Samostatná táborová sauna - návod pre záhradkárov a milovníkov "divokého" odpočinku

Stan na brehu nešťastnej krásy rieky v tieni storočných stromov, hviezdnej oblohy a čajového večera okolo ohňa, voňavé uši čerstvo ulovených rýb - čoraz viac ľudí opäť uprednostňuje aktívnu rekreáciu v prírode. Cestovný ruch je späť v móde, pretože je to zábavný víkend alebo dovolenka vám umožňuje vrátiť sa do zamestnania v dusných skrinkách odpočíval a odhodil bremeno každodenných starostí. Jedným z problémov, ktorým čelia turisti, je nedostatok príležitostí na umývanie v normálnych podmienkach, a ak je zvyšok aj v pohorí Altaj, potom umývanie vo vriacich ľadových riekach možno porovnať s extrémnym športom. Tam je cesta von - to je kúpeľný dom. V tomto článku sa o nich budeme rozprávať a ich výstavbu.

Historické korene pochodových kúpeľov

Presný čas výskytu prvých pochodových kúpeľov nemožno uviesť, ale je známe, že starí Rimania počas vojenských kampaní stavali vojenské pochody.stavby pripomínajúce rímske pojmy. V opisoch ruských vojenských priechodov z 18. storočia, a dokonca aj v skorších obdobiach, sú tu tiež odkazy na pochodové sauny, v ktorých delové gule a palivové drevo hrali úlohu kamenných kachlí a steny miestnosti boli vyrobené z hustého, impregnovaného špeciálnym tkanivom.

Skvelá možnosť pre letných obyvateľov

Kempovacie kúpele sú napriek svojmu názvu dobrou voľbou nielen pre ľudí, ktorí uprednostňujú outdoorové aktivity. Takáto stavba je ideálna pre vidiecke chaty a domy. Najmä v prípade, keď stavebný materiál v súčasnosti si to nemôže dovoliť, ale ja naozaj chcem pariť hore.

Je to tiež ideálna voľba pre stavebné posádky, a to na základe vôle zamestnávateľa opustiť sa na vzdialených miestach. Všeobecne platí, že takéto kúpele pomôžu milovníkom podkopať park v rôznych situáciách.

Výber miesta na kúpanie

Čo sa dá prirovnať k pôžitku, ktorý prijali milovníci ľahkej pary pri dávkovaní duseného tela s osviežujúcou ľadovou vodou! Ak chcete získať túto radosť, miesto pre kúpele by mali byť vyzdvihnuté v blízkosti rybníka. V ideálnom prípade by bolo pekné postaviť budovu nad malým prúdom, potom budete mať po ruke vždy studenú vodu.

Je lepšie vybudovať pochodujúci kúpeľ v blízkosti vody na stabilnej, pomerne mäkkej, ale nie viskóznej pôde
.

Pri výbere miesta by sa mala zohľadniť štruktúra pôdy. Nemôžete postaviť kúpeľ na brodenú zem, v tomto prípade sa kolíky môžu uvoľniť a celá konštrukcia sa zrúti. Ak je pôda príliš tvrdá, dodápri jazde v kolese.

Aké priemyselné ponuky ponúka

Na súčasnom trhu existuje široká škála hotových mobilných kúpeľov. Môžete si kúpiť štruktúru so sporákom, kúrenie alebo len markízu na pokrytie. Niektoré modely sú okamžite vybavené rámom, zatiaľ čo iné znamenajú nezávislú montáž základne vane.

Hotové pochodové stavby pre kúpele možno kúpiť v špecializovaných predajniach
.

Samozrejme, ak si kúpite kompletne pripravenú súpravu, ktorá obsahuje kachle, problém s umývaním v poľných podmienkach bude úplne vyriešený, ale bude ťažké prepraviť túto pomerne masívnu konštrukciu. Ak cestujete v skupine na niekoľkých autách, potom je táto možnosť pre vás. Ostatní cestujúci môžu byť poučení, aby si kúpili iba markízu. S najväčšou pravdepodobnosťou, v mieste, kde budete odpočívať, tam budú určite niektoré póly, ktoré môžu byť použité pre rám, a kamene pre kachle nebude veľký problém, ale drží tieto stany je oveľa lepšie ako polyetylén.

