Septik na poskytovanie - normy a rady expertov na zariadenie čistiacich zariadení

Pri plánovaní výstavby útulného vidieckeho domu alebo chaty v priestore, kde nie je možnosť napojenia na centrálny kanalizačný systém, by sa osobitná pozornosť mala venovať takémuto problému ako je organizovanie autonómneho odvodňovacieho systému. Efektívny systém čistenia môže nielenže urobiť život v krajine čo najpohodlnejším, ale aj riešiť problém znečistenia životného prostredia. A pomoc pri realizácii koncipovaný septik dať - zariadenie pre zber a čistenie odpadových vôd.

Klasifikácia septikov pre záhradkárstvo: klady a zápory

Septiky sú zariadenia určené na zber a čistenie produktov ľudského odpadu. Moderné septiky možno rozdeliť na úpravu a skladovanie.

Akumulačné septiky: špecifickosť

Takéto septiky sa nazývajú aj žumpy. Sú to nádrže na zberznečistenej vody. Nečistoty sa postupne usadzujú na dno a dodatočná úprava sa vykonáva buď v špecializovaných nádržiach alebo prirodzeným spôsobom (pri prechode cez vrstvy pôdy).

Nádrže septikov sa vyznačujú demokratickou cenou a jednoduchým používaním. Hlavnou nevýhodou je potreba systematického čistenia (najmenej 1 krát za 3 mesiace), vykonávaného asanizátorským strojom. Tento čistiaci systém platí pre chaty, ktoré nie sú prispôsobené na dlhodobé pobyty.

Účelnosť čistenia septikov

Pre dachy, kde obyvatelia pravidelne používajú vodoinštalatérstvo, naparovanie v kúpeli a sprchovanie, je vhodnejšie nainštalovať septik na dávkovanie bez čerpania, ktorý ľahko spracuje veľké množstvo vody a nespôsobí nepríjemnosti s vyprázdnením zásobníka.

Životnosť septika závisí vo veľkej miere od kvality materiálu použitého pri jeho výrobe. Podľa tohto parametra existujú typy septikov:

Oceľové septiky

Nerezová oceľ je materiál, ktorý je najmenej vhodný pre čistiace systémy, pretože má mnoho nedostatkov. Nádrže z ušľachtilej ocele sú ťažké, drahé a ťažko sa inštalujú, prístupné korózii, a preto majú krátku životnosť.

Minusy a výhody železobetónových konštrukcií

Spolu s hlavnou nevýhodou - významnou váhou - majú tiež pozitívne vlastnosti. Štruktúra železobetónu zahŕňa látky, ktoré zvyšujú hygroskopickosť; Betónové septiky sú spoľahlivé, neplavia, ako napr.

Plastové septiky - vodidlá

\ t
Jednoduchá plastová septiková nádržka na dávkovanie sa ľahko inštaluje a prepravuje, ľahko sa udržiava a spoľahlivo prevádzkuje

Popularita lídrov. Sú ľahké, ľahko sa inštalujú, odolné a lacné. Jediný problém je možnosť plávania, takže pri inštalácii je potrebné pripojiť železobetónovú dosku na plastový septik.

​​

Zásada funkčnosti septika

Princíp septiku bez ohľadu na odrodu vyzerá takto.

Septik na spytovanie: princíp činnosti

Cez vstupnú trubicuodpadová voda vstupuje do komory (I), kde dochádza k primárnej separácii odpadových produktov. Látky sa delia na látky, ktorých špecifická hmotnosť je menšia ako hmotnosť vody, t. plávajú

a na tých, ktorých hmotnosť je väčšia, t. usadia sa
.
Vzhľadom na skutočnosť, že prepaddo ďalšej komory (II) sa vyskytuje na úrovni 1/3 skladovacej výšky, v druhej nádrži bude menej nečistôt.

V druhej komore proces separácie pokračuje, s tým rozdielom, že druhá nádrž sa zameriava na zložky, ktoré mali byť vyzrážané, ale v procese usadzovania sa náhodne pošmykli.
Okrem mechanickej separácie sa v prvých dvoch nádržiach uskutočňuje anaeróbne (bezkyslíkaté) trávenie s uvoľňovaním metánu. Kamery sú uzavreté uzáverom vody, ktorý eliminuje výskyt nepríjemného zápachu.

58) Tretia komora (III) je jemný filter, ktorý funguje takto: komponenty, ktoré prešli predchádzajúcimi dvoma stupňami, sa usadzujú na povrchu kameniva, napr.hliník
  .
  Príčina fyzického čistenia však nie je obmedzená. Na rozdiel od prvých dvoch nádrží nie je tretia nádrž naplnená vodou: fúka sa vzduchom. Tu aeróbne baktérie (ktoré potrebujú kyslík) jedia zrážaný sediment a premieňajú ho na ocot a CO 2.

  Podmienky pre hladký chod

  • 2 krát za rok, zariadenie je vyčistené od sedimentu pomocou assenizatorsky inštalácie;
  • po 10 rokoch je potrebné umývať /vymieňať filtračné pole, ktoré sa nakoniec upcháva kalom. Nahraďte tiež 40 m3 piesku, pôdy a sutiny.

  Ako si vybrať septik, ktorý sa má dodať

  Pri rozhodovaní o tom, ktorý septik sa má vybrať, zvážte 2 dôležité body.
  1. Objem. Indikátor sa vypočíta z priemernej dennej spotreby vody. Predpokladajme, že rodina 4 žijú v chate, z ktorých každá spotrebuje v priemere 200 litrov vody denne, po dobu 3 dní rodina spotrebuje 2400 litrov, takže objem septika by mal byť aspoň 2,5 m3.

