Ruské pravidelné záhrady a parky - história a črty tvorby

V mestských námestiach a teraz môžete vidieť parky, veľmi podobné tým, ktoré boli vytvorené v starovekom Grécku a v starom Ríme. Čo je to pravidelná záhrada, aké sú jej vlastnosti, a prečo architekti staroveku s matematickou presnosťou sledovali všetky rozmery pri rozpadaní záhrady?

Hlavné znaky bežného štýlu

 • Axiálna symetria, pravidelné tvary a priamky sú jasne viditeľné v podobnom krajinnom zložení.
 • Boxwood, tis, holly sú evergreeny, ktoré robia park atraktívnym počas celého roka.
 • V prípade kvetinových záhonov sa vyberajú ročné obdobia, pre ktoré je obdobie kvitnutia dlhé. Je dôležité, aby osvetlenie bolo jednotné, inak bude existovať asymetria rastu a kvitnutia.
 • Neodmysliteľným atribútom bežného štýlu je bazén alebo fontána. Jeho geometrický tvar môže byť odlišný, ale symetrický je povinný. Vegetácia je zasadená okolo nádrže.
 • Oblúky, pergoly a zelené ploty sa používajú na územný priestor. V tomto parku sú vhodné číselné údaje.
 • Keďže tieto záhrady boli pôvodne vytvorené v oblasti okolo hradov a zaberali veľa priestoru, v malej letnej chatepravidelný park nebude vyzerať príliš dobre.
 • Luxus nie je nikdy príliš veľa. Na vytvorenie dekoratívnych prvkov sa používa mramor, bronz, keramika. Kráľovská záhrada nie je miestom, kde by sa dalo zachrániť.
Základná myšlienka parku: túžba umiestniť všetky prvky takým spôsobom, aby sa čiary a roviny javili ladne a ladne
.

Úplne prvý pravidelný park

Najstaršie známe parky boli vytvorené v Egypte, boli tiež postavené na princípe pravidelnej záhrady. Starí Gréci hovorili veľmi logicky a racionálne. Prísne formy a presné výpočty možno vysledovať nielen v ich architektúre, ale aj v krajinnom umení. Poradie vo všetkom - žiadne rozpory a dynamika, len pokojné, klasické formy.

Predpokladá sa, že architektúra je ovplyvnená politikou, históriou a filozofiou. Klasická architektúra je dokonalá - nič sa k nej nedá pridať, nie je v nej nič zbytočné. Klasický je ideál.

Pre politikov bol takýto systém prospešný, pretože tvrdil, že je stabilný. Klasika sa stala oficiálnym štýlom architektúry ríše Kataríny II. A monarchie Ľudovíta XIV. Studená prevaha a odtrhnutie od skutočných problémov - tieto boli v skutočnosti vyjadrené prísnymi formami, presným výpočtom a absolútnou symetriou.

Prechádzka chodcom cez takúto záhradu môže trvať dlho, na každom kroku nový druh
.

Symetria a asymetria

Proporcionalita, symetria je súlad medzi jednotlivými časťami celej štruktúry.Starí Gréci nemali žiadne pochybnosti o téme, v ktorej nebola symetria - to nebolo považované za dokonalé a škaredé. Samotná koncepcia symetrie je širšia, uplatňuje sa nielen na čísla, ale aj na javy a na procesy.

43. Asymetria - porucha vyplývajúca z pohybu. Môžeme povedať, že symetria je stav pokoja, asymetria je stav pohybu. Pohyblivý systém nemôže byť symetrický. Z toho vyplýva záver, že absolútna symetria je charakteristická len pre objekty neživej prírody.

Tam bol celý "kód estetiky symetrických zariadení."

