Samoinštalácia ohrievača vody - na pomoc majiteľovi domu

Letné plánované odstavenie teplej vody prináša nášmu životu veľa nepríjemností a predovšetkým sú spojené s neschopnosťou plne sa osprchovať, umývať riad teplou vodou. Podľa štatistík každý tretí obyvateľ mesta ohrieva vodu na kúpanie a iné potreby vo vedrách a veľkých nádobách, pri inštalácii ohrievača vody je možné úplne odstrániť problém nedostatku teplej vody v byte, v súkromnom dome alebo na chate.

Druhy zariadení na ohrev vody

Ohrievače vody sú skladovacie a prietokové. Obidva typy majú svoje klady a zápory a pred výberom v prospech tejto alebo tejto možnosti si položte jednu otázku: „Ako často potrebujem horúcu vodu?“ Ak v byte (chate) žije len jedna osoba a je tu potreba teplej vody len niekoľkokrát denne, alebo ešte menej, dáva zmysel venovať pozornosť okamžitému ohrievaču vody. Pre rodinu dvoch, troch alebo viacerých ľudí je stále potrebná teplá voda, v tomto prípade bude najlepšou voľbou nákup zásobníka, ktorý je kotlom.

Okamžitý ohrievač vody - okamžite ohrieva vodu

Okamžitý ohrievač vody je dobrý, pretože zaberá relatívne málo miesta a vydáva ohrievanú vodu.okamžite, niekoľko sekúnd po zapnutí.

Nezabudnite však na negatívnu stránku, a to: vykurovací ohrievač nie je z hľadiska spotreby elektrickej energie veľmi úsporný. Takže na hodinu používania, váš meter "ranu" najmenej päť kilowattov.

Zásada kumulatívneho kotla

Tento ohrievač má nádrž, známu aj ako nádrž, naplnenú vodou. Voda vstupuje do nádrže je studená a pod vplyvom vykurovacieho telesa sa ohrieva na teplotu nastavenú na termostate. Nádrž má špeciálnu konštrukciu a vzduchová medzera medzi stenami nádrže neumožňuje rýchle ochladenie vody. Doba vykurovania - do jednej a pol hodiny. Počas dňa termostat sám spustí mechanizmus ohrevu vody, takže v skutočnosti je nastavená teplota udržiavaná neustále.

Akumulačný ohrievač vody je pripevnený na stenu v kúpeľni, na WC

Nevýhody: nádrž je objemná a zaberá miesto, voda sa nezohrieva tak rýchlo. Zjavné plus: nízka spotreba energie, len 1,5 - 2,0 kilowattov za hodinu.

Ako nainštalovať ohrievač vody

S prietokovým ohrievačom, menej problémov s inštaláciou. Hlavnou prácou je inštalácia stroja a položenie výkonného trojžilového kábla (kábel je položený priamo zo štítu). Drôt môže byť vedený pod podlahovú dosku alebo dierovať dieru v stene, položiť kábel a utesniť ho cementovým poterom (alebo štartovacím tmelom), kde dochádza k rušeniu v integrite steny.

Inštalácia ohrievača vody: schéma

Inštaláciav priemere až jeden a pol hodiny s odborníkmi. Ak nie ste profesionál v tejto oblasti, inštalácia bude trvať o niečo dlhšie.

Je dôležité vedieť: kotly do stovky litrov vody môžu byť bezpečne namontované na stenu, ale výrobcovia odporúčajú umiestniť kotly nad 150 litrov na podlahu, ktoré nie sú zavesené na stene.

Pre ľahkú údržbu by kotly mali byť umiestnené najmenej 30 cm nad povrchom podlahy. Nádrže sú spravidla pripojené, ak ide o mestský byt, v záchode nad toaletou. Výška prídavného zariadenia sa vypočíta tak, že najvyšší z členov rodiny sa pri používaní toalety nelepí na dno nádrže so zadnou časťou hlavy.

Súprava sa dodáva vždy s kotviacimi skrutkami "L" v tvare 2 - 4 kusov (v závislosti od objemu nádrže). Inštalácia začína montážnymi kotvami na stenu. Sú namontované v určitej vzdialenosti, a často výrobcovia dali papierový štítok pre ľahké kreslenie stien. Ak nie je zahrnutá, vzdialenosť sa meria pomocou pásky na zadnej strane nádrže.