  Toto je dôležité!
  Objem septika by mal byť trojnásobok denného objemu odpadovej vody.

  Ak má chata minimálne hygienické zariadenia (kúpeľňa a umývadlo), denná spotreba vody bude nižšia.

  2. Konštrukčná pevnosť. Tento indikátor závisí od hrúbky steny, prítomnosti výstuží a materiálu, z ktorého je septik vyrobený. Najlepšou možnosťou je polypropylén, PVC alebo sklolaminát.

  Septik na vlastné ruky

  Podobný septik na dávkovanie vlastnými rukami sa dá ľahko vyrobiť
  .

  Nádrž na septik na dávkovanie sa môže vyrábať nezávisle, stačízískať trpezlivosť a príslušné vedomosti.

  Regulačné pravidlá týkajúce sa umiestnenia

  Septik je inštalovaný vo vzdialenosti najmenej 5 m a najviac 15 m od suterénu chaty.

  Toto je dôležité!
  Ak je však vzdialenosť plánovaná na viac ako 15 m, musí byť medzi domom a septikom inštalovaná revízna (prechodná) studňa.

  Nezabudnite na potrebu pravidelnej údržby, takže pri výbere miesta zvážte možnosť približovania sa k inštalácii ashenizatorky. Podrobnosti o rozložení sú uvedené nižšie.

  Normy pre umiestnenie septika na dávkovanie
  \ t

  Montážne tipy

  1. Potrubie do septika musí byť rovné, bez ohybov. Ak nie je možné položenie priameho potrubia, potom sú v miestach ohybu nainštalované rotačné vrty.

  Toto je dôležité!
  Sklon potrubia musí byť najmenej 20 mm /bežný meter. Reverzný posun nie je povolený.

  2. Prímestská septik by mal byť inštalovaný na pieskovom vankúši s hrúbkou 30 cm.
  3. Ak sa dacha nachádza v oblasti s vysokou podzemnou vodou, septik na betónovej doske by mal byť zabezpečený napínacími pásmi.
  4. Je lepšie vyplniť jamu septikom, nie odstránenou zeminou, ale jemným pieskom. Zásyp by sa mal vykonávať vo vrstvách s podvrstvami. Ak podstielka nie je dostatočne hlboká, septik a potrubie sú izolované expandovanou hlinkou alebo troskou.

  Otočiť asled prác

  Základom septika budú 2 eurové poháre po 800 litroch.
  Malo by sa okamžite povedať, že systém funguje bezpečne tak v lete, ako aj v zime bez toho, aby počas prevádzky spôsoboval ťažkosti. Jedinou potrebou je pravidelné zasypávanie bakteriálnych prípravkov, aby sa zabránilo vzniku nepríjemného zápachu.

  Toto je dôležité!
  Nezabudnite dať odpaliská na všetky tipy rúr - to vám ušetrí od upchatia s povrchovo aktívnymi látkami: mydlo, šampón, detergenty.

  Utesnenie odtoku - predpoklad pre správnu montáž

  Pečať Eurocubes. Ak je krk na odpaliská malý - zväčšte otvor s odnímateľným strojom. Znížte hranu a zistite, či tee prechádza. Ak nie je po ruke žiadna krátka rúrka, potom sme odrezali dlhú rúrku a potom opracovali hrany (v mieste plánovaného vstupu kanalizačnej rúry z domu).

  Vloženie kanalizačného potrubia

  Vložte krátku časť kanalizačnej rúry. Z vnútornej strany pripojte odbočku a navzájom prepojte rúry Nad T-kusom by mal byť vyrezaný otvor s priemerom 50 mm (pre potrubie na čistenie vetrania). Ďalej by ste mali vyrezať otvor pre spojovacie nádrže.

  Toto je dôležité!
  Pripojovacia rúra by mala byť nižšia ako prívodná rúra.

  Okraje sú orezané. Na rezanie otvorov môžete použiť mlyn s priemerom 110 mm.

  Nádrže sa musia navzájom posúvať o 20 cm, čo je nevyhnutné premaximálne využitie potenciálu druhej nádrže. Zapamätajte si, že spojovacie rúrky tiež potrebujú odbočku s otvormi.

  Vodotesná vrstva

  Skúmavky utesnite silikónom. Zvaríme rám nádrží a spevníme ho výstužou. Steny upevňujeme v mieste technologického švu nitmi.
  Namiesto švu zvaríme vrstvu hydroizolácie.

  Toto je dôležité!
  Ihneď po montáži do zeme, bez ohľadu na to, či naplníte Eurocubes betónom, musí byť septik naplnený vodou.

  Po spustení čističky odpadových vôd do šachty je potrebné položiť na vonkajší rám profesionálny plech alebo po stranách vyplniť septik betónom. Betónovanie zabráni stúpaniu septika počas vyvýšenia pôdy.

  Tepelnoizolačná pena

  Zhora a zo strán je potrebné septik ohrievať penovým plastom. Konečným nádychom je drevený kotúč, ktorý môže byť nahradený inštaláciou fólie alebo betónovania.

  Video tutorial pomôže stanoviť informácie o nezávislej produkcii septika z eurocubes:

  Ak chcete organizovať zariadenie na septik, musíte pracovať, samozrejme, ale výhody, ktoré vám prinášajú, sú pohodlný a bezstarostný život v krajine. určite stojí za to.