Prehľad spôsobov, ako vodotesné podlahy: krok za krokom popis práce pre tých, ktorí chcú robiť to sami

Všetky konštrukčné prvky domu alebo bytu, vrátane podláh, potrebujú spoľahlivú ochranu proti vysokej vlhkosti. Ak sa byt nachádza nad vlhkým suterénom, vlhkosť postupne ničí betónové podlahy. V guľatine a doskách drevenej podlahy sa huba vyvíja zo zvýšenej vlhkosti a začína hnitie. Dokonca aj v byte výškovej budovy na strednom podlaží, keď vlhkosť preniká medzerami v spojoch podlahy a stien, parkety, laminát alebo koberec strácajú svoj vzhľad a môžu sa stať nepoužiteľnými. K týmto objektívnym „nehodám“ sa pridávajú subjektívne úniky spôsobené vlastnou a nedbanlivosťou a „povodňami“ zo susedov, predovšetkým zaplavených podláh. Kvalitná hydroizolácia podlahy je najspoľahlivejším spôsobom, ako sa stretnúť s vyššie uvedenými problémami a nepríjemným zápachom vlhkosti vo vašej domácnosti.

Hydroizolácia: typy a klasifikácia

V závislosti od účelu a podmienok použitia priestorov sa na izoláciu podlahy používajú rôzne materiály, ktoré na povrchu vytvárajú hustú vodotesnú a vodoodpudivú vrstvu alebo ju prenikajú, zabraňujú jej zničeniu a hnilobám.

Podľa oblasti použitia sú všetky druhy hydroizolácie rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 • na vonkajšie použitie;
 • pre interiérové ​​práce.

Podľa hlavnej vodoodpudivej zložky v zložení hydroizolácie je:

 • bitúmenové;
 • na báze minerálnych zložiek;
 • polymér;
 • bitúmenový polymér.

Podľa metódy nanášania na povrch sa rozlišujú tieto hlavné typy hydroizolačných materiálov:

 • valcované;
 • ​​49) film;
 • prenikanie;
 • membrána;
 • maľovanie;
 • 53) pastieri;54) poťahovanie;55) prášok;
 • omietky.

Ak sa hydroizolácia podlahy vykonáva v byte alebo v súkromnom dome, poskytuje sa najlepší účinok, a preto sú najobľúbenejšie tieto materiály.

Rolovacie a fóliové materiály

Najznámejšími a najobľúbenejšími zástupcami tejto rozsiahlej skupiny vodotesných materiálov v uplynulom storočí sú strešná krytina, strešná krytina a sklo ruberoid. Boli použité a naďalej sa používajú na izoláciu základov, krytín a podláh pred vlhkosťou. Sú kartónové alebo sklolaminátové, impregnované zmesou bitúmenu a čadičovej drviny.

Modernú hydroizoláciu podlahy podlahou predstavuje polymérviacvrstvové membrány, ktoré spravidla kombinujú nielen vodotesnosť, ale aj izolačné vlastnosti.

Samolepiaca hydroizolácia rolky sa rýchlo zmestí bez problémov s podstavcom

Hydroprotekcia fólie je polyetylén, polypropylén, polyvinylchloridové fólie vyrobené vo zvitkoch, ktoré sa najčastejšie používajú pri hydroizolácii betónovej podlahy pred vytvorením suchého alebo cementovo-pieskového poteru.

Tmel na hydroizoláciu podlahy

Toto je druhá najobľúbenejšia skupina hydroizolačných materiálov - plastových lepidiel na báze bitúmenu, kvapalného kaučuku, polymérov, živíc, zmäkčovadiel a ďalších prísad. V obytných priestoroch sa tmel používa na hydroizoláciu podlahy, aby sa vytvorila vodotesná vrstva, ako aj ošetrenie kĺbov a švov v kúpeľni, WC, kuchyni, saune, bazéne. Vodotesný tmel je teplý a studený.

Tmel na hydroizoláciu podlahy tvorí hustý vodotesný povrch, ktorý vyplní všetky póry a trhliny

Materiály odpudzujúce kvapalnú vodu

\ t

Široká skupina hydroizolačných materiálov, ktorá zahŕňa priméry, laky, náterové farby, impregnácie, injekčné prípravky na miestne použitie a mnoho ďalších kvapalných, vodotesných a vodoodpudivých materiálov s rôznym stupňom viskozity. Takáto nová vodotesnosť podlahy, ako je napríklad Penetron, sa aplikuje na povrch a prenikne do pórov materiálu, vyschne vo forme vodotesného, ​​ale priepustného materiálu.vzduchový kryštál Iné tekuté materiály vytvárajú tenkú, ale trvanlivú vodu odpudzujúcu fóliu na povrchu drevenej alebo betónovej podlahy.

