Rekuperátor vzduchu - čo to je, prečo a ako to urobiť sám?

Každý vie, že vytvorenie zdravej mikroklímy v miestnosti vyžaduje ventiláciu. Miestnosť by mala dostať čistý vzduch z ulice, ale zároveň sa z miestnosti odstráni rovnaké množstvo vzduchu. V zime, spolu s odtokom „odpadového“ vzduchu, cenné a drahé v súčasnej dobe teplo opustí miestnosť nenávratne, av lete, keď klimatizačné jednotky pracujú v miestnosti, čerstvý horúci vzduch len komplikuje ich prácu. Takže, aby v doslovnom zmysle tohto výrazu nenechali peniaze do kanalizácie, bol vynájdený rekuperátor vzduchu.

Čo je to - rekuperátor?

Slovo „rekuperátor“ je odvodené z latiny „recuperatio“, čo znamená návratnosť alebo návrat. V našom prípade ide o výmenník tepla, v zime vracia tepelnú energiu prúdiacu z miestnosti s odsávaným vzduchom av lete zabraňuje prenikaniu tepla čerstvým vzduchom.

Princíp činnosti výmenníka tepla rotora

Ako teda funguje rekuperátor tepla a aký je princíp jeho fungovania? Schéma tepelného výmenníka je pomerne jednoduchá a je to dvojstenný tepelný výmenník, vktoré, bez toho, aby sa zamiešali, spĺňajú dva prúdy vzduchu - výfuk a prešité. V dôsledku rozdielu teplôt prúdenia vzduchu si navzájom vymieňajú tepelnú energiu, to znamená, že studený vzduch sa ohrieva a teplý vzduch sa ochladzuje. Okrem toho sa pri chladení teplého vzduchu z nej odvádza vlhkosť v dôsledku jeho kondenzácie na stenách výmenníka tepla.

Vymáhanie je v podstate metóda znižovania strát prostredníctvom ventilačného systému, tj technológie šetriacej energiu. Pomocou regenerácie môžete ušetriť viac ako 70% odchádzajúceho tepla. Energia sa opätovne používa v jednom procese! Existujú rekuperátory rôznych kapacít a dizajnov.

Klasifikácia týchto zariadení

Podľa prietoku chladiva (priamy prúd, protiprúd)

Podľa konštrukcie (rúrkové, rebrované, doskové atď.)

Podľa účelu (pre vykurovací vzduch, kvapaliny, plyny)

Výmenník tepla typu rotačný

Rotorový výmenník tepla sa vyznačuje vynikajúcou účinnosťou, hlavnou nevýhodou sú veľké rozmery
.

Predložený krátkym valcom plným tesne uložených vrstiev z vlnitej ocele s pozdĺžnym odstupom. Taký rotor je umiestnený v smere osi zariadenia na odvádzanie prúdu. Bubon rekuperátora sa otáča, najprv prechádza teplým výfukovým vzduchom cez seba a potom dodáva studený vzduch. Doštičky sa striedavo zohrievajú a chladia a teplo sa privádza do privádzaného studeného vzduchu. Rotačné rekuperátory sa vyznačujú vysokou výškouefektívnosť, ale sú dosť ťažkopádne. Pre správnu organizáciu prívodného a výfukového systému bude potrebovať priestrannú ventilačnú komoru.

Doskový výmenník tepla

\ t
Hlavnou nevýhodou doskového výmenníka tepla je časté zamrznutie prívodnej strany dosiek umiestnených vonku v zimnom období
.

Reprezentovaný kazetou, v ktorej sú priechodné kanály prívodného a odvádzaného vzduchu oddelené platňami z pozinkovaných oceľových plechov. Prúdy sa nemiešajú, ale výmena tepla je nevyhnutná v dôsledku skutočnosti, že dosky sa súčasne ochladzujú a zohrievajú z rôznych strán.

Lamelárny výmenník tepla (tiež nazývaný krížová presnosť) je pomerne bežný vzhľadom na jeho nízku cenu a kompaktný dizajn. Ale je tu jedna vlastnosť - pravdepodobnosť námrazy zariadenia zo strany výfuku je vysoká, ak je vonkajšia teplota dostatočne nízka v dôsledku tvorby kondenzátu vo výfukových kanáloch.

Konštrukcia a princíp činnosti doskového výmenníka tepla

Ak vyhodnotíme účinnosť doskových výmenníkov tepla, účinnosť týchto zariadení je približne 60%. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je veľmi jednoduché zariadenie výmenníka tepla (bez pohyblivých a pohyblivých častí), v tomto zariadení sa nepoužívajú žiadne prvky spotrebujúce elektrickú energiu.

Doskový výmenník tepla, napriek niektorým nevýhodám, menovite: častému zamrznutiu výmenníka tepla v chladnom období, konštrukčnému znaku povinného prieniku rúrok oboch potrubípotrubia v tepelnom výmenníku, ktoré sa ťažko realizujú, sú najbežnejšie pre inštaláciu vzduchotechnických jednotiek v domácnostiach, bytoch a garážach. Mrazenie výmenníka tepla je riešené periodickým zapínaním prívodného ventilátora alebo pomocou obtokového ventilu.

