Rámovanie do-it-yourself: rýchla výstavba vynikajúcej konštrukcie

Chcel by som sa vydať na parný kúpeľ, ale nemám dosť peňazí na stavbu tehál a zrubových stavieb? Potom dokonalá rámová sauna s vlastnými rukami. Pre svoju konštrukciu nepotrebuje drahé materiály a príslušné výkresy. Táto možnosť je dnes najziskovejšia z hľadiska peňazí a času. Výhody sú zrejmé: šetrenie materiálu dvakrát a rýchla výstavba.

Zoznam výhod a nevýhod

Rámové vane majú významnú výhodu - steny nie sú vystavené zmršťovaniu a pri použití vysoko kvalitnej modernej izolácie je konštrukcia veľmi ľahká.

Vysoká konštrukčná rýchlosť a špecifická technológia: kúpeľ je možné súčasne skrátiť vonku aj vo vnútri. Rám je zostavený niekoľko dní a dokončovacie práce a inštalácia vykurovacích zariadení trvá niekoľko týždňov.

Kúpací plášť štítu je jedinečný typ kúpeľa, je spoľahlivý, odolný a veľmi obľúbený v Kanade, USA. Jeho životnosť je menšia ako murovaná konštrukcia, aleSkvele postavená konštrukcia rámovej budovy stojí viac ako 100 rokov. Toto číslo potvrdzuje aj skutočnosť, že v Európe sú budovy postavené pred dvoma storočiami.

Významným plusom je mnoho možností exteriérov a interiérov. Napríklad zvonku môže byť obklady, dlaždice, bežné dosky a dokonca aj omietky.

Špecifickosť procesov umožňuje skryť všetky zariadenia v stene: automatizačné prvky, rúry.

A samozrejme, náklady na projekt rámového kúpeľa sú oveľa nižšie ako podobné kúpeľne z tehál a guľatiny.

Rámový kúpeľ má mnohé výhody a nevýhody
.

Spolu s výhodami existuje jedna nevýhoda - vlhkosť. Pri daždi a snehu preniká do trhlín konštrukcie a môže sa hromadiť vo vnútri rámu. Ale s vedomím nuancií a jemností stavebných procesov sa možno vyhnúť takýmto nežiaducim javom.

Parozábrana - konštrukčná ochrana

Je možné zabrániť kondenzácii? A ako vybudovať rámovú vaňu, ktorá sa bude používať v zime? Vlhkosť nepochybne poškodzuje celkový stav konštrukcie, aby sa zachoval pôvodný stav kúpeľa, musíte sa postarať o parotesnú zábranu. Pergamin a špeciálne parotesné fólie sú na tento účel ideálne. Tieto materiály sú stohované medzi izoláciou a vnútorným obložením miestnosti.

Parozábranový materiál so stranou fólie umožňuje odparovanie, zadržanie tepla
.

Dôležité: strešná krytina ako parotesná zábranaJe nežiaduce používať materiál, pretože keď sa zahrieva, vydáva špecifický zápach.

Tepelná izolácia - minimálne tepelné straty

Rámový kúpeľ vyžaduje dobrú tepelnú izoláciu, aby sa zabezpečila tesnosť a minimalizovali tepelné straty. Takéto kúpele majú nízku tepelnú vodivosť, preto je nevyhnutné správne usporiadanie parnej miestnosti.

Dôležité: tesnosť by nemala zasahovať do normálnej cirkulácie vzduchu.

Vane sú najčastejšie izolované minerálnou vlnou alebo sklenenými vláknami, pretože tieto materiály majú dobrú tepelnú vodivosť a považujú sa za najlepšie.

​​

Voľba dreva je skutočný moment

Rámová vaňa v chate musí byť postavená zo sušeného dreva, napríklad osika, smrekovec, vápno. Tieto horniny majú nízku tepelnú vodivosť a dlhodobo si zachovávajú pôvodnú podobu konštrukcie. Pri stavbe stien, dosiek sa používajú (2-3 cm hrubé), pre vonkajšie obklady, môžete si vziať dosky z borovice a smrekovca, a pre vnútorné, vyberte inú možnosť plemena.

