnom balkóne, sa bude cítiť skvele. Vzhľadom k tomu, závod je náročný na vlhkosť, v horúcom počasí by mala byť často napojená a striekané. Ako odmenu za tieto snahy lobelia poteší majiteľa modrou oblohou, ktorá je dobrá nielen sama o sebe, ale aj ako pozadie mnohých iných okrasných rastlín.
 • Bacopa je rýchlo rastúci zástupca rodiny Nornichnikov, má rad farieb od svetlomodrej po bielu alebo ružovú. Je nenáročný, dáva prednosť priamemu slnečnému žiareniu, dobre reaguje na zovretie, má nízke nároky na pôdu, ale má rád časté a hojné zalievanie.
 • Fuchsia z rodu eunuchov tiež vytvára formy múdrosti. Fuchsia kvety môžu mať rôzne farby, od bledoružovej až tmavo fialovej, a zvyčajne existujú dva kontrastné odtiene v rámci kvetu. Pod holým nebom, závod by mal byť nastavený len vtedy, keď nebezpečenstvo mrazu, ktorý fuchsia nemôže stať. Zle tento sissy sa bude cítiť v prievanoch a na priamom slnečnom svetle. Penumbra, východná alebo západná strana, uzavretá odvetry miesto, mierne úrodná pôda, pravidelné minerálne obliekanie, nie príliš skromné, ale nie príliš hojné zalievanie - to sú ideálne podmienky pre obsah tejto rastliny.
 • Alsobia, ktorá patrila exotickej gesnerovskej rodine, k nám prišla z lesov Južnej Ameriky. Ona poteší krásne trubicovité biele kvety s lemom lemovaným počas leta. Nenáročný, ale teplo-milujúci, nemá rád návrhy, preferuje východnej a západnej expozície, ľahké pôdy, pravidelné a mierne zalievanie. Netoleruje alsobiu vody vstupujúcej do listov, preto by sa na to mala použiť kanva s úzkym výtokom. Je tiež potrebné venovať pozornosť odvodňovaniu: stagnácia vlhkosti pre túto rastlinu je nežiaduca.

Dekoračné listnaté rastliny

  \ t
 • Tradescantia z rodiny commeline je nevyhnutná v zimnej záhrade začínajúceho pestovateľa. Je veľmi odolná voči nepriazni a okrem toho je zastúpená veľkým množstvom druhov a odrôd, ktorých farba listov sa môže líšiť od fialovej po striebornú. Mierne slnečné svetlo, pravidelné zalievanie mäkkou vodou, minerálne doplnky každé dva týždne, ako aj pravidelné postrekovanie umožní, aby sa rastliny cítili príjemne. Starostlivosť o druhy pochádzajúce zo suchých a púštnych oblastí charakterizovaných pubertálnymi listami je trochu odlišná. Takáto tradeskantia by sa nemala striekať, je tiež potrebné z času na čas nechať vysušiť hlinenú hrudku.
 • Dichondra - člen rodinybindweed, pomerne nedávno, ale s dôverou debutovať v kvetinárstve. Výhonky tejto rastliny, pokryté veľkolepými zelenými alebo striebornými listami, môžu dosiahnuť dĺžku 2 m. Okrem toho, že dosiahli pôdu, sú schopné zakoreniť a vytvoriť pevný koberec. Pre túto funkciu Dichondra, krajinári, ktorí vytvárajú skutočné vodopády z neho, sú obzvlášť radi. Na fotografii vyzerá jantárová rastlina Dichondry ako brilantný prúd. To môže byť zasadená v tieni a na otvorenom slnku, v závislosti na farbe listov. Dichondra dáva prednosť bohatému zavlažovaniu a vlhkému vzduchu, ale je schopný tolerovať krátkodobé vysychanie z pôdy. Aby bola korunka rastliny hrubá, mala by byť pravidelne rezaná a kŕmená.
Strieborné vodopády Dichondria sú dobré v kombinácii s kvitnúcimi druhmi

Pravidlá pre výsadbu ampelous rastlín

Charakteristiky umiestnenia závesných rastlín je obzvlášť dôležité pre ich výsadbu. Kto by to chcel, ak voda prúdi z hrnca umiestneného v úrovni očí alebo nad hlavou? Preto pre ampelous rastliny používať špeciálne nádoby.

