Samonivelačná podlaha: zarovnajte sa

Realizácia poteru je časovo náročný postup, preto väčšina z nich uprednostňuje pozvať odborníkov so špecializovaným vybavením na jeho realizáciu. Ale pre niektoré z nich je preferovaná možnosť potrieť podlahu vlastnými rukami.

Na začiatok odporúčame, aby ste sa zoznámili s kľúčovými etapami práce, aby ste študovali malú teóriu.

Vyžaduje sa dodržiavanie dvoch vecí: správna príprava riešenia, ostrosť a obratnosť pri inštalácii majákov.

Funkčný účel poteru

Ak vezmeme výstavbu bytových domov, potom sa na oddelenie jedného poschodia od iného podlahovej dosky používajú, zároveň slúži ako strop pre nižší byt, a pre horné - pre podlahu.

Podlahové stierky
\ t

Drahá konečná úprava je nevyhnutná pre ich ďalšiu plnohodnotnú prevádzku. V prípade stropu je situácia jednoduchá, moderný trh stropných povrchových úprav ponúka množstvo možností, v prípadepodlaha je trochu ťažká.

Vyrába sa obrovské množstvo podláh, ale parkety, dlažba, laminát, linoleum alebo iný podlahový materiál nie je možné položiť na bežnú dosku.

Hlavnou funkciou poteru je vyrovnanie podkladu. Musia byť dostatočne pevné, aby vydržali ťažké bremená.

Bez ohľadu na spôsob výroby je poter jedným z hlavných prvkov podlahového koláča a je určený:

 • na vyrovnanie;
 • zabezpečenie tuhosti a spevnenie charakteristík povrchovej pevnosti;
 • na zvýšenie tepelnej absorpcie;
 • na realizáciu svahov na podlahách, v procese ukladania dokončovacej podlahovej krytiny.

Druhy a charakteristiky

\ t
Výber správneho materiálu

Charakteristiky určitého druhu závisia vo veľkej miere od materiálu, z ktorého sa vyrába. Potery používané v obytných priestoroch sú:

 • betón;
 • cement-piesok.

Ako spotrebný materiál sa používa ľahký a ľahký betón (pórovitý, expandovaný ílov atď.). V niektorých prípadoch sa k nim pridávajú vystužujúce činidlá - polypropylénové vlákna.

Taktiež rozlišujú tieto druhy:

 • magnezit (xylolit);
 • 55) suché (omietka);56) epoxid;
 • anhydrit;
 • asfalt (liaty asfalt);
 • mozaika (terrazzo).

V tejto oblasti sa v poslednom čase rozšírila inovatívna technológia na prízemípresnejšie, ide o poter na báze hotových balených zmesí vytvorených podľa jedinečných receptov. Všetky obsahujú - piesok, cement, zmäkčovadlá, kamenivo.

V niektorých prípadoch, aby sa práca riadne vykonala, umožňuje kombináciu zmesí. To znamená, že keď sa aplikuje spodná spodná vrstva, použije sa zmes s väčším kamenivom a horná vyrovnávacia vrstva sa aplikuje menšou vrstvou.

Dôležité! Výber zmesi, aby sa zabránilo získaniu falošný, je potrebné študovať materiál dobre. Kvalitná zmes sa vyznačuje čisto sivou farbou bez ryšavky a prítomnosť hrudiek v nej je neprijateľná.

Betónový poter je možné položiť priamo na samotnú dosku alebo na vrch tepelne izolačného alebo zvukotesného materiálu (ich kombinácia je tiež možná). V prvom prípade sa nazýva "tvrdý" a v druhom "plávajúci". Aký typ dať prednosť rozhoduje majiteľ bytu. Odborníci poradia, ak sú susedia nižšie, potom je potrebné použiť zvukovoizolačný materiál, a ak je v spodnej časti suterénu - tepelný izolátor.

Detailné vykladanie podlahy vlastnými rukami

Prípravný proces: video

Cieľom našich inštrukcií je objasniť hlavné body.