Dôležité: s vnútorným obložením dosky sú usporiadané zvisle.

Fázy budovania rámového vane

Pred začatím výstavby a vytvorenia projektu je potrebné analyzovať tieto údaje:

  • umiestnenie budúceho kúpeľa: bude to samostatná miestnosť alebo pokračovanie budovy;
  • výber stavebného pozemku;
  • 58) určenie typu pôdy na mieste;

Potom môžete navrhnúť rámkúpeľ, to znamená určiť polohu pece, komína, verandy, ventilácie a zvoliť typ strechy. Mnoho ľudí chce mať dobré rámové vane - projekty sú dôležitou súčasťou, pretože čím viac detailov bude navrhnutých, tým ľahšie bude konštrukcia konštrukcie.

Dôležité: ak takéto závery spôsobujú ťažkosti, je lepšie vyhľadať pomoc od špecialistu alebo stavebnej spoločnosti.

Základ pre rámovú konštrukciu

Vzhľadom na to, že rámová konštrukcia je ľahká, základ môže byť zhotovený podľa najjednoduchšej schémy. Najvhodnejšou možnosťou je stĺpová základňa azbestových cementových rúr, ktoré sa lejú betónom.

Pre ľahkú rámovú konštrukciu je rozpočtový stĺpec základne azbestových rúrok celkom dostatočný
.

Podstatou práce je:

  • nadobudnutie štvormetrových azbestocementových rúr (priemer 100 mm);
  • vrtov je vyvŕtaných plynovým vrtákom - hĺbka 1,5 m, priemer 200 mm;
  • rúrky sú narezané na rovnaké polovice a vložené do predvŕtaných studní. Potom sa okolo nich naleje piesok a neskôr sa opatrne poduší.

Dôležité: roztok malty pozostáva z nasledujúcich zložiek: cement, preosiate piesky, jemný drvený kameň, voda.

  • s výslednou zmesou naplnenou inštalovanými rúrkami.

Zastrihovacie zariadenie na spodnej strane

Zvyčajne je vyrobené z niekoľkých orezaných dosiek, ktoré sú spolu pletené (prierez 150 × 50 mm). pokoniec tejto práce zaostáva z dosiek, ktoré sú vyrezané do obloženia. Sú určené na podlahy.

Zároveň by sme nemali zabúdať na dôkladnú hydroizoláciu tejto časti budovy. Za týmto účelom sú kúsky strešnej krytiny uzavreté pod páskami a oneskoreniami genitálií. Za účelom dodania dodatočnej pevnosti konštrukcie sú laná a potrubia pripevnené k základným rúrkam pomocou predstenových plechov.

Výsledná štruktúra by sa potom mala ošetriť špeciálnym roztokom (niekoľkokrát): poskytuje sa kvalitná ochrana dreva pred hmyzom a hnilobou.

Poradie stien

Pred touto fázou by mal materiál ľahnúť a dobre sa vysušiť. Potom, podľa projektu, musíte pripraviť z rovnakých dosiek rám regály a podrobnosti o nosník konštrukcie pre strechu.

Rám je pripravený, zostáva na plášť a čalúnenie

Potom sa položí miesto montáže rámových regálov a potom sa môže začať finálna montáž rámu. Inštalácia je v tomto poradí:

  • inštalácia dvoch rohových stĺpikov a niekoľkých stredných stĺpikov;
  • z jedného zvoleného uhla, rám je opláštený orientovanými vláknitými doskami (sú nastavené podľa výšky a pripevnené k rámu pomocou skrutiek);
  • Inštalácia viacerých regálov, ktoré sú usporiadané rovnakým spôsobom.

