Príklady architektonického osvetlenia budov a súkromných domov s LED diódami

Architektonické osvetlenie je dekoratívne osvetlenie fasády budovy alebo akejkoľvek inej stavby: bazén, rybník, most, altánok. Rieši niekoľko úloh naraz - zdôrazňuje architektonický objekt, zdobí ho, vytvára slávnostnú náladu. Tiež pomocou tejto techniky, môžete vytvoriť "účinok prítomnosti" v dome ľudí, ktorí pomôžu vydesiť nočných zlodejov.

Video: myšlienky architektonického osvetlenia

Samotná myšlienka osvetľujúcich fasád sa objavila už dávno po prvej svetovej vojne. Priekopníkmi v tomto biznise boli Američania, ktorí tak dobre rozsvietili mrakodrapy na Manhattane, že americká tlač okamžite označila túto oblasť za "Mesto osvetlených hradov vo vzduchu". Teraz tento spôsob osvetlenia bol použitý v súkromnej bytovej výstavbe, a je možné krásne vyzdvihnúť dom všetkých veľkostí - trojpodlažný zámok so stĺpmi, a dvadsať metrov letný dom na šesť akrov.

Mrakodrapy Manhattanu osvetlené zvonku viacfarebnými lúčmi
Architektonické osvetlenie kaštieľa
Vonkajšie osvetlenie malého domu vo fínskom štýle

Možnosti architektonického osvetlenia fasád

V súkromných domácnostiach môžete úspešne uplatniť jednu z troch metód osvetlenia.fasády:

  • Pevné tienenie fasády svetlom. Táto možnosť je vhodná pre veľké budovy z krásneho reliéfneho materiálu, ako je prírodný kameň alebo jeho imitácia. Takéto osvetlenie zvýrazňuje celú budovu. Vykonáva sa pomocou reflektorov inštalovaných na zemi alebo na špeciálnych podperách. Je jasné, že toto osvetlenie je navrhnuté tak, že reflektor nespadá priamo do okien.
Svetlo úplne zaplavuje fasádu, zdobenú reliéfnou omietkou

Akcentné osvetlenie je jemnejší a ekonomickejší spôsob výberu a osvetlenia objektu. Svietidlá sa montujú priamo na fasádu a osvetľujú len tie najkrajšie prvky - rímsy, okenné otvory, zábradlia, balkóny, stĺpy, štuky. Kombinácia tmavých a osvetlených plôch priaznivo zdôrazňuje architektonické výhody budovy. Toto je najobľúbenejšia možnosť.

Zvýraznenie osvetlenia chaty pomocou svetelných reflektorov a predných svietidiel
Akcentačné architektonické osvetlenie vchodu do domu

Contour osvetlenie - to je nezvyčajný svetelný dizajn, ktorý sa stal možný vďaka vzniku nového typu lampy: LED pásiky alebo pružný neón, ktoré sú svetlé PVC kábel so spájkovanými LED vnútri. On predáva na metroch, ľahko sa ohýba a škrty. Namontované na fasáde architektonického LED osvetlenia s vodidlami. Obrysové osvetlenie je výhodné v tom, že sa dá použiť situačne, napríklad na ozdobenie budovylen pre dovolenku.

Originálne obrysové osvetlenie malej chaty

Zariadenia na architektonické osvetlenie

Keďže údržba fasádnych svietidiel je často zložitá z dôvodu výšky, v ktorej sú namontované, všetky zariadenia musia byť spoľahlivé, vhodné na údržbu a ochranu pred škodlivými vplyvmi pouličného osvetlenia. podmienky. Všetky prvky osvetlenia: konzoly, lampy, reflektory musia byť odolné voči teplote, vlhkosti a prachu. Okrem toho musia produkovať úzky lúč svetla. Preto sa pre architektonické osvetlenie vyvíjajú špeciálne konštrukčné prípravky a tu nie sú vhodné široké profilové upínacie prípravky.

Nie je možné zanedbať také charakteristiky, ako je úspora energie a životnosť osvetľovacích zariadení. Najlepšie na týchto ukazovateľoch - halogénové a žiarivky. Najčastejšie sa však používajú LED diódy, pretože nemusia byť obsluhované vôbec a spotrebovávajú veľmi málo elektriny. Výrobcovia tvrdia, že takéto svietidlá vydržia 100 000 hodín (na porovnanie, žiarovky - 1000, fluorescenčné - 10 000). Ale v skutočnosti po asi 25 000 hodinách prevádzky LED dióda zmizne a je lepšie ju vymeniť. A napriek tomu architektonické vonkajšie osvetlenie masívne vstupuje do LED; veľmi priaznivá je skutočnosť, že za posledných niekoľko rokov tieto lampy klesli o polovicu.

Spôsoby montáže svetlometov a svietidiel

Určiť, kde a ako opraviť alebo nainštalovať.osvetľovacie zariadenie, musíte sa najprv rozhodnúť, čo osvetlíte. Rozlišujú sa tri typy povrchov:

  • zvislá stena, kupole, stĺpec;
  • horizontálne dno, schodisko;
  • horizontálny vrch - vrch oblúka, výklenok, baldachýn.
Vonkajšie osvetlenie vidieckeho domu
\ t

Potom sa musíte rozhodnúť, kde bude vhodnejšie umiestniť zdroj svetla. Svietidlo alebo bodové svietidlo môžu byť inštalované:

  • na samotnom povrchu: musí byť vložený do neho alebo upevnený na konzole (stropné svetlá na konzole sa zvyčajne nevykonávajú);
  • na zemi je lúč nasmerovaný pod uhlom smerom nahor;
  • na ďalšej budove alebo stĺpiku môže byť lúč nasmerovaný nahor, nadol, vodorovne;
  • zavesiť na kábel a nasmerovať lúč svetla nadol.

A poslednou fázou je určenie povahy svetla - jeho intenzita, farba, veľkosť svetelného bodu, či sú potrebné dynamické špeciálne efekty: zmena farby lúča, jeho jas, pulzácia.

Ako ste pravdepodobne už pochopili, nie je vždy ľahké vymyslieť, navrhovať a inštalovať architektonické osvetlenie, pretože vyžaduje určité špeciálne znalosti elektrikárov a dizajnu. Preto, ak máte pocit, že nie ste schopní sa vyrovnať, môžete jednoducho požiadať o pomoc od spoločnosti špecializujúcej sa na tento typ činnosti. Našťastie sú teraz v každej väčšej dedine, pretože architektonické vonkajšie osvetlenie je teraz žiadané, ako nikdy predtým.