Práškové materiály na hydroizoláciu

Na stavebnom trhu sa prezentuje obrovský sortiment suchých zmesí na základe rôznych podielov cementu, lepidla, spojív a zmäkčovadiel. Bezprostredne pred nanesením na povrch v suchej zmesi stačí pridať vodu podľa inštrukcií a hydroizolácia podlahy vlastnými rukami nebude problém ani pre začiatočníkov v stavebníctve. Práškové zmesi sa používajú na vytvorenie betónových poterov, vodotesnej vrstvy na podlahe a stien bazénov a suterénov.

Metódy hydroizolácie podlahy

Existuje niekoľko spôsobov, ako vodotesnú podlahu, ale všetky sa riadia rovnakým všeobecným pravidlom kontinuity.

Je dôležité mať na pamäti:

Na križovatke podlahy so stenami alebo inými konštrukciami, ktoré vyčnievajú nad povrch, musí hydroizolačná vrstva bez prerušenia vystúpiť na výšku, ktorá nie je menšia ako 30 cm nad úrovňou podlahy.

Použitie hydroizolácie kvapalín

Tento spôsob izolácie povrchu podlahy v závislosti od zloženia a konzistencie materiálu je dvojakého typu:

 • vodotesné odliatky;
 • impregnačná hydroizolácia.

Lisovaná hydroizolácia je aplikácia polymérnych alebo asfaltových (bitúmenových) mált na povrch podlahy, ktoré pri vytvrdnutí vytvárajú plochý vodotesný film. Asfaltové tmely alebo roztoky sa zahrejú na teplotu 120 - 140 ° C,vyleje sa na vopred vyčistenú podlahu a rovnomerne rozotrie so širokou špachtľou.

Metóda hydroizolácie odliatku sa používa len na úpravu tuhých monolitických základov pred naliatím cementovo-pieskového poteru. Hydroizolačná hmota sa nanáša v niekoľkých vrstvách, ktoré sú v prípade potreby vystužené kovovou sieťovinou alebo sklolaminátom. V dôsledku toho by mala byť hrúbka vodotesného filmu 5-15 cm.

Nanášanie kvapalného hydroizolačného materiálu postrekovačom je možné aplikovať štetcom
.

Impregnačná hydroizolácia podlahy v byte spočíva v postreku pomocou špeciálneho zariadenia alebo nanesení kvapalných polymérnych impregnácií a primérov bežnou kefou. Tieto materiály nasiakavajú základňu podlahy do určitej hĺbky, alebo tuhnú na jej povrchu, čím vytvárajú monolitickú bezšvovú vodotesnú membránu.

Natieranie a natieranie povrchu

Na rozdiel od odlievania, pri ktorom sa pracuje so zahriatymi bitúmenovými tmelmi, vodotesnosť podláh a náterov sa vykonáva vtedy, keď je podklad ošetrený „studeným“ polymérom a kaučuk-epoxidovým bitúmenom. -polymérny tmel, ako aj farby a laky. V závislosti od viskozity kompozície sa nanáša na povrch špachtľou, valčekom alebo bežným štetcom.

Spoločnou črtou všetkých možností náteru a hydroizolácie náterov je získanie dostatočne tenkého povrchu podlahy s hrúbkou približne 2 - 3 mm,vodotesná vrstva, ktorá je zároveň účinnou antikoróznou a protiplesňovou ochranou. Je pravda, že životnosť hydroizolácie tohto typu nepresahuje 5 rokov.

Použitie náterových hmôt

Ako už názov napovedá, tento typ hydroizolácie zahŕňa pokládku vodotesných materiálov z kotúčov a plechov, ktoré sú lepené vo vrstvách na podklade predtým vyčistenej a natretej podlahy. Existujú tri spôsoby tesnenia hydroizolácie:

 1. Jednoduchá podlaha pre akýkoľvek materiál alebo podlahovú konštrukciu so spoločným alebo nezávislým spôsobom upevnenia: pre cement alebo suchý poter, pre preglejku alebo inú podlahu, atď.
 2. S pomocou plynového horáka - metóda požiarneho nebezpečenstva, ktorá vyžaduje prísne dodržiavanie požiarnych predpisov.
 3. Lepenie kotúčovej hydroizolácie na podklad pomocou špeciálnych lepidiel a tmelu.

