Sádrokartónové svahy vyrábame vlastnými rukami

Objednanie inštalácie nových plastových okien, môžete ušetriť na dokončovacích prácach. Ak chcete urobiť sádrokartónové dosky s vlastnými rukami pod silou každého človeka, ktorý môže držať najjednoduchšie nástroje v rukách. Tento spôsob konečnej úpravy je neuveriteľne jednoduchý a pohodlný. A za všetky práce trvá trochu času, strata, ktorá sa samozrejme líši od začiatočníkov a profesionálov. Predtým boli okenné sklá zdobené omietkou, počas ktorej mali majstri ťažkosti pri práci s rohmi. Ideál bol vždy ďaleko. Okrem toho, aplikovaná omietka sušená niekoľko dní v závislosti na hrúbke vrstvy. Mnohí ľudia nemajú radi plastové svahy z estetických dôvodov, pretože takáto výzdoba pripomína kancelárske okná. Preto najbežnejší stavebný materiál, ktorý je sadrokartónu, umožňuje dosiahnuť požadovaný výsledok bez veľkého úsilia a materiálových nákladov.

Metódy dokončovania okenných svahov

Existuje niekoľko spôsobov, ako dokončiť svahy s polotovarmi sadrokartónu. Niektorí remeselníci používajú kovový profil na ich upevnenie, ktorý sa používa na dokončenie stien a stropov. Iní uprednostňujúdržať sadrokartónu na penu, a niekedy aj na tmel. Individuálni remeselníci môžu kombinovať vyššie uvedené metódy vzhľadom na konštrukčné prvky otvárania okien. S akýmkoľvek prístupom bude kvalita povrchovej úpravy poskytnutá na sto percent, stačí sa riadiť správnou technológiou práce. Pozrime sa bližšie na každú možnosť dokončenia.

Dispozičná inštalácia pre svahy sadrokartónových dosiek

Inštalácia pomocou kovového profilu

Tento spôsob upevnenia svahov vyrezaných z hárku sadrokartónu dobre zapadá do tohto materiálu pri dokončovaní stien miestnosti. V tomto prípade je vytvorený jeden rám, ktorý je doplnený niekoľkými prvkami potrebnými pre spoľahlivú fixáciu svahov. Svahy sadrokartónu sú upevnené na kovovom profile rovnako ako na stenách. V tomto prípade sa dodržiava tento postup:

1. Nastavte profily na horizontálnu a vertikálnu úroveň;

2. zmerať a odrezať svah z listu sadrokartónu stavebným nožom;

3. vrstva z minerálnej vlny sa ukladá ako ohrievač;

4. sadrokartón priskrutkujte pomocou skrutiek pomocou samorezných skrutiek;

5. spoje medzi plechmi sadrokartónu sú utesnené serpyankou;

6. potom sa na serpyanka aplikuje tmel;

7. Uhol vytvorený stenou a sklonom je uzavretý perforovaným uhlom, ktorý môže byť upevnený zošívačkou. Niektorí remeselníci lepia roh na tmel.

8. Ďalej, celý povrch svahov je po vytvrdnutí dokonale zaliatehladký stav av konečnom štádiu je podrobený sfarbeniu.

Niekedy sa polyuretánová pena používa ako ohrievač, pričom sa zároveň zohľadňuje jej jedinečná schopnosť expandovať.

S malými medzerami je to jediná možná možnosť. Pripevnenie na profil a penová izolácia je dobrým príkladom kombinácie metód montáže svahov zo sadrokartónu.

Upevnenie svahov sadrokartónu k profilu

Výhody:

 • rýchla a relatívne „čistá“ metóda inštalácie.

Nevýhody:

 • zmenšenie otvoru okna;
 • potreba vyplniť "neplatnosť" izoláciou.

Lepenie lepidla na montážnu penu

Tento spôsob montáže sklonu okien sa používa vtedy, keď sú iné možnosti neprijateľné. Napríklad nie je dostatok miesta na montáž kovového profilu alebo pórovitá štruktúra steny nedrží hmoždinku. Tmel sa nelepí na povrch steny. Tento problém je známy majiteľom starých jednotlivých domov, kde sú inštalované drevené okenné rámy. Preto zostáva pena jediným materiálom, ktorý môže spoľahlivo upevniť sklony sadrokartónu lepením na povrch steny. Na vyrovnanie svahov odborníci odporúčajú fixovať ich po dobu polymerizácie peny pomocou samorezných skrutiek s dlhými uzávermi. Po určitom čase pena stvrdne a skrutky sa odskrutkujú ako zbytočné.

