Rozsah vytrvalých kvetov pre výzdobu záhonov: študujeme najviac nenáročné rastliny

Praktickí záhradníci, ktorí sa nechcú búrať v každom ročnom období s výsadbou semien a zberom sadeníc, sú trvalky hlavným zameraním na záhony. Tieto rastliny potrebujú pozornosť len na prvý rok, až kým sa nezakorenia. Potom, keď vstúpia do plnej sily, začnú hojne kvitnúť alebo potešia ozdobné listy. A niektoré nasevatsya sami, ale tak intenzívne, že budú musieť zdieľať sadenice so susedmi v tejto oblasti. Zamyslime sa nad tým, ako vybrať trvalé kvety pre kvetinový dizajn, s čím sa spojiť a kde zasadiť.

Hlavné skupiny trvaliek

Existuje veľa rastlín, ktoré môžu žiť na jednom mieste po dlhú dobu, takže kvetinárstvo ich podmienečne rozdelilo do niekoľkých skupín:

  • Podľa osobitostí koreňového systému: hľuzovité, cibuľovité a rhizomatózne.
  • Podľa dekorácie: s krásnymi listami, s veľkými kvetmi, kvitnúce celé leto.
  • Charakteristickými vlastnosťami starostlivosti: požadovať kopanie alebo prístrešok na zimu a nevyžadujúce.

Nielen vytrvalé kvety, ktoré kvitnú celé leto, sa zbierajú pre kvetinové záhony, ale ich základom sú rastliny, ktoré majú veľmi pôsobivú nadzemnú časť.(listy, stonky atď.). Na pozadí hustej zelenej vegetácie, svieža kvetenstvo vyzerajú ešte jasnejšie a veľkolepejšie.

Nenápadné kvety na záhon: študujeme rastliny s pôvodným zeleňom

Je lepšie začať robiť záhony s najkrajšími rastlinami, ktoré sú dobré nielen v kvitnutí, ale aj vo zvýšenej dekoratívnosti kríka. Až do zimy si zachovávajú nádherný výhľad až do prvých mrazov. Hovorí sa o takýchto rastlinách „vysadené a zabudnuté“, pretože vyžadujú minimálnu údržbu. Postačí umiestniť korene do zdravej pôdy, aby sa dosiahla požadovaná úroveň vlhkosti - a vaše stránky budú svietiť s veľkolepými zelenými škvrnami vegetácie do budúceho jari. Najlepšie vytrvalé záhradné kvety: fotografie a funkcie starostlivosti:

    \ t
  • Hostitelia

Skvelá možnosť pre polotienne miesta. Masívne šťavnaté listy vytvárajú krásnu ružicu polkruhového tvaru, v strede ktorého v júni vystrelia vysoké kvety stonky s malými kvetmi. Hostiteľ ocenil pre rôzne textúry listov. Nielen, že je viac ako 70 odrôd vytvorených s rôznymi farbami (od tmavo zelenej po žltú, s bielou hranou a modrastými žilami atď.), Samotný povrch listu je matný, lesklý, pimply, s reliéfnymi pruhmi atď. Mono-kvet z jedného hostiteľa - vynikajúca podívaná!

Hostitelia sú tak sebestační a dekoratívni, že môžu ozdobiť akúkoľvek zónu aj bez prilákania iných trvaliek
.
  • Astilbe

Môžete zavolať hostiteľa „priatelia“, pretože milujú aj pergamu. Pravda, ichkoreňový systém je slabší ako systém hostiteľov a vyžaduje časté doplňovanie vlhkosti. Iba v tomto prípade budú rastliny dávať svieži Bush s malými vzorované listy, a od júla do augusta bude potešený neobvyklé paniculate kvetenstvo.