Na začiatku je potrebné pripraviť nadáciu. Povrch je dôkladne vyčistený od nečistôt, stojí za to zbaviť sa odlupujúcich sa kusov betónu alebo prachu. Potom sa vykonajú základné práce a všetky existujúce trhliny a praskliny sú utesnené hrubým cementomriešenie.

V miestnosti, v ktorej sa bude práca vykonávať, musí byť teplota v rozmedzí -10 + 250C. Okrem toho sa musí zabrániť prievanu, aby sa dvere a okná museli udržiavať v uzavretom stave.

Ak plány zahŕňajú organizáciu hydroizolačnej alebo tepelnej izolácie, potom je načase, aby sa na základovaný povrch položili vhodné materiály. Zároveň je potrebné dbať na dočasnú hydroizoláciu stien a priečok, aby sa zabránilo absorpcii vlhkosti z poteru. Na vykonanie takejto manipulácie je celkom vhodný pás ruberoidu, ktorý je zlepený pozdĺž spodného okraja uzatváracích štruktúr takým spôsobom, že jeho horný okraj je 15-20 centimetrov nad vrchom vytvoreného poteru.

Boli sme na nulovej úrovni

Bude slúžiť ako východiskový bod pre všetky ďalšie práce. Táto fáza vyžaduje najvyššiu koncentráciu pozornosti a presnosti, pretože plochosť povrchu podlahy závisí od jej presnosti, ako aj od množstva materiálov, ktoré sa budú nakoniec spotrebovať.

Úroveň lasera

Na uľahčenie procesu je najlepšie použiť laserovú úroveň. Tento nástroj sa vyznačuje maximálnou presnosťou v porovnaní so zastaranou vodnou hladinou. Po vytvorení prvej značky sa na ostatných stenách miestnosti zhotovujú pätky, ktoré sú nakoniec spojené pomocou stavebného bloku. Výsledkom bola čiara okolo obvodu celej miestnosti, jej presnosť je charakterizovaná vzťahom k horizontu, a nie základňou podláh.

Сpomocou pásky sa meria vzdialenosť od ohraničenej čiary k podlahe a nachádza sa jej najvyšší bod. Všetky následné výpočty budú odpudené z parametrov tohto bodu a v dôsledku toho budú nainštalované majáky.

Hrúbka poteru musí byť najmenej 3 cm (inak praskne). S týmto vedomím je teraz možné vypočítať objemovú kapacitu roztoku pomocou vzorca: hrúbka vrstvy vynásobená šírkou a dĺžkou miestnosti (v metroch).

Spojka na monolitické plnivo (mokré)

Pred samotným začatím inštalačného procesu je potrebné nainštalovať majáky, ktoré sú vedené pozdĺž horizontu. Dnes, veľmi lacné, môžete si kúpiť hotové profily, majáky, vyrobené z kovu, sú najlepšou voľbou.

Správne nainštalovať majáky

Je lepšie nastaviť majáky na sadru, čo vám umožní vykonávať túto dôležitú úlohu, ale rutinnú prácu čo najskôr. A správnosť ich inštalácie je riadená použitím bublinkovej hladiny.

V ideálnom prípade použite malú maltu na miešanie malej cementovej zmesi. Praktické skúsenosti dokazujú, že výsledná zmes bude oveľa kvalitnejšia ako pri ručnom miesení. Ak nie je k dispozícii, potom sa dávka vykonáva ručne s objemom 30-40 litrov. Zvlášť začiatočníci si musia uvedomiť, že na to, aby bol poter skutočne vysoko kvalitný, je potrebné pripraviť pripravený roztok 1,5-2 hodiny. Práve v tomto období sa betón vyznačuje tým najlepšímtechnologických kvalitách.

Môžete si vybrať jeden z dvoch podtypov podkladu:

 1. betón, vyznačujúci sa použitím veľkých frakcií ako plniva (kamene, malé kamienky, veľký drvený kameň);
 2. odroda cementu a piesku, ktorá je spôsobená prípravou prvej suchej zmesi cementu, kremenného piesku v pomere 1: 4. V tomto prípade sa uvádza použitie portlandského cementu M 400. Voda by sa mala naniesť v takom množstve, aby výsledný roztok bol pastovitý, to znamená, že sa nerozšíri.

