Schody do podkrovia - výber a montáž

Podkrovie je druh rodinného archívu, ktorý sa dá použiť rôznymi spôsobmi: umiestniť naň sezónne veci (napr. Sánky v lete a plutvy v zime), čím sa sklad z čoho „môže byť niekedy užitočné“. dielňa pre majiteľa domu. V každom prípade sa musí vyžadovať podkrovie, a preto k nemu musí viesť schodisko. Predpokladá sa, že schodisko do podkrovia by malo spôsobiť celý rad pocitov a emócií, byť spojené s tajomstvom a hádaniek (pre to nemôžete odstrániť web z neho po celé roky), musíte mať piskľavé kroky, ale môžete sa obmedziť na jednoduchšie možnosti.

Výber vhodného vyhotovenia

Všetky podkrovné schody sú rozdelené na stacionárne a skladacie rôzne úpravy: dvojdielne skladacie, troj a štvordielne posuvné podkrovné schody, ako aj elektrické schody. Výber rebríka závisí od mnohých faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere.

 • Voľné miesto

Ak je oblasťizba umožňuje, potom si môžete nainštalovať schody do podkrovia rovnako ako ostatné schody v dome - z rovnakého materiálu, v rovnakom štýle, rovnakej veľkosti. V tomto prípade nebude narušená harmonická jednota dizajnu a interiéru domu, čo je veľmi dôležité pre mnohých majiteľov, najmä majiteľov.

Schodisko, ktoré zodpovedá celkovému dizajnu domu, vyzerá dobre, ale zaberá pomerne veľa priestoru

Ak nie je príliš veľa voľného miesta a chcete uvoľniť miesto pre niečo dôležitejšie ako schodisko, potom môžete použiť viac demokratických možností, napríklad nainštalovať podkrovné skladacie schody. Niekedy nie sú menej spoľahlivé a bezpečné a v niektorých prípadoch sú najlepším riešením, napríklad ak sú v dome malé deti, ktoré nemajú čo robiť v podkroví pre vlastnú bezpečnosť.

 • Vlastnosti nájomcu

Premýšľajte o tom, kto bude schody používať najčastejšie. Ak sú to starší ľudia, požiadavky na pohodlie a bezpečnosť schodov sa automaticky zvýšia. Okrem toho by sa mal zdať trvanlivý a spoľahlivý, dokonca aj pri povrchnom preskúmaní. Ak sú v dome deti, potom by sa malo dbať na to, aby sa obmedzila možnosť ich neoprávneného prístupu na schody aj do podkrovia, pretože bezpečnostné pravidlá, ktoré sa zvyčajne dodržiavajú v dome, sa často v týchto miestnostiach často nedobrovoľne rušia.

Stacionárne schody do podkrovia

Skladanie avýsuvné možnosti

Sklopné podkrovné schody vlastnými rukami sú pomerne uskutočniteľnou úlohou pri určitých stavebných a inžinierskych zručnostiach. Avšak, mnoho výrobcov ponúka takéto návrhy v ready-made forme a ceny sú pomerne cenovo dostupné, takže voľba závisí len na majiteľa domu.

Sťahovacie schody do podkrovia majú výhodu - absolútne neporušujú interiér domu, pretože sú ukryté v podkroví za krytom poklopu. Táto pozoruhodná vlastnosť bola okamžite ocenená návrhármi, ktorí sa zbavili problému zdobenia a zdobenia tejto časti interiéru domu.

Toto schodisko nemusí byť dekoráciou miestnosti, ale po použití zmizne v podkroví.

Jednou z úprav skladacích rebríkov je posuvné schodisko do podkrovia, ktoré má zmysel používať tam, kde nie je dostatok miesta ani pre kompaktný skladací. Ak sa zvyčajné skladacie rebríky skladajú zo 3 až 4 častí, potom sa posuvné skladá len z dvoch, a preto je ešte kompaktnejší. Výrobcovia zároveň tvrdia, že to nemá vplyv na jeho kvalitu, trvanlivosť, spoľahlivosť a bezpečnosť. Takéto rebríky sú ideálne na dávkovanie a pre prípady, keď nie je potrebný stály prístup do podkrovnej miestnosti.

