Schodisko do podkrovia do-it-yourself - prehľad rôznych schém a stavebných technológií

Často túžba premeniť podkrovný priestor na praktické podkrovie vzniká už v procese prevádzkovania vidieckeho domu. Samozrejme, toto množstvo využiteľného priestoru by nemalo byť "zbytočné" alebo sa stať miestom pre umiestnenie odpadu a starého zariadenia. Akonáhle sa rozhodol pokračovať s úpravami, budete potrebovať schodisko do podkrovia. A nie nejaký druh rebríka, ktorý sa ešte vyžaduje počas práce. Rebrík potrebuje pevné, pohodlné, nekomplikované pre vlastnú produkciu. Jeho majitelia by nemali mať pochybnosti o pohodlí a bezpečnosti pohybu do podkrovia.

Vypracujeme plán a výpočty budúcich prác

Skvelé, ak výstavbu mansardového rebríka položil projektant, ak bol návrh vyhotovený podľa presných výpočtov. Avšak uvažujeme o možnosti ručnej výroby rebríka, za predpokladu, že celý rad práce bude musieť vykonať sám. Najjednoduchšou možnosťou by boli schody do podkrovia z ulice. Jednoduché, pretože nebudete musieť robiť poklop a meniť už existujúce interiér. Je pravda, že väčšina majiteľov dokonca aj malých vidieckych chát radšej zariadiť tieto stavby v dome, aby sa nezavádzali predstavitelia zločineckého sveta s extra,často nie najspoľahlivejšie vchodové dvere.

Pre vlastnú výstavbu schodov do podkrovia je najprijateľnejším a najbežnejším materiálom drevo, uprednostňujú sa pevné odrody
.

Nezabúdajme na monumentálne železobetónové konštrukcie, pretože to musíme urobiť sami. To znamená, že materiál bude drevo. Odporúča sa zvoliť pevné odrody, ktoré poskytujú možnosť znížiť výkon prvkov bez straty pevnostných charakteristík.

Je dôležité. Drevo pred stavbou schodov musí ležať v miestnosti určenej na usporiadanie aspoň 3 dni. Odporúča sa zvoliť drevo, ktoré prešlo sušením v komore. Nebude deformovať, zmršťovať a napučiavať.

Možné zmeny schodísk

Prirodzenou túžbou vlastníka vidieckeho domu je ušetriť miesto. Je tiež žiaduce, aby schody do podkrovia s vlastnými rukami boli vyrobené v súlade so všetkými bezpečnostnými pravidlami, takže budova nevytvára príliš veľa tieňov. Avšak najbezpečnejšia a najpohodlnejšia plochá odroda zaberie príliš veľa miesta v dome, príliš strmý zmení majiteľov na horolezcov a využije ju takmer do extrémnych športov.

Varianty pochodových a točitých schodísk v podkroví v pláne, na základe ktorých si môžete vybrať najvhodnejší a najbezpečnejší typ konštrukcie, ktorý zaberá toľko miesta, koľko môže vlastník poskytnúť

Na zabezpečenie voľného pohybu do podkroviaPoužívajú sa tieto typy konštrukcií:

 • Pochodujúce schodisko. Na stavbu pochodových stavieb je možné použiť kosour, 2 nosné strmeňa alebo skrutky. Najčastejšie, aby sa ušetril priestor, schody sú usporiadané s dvoma pochodmi, medzi ktorými je schodisko alebo tranzitné etapy. Jednorazová verzia zaberá príliš veľa miesta, ale pod ňou môžete vytvoriť zadnú miestnosť alebo sklad.
 • Kompaktné točité schodisko do podkrovia. Pre kompletnú ručnú výrobu zbytočne zložitý typ. Najjednoduchší spôsob je zakúpenie hotovej súpravy s chrbticovou kostrou a zostavenie podľa pokynov výrobcu.
Drevené schody do podkrovia: na ľavej strane pochodovania, na pravej skrutke

Dizajny založené na kóšore môžu byť skrutkové aj v strede letu. Ich prioritou je prevádzková montáž výrobných modulov vyrobených z oceľových zliatin a /alebo dreva. Ale ak neexistujú žiadne finančné možnosti na kúpu hotového kitu, môže byť na našom vlastnom mieste zhotovený rebrík na dvoch drevených hrebeňoch.

Výpočty pre vlastný návrh

Definičné parametre rebríka sú:

 • výška zdvihu, t.j. vzdialenosť od podlahy k povrchu stropu plus výkon prekryvného koláča;
 • 39) oblasť budovy v pláne, ktorá určuje šírku schodiska do podkrovia a jeho strmosť, ako aj veľkosť prielezu;
 • šírka behúňa - charakteristika, ktorá často núti osobu zmeniť typ konštrukcie a vytvoriť nový projekt.
Noha musí úplne spočívať na schodisku, výška schodíka musí byť pohodlná na pohyb hore a dole
.