​​
Montáž sadrokartónových svahov

Výhody:

 • práca sakékoľvek povrchy;
 • Pena a lepidlo a izolácia.

Nevýhody:

 • je ťažké vyrovnať povrch sklonu sadrokartónových dosiek, pretože montážna pena, expandujúca, prispieva k "vydutiu" dokončovacieho materiálu.

Svahy pripevnite tmelom alebo lepidlom

Táto metóda je najbežnejšia z dôvodu jednoduchosti technológie. Práce sa vykonávajú podľa nasledujúceho algoritmu:

1. V počiatočnom štádiu sa strihacia pena použitá na inštaláciu okna oreže. Starostlivo očistite povrch svahov starého povrchu: omietky, farby, tapety.

2. Ďalej v kurze je základný náter, ktorý je ošetrený povrchom vyhradeným pre svahy. Okrem toho, majitelia bytov sa nachádza na prízemí, odborníci odporúčajú vykonať ďalšie ošetrenie s antifungálne primér.

3. Na lepenie rezaných pásov zo sadrokartónu je vhodná akákoľvek sadra. Odporúčania konzultantov stavebných predajní najčastejšie zahŕňajú stavebné lepidlo značky „Perlfix“, ktoré je pre tieto účely ideálne vhodné.

4. V prípade hlbokých trhlín na povrchu steny a výmole sa vykonávajú práce na ich utesnení, na ktoré sa používa omietka alebo tmel. Pre malé škody, tento krok je vynechaný, pretože tmel aplikovaný na list sadrokartónu bude stále vyplniť všetky nepravidelnosti a drsnosť.

5. V súlade s meraniami sa polotovary pre svahy vyrežú z listu odolného proti vlhkosti. Zároveň narezaliso stavebným nožom, horným papierovým obalom sadrokartónu, potom jemne pritlačte na materiál a prelomí sa presne pozdĺž danej čiary. Potom je nôž opatrne orezaný spodný kartónový obal.

Tmel na montáž sadrokartónových svahov

6. Začať s montážou sadrokartónových svahov z horného panelu. Vrstva tmelu alebo montážneho lepidla Perlfix sa aplikuje na stranu priľahlú k oknu na výseku.

7. Obrobok sa nanesie na horný panel, pričom sa do vopred pripravenej vrstvy vo vrstve peny vloží centimetrická drážka.

8. Ak je potrebné nalepiť lepenú vrstvu sadrokartónu, použite samorezné skrutky alebo podperu.

9. Uveďte čas na vyschnutie montážneho lepidla (tmelu), ktorého veľkosť je možné nájsť pri čítaní návodu.

10. Pripojte perforované rohy pomocou zošívačky alebo tmelu.

11. Zatvorte spoje serpyankou a tmelom.

12. Pri príprave svahov pre postup lakovania sa tmel vykonáva v troch vrstvách. Súčasne je posledná vrstva vyhladená malou stierkou. Na identifikáciu defektov vo vrstve tmelu je svetlo lampy alebo baterky nasmerované tangenciálne na svah.

13. Dutina vytvorená medzi stenou a parapetom sa vyfukuje montážnou penou, ktorej prebytok sa po vysušení opatrne odreže nožom. Strávte tmel švu.

Upozornenie: polyuretánová pena vpolymerizačný proces prechádza silnou expanziou, preto sa jeho aplikácia opatrne dávkuje.

14. Farbenie sa vykonáva akrylovými alebo olejovými farbami. Môžete tiež orezať svahy s tapetou alebo dokonca keramické dlaždice.

15. V záverečnej fáze odborníci odporúčajú spracovanie spoja medzi svahom a rámom okna akrylovým tmelom. Pred tým sa z rámu odstráni ochranná fólia. Prebytočný tmel sa dá ľahko odstrániť vlhkou handričkou. Tesniaci tmel fixuje tmel a nedovolí, aby sa dlhší čas odlupoval.

