Prízemie: konštrukcia, konštrukčné špecifiká

Ak hovoríme o spôsobe usporiadania podláh prvého poschodia rodinného domu a nemáte potrebné vedomosti, aby ste si vytvorili svoj vlastný názor, ponúkame vám na zariadení podlaží akýsi „vzdelávací program“. Takže existujú dve možnosti: prvá - zariadenie podlahy na zemi, druhé - na dosky alebo trámy. Ak je potrebné postaviť dom, v ktorom budú žiť pravidelne (chata, poľovnícka chata), a ak je pôda vlhká a dom je v chladnom klimatickom pásme, najlepším konštrukčným riešením bude podlaha z nosníkov. zem. Podlahy na zemi naozaj lacnejšie podlahy usporiadané na nosníkoch (výrazné úspory na stavebných a izolačných materiáloch). Uvažujme podrobnejšie o vlastnostiach podlaží zariadenia na zemi.

Druhy podláh na zemi

V závislosti od účelu miestnosti a klimatických vlastností sú usporiadané buď monolitické (betónové) podlahy alebo podlahy s podzemím. Dizajnové prvky monolitickej podlahy sú ideálne na usporiadanie terás, verand, garáží alebo suterénov a podzemné podlažia sú vhodnejšie pre obytné priestory. Zariadenie z monolitickej podlahy je viacvrstvové. Zvážte postupnosť vrstiev (zdola nahor).

Schéma betónovej podlahy

zariadenie betónovej podlahy na zemi

 1. Vrstva čistého riečneho piesku (podstielka).
 2. Vrstva sutiny alebo expandovaného ílu.
 3. Betónový poter.
 4. Hydro-parotesná zábrana.
 5. Vrstva tepelnej izolácie.
 6. Jemný cementový poter.
 7. Dokončovacie podlahy.

Každá vrstva má svoj vlastný funkčný účel. Vrstva riečneho piesku, ako aj vrstva expandovaného ílu alebo drveného kameňa slúži na zabránenie prenikaniu vlhkosti do podlahy pôdy kapilárou. Hrúbka pieskovej podstielky by mala byť aspoň 5 cm. Hrúbka vrstvy sutiny - 10 cm. Pre efektívnejšiu ochranu proti vlhkosti sa odporúča impregnovať vrstvu sutiny bitúmenom. Na mokrých pôdach by mala byť druhá vrstva len zo sutín, v tomto prípade sa hlinka nepoužíva, pretože je schopná absorbovať vodu a napučiavať. Každá vrstva je opatrená poduškou.

Kladenie hrubej kravaty na expandovanú hlinu: výstuž je vyrobená sieťovinou

Podklad pre betónový poter slúži ako základ pre hydroizoláciu, mal by byť 6-8 cm hrubý, aplikovaný na vrstvu sutiny, predtým pokrytej plastovým obalom. Polyetylénová fólia v tomto prípade nie je vodotesná a používa sa len na technologické účely. Rozdrvený kameň na betón sa berie dobre a piesok je nevyhnutne rieka. Namiesto hrubej kravaty môžete použiť rozdrvený kameň s tekutou cementovou maltou, v tomto prípade sa nepoužíva polyetylén.

Vytvorenie bariéry proti vodnej pareNa hrubý cementový poter sa nalepí dvojvrstvová polyetylénová fólia alebo strešná krytina alebo sa nanesie vrstva bitúmenu. Hydro-parotesná vrstva musí byť utesnená po celom povrchu, je to bariéra pre prenikanie vlhkosti z pôdy do horných vrstiev koláča. Poškodenie vodnej parotesnej zábrany je neprijateľné, pretože vedie k nasýteniu podlahy vlhkosťou, vzniku nepríjemného pachu, plesní, plesní a predčasnému poškodeniu povrchovej úpravy podlahy.