V období kvitnutia korunovaného luxusnou čiapočkou nadýchaného kvetenstva kvetov
  • Astilboides

Rovnaká astilba je počuť v mene rastliny, ale v skutočnosti je to úplne iná trvalka. Má zaoblené listy so vzorovaným okrajom, ktorý zakrýva ružicu ako banda dáždnikov. Vždy zasadené v strede záhony, pretože každý rok rastlina zvyšuje výšku. Do 3 rokov - zostáva okolo metra a bližšie k desiatim listom vyhodia nad 1,5 metra. Ak chcete pestovať takú krásu, kúpiť semená trvaliek kvetov alebo rozdeliť Bush do niekoľkých častí, rezanie odnože. Rovnako ako mnohé rastliny s veľkými listami, astilboides preferuje polodrážku a vlhké miesta.

Astilboides listy, obrovské s drsným okrajom, vyžadujú veľa voľného priestoru
  • Jednotka

Charakteristickým znakom týchto rastlín je jasná a kompaktná forma kríkov. Všetky listy vychádzajú takmer z jedného miesta a tvoria krásnu guľu, ktorá vyzerá mocne vďaka mäsitým stonkám a listom. Na jeseň, každá stonka na konci je pokrytá ružovkastými kvetenstvami, bez straty dekoratívneho lístia. Sedum nie je "priateľský" s predchádzajúcimi rastlinami, pretože miluje slnko. V tieni jeho stonky môže ležať. Ale do pôdy nie je absolútne vybíravý adobre rastie na piesočnatej pôde.

Ak vysadíte mladého stonecropa do betónového ozdobného prstenca, bude mať vždy kompaktný tvar
.
​​
  • Badany

Vyznačujú sa silnými kožovitými listami, ktoré sa stávajú bronzovými alebo červenkastými odtieňmi bližšími na jeseň. Môžu kvitnúť asi 4 týždne, ale nemusia uvoľniť stonky kvetov vôbec, ak sú zasadené v tienistom mieste. Ale tam Badan zvýši krásnu zelenú hmotu, dokonca aj na zlej pôde. Za zvláštny tvar listov dostal prezývku „sloní uši“. Za prirodzených podmienok spodné listy bergenia postupne zaostávajú za ružicou, pokrývajúc zem kobercom chrániacim pôdu pred vysychaním. Suché listy na záhonu nevyzerajú veľmi esteticky, takže sú odstránené, ale pôda je mulčovaná.

Badan netoleruje suché miesta, pretože masívne listy príliš rýchlo odparujú vlhkosť

Najkrajšie trvalky: vyberáme rastliny s veľkými púčikmi

Keď sa vytvorí zelené pozadie, musíte vytvoriť svetlé farebné škvrny. Pre tento fit vysoké odrody trvalých kvetov, vyniknúť veľké kvety. Môžu pristáť ako sólisti, lámať monotónnosť trávnika, alebo byť v centre viacvrstvových kvetinových záhonov. Ak študujete výber fotografií trvalých kvetov online, potom môžete vybrať štyri z najpopulárnejších rastlín. Prvé miesto - ruže. Žiadna rastlina nemôže s ružou krásy, nie je to za nič, že tieto trvalky kvety sa objavujú častejšie na fotografii. Keď príde obdobie kvitnutia, zdá sa, že Bush je premočený v pestrých farbách,veľké a voňavé kvetenstvo, viditeľné z diaľky. V závislosti od odrody, ruže môžu kvitnúť raz, dvakrát za sezónu a počas leta. Lezecké odrody sú považované za najjednoduchšie na starostlivosť. Sú schopní zvýšiť pohromu až o 3 metre v priebehu sezóny a prosím, s elegantným kvetom. Pravda, len mesiac a pol. Ale väčšina odrôd vydrží zimu bez prístrešia. Ak chcete ružu, ktorá bude opäť kvitnúť na jeseň, potom by ste sa mali pozrieť na hybridný čaj odrody. A pre konštantné kvitnutie, floribunds sú vhodné, ktoré rastú na meter, ale kvety nevyrábajú všetky naraz, ale postupne.

Ruže sú dobré v jednotlivých výsadbách, najmä lezeckých odrodách, ktoré dosahujú výšku 2 - 3 m
.

