S pomocou opornej steny sa mení na výhody nevýhody reliéfu

Ak vaše stránky neboli príliš hladké, nebojte sa. Svahy môžu byť vždy vhodné pomocou terás - široké, rovné lišty vo forme schodov. Ale pamätajte, že na zvislej strane budú potrebovať ochranu pred pádom zeme. Tento článok vám vysvetlí, ako urobiť spoľahlivú a krásnu opornú stenu vlastnými rukami. Stále sa buduje s cieľom vymedziť územie a vybrať určitú zónu. S jeho pomocou môžete zahaliť chyby reliéfu alebo zdôrazniť jeho prednosti. Krajinári používajú tento dekoratívny a umelecký prvok už dlhý čas a každý rok sa stávajú stále populárnejšími!

Odrody oporných múrov

Tieto štruktúry sú rozdelené podľa funkcií, ktoré vykonávajú. V podstate existujú dve z nich:

 • dekoratívne;
 • spevňovanie.

Prvý sa vzťahuje na výzdobu lokality. Takéto steny sa vyrábajú tam, kde je buď mierne vychýlenie alebo úplne chýba. Druhá funkcia súvisí s retenciou pôdy. Konštrukcia opornej steny vám umožní zvýšiť užitočnú plochu areálu na prirodzených svahoch. Na takejto umelej platforme môžete umiestniť rôzne prvky zlepšenia aterénne úpravy.

Výborná príležitosť rozdeliť lokalitu do samostatných zón

Ktorý materiál je vhodnejší vybrať

V závislosti od účelu a krajinného usporiadania stavby sú tieto materiály vyrobené z týchto materiálov:

 • prírodné kamene;
 • betón a butobetón;
 • tehly a železobetón;
 • drevené prvky;
 • gabióny.

O každom z nich sa budeme uchádzať samostatne.

 1. Kamenná oporná stena má mnoho fanúšikov. Prečo? Dôvodom pre vonkajšiu príťažlivosť a krásu prírodného materiálu. Najodolnejšie z nich je žula, potom čadič a syenit. Dobrou voľbou je vápenec a pieskovec. Ich nevýhodou môže byť porézna štruktúra, vďaka ktorej sa materiál časom stratí vplyvom vlhkosti. Postupne táto stena začína rásť do machu. Je pravda, že nie všetci majitelia to považujú za nevýhodu - mnohí sú celkom spokojní s týmto prirodzeným typom štruktúry.
  Prírodný kameň je vynikajúcou voľbou na vytvorenie dekoratívneho krajinného prvku
 2. Ak ste si vybrali opornú stenu z betónu s výškou viac ako 30 cm, potom ju možno postaviť až po vybudovaní základu. Takáto konštrukcia môže mať rôznu hĺbku a hrúbku. Stanovia sa podľa vlastností, ktoré má zloženie zeme, ako aj tvaru samotnej steny, v prípade, že výška neprekročí 30 cm, konštrukcia môže byť zhotovená bez základu. Hlavná vec je, že bola pochovaná v zemi a spoliehala sa na ňu starostlivopripravený základ štrku a piesku. Tak varujete nežiaduce opuchy pôdy v období negatívnych teplôt.
 3. Z hľadiska konštrukcie je najjednoduchšia murovaná oporná stena. Je ľahko postaviteľný, s použitím veľmi odlišného typu muriva. Je dôležité správne vypočítať výšku a hrúbku konštrukcie. Napríklad, ak má výšku viac ako 60 cm, bude potrebné ju posilniť pilastrami.
 4. Je dôležité vedieť, že nie každý materiál môže byť univerzálny a vhodný pre akúkoľvek klímu. Takže oporné múry z dreva nie sú vhodné na výstavbu v oblastiach charakterizovaných dlhým chladným a vlhkým obdobím. Faktom je, že strom je zničený vlhkosťou, takže musí byť ďalej chránený. Drevené prvky sú preto nevyhnutne impregnované špeciálnymi prostriedkami. Môžu byť tiež predpálené a potom potiahnuté bitúmenom.
 5. Zaujímavou možnosťou je zadržanie stien gabiónov. Takéto konštrukcie sú vyrobené zo špeciálnych kontajnerov vyrobených z odolného kovového pletiva. Je naplnený balvanmi a kamienkami. Steny tohto typu sú atraktívnym prvkom v krajinnom dizajne a majú vynikajúce funkčné vlastnosti. Ich zvláštnosťou je bezpečnosť vo vzťahu k životnému prostrediu.

Výpočet opornej steny

\ t

Pred vybudovaním takejto spevňujúcej alebo dekoratívnej štruktúry je potrebné vykonať predbežné výpočty. Iba potom môžetespoliehať na jeho trvanlivosť. Po prvé, musíte vziať do úvahy sily, ktoré ho ovplyvnia. Ide o:

 • vlastná hmotnosť konštrukcie;
 • ​​
 • sú na ňom váhy;
 • tlak pôdy pokrytej stenou;
 • trenie a priľnavosť.

Nezabudnite, že štruktúra môže trpieť nepriaznivými podmienkami:

 • vietor (obzvlášť dôležitý, ak je výška steny viac ako 2 m);
 • seizmické účinky;
 • 56) vibrácie (nachádzajú sa v blízkosti železničnej trate alebo ulíc s veľkou premávkou);
 • opuch zeme v mrazivom období;
 • búrka a povodňové vody.

Konštrukcia oporných múrov by sa mala začať po výpočte zaťaženia hlavných komponentov konštrukcie - základu a karosérie. Venujte osobitnú pozornosť odvodňovaniu a odvodňovaniu.

Môžete efektívne využívať aj najmenší pozemok
.

Ako zabezpečiť stabilitu stien

Toto je jeden z najdôležitejších bodov návrhu. Aby sa zabránilo pohybu a sklopeniu konštrukcie v priebehu času, mali by ste dbať na nasledujúce tipy:

 • zadná časť steny by mala byť vztýčená smerom k budúcemu zásypu;
 • tak, že zadná stena dobre prilieha k zemi, je zdrsnená;

Ako vytvoriť opornú stenu, aby sa zabránilo erózii základne? Nezabudnite na drenáž;

Jednou z hlavných funkcií oporných múrov je ochrana pôdy pred pošmyknutím
 • predná strana steny je doplnenákonzola - špeciálny výstupok, ktorého účelom je znížiť možnosť prevrátenia nosnej konštrukcie;
 • hmotnosť pôdy a jej tlak možno znížiť umiestnením ľahkých dutých predmetov do nej.

Stavebná zákazka

 1. Výkop je vykopaný, ktorého šírka a hĺbka závisí od výšky a materiálu steny. Na dne zaspávajú sutiny.
 2. Kamene sú skrotené a pokryté pieskom (10 cm), vyrovnaný s hrablom so sklonom k ​​boku svahu.
 3. Pozdĺž výkopu utiahnite šnúru, aby sa konštrukcia upevnila. Vyrába sa tak, že sa zo svahu vytvorí odsadenie, aby sa vytvorilo miesto na vyplnenie pôdou.

Oporné múry, ktorých fotografie to potvrdzujú, môžu mať rôzne úrovne a nepravidelné tvary. Záložky sú ideálnym miestom na umiestnenie kvetov. Štruktúru môžete ozdobiť iným spôsobom tak, že na nej vytvoríte skalku, prameň alebo malé množstvo vody. Krásne navrhnuté a bezpečne vyrobené oporné múry - záruka bezpečnosti a príťažlivosti vašej stránky! Nechajte sa uspieť!

Video: oporné múry v oblastiach