 • Závesné koše. Vyzerajú skvele v záhrade a na terase, ale v miestnosti môžete zavesiť kôš pod strop alebo ho posilniť na stenu: takéto prvky sú nevyhnutné pre izby v etnickom štýle. Ak používate vlasec ako záves, môžete dosiahnuť účinok voľných plávajúcich rastlín vo vzduchu. Koše môžu byť vyrobené nielen z tyčí, ale aj zdrôt alebo plastový kábel.
 • Nádoby. Problém prebytočnej vlhkosti môže byť riešený v tomto prípade dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je plastová nádoba s pripevnenou paletou. Takáto panvica môže byť naplnená machom, penou alebo iným hubovitým materiálom schopným zadržať veľký objem vody. V druhej verzii sú hrnce vyrobené z hrubozrnnej hliny, bez dierového otvoru a palety, odparovanie prebytočnej vlhkosti prebieha priamo cez materiál stien.
 • Drevené kvetináče. Možnosť v blízkosti košov a tiež veľmi dôležitá pre etnický štýl. Odparovanie môže ísť priamo cez drevo, ak sa zavlažovanie vykonáva aspoň 2-3 krát týždenne.

Plastové riady sú najjednoduchším spôsobom, ako vyriešiť problém výsadby rastlinných rastlín, ale zároveň sú aj najmenej estetické. Postupom času môžu byť plastové nádoby zdobené zostupnými stonkami a listami, v holej forme nevyzerajú veľmi atraktívne. Na druhej strane, znalci kreatívneho prístupu dokážu vytvoriť kapacitu pre rastlinu z takmer čohokoľvek. Najbežnejšia panvica dokonale zapadne do štýlu, ak ju ozdobíte kúskami kôry, škrupín alebo akéhokoľvek iného prírodného materiálu. Jedinou podmienkou je poskytnúť cestu v nádrži na odparovanie vody.

​​
Domáce hrnce pre amuletové zariadenie dodajú osobitný komfort
.

Charakteristiky pestovania

Charakteristiky starostlivosti o ampelous rastliny sú spojené predovšetkým s ich zalievaním. Príliš veľa vody sa nedá naliať,najmä ak sa odparovanie z nádrže zariadenia uskutočňuje cez steny nádoby. Stagná voda môže spôsobiť ochorenie rastlín, hnilobu koreňov, reprodukciu patogénnych baktérií, preto by sa mal prebytok vypustiť. Tiež dostatok rastlín potrebuje hrubú drenážnu vrstvu. Pre zalievanie je vhodné použiť kanva s dlhým, úzkym, zakriveným nosom. Ak rastliny zdobia byt alebo kanceláriu, v zime by mali byť striekané často, pretože trpia suchým vzduchom spôsobeným ohrevom. Okrem aerosólu môžete použiť aj elektrické zariadenia, zvlhčovače. V ampelous rastliny, rovnako ako v iných, výhonky rozvíjať lepšie z osvetlenej strane. Preto by sa mali čas od času otáčať tak, aby sa koruna nestala asymetrickou. Keďže objem pôdy, v ktorej sa nachádza koreňový systém, je obmedzený, počas obdobia aktívneho rastu sú potrebné pravidelné organické a minerálne doplnky s frekvenciou 1-2 týždne. Možnosti vertikálneho záhradníctva, ktoré poskytujú rastlinám ampelous, vám umožnia radikálne zmeniť pohľady na krajinu. Toto smerovanie kvetinárstva má, samozrejme, veľkú budúcnosť. Jednoduchosť starostlivosti a účinnosť ampelous rastlín každý deň zvyšuje armádu ich fanúšikov.

Video: odborné poradenstvo pri výbere ampelous rastlín a starostlivosti o ne