Druhé miesto je Cannes. Tieto kvety sú tradične rozdelené do dvoch typov: s veľkými vysokými listami, ale s malými stonkami kvetov a naopak. Všetko záleží na odrode. Výhodou Cannes je, že na ne môžete zabudnúť až do jesene. Ani jedna burina nie je schopná preraziť hustý závoj kožovitých listov a vyhodia do výšky 2 metre. Low-rastúce odrody sa líšia luxusné veľké kvetenstvo v červenej, oranžovej, žltej tóny. Je to pre nich, že ľudia sú poslaní skoro na jar do škôlky trvalých kvetov. Canna začína kvitnúť na začiatku leta a nezastaví sa až do mrazu. Jediné negatívne je, že potrebuje kopať na zimu, inak to bude zmraziť.

Cannes prakticky nie je postihnutý chorobami, ale neprežije chladné zimy v krajine
.

Tretie miesto - chryzantémy. Tieto trvalky nenáročné kvety vládnuť loptu na jeseň, pretožepráve teraz kvitnú. Ale už na jar, ich nadzemná časť s nadýchanými listami je veľmi dekoratívna, takže môže slúžiť ako pozadie pre ranne kvitnúce cibuľovité. Chryzantémy rastú v akejkoľvek pôde, ale môžu reagovať na svetelné výkyvy so slabým kvitnutím. Neodporúča sa pristáť v blízkosti nočných svetiel, aby nedošlo k prerušeniu životného cyklu. Takéto vytrvalé kvety zo semien rastú na dlhú dobu, takže ženy v domácnosti sa snažia kúpiť pripravený Bush a postupne ho rozdeliť na časti.

Je vhodnejšie kúpiť chryzantémy s krovím v hrnci, pretože v tejto sezóne budú kvitnúť

Štvrté miesto. Ak sa pozriete do katalógu trvalých kvetov, dúhovka v ňom bude trvať aspoň 3 strany. Vytvorené obrovské množstvo luxusných odrôd, ktoré sa neboja sucha alebo mrazu, zimovanie bez prístrešia. Väčšina kosatcov má výšku až 50-70 cm, aj keď kvety stonky zametať viac ako meter. Listy sú úzke, dlhé, umiestnené v kruhu v blízkosti bazálnej ružice. Povolené ako jesenné pestovanie trvalých kvetov, a skoro na jar. Táto kvetina sa na pár rokov stáva tak mocným, že si vyžaduje delenie, inak môže kvitnúť.

Irisky sú dobré ako v mono-plantážach, tak v kombinácii s nižšími rastlinami
.

Kvety do záhrady s nízkym rastom: trvalky s dlhou dobou kvitnutia

Na zarámovanie okrajov koľají sa vytvárajú živé obrubníky s nízkym rastom trvalých kvetov. Pokrývajú zem pevným kobercom pokrytým rozptylom malých kvetov a vyplňujú dnovrstvy kvetinových záhonov Ak potrebujete vyplniť medzery medzi kameňmi v alpskom kopci, potom dávajte pozor na triesku. Vytvára klobúk tak hustý, že všetky buriny zomierajú. Je pravda, že prvý rok bude musieť trpieť siatím semien, pretože sadenice trvalých kvetov tejto odrody sú zriedka k dispozícii na predaj. Splintery sú zasiate približne v rovnakom čase ako petúnie a držané na parapetoch až do júna, kedy hrozba mrazu prešla. Nasledujúce leto na konci mája, bude vaša snímka bude pokrytá neuveriteľne krásne a husté kvety, ktoré budú kvitnúť asi mesiac.

Laminárne jemne rozdelené korene, ale tento spôsob rozmnožovania sa môže použiť len pre zarastené kríky

k prístupu spodnej vrstvy a trvalých žiarovky kvety, pretože väčšina z nich má výšku nie viac ako 40 cm, je výhodnejšie, avšak iba odrody, ktoré nevyžadujú kopanie v zime. - narcisy, Ornithogalum, sasanky, tulipány a ľalie. Niektorí letní obyvatelia zasadili na leto do postelí trvalých vnútorných kvetov - pelargónie a begónie. To však vyžaduje správny výber priestoru a svetla, pretože po skleníkových podmienkach v byte budú mať rastliny obdobie aklimatizácie.

Video: Trvalé kvety, ktoré nevyžadujú osobitnú starostlivosť