 • Správny tvar zlepšuje dojem.
 • Každý detail je vystavený v najpriaznivejšom svetle, zaberá priestor, ktorý mu bol pridelený, nevykazuje však toľko, že zvyšok prvkov sa „stráca“ na svojom pozadí.
Snehová vločka - príklad symetrie v prírode

História vzniku parkov

V období baroka vo Francúzsku vznikli parky pod palácom kráľa Ľudovíta XIV., Ktorého dizajn zodpovedal pravidelnému štýlu. Preto sa nazýva „francúzska pravidelná záhrada“, hoci móda pre takéto parky sa narodila v Taliansku. Anglickí záhradníci predstavili svoje inovácie. Začali praktizovať orezávanie kríkov a stromov zložitého tvaru. Krovia vo forme vtákov, zvierat a geometrických tvarov teraz zdobia parky po celom svete.

Park vo Versailles je typickým príkladom, ktorý charakterizuje pravidelný štýl krajinného dizajnu. Slávnostné, pompézne, majestátne - práve taký park mal slúžiť ako miestoprechádzky kráľov a ich šľachticov. Andre Lenotre je záhradník Ľudovíta XIV, ktorý pracoval na tvorbe parkov v pravidelnom štýle.

Parky neboli postavené na účely jednoty s prírodou, ale skôr s cieľom podriadiť sa im. Celý súbor Versailles (park s palácom) je podriadený myšlienke autokracie. Uličky, ktoré vyžarujú z centra, symbolizovali absolútnu moc kráľa. Ruské pravidelné záhrady a parky vznikli vďaka Petrovi I., ktorý v roku 1717 videl vo Versailles vzorku krajinného umenia.

Záhrady vo Florencii a Fiesole sú tiež príkladmi záhradného a parkového umenia. Ich vlastnosti:

 • symetrické sedadlá;
 • fontány s kaskádami;
 • labyrinty, jaskyne, sochy mytologických tvorov.
Záhrada vo Versailles. Francúzski panovníci tu prechádzali

Ilúzia veľkých priestorov

Terasa, ktorá bola postavená nad záhradou, slúžila ako vhodné miesto na sledovanie. Kvetinové záhony, trávniky, výsadby kríkov obmedzené hranice alebo farebný piesok. Všetky stromy mali rovnakú výšku, kríky tiež ostrihané. Uprostred záhrady sa spravidla nachádzal obytný dom bez stromov, len nízke kríky. Pozdĺž hlavnej osi kompozície bol postavený rybník, alebo orámovaný trávnik, orámovaný stromami. Hlavná os parku sa nachádzala oproti centrálnemu vchodu, pričom bola vždy kolmá na fasádu domu.

 • Záhrada v pravidelnom štýle bola vytvorená ako budova. Tak zelené trávniky boli nazývané izby, rady kríkov -steny, kaskádové fontány - schody. Často sa tu konali predstavenia a ohňostroje, balety a komédie. V 18. storočí prišla móda pre záhrady a úloha architektúry tu prestala byť hlavnou.
 • Elegantné čipkové parkety v tvare štvorca, kruhu, oválu boli vytvorené priamo v samotnom dome.
 • Stromy boli narezané tak, aby sa stromy ďalej od stredu záhrady zdali byť nižšie. Vďaka tejto perspektíve sa záhrady zdali byť väčšie ako v skutočnosti.
Topiars boli prvýkrát vytvorené v Anglicku
.

Niektoré pojmy

 • Parter je súčasťou záhrady s trávnikmi, rybníkmi, záhony. Všetky prvky kompozície sú jedno. Parteri zdobia viacfarebný piesok. Majú obzvlášť veľkolepý výhľad z výšky okien budovy.
 • Bosket je skupina stromov, ktorá slúži ako pozadie.
 • Topiary - dekoratívne upravený ker.
 • Arabesky sú komplexným ornamentom, ktorý sa vyrába na zemi z kríkov s krátkou dĺžkou.
 • Priekopa aha je spôsob maskovania uzavretých konštrukcií.
 • „Goose Paw“ je kresba 3 alebo 5 ciest z jedného bodu.

Triky bežného štýlu

Krajinná architektúra využíva živé stavebné materiály, konkrétne rastliny, vodu, pôdu, kamene.