Mnohé moderné typy hydroizolačných fólií sú vybavené vlastnými lepiacimi vrstvami, čo zjednodušuje ich inštaláciu. Ak sa tmel na bitúmenovo-polymérnej báze používa na lepenie vrstiev hydroizolácie rolí, vyberajú sa tak, aby ich bod tavenia bol o 20-25 ° vyšší ako najvyššia teplota vzduchu v miestnosti.

Hydroizolácia drevených podláh funguje dobre na podlahových zákuskoch so suchým aj mokrým poterom

Všetky druhy hydroizolačných materiálov sú veľmisú citlivé na šmykové a ťahové zaťaženie, a preto sa odporúča používať pri ochrane tuhých konštrukcií z tehál, železobetónu alebo betónu pred nadmernou vlhkosťou.

Omietanie: spôsoby vykonávania

Známa, ekologicky nezávadná, primerane účinná a ľahko vykonateľná vodotesná metóda s použitím rôznych zmesí na báze suchého cementu s prídavkom spojivových minerálnych a polymérnych prísad. Jednou z hlavných výhod hydroizolačnej omietky je, že plastová malta na báze cementu dobre vyplní všetky nepravidelnosti, praskliny a praskliny podkladu a môže sa aplikovať v jednej alebo niekoľkých vrstvách špachtľou alebo štetcom na akékoľvek povrchy: betón, kameň, drevo, dlaždice a dokonca aj cez farbu.

Plnenie hydroizolácie možno tiež považovať za druh omietky, pri ktorej sa na pracovnú plochu v rovnomernej vrstve nalievajú sypké vodotesné materiály, ktoré absorbujú vlhkosť a vytvárajú trvanlivú vodotesnú vrstvu.

Je dôležité!

Trvá asi 14 dní, kým hydroizolačná omietka stvrdne av tomto čase by sa nemala nechať vyschnúť. Počas prvého dňa po aplikácii sa čerstvá vodotesná vrstva navlhčí sprejom každé tri hodiny a potom dvakrát týždenne.

Príručka pre domácich remeselníkov

Pri výbere materiálu a spôsobu izolácie podlahy by ste mali zvážiť jednotlivé vlastnosti prevádzky miestnosti:

 • vysoká vlhkosť a prítomnosť stacionárnych sanitárnych zariadení v kúpeľni, WC alebo umývadle;
 • prítomnosť vykurovacieho systému "teplá podlaha";
 • agresívne atmosférické vplyvy na balkóne.

Hydroizolácia vykurovanej podlahy

Okrem ochrany pred vysokou vlhkosťou by hydroizolácia vyhrievanej podlahy mala tiež poskytovať spoľahlivú antikoróznu ochranu hlavných pracovných prvkov vykurovacieho systému - elektrických rohoží alebo potrubných systémov.

Hydroizolácia „teplých podláh“ nielen vytvára vodotesnú vrstvu, ale aj chráni prvky pred koróziou

Pred naliatím poteru sa vodotesná základňa vyhrievanej podlahy vykonáva buď pomocou tmelu alebo valcovaných materiálov, spracovaním švov a prekrytí izolačného materiálu na stenách asfaltovým tmelom. Alternatívnym zariadením na hydroizoláciu podlahy integrovaným vykurovacím systémom je hydroizolácia podkladu pomocou tradičného bitúmenu, bitúmenového polyméru alebo cementovo-polymérneho tmelu. Na zamrznutú hydroizolačnú vrstvu sa naleje cementovo-pieskový poter, aby sa položila konečná podlahová krytina.

Hydroizolácia podlahy balkóna

Neglazované balkóny a otvorené terasy podliehajú rýchlym zmenám teploty a vlhkosti, horúcemu teplu, mrazu, hmle, dažďu a sneženiu, a preto je hydroizolácia podlahy balkóna nevyhnutným opatrením. chrániť balkónovú dosku a iné nosné konštrukcie pred zničením.

Video: izolácia v kúpeľni

Podlaha v miestnostiach s trvalo vysokou vlhkosťou, kde je možný únik vody zo systému zásobovania vodou, sa odporúča vybaviť vodotesnou vrstvou:

Extrémne jednoduchá technológia tvarovania najmodernejších materiálov robí túto prácu príjemným zážitkom. Hlavnou podmienkou trvanlivosti a účinnosti ochrany podlahy pred vysokou vlhkosťou je správna voľba materiálu.