Vychádzkový kúpeľ z plachtového stanu

Z obyčajného sovietskyho klasického plátna na plátno sa dá pohodlne zložiť vychádzkový kúpeľ s vlastnými rukami. Spravidla sú vysoko vodotesné, takže sú na tento účel perfektné. Okrem toho v tomto prípade nebudete musieť niesť ďalší stan. Stačí, dobrovoľne tlačiť, presunúť budovu na miesto noci a opäť sa zmení na miesto na spanie.

​​

Tip: Moderné stany nepoužívajte ako stan na kúpanie. Spravidla materiál, z ktorého sú vyrobené, zle odoláva veľmi vysokým teplotám.

Pokyny: výstavba turistického kúpeľa

Takže kde začať?

Pripraviť všetky potrebné

Najprv je potrebné pripraviť všetky potrebné údaje. Budeme potrebovať:

  • Rám. Najlepšie je použiť stojan z hliníka alebo uhlíkových vlákien. Aby nedošlo k prílišnému namáhaniu, môžete si vziať hotové prvky stanu so štyrmi osobami. Pri dodržaní všetkých noriem požiarnej bezpečnosti dokážu odolať dostatočne vysokej teplote. Ak nemáte s vami nič na vytvorenie rámu, vhodné sú bežné drevené kolíky.

Tip: pri použití drevených materiálov je potrebné buď ich ošetriť špeciálnym protipožiarnym zariadením (ktoré sa pravdepodobne nenachádza vo vašom cestovnom batohu, ale pri budovaní dočasného kúpeľa vo vašej sekcii môže byť táto rada užitočná), alebo starostlivo sledovať ich vykurovanie počas prevádzky, aby sa zabránilo vznieteniu celej konštrukcie.

  • Náterový materiál. Ak nie je možné kúpiť špeciálny stan alebo použiť krycí materiál stanu, urobí to obyčajný veľkoplošný polyetylén. Optimálna veľkosť plátna je 6x6 m. V kúpeľnom dome postavenom z kusu polyetylénu tejto veľkosti sa môže súčasne kúpať až 6 osôb.

Zaujímavé: Nedávno boli pochodované kúpele nedávno postavené zo starých banerov,ktoré dokonale udržiavajú teplo a paru a sú vysoko odolné voči vysokým teplotám.

  • Voda. Bez vody, kúpeľ stráca všetok svoj význam, takže ho musíte usporiadať na brehu aspoň malého zásobníka.
  • Kamene. V predstihu je potrebné pripraviť veľký počet zaoblených balvanov. Treba si uvedomiť, že na jeden beh bude potrebný aspoň jeden vedro kameňov. Nasekané a nerovnomerné kamene, ako aj laminované a ploché nie sú vhodné. Môžu prasknúť pri zahrievaní a lietajúce fragmenty spôsobujú vážne zranenie ostatným. Nepoužívajte žulu, ktorá sa pri zahriatí na určitú teplotu rozpadne do piesku.
  • Je lepšie zbierať palivové drevo v prebytku, ako je nedostatok v procese stúpania. Mali by sa brať suché stromy s priemerom nie väčším ako 15 cm.

Popíšme krok za krokom, ako urobiť kempingový kúpeľ.

Sporák na kempingový kúpeľ

Najprv je potrebné urobiť sporák, v ktorom sa budú ohrievať kamene. Ak už máte hotový rám pece, mal by byť prekrytý veľkými kameňmi z dvoch protiľahlých strán, pokiaľ možno bez medzier. Dve strany sú ponechané otvorené, aby udržali trakciu pri horení ohňa. Ďalej je rúra z dvoch strán a na vrchu položená menšími kameňmi. To bude základom našej parnej miestnosti.