Noha by mala úplne spočívať na schodisku, ale táto hodnota by nemala byť príliš veľká. Je optimálne robiť kroky so šírkou 30 cm (max. 32 cm, min 20 cm). V prípade, že ide o tranzitné kroky, potom najmenšia šírka je 10 cm Výška stúpačky je 15 až 19 cm Štandardná šírka pochodu je od 80 cm do maximálne 100 cm. dizajn schodov do podkrovia. Účelom balusterového zariadenia so zábradlím je zabezpečiť komfort a bezpečnosť. Nevykonávajte ich len vtedy, ak je konštrukcia inštalovaná medzi dvoma stenami.

Technologické pravidlá a normy na výpočet sklonu rebríka
\ t
​​

Ďalej z plánu vyplýva, že sklon rebríka je technologický minimálny 20 °, maximálne 40-45º. Tento parameter môže tiež vynútiť úpravu konštrukcie stredného rebríka, môže to ovplyvniť počet schodov a plochu budovy v pláne. Po zozbieraní informácií, vykonaní výpočtov a zistení, ako urobiť schody do podkrovia, môžete bezpečne pokračovať k jeho výrobe.

Navrhované schodisko do podkrovia: konštrukčná verzia s etapami schodov

Správna stavebná technológia - fotografie a videá

Ak v hornom strope neboli žiadne poklopy, musí sa z neho začať stavba schodov. Podlahová krytina a prekrytie sú rezané cirkulačnou pílou s presným označením, po ktorom nasledujeodstrániť všetky nepotrebné.

Konštrukcia poklopu pre schody do podkrovia: otvor v strope je prerezaný cirkulačnou pílou, všetko nepotrebné je odstránené
 • Podľa získaných údajov označte struny, potom ich rozrežte elektrickou pílou tak, aby bol „čistý rez“ vonku. Vonkajšie okraje kosouru sú mleté, ošetrené brúsnym papierom a prispôsobené ideálnemu tvaru brúskou. Na polotovary pre rám-kosoura je potrebné, aby sa škrty pod schodmi.
Podľa vykonaných výpočtov je značenie uskutočnené, potom sú vyrezané
.

Pozor. Uistite sa, že rezy sú hladké, rovnobežné, takže hladina vybrania pre inštaláciu krokov sa zhoduje.

 • Podľa konštrukčných parametrov sa musí vykonať požadovaný počet krokov, aby sa uľahčila inštalácia frézovaním, vytvorí sa zámkový otvor.
Drážka pre zámok na schodíku sa vykonáva frézovaním podľa presného označenia, pričom sa dodržiava rovnobežnosť smerov
.
 • Montáž konštrukcie sa začína inštaláciou nástennej kosoury, spočívajúcej na jej spodnej strane s podlahou, vrchnou časťou podpery.
Začať montovať rebrík so zabudovaním nástennej kosour
 • Proti prvému dielu konštrukčných rozmerov je umiestnený protiľahlý podobný rámový prvok, ktorý kontroluje polohu a rovnobežnosť úrovne.
Na konštrukciu schodiskových podpery sú potrebné
.
 • Potom je rám úplne skonštruovaný, zároveň sa upravia otvorynábytkové dosky, ak sú určené na použitie.
Konštrukcia rámu pre viacpolohový rebrík spočíva v postupnom spojení samostatných častí, pričom proces sa podobá zostave projektanta
.
 • Nakoniec sú pre nich najprv postavené stúpačky, potom schody, potom schody, za nimi prvky oplotenia a zábradlie.

Ak na upevnenie na schodoch boli na kosoura vytvorené hrebene a drážky na spojenie prvkov z dreva s dostatočne dvojzložkovým lepidlom typu Titebond. Pre zvýšenie estetického výkonu drevených schodov do podkrovného laku. Môže byť natretý alebo jednoducho potiahnutý špeciálnou zmesou s retardantmi horenia a antistatickými prostriedkami. Kým lak alebo farba zaschne, miestnosť musí byť odvzdušnená.

Rebrík do podkrovia je postavený celkom jednoducho: fotografia a videoklip pomôžu vizualizovať technologický proces. Je možné, že komplikácie môžu byť spojené s dizajnom, ale v prípade skutočných ťažkostí môže byť tento proces zverený špecialistom. S výrobou prvkov akéhokoľvek dizajnéra si každý domáci umelec určite poradí. Výsledok jeho práce s radosťou a pocitom spoľahlivosti budú mať všetky domácnosti.