Je dôležité vedieť: múr by mal byť silný, silný, v ideálnom prípade by mal byť betónový povrch. Ak sa povrch rozpadne a kusy steny vypadnú pri vŕtaní otvorov, budú sa vyžadovať kotvy väčšej dĺžky. Na slabom krehkom povrchu sa nádrž nedá upevniť!

Plastové zátky sa vkladajú do vyvŕtaných otvorov a potom sa zaskrutkujú kotvy. Prázdna nádrž je zavesená a skontrolovaná z hľadiska stability (mala by pevne sedieť na kotvách). ďalejmožno najdôležitejšou časťou je elektrikár a spojka.

Pripojenie jednotky k prívodu vody

V spodnej časti zásobníka sú dva vývody na pripojenie k potrubiu: jeden vývod je červený, druhý je modrý (resp. Na pripojenie na studenú a teplú vodu). Prvým krokom je zaskrutkovanie bezpečnostného ventilu do modrého vývodu, ktorý sa vždy dodáva v súprave.

Ak bezpečnostný ventil z nejakého dôvodu nebol súčasťou konfigurácie, môžete ho vždy kúpiť v železiarskom sklade. Bez neho nie je možné prevádzkovať ohrievač vody, pretože je to tento ventil, ktorý uvoľňuje prebytočný tlak vody v nádrži.

Schéma zapojenia ohrievača vody

Na poistný ventil je priskrutkovaný spätný ventil z bronzu, ktorého úlohou je zabrániť, aby sa voda z nádrže odvádzala späť do systému zásobovania vodou. Potom hermeticky upevnite dva guľové uzatváracie ventily do červeného výstupu nádrže a spätného ventilu modrého vývodu. Dôležité: Pre maximálnu tesnosť vždy používajte pásku Fum alebo kábel.

​​

Kotol môže byť pripevnený k rúrkam a miešaču buď kovovo-plastovými rúrkami, alebo použitím ohybných obložení požadovanej dĺžky. Pri výbere tohto typu je potrebné zvážiť skutočnosť, že nie všetky vložky sú schopné odolať vysokému tlaku. V každom prípade je ohybná očná linka, dokonca aj najvyššia kvalita, horšia, pokiaľ ide o jej vlastnosti ako kovové alebo kovové plastové rúrky.

Ak ste sa zastavili na lamináte na báze kovu, nezabudnite: jehonemôže ohnúť! Na pripojenie rôznych častí takéhoto potrubia budete musieť kúpiť príslušenstvo príslušnej časti (rohy, spojovacie sudy atď.). Ak je trubica ohnutá, bude čoskoro prúdiť v miestach záhybu.

Na pomoc majiteľovi domu! Kovovo-plastové rúry majú dva typy: šitie a bezšvové. Bezšvové sú vhodné pre teplú a studenú vodu a stehy (šev je možné vidieť na reze, nachádza sa na vnútornom povrchu rúry) sú vhodné len pre studenú vodu.

Ako pripojiť ohrievač vody k elektrickej sieti

Ako sme už povedali, pre prietokové ohrievače je položený samostatný kábel. Nemôžu byť zapojené (vedenie nebude stáť). Zásobník môže byť zasunutý, ale s jednou podmienkou: do zásuvky by sa mala zasunúť iba jedna zástrčka - od ohrievača vody. Žiadne ďalšie elektrické spotrebiče nie je možné dodatočne pripojiť, najmä cez „tee“.

V ideálnom prípade by ste mali tiež položiť samostatný vodič na hlavný štít a automaticky zapnúť (podľa potreby vypnúť) kotol. V prípade prehriatia vody v nádrži sa ozve kliknutie, to znamená, že „automatické“ automaticky vypne kotol z elektrickej siete. Môže dôjsť k prehriatiu vody v dôsledku poruchy termostatu. Vždy sa odporúča inštalovať stroj, len čo môže chrániť kryt pred zapojením v dôsledku poruchy alebo prehriatia kotla.

Schéma zapojenia ohrievača vody vo svojej najprístupnejšej forme sa kupujúcemu spravidla ponúka vo forme výkresu a pokynov aSúčasťou dodávky je kotol. Súprava by mala tiež obsahovať náhradnú horčíkovú anódu, bronzové adaptéry a poistný ventil. Všetko ostatné sa kupuje samostatne.