Týmto spôsobom, tj postupným pridávaním regálov a pripevňovaním OSB k nim, a montážou celej konštrukcie. Samozrejme, je potrebné vziať do úvahy otvoryokná a dvere.

Zastrešenie - ďalší krok

Pri stavbe rámového kúpeľa sa všetky nosníky montujú priamo na zemi podľa jedného vzoru. Striedajú sa lezenie na strechu, z ktorých každá sa nachádza nad jej pultom.

Dôležité: pred inštaláciou posledného nosníka je potrebné ho označiť - označiť tvar listov OSB. Budú sheathe štít.

Pre väčšiu praktickosť pri montážnych prácach je žiaduce položiť na nosníky určitý druh dočasného prekrytia. Za týmto účelom namontujte bežnú dosku.

Pokrývačské práce: zariadenia dvojposchodového hrebeňa strechy

Strešné vetrané strechy budú fungovať najlepšie. Špeciálny film je umiestnený v priestore medzi krokvy a priehradkou a prepravka je zabalená priamo na dreve. Keďže materiál optimálne zapadá do ondulínu.

Po dokončení strešnej krytiny a zatvorení štítov (s vopred pripravenými plechmi) zostáva v určených otvoroch inštalovať okenné a dverové bloky.

Dokončovacie práce - konečný proces

Konštrukcia rámového kúpeľa nie je len vytvorením spoľahlivej a robustnej konštrukcie, ale aj vykonaním dokončovacích prác. Vonku je opláštená borovicovými alebo smrekovými doskami. Sú namontované v horizontálnej polohe, pretože tento spôsob poskytuje dodatočnú tuhosť a stabilitu kúpeľa. Často sa používajú aj iné varianty spojení, napríklad umiestnenie na zadok. Potom sa pod kožu položí hydroizolačná vrstva.a priestor je vyplnený izolačným materiálom.

Pokiaľ ide o vnútorné obloženie, je zárukou ochrany pred vystavením životného prostredia. Strop stropu je vyrobený z tých istých dosiek OSB, ktoré sú upevnené na podlahových nosníkoch nižšie.

Dôležité: pri izolácii sa položia tri vrstvy izolácie.

V zóne, kde sa očakáva parná miestnosť, sa do stien umiestni sieťová fólia a zvyšné steny sa uzavrú skleneným asfaltom.

Výzdoba interiéru rámovej vane sa môže vykonávať súčasne s fasádnymi prácami
.

Potom sa dosky obrátené hore nohami na prednej strane pribíjajú k oneskoreniam (tie, ktoré boli použité ako lesy). V parnom kúpeli je zvyčajne inštalovaný sporák a na strane šatne - vykurovací kotol.

Nemali by ste zabudnúť na pravidlá požiarnej bezpečnosti, takže časť steny, ktorá oddeľuje parnú miestnosť od odpočívárne, je položená z tehál.

Ako už bolo uvedené, konštrukcia typu rámu je veľmi výhodná, pokiaľ ide o konečnú úpravu, môžete pracovať priamo vo vnútri aj zvonku. Z tohto dôvodu, ak dôjde k núteným prestávkam, môžete si pripraviť deliace steny, čalúniť ich zrubom alebo šindľom z prírodného dreva. Takže čas nie je zbytočný pre nič, ale bude sa využívať s výhodami.

Dôležité: pre väčšie pohodlie je vhodné vybaviť strop poklopom so schodiskom.

V parnom kúpeli sa môže úroveň stropu znížiť na 2,1 m, čo poskytne príležitosť na vykonanie dodatočnej izolácie ačalúnenie jeho "čisté" vápno šindľa. Výroba políc sa odporúča z rovnakého materiálu.

Neodmysliteľnou výhodou sú kaderné vane do-it-yourself: úspora, konštrukčná rýchlosť a krásna konštrukcia. Môžete sa v nich kúpať celý rok a obdivovať steny vytvorené vlastným úsilím.