Samoobslužná žumpa - normy a zariadenie, typy a spôsoby konštrukcie

Otázka, čo je žumpa a prečo je potrebná, sa stáva čoraz populárnejšou, pretože počet majiteľov vidieckych domov a vidieckych chát neustále rastie. Centralizovaná kanalizácia je pohodlie, ktoré nie je vždy k dispozícii, takže na zabezpečenie pohodlného pobytu sa musíte starať o dostupnosť všetkých výhod civilizácie na vlastnú päsť.
Ak sa správne priblížite k riešeniu tohto problému, sieť bude verne slúžiť mnoho rokov.

Treba poznamenať, že žumpa v krajine je najbežnejším spôsobom organizácie kanalizačného systému. To nie je náhoda. Princíp vynálezu je jednoduchý: odpadová voda, zvyšky z kuchyne a prietok úžitkovej vody potrubím do pohonu nachádzajúceho sa vo dvore. Ako je naplnenýšpecializované služby vykonávajú čistenie.

Pivnica v súkromnom dome: zásluhy a nevýhody

Každá autonómna kanalizačná sústava má výhody aj nevýhody. Samozrejme, žumpa nie je výnimkou.
Plusy:

  • šetrnosť k životnému prostrediu: odpadové vody sú vypúšťané do odvodňovacích staníc; tesnosť pohonu, pretože žumpy bez dna sú zakázané predpismi SNIP, zabraňujú znečisteniu podzemných vôd a pôdy;
  • 43) jednoduchosť inštalácie a prevádzky;
  • žiadna závislosť od úrovne podzemnej vody;
  • nedostatok vplyvu typu pôdy na kvalitu prevádzky.

Nevýhody:

  • Je možný nepríjemný zápach, najmä ak sa používa studňa. Ale s použitím plastových kontajnerov a jednokomorovej septiky sa tomu dá vyhnúť;
  • ​​
  • potreba častého volania aspenizatorky zariadenia. Majitelia vidieckych domov by mali brať do úvahy, že čistiace žumpy by sa mali vykonávať s trvalým pobytom aspoň raz za 2 týždne.

Odrody žúmp

Existuje niekoľko spôsobov, ako stavať žumpy, ktoré sa líšia iba spôsobom upevnenia stien a životnosťou zodpovedajúcou tejto metóde.

Výroba bez obloženia

Používa sa veľmi zriedka, pretože steny rýchlo klesajú, čím sa znižuje užitočný objem. Odporúča sa, aby sa takéto jamy usporiadali na vápencových pôdach, ale vzhľadom na to, že sa takáto pôda často nestretáva, sa štruktúry bez dekorácie na stenu nelíšia v dopyte.

Stavebníctvopneumatík

Cisterna krytov pneumatík

Takáto stavba bude trvať približne 30 rokov. Treba poznamenať 2 nuansy. Prvá - jamu nemožno vyčistiť. Druhou - filtračnou plochou je plocha otvoru v pneumatike, ktorá je, samozrejme, menšia ako v akomkoľvek inom variante konštrukcie drenážnych vrtov.

V dôsledku toho sa dno rýchlo zamlžuje a zastavuje filtrovanie vody. Pred stavbou jamy pneumatík - starostlivo premyslite.

Konštrukcia štruktúrovaná drevom

Doba použiteľnosti závisí od typu dreva a priemerných 7 rokov. Samozrejme, je nerozumné nechať takú dobrú vec, takže tieto žumpy nedostali širokú distribúciu.

A tehla žumpy

Bude trvať asi 15 rokov. To sa stáva nepoužiteľným kvôli rozkladu drevených vzpier a tehál, ktoré sa pri stálom kontakte s vodou zmenia na ílu. Na opravu sú vhodné aj tehlové žumpy: v prípade potreby postupné nahrádzanie tehál betónovými vložkami, je možné predĺžiť ich životnosť o ďalších 50 rokov

S kovovým debnením

Nádoba z kovových sudov

Tak ako v prípade dreva, aj výkonnosť sa určuje metódou povrchovej úpravy a hrúbkou kovu. Ak používate drahé materiály, nemusíte poznať starosti už 60 rokov.

Debnenie z polymérnych materiálov

Plastová priehradka na žumpy

Podobné konštrukcie sa nazývajú „septické tanky“ a používajú sa v modernom staveprímestskej výstavby. Inovácie majú priaznivcov, ktorí sa z akvizície nemôžu radovať, a oponentov, ktorí kritizujú dosiahnutie inovatívnych technológií.

Najbežnejšie betónové krúžky

žumpa z betónových krúžkov

Uznávané ako najlepšia možnosť z hľadiska pomeru cena /kvalita. Takáto jama bude trvať aspoň 100 rokov, potešia nespornými výhodami: neprítomnosť hniloby a starnutia materiálu a schopnosť trvanlivých krúžkov odolať posunu pôdy.

žumpa vlastnými rukami: materiál a pokrok

Konštrukcia žumpy je viacstupňový proces, ktorý si vyžaduje prísne dodržiavanie určitej postupnosti.

Kde zariadiť rezervoár na prijímanie odtokov?

Nádrž by mala byť postavená takým spôsobom, aby sa k nej mohol ľahko dostať stroj na asenizátor, ktorý mimochodom má pôsobivé rozmery.

