Rašelina a drevné pelety sú palivom budúcnosti z odpadových produktov

Ekologický typ tuhých palív, nazývaný pelety, nie je v Rusku na rozdiel od Európy veľmi rozšírený. Značný podiel vykurovacích kotlov pre vidiecke domy, kachle a krby nedávno vyvinuli výrobcovia s prihliadnutím na používanie tohto typu biopaliva v nich. Rašelina alebo drevné pelety sa považujú za najsľubnejšiu alternatívu uhlia a plynu.

Video: príbeh o drevených peletách

Palivové pelety a ich použitie

V Rusku existuje veľa regiónov, v ktorých nie je centralizovaná dodávka plynu organizovaná. stojace vidiecke domy, ale aj celé osady a spoločenstvá dach. Ak ruská provincia môže vyriešiť problém vykurovania v takýchto podmienkach starým spôsobom, rezaním a prípravou palivového dreva na zimu, osady nachádzajúce sa bližšie k veľkým mestám sú zbavené takejto možnosti. Hľadanie alternatívnych palív v takýchto oblastiach je relevantné.

Problémom nájdenia paliva sú aj vlastníci chát a vidieckych domov, ktorí sa okrem batérií rozhodli postaviť krb, aby si večer mohli vychutnať rozjímanie o živom ohni. Pelety sú v takýchto prípadoch skutočnou záchranou: s malým obsahom popola a minimálnym obsahomemisie plynov zo spaľovania, líšia sa vysokým rozptylom tepla. V porovnaní s nespracovaným drevom sú pôdne pelety 3 - 10 krát suché: vlhkosť peliet nepresahuje 10% a palivové drevo zriedka dosahuje vlhkosť 30%. Výhrevnosť peliet je tiež v prospech týchto peliet: pri spaľovaní sa rozdiel hustoty o 1,5-násobok otáča okolo rovnakej hodnoty pri porovnávaní indexov prenosu tepla.

Najmodernejšie kachle, kotly na ohrev vody a vyrobené krby sú určené na používanie v palivových peletách
.

Okrem použitia ako paliva v kotloch na ohrev vody, malých kotlov, krbov, kachlí a grilov, majú drevené pelety aj iné využitie:

 • ako absorbent pre núdzovú absorpciu kvapalín;
 • ako výplň v toaletách pre spoločenské zvieratá.

Odrody peliet

Vizuálne sa pelety líšia veľkosťou a farbou. Priemerný priemer granúl je 0,5-1 cm s dĺžkou do 5 cm, čo odlišuje toto palivo v doprave, ktorá sa zvyčajne vykonáva v bežných vodotesných vreciach. Tekutosť a rovnomernosť materiálu eliminuje manuálnu prácu pri výrobe a balení granúl. Farba granulátu závisí od použitého materiálu a spôsobu výroby. Materiál na výrobu peliet môže byť:

 • rašelina;
 • piliny;
 • odpad z guľatiny s kôrou;
 • spracovanie obilnín a šupiek slnečnicových semien;
 • trus z kurčiat;
 • slama.
Čisté peletydrevo má príjemnú farbu a prírodnú drevitú vôňu

Tieto druhy nie sú rozšírené v dôsledku nízkej ziskovosti výroby. Najobľúbenejšie typy peliet sú drevené. Nie je ťažké rozlíšiť peletky pilín vytvorené z dobrého mäkkého dreva, majú zlatistú medovú farbu a vôňu čerstvého rezu. Drevené pelety vyrobené zo šrotu s kôrou vytvárajú šedý odtieň. Proces ich výroby spočíva v lisovaní rozdrvenej biomasy bez pridania adhéznych látok, len pod vplyvom vysokého tlaku.

Výroba čiernych peliet je trochu odlišná: metóda nazývaná „torefikácia“ alebo „praženie“ spočíva v pomalom ohrievaní hmoty v neprítomnosti kyslíka. Takéto pelety vo vzhľade a vlastnostiach sa líšia od dreveného uhlia. Čierne drevené pelety sú vizuálne menej atraktívne ako biele, ale majú niekoľko výhod:

 • obsah popola do 1%;
 • 43) odolnosť proti vlhkosti;
 • zvýšený prenos tepla v dôsledku hustoty materiálu.

Pri výrobných nákladoch sú pelety z čiernych palív výrazne nižšie ako lisované, pretože vyžadujú dodatočné zariadenia na ohrev zdrojového materiálu.

Obsah popola v peletách je minimálny: 1 - 3% objemu použitého paliva
​​

Rašelinové pelety sa vyrábajú z rašelinových mokradí na povrchu lisovaním po vysušení. Táto technika tiež nevyžadujezahrievanie materiálu a nanášanie spojív. Táto technológia je považovaná za jednu z najsľubnejších z hľadiska vývoja rašelinových ložísk, čo spôsobuje v lete veľa problémov a je častou príčinou rozsiahlych lesných požiarov. Priemyselný rozvoj týchto ložísk, plánovaný na najbližšie roky, bude ziskový komerčne aj environmentálne.

Výrobná technológia

Všetci výrobcovia peliet používajú jednu technológiu pozostávajúcu z niekoľkých základných krokov:

 • čistenie a triedenie biologických materiálov;
 • 54) sušenie;55) drvenie, niekedy prebiehajúce v niekoľkých stupňoch a striedavo s dodatočným sušením;
 • úprava pary na zvýraznenie prírodných lepidiel;
 • granulovanie pod tlakom;
 • 58) chladenie;59) čistenie a balenie hotového výrobku.

V Európe a Amerike existuje jednotná norma, ktorá musí spĺňať palivové pelety a ktoré sa predávajú na príslušnom území. Prísne obmedzuje nielen veľkosť granúl, ale aj ich vlhkosť, obsah nečistôt a sprievodný prach. V Rusku takýto štandard ešte neexistuje a väčšina vyrobených výrobkov sa posiela na predaj do Európy, kde je dopyt po ňom oveľa vyšší. Preto sa drevené pelety vyrábajú podľa nemeckej normy DIN +.

Je možné samostatne vyrábať pelety

Výhody peliet ako hospodárskeho a ekologického paliva už mnohí ocenili.vlastníkov súkromných fariem. Samotný výrobok sa dá len ťažko nazvať lacným: napriek dostupnosti surovín, ktoré často produkujú podniky spracovávajúce drevo, je výroba peliet drahá.

Základné zariadenie na výrobu palivových peliet v domácnosti možno ručne zmontovať
.

Nákup peliet v peletách je prospešný len vo veľkých množstvách, pričom od výrobcu dostáva zľavu na hromadnú objednávku. Majitelia súkromných fariem, ktorých spotreba peliet je malá, vidia cestu von pri vytváraní vlastnej mini-továrne na výrobu tohto typu paliva.

Výroba peliet vlastnými rukami je možná po zakúpení potrebného vybavenia. Pre domáce pelety sa ako najprístupnejší materiál najčastejšie používajú piliny. To nespôsobuje veľké problémy pri sušení a už nevyžaduje ďalšie drvenie. Hlavným problémom pri výrobe ručne vyrábaných pilín - proces granulácie. Nákup granulátora, spravidla dovážané, nie veľký problém, ale ruskí remeselníci sa prispôsobili aj na výrobu takýchto zariadení nezávisle. Vychádza sa z plochej alebo prstencovej matrice, čo je forma pre granule, na ktorú je privarený lisovací mechanizmus. Štandardné vyhotovenie motorového pohonu. Takéto zariadenie je schopné poskytnúť slušné množstvo produktu, postačujúce nielen na súkromné ​​použitie, ale aj na realizáciu.