Takto by sa mala vypnúť rúra, ak už máte hotový rám

Potom môžete urobiť oheň. Najprv sme do výslednej konštrukcie vložili malé triesky a dosiahli rovnomerné horenie. Teraz je dutinaplne poháňané drevom. Pálenie sa udržiava najmenej 2-2,5 hodiny, ideálne od rána do večera. Plameň by mal byť silný a nezmizne ani minútu.

Takáto pec by sa však mala vypnúť, ak nie je kovový rám
.

Ak nie je pripravený hotový rám, namiesto neho sa položí základňa veľkého palivového dreva a kamene sa položia rovnomerne zhora malými otvormi. Oheň je zapálený a v procese horenia sa proces kladenia dreva a kameňov opakuje mnohokrát, až kým sa všetky balvany nepohltia v hustom ohni. Tento požiar môže horieť až 4 hodiny.

Vytvorenie rámu pre markízu

Predpripravené regály spolu komunikujú tak, že sa získa štruktúra podobná kocke bez dna. Pre zväzok môžete použiť akýkoľvek vhodný materiál:

  • lepiaca páska;
  • Škótsko;
  • lano.

Konce drevených kolíkov musia byť starostlivo zabalené tkaninou tak, aby neroztrhali materiál markízy.

Rám drevených kolíkov pre táborový kúpeľ

Rada: Pre väčšiu stabilitu konštrukcie je možné prepojiť strešné diagonály s pólmi.

Náš táborový kúpeľ so sporákom je takmer pripravený, zostane zakrytý rám a môžete pariť. Existujú dve možnosti pre ďalšiu výstavbu: čiernobielo.

Kempingový kúpeľ čiernym spôsobom

V tomto prípade sa všetky uhlíky a popol odstránia zo sporákov a všetok priestor okolo neho sa opatrne naplní vodou. Pripravený rám s markízou na ňomalebo polyetylén je inštalovaný nad horúcimi kameňmi. Tam sú tiež nádrže so studenou a teplou vodou (voda môže byť vyhrievaná v hrnci nad rovnakým ohňom).

Tip: Je lepšie nevstupovať do takejto kúpele bez topánok, pretože pri zametaní ohniska môžu malé horúce kamene zostať na zemi a spôsobiť popáleniny.

Podrobné video procesu pomôže lepšie pochopiť, ako urobiť takýto kúpeľ na vlastnú päsť.

Tí, ktorí sa chcú kúpať v bielej farbe

Tento kúpeľ je odlišný v tom, že krb zostáva na svojom mieste, ale horúce balvany sa rýchlo otáčajú lopatou pozdĺž špeciálne pripravenej cesty pre rám. Trať tiež musí byť opatrne naliata studenou vodou. Teraz, veľmi opatrne, zakrývame rám markízou, pričom je dôležité, aby vo vnútri bola osoba, ktorá sa postará o to, aby plátno nespadlo na horúce balvany.

Hlavným rozdielom medzi pochodovými kúpeľmi v čiernobielom prevedení je umiestnenie rámu. V čiernych kúpeľoch sa nachádza nad ohniskom a v bielych kúpeľoch - oddelene a v nich sa valia horúce kamene
.

Aby bol kúpeľ viac teplý a zostal funkčný po dlhú dobu, v oboch prípadoch by sa mali konce prístrešku pritlačiť k zemi kameňmi, kamienkami alebo jednoducho posypať pieskom.

Čo ešte by ste mohli potrebovať na kúpanie v kempingu

Po prvé, aký druh kúpeľa bez metiel? Preto by sa pár týchto atribútov malo chytiť s nimi z domova. V poľných podmienkach sa môže takáto metla opotrebovať len v studenej vode.

Po druhé, svykurovacej vody na nalievanie kameňov, je potrebné pridať nejaké voňavé trávy, napríklad listy brusnice, ihličie alebo borievky. Okrem inhalačného zdravotného účinku budete mať tiež veľkú radosť z vdychovania osviežujúcej vône.

Pôst vám pár!