Vždy je potrebné začať vylievať zo vzdialeného rohu miestnosti. Na vyrovnanie naplneného roztoku sa použije pravidlo hliníka, ktoré sa opatrne vytiahne medzi dve susedné rady majákov. Je potrebné zabezpečiť, aby sa pravidlo pritlačilo pevne a odstránilo nadbytočný roztok výlučne na hornom okraji majákov.

Je potrebné začať od ďalekého rohu
.

Prvý pásik sa umiestni pozdĺž steny v blízkosti nulovej úrovne a musí sa zohľadniť minimálna hrúbka a medzera 2-3 cm od nej. Zvyšné riadky sa postupne ukladajú jeden po druhom a krok sa určuje v procese práce. V konečnom dôsledku takéto následné činnosti spôsobia zaplavenie podkladu.

Počas prvých 7 - 10 dní sa zaplavený povrch zvlhčí vodou. To je nevyhnutné pre správny priebeh procesu kryštalizácie betónového kameňa tvoreného molekulovou mriežkou. Okrem toho v žiadnom prípade nemôženútené urýchliť proces tvrdnutia roztoku, pretože to negatívne ovplyvní jeho pevnosť.

Úplné vytvrdnutie zmesi na báze látky viažucej cement sa uskutoční najskôr 28 dní. Pred týmto obdobím sa neodporúča aplikovať vrchný náter.

Posúdenie kvality vykonanej kravaty

Skúsený odborník určí kvalitu práce očí. Ak je v tejto veci nedostatok teoretických vedomostí a praktických zručností, je potrebné vykonať tieto opatrenia:

 1. Vizuálna kontrola - spojka by mala vyzerať rovnomerne a mať hladkú sivú farbu.
 2. Použiť pravidlo (približne 2 metre) na zistenie medzier. V takom prípade, ak veľkosť neprekročí 4 milimetre, môžete si byť istí, že všetko bolo vykonané správne.
 3. Skontrolujte tvrdosť. Niekoľko úderov sa aplikuje tangenciálne kladivom, ak sa všetko robí kvalitatívne, potom stopa takéhoto mechanického pôsobenia bude takmer nepostrehnuteľná.

Správne určiť spotrebu materiálov

S cieľom overiť správnosť vlastných výpočtov týkajúcich sa spotreby materiálov je vhodné obrátiť sa na stanovisko odborníkov. Podľa ich jednomyseľného názoru, na vykonanie poteru, je potrebné vziať materiál vo výške 10 vriec hotovej zmesi na 7-8 m2. Pokiaľ ide o nástroje, všetky sa vyznačujú všeobecnými konštrukčnými účelmi a vyžadujú veľmi malé náklady.

To je pravdasamonosný poter

Je možné sporiť?

Nie je tu žiadne tajomstvo. Pri vykonávaní podkladu na zemi sa používajú menej nákladné materiály. Aby sa však povrchu dodal dokonalý vzhľad, používa sa drahšia dokončovacia zmes. Náklady závisia aj od toho, či bola výstuž vykonaná. Aj keď stojí za to pripomenúť, že použitie kovového pletiva vo výrobnom procese výrazne zvyšuje pevnostné vlastnosti a trvanlivosť.

Montáž poteru: video tutoriály


Typ vykonaného poteru je dôležitým parametrom ovplyvňujúcim náklady na prácu. Napríklad v drevených domoch alebo kúpeľoch je neprijateľné naniesť betónový roztok priamo na drevené trámy, musia byť najprv nahradené kovovými a základňa musí byť vystužená. Ako ekonomickejšia možnosť sa používa poterový penový betón, ale na zemi sa nikdy nezmestí a okrem jeho povrchu v konečnej fáze musí byť pokrytá ochrannou vrstvou.