V moderných domoch sa podkrovné dvere zriedka používajú ako vchod do podkrovia. Pohodlnejší a praktickejší je podkrovný poklop s rebríkom upevnený tak, že rebrík je sklopený a ukrytý v strope.

Rebrík upevnený na veku poklopu podkrovia je kompaktný a po použití sa ukrýva v strope

Dôležité! Je potrebné zahriať poklop do podkrovia so schodiskom, pretože pravdepodobnosť tepelných strát cez neho je pomerne vysoká. Okrem toho, nie je to zvláštne opatrenie na inštaláciu zámku na poklope, aby sa zvonku nemohli dostať do podkrovia z domu alebo do domu z podkrovia.

Rebrík do podkrovia vlastnými rukami

Stáva sa tak, že žiadna z možností ponúkaných výrobcami pre jednu alebo druhú vlastnosť nevyhovuje majiteľovi a potom je jedinou cestou, ako si nainštalovať podkrovné schody sami.

V skutočnosti, podkrovné schodisko vlastnými rukami je jednoduchá úloha pre osoby s určitými zručnosťami v stavebníctve. Pri výpočte rebríka je potrebné zvážiť:

 • vzdialenosť medzi schodmi: veľká vzdialenosť medzi schodmi bude omnoho ťažšie vyliezť po schodoch, príliš málo z nej urobí nielen nepohodlné, ale aj nebezpečné;
 • 66) pevnosť bočných a zvislých nosníkov, ktoré určujú, koľko zaťaženia vydrží rebrík;
 • uhol, v ktorom bude inštalovaný rebrík (optimálny uhol je 60-75 stupňov), so zvýšením uhla sklonu rebríka už nebude pohodlný a bezpečný;

Výkresy a schémy pre majstrov

Video: kreslenieskladacie schodiskové schody

Video: samohybné schody do podkrovia

Video: schody do podkrovia - chyby a nájdenie riešenia

Video: inštalácia sklopných kovových schodov

Ak chcete rýchlo a bez nedorozumenia inštalovať podkrovné schody, musíte pripraviť potrebné nástroje a materiály:

 • špeciálna pena;
 • osvedčený uhlomer;
 • súprava kľúčov;
 • píla;
 • súprava skrutiek;
 • skrutkovač.

Rebrík do podkrovia musí byť vlastnými rukami a musí spĺňať určité požiadavky počas prevádzky, pretože bezpečnosť jeho prevádzky závisí do značnej miery od plnenia týchto noriem a ak sa rozpadne, nikto za to nebude viniť. Takže schody do podkrovia, ktoré urobíte sami, by mali byť:

 • Silné a bezpečné. Ak je to možné, bolo by pekné vybaviť ho dodatočnými zábradliami, zábradlím a protišmykovými podložkami na schodoch.
 • Pohodlné a ľahko použiteľné, aby ho mohli používať všetci, ktorí majú dobrý dôvod ísť do podkrovia (s výnimkou malých detí, ktoré nemajú nič spoločné s dospelými v podkroví);
 • Ergonomické a kompaktné, inak môžete jednoducho nainštalovať stacionárny rebrík a nestrácať čas a námahu na zbytočnom a objemnom dizajne.
 • 93) Ohňovzdorné. Tento moment sa často prehliada pri montáži dreveného rebríka.

Skladacie, skladacie podkrovné schodymajú ďalšiu dôležitú vlastnosť: ich konštrukcia umožňuje pridávať alebo odstraňovať úseky v závislosti od výšky miestnosti, čo je dosť ťažké s už nainštalovaným stacionárnym schodiskom.

Pre absolútne pohodlie je vhodné elektrické podkrovie schodiska, ktoré je ovládané diaľkovým ovládaním alebo špeciálnym tlačidlom na spínači. Takéto rebríky sú zvyčajne vyrobené z kovu, čo výrazne zvyšuje ich požiarnu odolnosť.

Objednajte si stacionárne alebo skladacie schodisko do podkrovia, urobte to sami, využite tradičný prenosný alebo super moderný elektrický pohon - voľba je na vás.