Na izoláciu podlahy je položená vrstva tepelnej izolácie (hrúbka vrstvy závisí od klimatického pásma). Ako ohrievač je možné použiť expandovaný polystyrén, minerálnu vlnu, penové sklo, atď. Je to trvanlivý materiál s nízkym koeficientom saturácie vody. V porovnaní s inými typmi izolácií má extrudovaná polystyrénová pena výrazne vyššiu pevnosť v tlaku.

Konečná stierka pre vystuženie
\ t

Tepelnoizolačná vrstva je pokrytá hotovým cementovým poterom, ktorý je nevyhnutne vystužený zváranou kovovou sieťovinou. V obytných priestoroch je výstužné pletivo vyrobené z drôtu s priemerom 3 mm a veľkosťou buniek 10 × 10 cm. Pre podlahy, kde sa očakáva zvýšené zaťaženie, napríklad v garáži, by mal byť drôt pre mriežku 4 mm v priemere a články 5 × 5 cm, poter by mal byť vyrobený z betónu do frakcií sutín 10-20 mm. Hrúbka dokončovacieho poteru v obytných priestoroch by mala byť najmenej 5 cm, v garáži - 10 cm.

Ak je zariadenie určenéteplá podlaha (elektrická alebo voda), potom medzi stenami a poterom položte vrstvu penového polyuretánu alebo polyetylénu (1-2 cm). Toto sa robí preto, aby sa vytvorila tepelná medzera medzi podlahou a stenami (ak sa tak nestalo, potom sa podlaha pri zahrievaní rozširuje a v poteroch sa môžu tvoriť trhliny). Vzhľadom k tomu, že základový náter je základom podlahovej krytiny, musí byť vyrovnaný a aplikovaný na vopred nainštalované majáky.

Na pripravený povrchový poter sa položí dokončovacia podlahová krytina. Pretože je poter spoľahlivo chránený pred vlhkosťou, môže byť náter absolútne čokoľvek: parkety, parkety, laminátové podlahy, podlahy, linoleum, dlaždice atď.

Zariadenie takéhoto koláča je spoľahlivé, podlaha je dobre chránená pred vlhkosťou a mrazom, ale zároveň drahá. Za miernejších klimatických podmienok a na suchých pozemkoch sa môže použiť zjednodušená konštrukcia podlahy nad zemou.

Hrúbka a vhodnosť zariadenia každej vrstvy závisí od:

 • od hladiny podzemnej vody na stavenisku,
 • od mechanického zaťaženia podlahy
 • od toho, či sa podlaha zahrieva.
 • ​​

Ak je hladina podzemnej vody nižšia ako 2 m, podstielka sa nemôže použiť a namiesto hrubovacieho poteru sa použije postrek sutiny roztokom. Pri očakávaných významných zaťaženiach (viac ako 200 kg na m2 ) by mal byť drôt výstužnej siete 4 mm, v ostatných prípadoch 3 mm.

Treba pripomenúť, že zlacnenie koláče by nemalo viesť k zhoršeniu jeho spoľahlivosti, najmäušetriť, ak máte v úmysle používať drahé drevené podlahy, ako sú parkety alebo laminát.

Betónová podlaha na zemi má nesporné výhody: je trvanlivá, trvanlivá a relatívne jednoduchá na výrobu. Tepelná izolácia je povinná, pretože cez podlahu sa stráca 20% tepla v miestnosti a betón nechráni podlahu pred chladom zospodu. Izolácia je potrebná aj pre nebytové priestory (garáže, hangáre, haly).

Výška úrovne podlahy vzhľadom na úroveň základu závisí od spôsobu izolácie suterénu. Ak izolujete len steny a umiestnite podlahu pod hornú časť suterénu, potom múr na tomto mieste zamrzne. Ak je suterén správne izolovaný, môže byť úroveň podlahy nižšia a vyššia ako horná časť základu.

Podlaha s podzemím zníži tepelné straty, ktorým by sa zabránilo vzduchovým vankúšom
.