Dôležité! Žumpa by mala byť umiestnená vo vzdialenosti 5 metrov od studní pitnej vody, obytných budov a priestorov s ovocnými stromami. Vzdialenosť od plota by mala byť najmenej 2 metre.

Žumpa: výpočet miesta

Pri rozhodovaní o mieste je potrebné poznať hĺbku podzemnej vody a oboznámiť sa s ukazovateľmi sezónnych výkyvov. Ak sa vody priblížia k povrchu zeme bližšie ako 2 metre, potom by mala byť jímka nad prívodným potrubím vody a jama by mala byť umiestnená diagonálne od zdroja (25 metrov).

Normy týkajúce sa objemu a veľkosti

Určite objembudúcnosti. V priemere človek potrebuje 0,5 m3. To znamená, že pre 5-člennú rodinu musí byť žumpa aspoň 8 metrov kubických. v objeme.
Napríklad nájomníci vidieckeho domu používajú elektrické ohrievače vody. Potom 1 osoba denne spotrebuje približne 150 litrov vody. Ak sú ohrievače plynu, potom - 180 l. Dostupné údaje by sa mali vynásobiť počtom ľudí žijúcich v dome. Ukazuje sa, že priemerná rodina strávi denne až 700 litrov vody (0,7 m3).

Rozmery sú opäť približne nasledovné: dĺžka vane je 3 metre, šírka je 1 meter, hĺbka je 1,5.

Materiály potrebné na prácu

Po určení rozmerov a objemu môžete uvažovať o kúpe všetkých potrebných materiálov. Budeme potrebovať.
1. Betón. Objem uzáveru + spodný objem. Pre prípravu potrebujete 6 dielov drveného kameňa strednej frakcie, 1 diel cementu a 4 diely piesku. Množstvo vody sa vyberie v procese miešania.
2. Tehla. Vypočítajte výšku stien, delte výškou tehly + 6 mm (šev) a získajte počet radov. Potom zistíme počet kusov v rade a vynásobíme 0,6 (so šachovými kameňmi).
3. Piesok a cement sa získajú automaticky pri výpočte bodov 1 a 2.
4. Armatúra. Pre vystuženie je lepšie použiť výstuž s priemerom 12 mm alebo drôt s priemerom 8 mm. Výstuž je položená štvorcom so stranou 30 cm

Musíte vedieť! Ak máte staré potrubie alebo sieťovina z lôžok, sú ideálne na vystuženie.

5. Nástroje: páska, úroveň budovy,kolíky, laná, lopaty, vedrá, miešačky na betón, stierky, krumpáč a rebrík.

Zariadenie vane

Prvá etapa - zemné práce

Nie ste si istí, ako vytvoriť žumpu? Potom príde vhod ďalšia inštrukcia.
Výstavba začína najnáročnejšími - zemnými prácami, ktoré môžu trvať týždeň, ak nie viac. Steny jamy sú vyrovnané a chránené, dno je premietnuté s predsudkom smerom k budúcemu poklopu. Jam musí byť obdĺžnikový alebo štvorcový. Na dno je umiestnený pieskový vankúš hrúbky 15 cm, na ktorý je umiestnená vrstva betónu podobnej hrúbky. Po betónových drapákoch (zvyčajne to trvá približne 7 dní) sa v ňom zhotoví cementový poter s hrúbkou 4 cm.

Potrebujete vedieť! Dno môže byť vyrobené z hotových dosiek zo železobetónu, ktorý je tiež umiestnený pod uhlom.

Obraciame sa na konštrukciu stien. Ak si prajete položiť steny sutinovým kameňom alebo pálenými tehálami, odporúča sa, aby bol hrad z hliny vopred. Tehly sa ukladajú na báze pieskovocementovej malty. Steny by mali byť omietnuté rovnakou cementovou maltou.

Zariadenie na žumpy: debnenie

Toto je dôležité! Kovanie predĺži životnosť omietky a potiahnutie stien bitúmenovým tmelom zabráni riziku filtrácie.

Ďalším krokom je podlahová jednotka, ktorá by mala byť spoľahlivá. K tomu potrebujete hrubé polená alebo konštrukciu železobetónu: stĺpy, dosky, preklad.
Po stranách by mala byť jamaPri práci je dôležité ponechať otvor pre poklopy 0,7 x 0,7.

Na prekrytie sa vykonáva debnenie, ktorého rozmery presahujú rozmery vane o 20 cm. - druhú vrstvu.

Žumpa: výsledky

Po položení betónu je pripravená podlaha pokrytá hydroizolačným materiálom, ako je plastová fólia alebo strešná krytina, a na vrch sa naleje mäkká hlina, troska alebo pôda.
Kryt poklopu musí byť dvojitý. To pomôže zabrániť zamrznutiu obsahu v zime a šíreniu nepríjemných pachov v lete. Prvý kryt je inštalovaný na úrovni terénu, druhý - na úrovni prekrytia. Priestor medzi krytmi je vyplnený expandovanou hlinkou alebo troskou, alebo položený ohrievačom vhodnej veľkosti: kúsky peny alebo minerálnej vlny. Vrchný kryt musí byť vodotesný.

Videozáznam o konštrukcii jamy z betónových krúžkov

Procesom výstavby žumpy železobetónových krúžkov sa zavedie video materiál.

Dokončené práce: teraz viete, ako vytvoriť žumpu - spoľahlivý a ekologický, samostatný kanalizačný systém vlastnej výroby!