​​

Spolu s výrobnými výmenníkmi tepla je rozšírené používanie samoobslužných jednotiek, pretože nie je také ťažké vyrobiť rekuperátor vzduchu vlastnými rukami. Zvážte pri práci výmenník tepla pre domácnosť.

Ako vidíte, domáci rekuperátor môže byť celkom efektívny.

Zariadenia s núteným vzduchom a výfukom s rekuperátorom

Zvážte spôsoby usporiadania ventilačného systému v garáži. Vetranie v garáži môže byť prirodzené, kombinované a mechanické.

  • Prirodzené vetranie je vtedy, keď sa v stene garáže vyrazí diera pre priechod vzduchu a do stropu sa vloží vzduchový kanál, ktorý odvádza "výfukový" vzduch.
  • V prípade kombinovaného vetrania zostáva prítok prirodzený a výfukové potrubie je doplnené ventilátorom pracujúcim z elektrickej siete na nútenú výmenu vzduchu.
  • Mechanické vetranie je najdrahším, ale zároveň najúčinnejším spôsobom výmeny vzduchu. Odtok vzduchu a prítok sa vykonáva násilne, je možné navrhnúť s rôznymi modulmi pre prívod a odtok vzduchu.

Činnosť jednotiek mechanického systému je koordinovaná, najdrahším modulom je zariadenieprívod čerstvého vzduchu. Pri navrhovaní takéhoto zariadenia sa vyžaduje ventilátor, filtre, ohrievač. Rekuperátor zavádza do dizajnu ďalšie funkcie, ktoré sú diskutované vyššie.

Funkcie, práca, úlohy

  1. Účinný prenos tepla.
  2. Odstránenie kondenzátu.
  3. Vysoký výkon.
  4. Ticho

Optimálna teplota na udržanie automobilu v chladnom období je +5 stupňov a použitie takejto prívodnej a výfukovej jednotky s výmenníkom tepla často nahrádza používanie vykurovacieho systému.

Rekuperátor "do-it-yourself"

Ak plánujete urobiť doskový výmenník tepla sami, budete potrebovať pozinkovaný plech 4m2 , mal by byť narezaný na dosky 20 × 30cm a vložený do hromady , Dosky by mali byť dokonale rovné, takže ak sa použije zinok, bude vhodnejšie radšej rozrezať stoh troch listov brúskou, než používať nožnice na kov. Na vytvorenie vzdialenej medzery medzi doskami môžete k nim prilepiť rám pásov technického korku (hrúbka 2 mm). Medzery medzi doskami musia byť najmenej 4 mm, aby nedochádzalo k príliš veľkému odporu voči prúdeniu vzduchu. Je dôležité správne zvoliť časť výmenníka - prietok vzduchu by mal byť rovný alebo mierne väčší ako 1 m /s. Po pokládke by mal byť celý zväzok medzery vyplnený tesniacim materiálom neutrálneho zloženia.

Po vyschnutí tmelu by sa platne mali umiestniť do karosérie (akákoľvek nádoba vhodnej veľkosti). Telo je vyrobené zcín, v ňom sú vytvorené otvory, do ktorých sú vložené plastové príruby, ktorých priemer musí zodpovedať priemeru vzduchových potrubí. Všetky otvory sú utesnené silikónovým tmelom. Box je vyrobený z drevovláknitej dosky alebo preglejky hrubej 18 mm, všetky steny sú izolované minerálnou vlnou. Celková plocha dosiek bude 3,3 m2s kapacitou 150 m3/h, takto zostavený rekuperátor musí mať účinnosť 50-60%. V zime, keď je teplota okolitého vzduchu nižšia ako -10 ° C, môžu doskové výmenníky tepla zamrznúť, preto ich treba pravidelne odmrazovať, aby bolo možné ich pravidelne odmrazovať. Počas zamrznutia prechádza nasávaný vzduch cez bypass a výmenník tepla sa začne roztopiť ohriaty výfukovým vzduchom.

Pre moderný domov je jednoducho potrebný systém núteného vetrania. Koniec koncov, len tradičné vetracie kanály v kuchyni av kúpeľni nemôže podporiť zdravé vnútorné klímu. Moderné dokončovacie materiály najčastejšie „nedýchajú“, technológie zamerané na úsporu energie (napríklad výroba plastových okien) umožňujú získať takmer hermetickú miestnosť. Prídavná vzduchotechnická jednotka s tepelným výmenníkom pomôže zabezpečiť normálnu výmenu vzduchu a vyrieši problém vzniku húb a plesní, čo je dôležité najmä pre mokré miestnosti so zlým vetraním. Tak, rekuperátor pre byt, súkromný dom, a ešte viac pre garáž (nadmerná vlhkosť v garážinevyhnutne vedie ku korózii a výfukové plyny a výpary paliva v spojení s "zatuchnutým" vzduchom poškodzujú ľudské zdravie) - toto je veľmi potrebné zariadenie.

Video: ako vypočítať účinnosť