Podlaha s podzemím

Zariadenie podlahy s podlahou vyžaduje vzduchovú medzeru medzi podlahou a povrchom zeme (aby sa zabránilo priamemu kontaktu zeme s podlahou). Táto konštrukcia sa odporúča v oblastiach s vysokou pôdnou vlhkosťou (ak je hĺbka podzemnej vody menšia ako 2 metre), ako aj v prípade, keď sa dom nachádza v chladnom klimatickom pásme, alebo pri podlahe domu, kde bude vykurovanie periodické (chaty, poľovnícke domy) ,

Pri výstavbe takýchto podláh by mala byť úroveň zeme 10-15 cm pod úrovňou podlahy, čo je veľmi dôležité. Zvýšená veľkosť vzduchupriestor medzi nadáciou a podlahou vedie k tepelným stratám a s poklesom veľkosti (ak bude výška podzemia nižšia ako indikované indikátory), ventilácia sa výrazne zhorší.

Pôda sa pripravuje takto:

 • Vrchná vegetatívna vrstva sa odstráni, na jej miesto sa naleje vrstva pôdy, ktorá sa zhutní rozliatím vody tak, aby sa získala vrstva s výškou 15 - 20 cm.
 • Posypte štrk alebo sutinu na vrchole a opatrne ju utrite.
 • Na získaný podklad sa aplikuje zloženie kameniva z drveného vápna (môže byť nahradené stavebným odpadom, troskou, bitkou z tehál).

Konštrukcia podlahy na zemi sa môže líšiť v závislosti od vlastností pôdy. Medzi väčšinu pôdy a štrkového substrátu, keď je pôda vysoká vlhkosť, vyžaduje ďalšie hydroizolácie, skladajúci sa z dvoch vrstiev strešnej krytiny, plastovej fólie alebo vrstvy hliny.

Pracovný poriadok

Prvým krokom je inštalácia tehlových stĺpov. Pokladanie tehlových stĺpov pod lagmi sa vykonáva s prihliadnutím na požadovanú vzdialenosť - 0,7-1 m medzi nimi. Pálené červené tehly sa používajú na stavbu pilierov (nepoužívajte silikátové tehly alebo umelý kameň). Stĺpy sú inštalované po obvode a pokryté strešným papierom na hydroizoláciu, na vrchole izolácie by mali byť pripevnené drevené tyče 3 cm hrubé, ošetrené antiseptikami.

Usporiadanie betónových stĺpov pod guľatinou: povrch v kontakte s drevomspracované bitúmenovým tmelom
\ t

Ďalšou etapou je stanovenie oneskorení. Zníženie sa robí z polovíc guľatiny, je tiež žiaduce, aby sa s nimi zaobchádzalo s antiseptikom. Kĺby zaostávajú nad miestami. Správne umiestnenie extrémnych oneskorení - vo vzdialenosti 2-3 cm od stien. Horizontálnosť oneskorenia sa kontroluje úrovňou, pre obloženie sa použijú tyče rôznej hrúbky, ošetrené antiseptikom. Pri pokládke sú povolené nepravidelnosti v horizonte do 3 mm.

Podlaha na guľatine sa môže líšiť štrukturálne od písomnej verzie: namiesto tehál vyrobených z ušľachtilých tehál je možné použiť kovové rúrky, alebo podklad môže mať rám z antiseptických dosiek s okrajovou úpravou.

Podlahová doska sa položí na guľatinu, ktorá sa upevní klincami. Dosky musia byť pevne pritlačené k sebe. Ak je to potrebné, môžete urobiť dvojité drevené podlahy, najprv položiť návrh vrstvy neohybné dosky, potom vrstva hydroizolácie a dokončovacie vrstva podlahovej dosky.

Video o konštrukcii podláh na zemi

V podzemí je potrebné dobré vetranie, pre ktoré sú v protiľahlých rohoch podlahy, ktoré sú zakryté grilom, v suteréne, v suteréne - v špeciálnych výrobkoch, nie sú potrebné ventilačné okná. menej ako dve pre každú izbu v dome.