Zváranie sadrokartónových dosiek: video inštruktáž

Inštalácia skríň dverí zo sadrokartónových dosiek

Sádrokartón sa používa aj na dokončovanie svahov dverí. V tomto prípade sa najčastejšie používajú metódy lepenia materiálu s použitím stavebnej peny alebo tmelu. Technológia funguje trochu inak. Pozrime sa na jednu z možností.

 • Skôr než urobíte svahy sadrokartónu na dverách, musíte pripraviť povrch. Je potrebné venovať pozornosť rovine budúceho svahu a uistiť sa, že nebude vyčnievať za rám dverí.
 • Práca sa začína inštaláciou bočného svahu dverí, pričom sa odrezáva zo sadrokartónu podľa vykonaných meraní. Okrem toho sa šírka obrobku zvýši o 10 mm, aby sa list v tejto vzdialenosti vložil do drážky vytvorenej vopred v montážnej pene, ktorá vyplní priestor medzi otvorom a rámom dverí. Pre výšku svahu vezmite ten istý rám dverí.
 • Ďalej k drážkev pene, dostať sadrokartónové dosky list a zmerať požadovaný uhol, ktorý môže byť ako rovný a matný. V tomto prípade hovoria, že svahy budú "svitať".
 • Teraz, bez toho, aby sa odstránili okraje hárku z drážky, vezmite ho mierne nabok a pomocou pištole naneste montážnu penu. Ak je sklon široký, potom sa pena aplikuje pozdĺž strednej časti svahu po celej jeho dĺžke.
 • Zatlačte svah na stenu, pričom dodržte daný uhol, pričom opačnú hranu sadrokartónu pripevnite krycou páskou. Dostupné medzery sú vyplnené penou.
 • Podobne sa pracuje na inštalácii svahu druhej strany.
 • Ďalej pokračujte s montážou horného sklonu dverí.
 • Súčasne je vo vrstve peny vytvorená drážka, a preto pri rezaní sa k šírke sklonu pridáva jeden centimeter. Dĺžka sa meria tak, že list leží na okrajoch bočných svahov.
 • Nainštalujte okraj sklonu do drážky, skontrolujte presnosť uhla, ktorý by mal tvoriť sklon k rovine rámu dverí. Tiež pomocou pištole sa vloží montážna pena a stúpanie sa stlačí.
 • Po dni začnú dokončovať lepené svahy: rozotieranie rohov a celého povrchu, maľovanie alebo tapetovanie.

Mýty a bludy

1. Huba sa reprodukuje pod povrchom sádrokartónového svahu.

Ak sa zistí technológia montáže svahov, potom tam žiadna huba nezačne svoju činnosť. Nezabudnite základný povrch steny antifungálneprísady. List sadrokartónu pevne pritlačte na stenu na vrstvu tmelu alebo lepidla.

2. Svahy vyrobené zo sadrokartónu, ľahko rozbité v dôsledku mechanického namáhania.

Samozrejme, ak narazíte na všetku svoju silu kladivom, rozbijú sa nielen sadrokartónové dosky, ale aj iné dokončovacie materiály: plast, omietka atď.

3. Je ľahšie omietka.

Dobre vyrobená „majáková“ omietka trvá príliš veľa času. Okrem toho jeho náklady prevyšujú náklady na sadrokartón a súvisiace spotrebné materiály. Nemôžete pracovať s omietkou klasifikovanou ako "čistá" práca.

4. Svahy sadrokartónu nie sú dostatočne vodotesné.

Sadrokartón je dostupný v rôznych typoch, z ktorých je materiál odolný voči vlhkosti. To je presne to, čo musíte kúpiť. A nezabudnite, že tento dokončovací materiál sa používa len v priestoroch. Po kvalitnej putty a maľovanie sadrokartónu je schopný odolať vysokej vlhkosti.

Ako vidíte, nie je ťažké robiť svahy sadrokartónu vlastnými rukami. Stačí si kúpiť potrebné materiály, získať potrebné nástroje zo skladu, znova si prečítať tento článok a začať tvorivý proces.