Septiky pre vidiecky dom: klasifikácia, princípy zariadenia

V starých dobrých časoch sa vidiecke domy najčastejšie skladali z malých chát nachádzajúcich sa na šesťsto štvorcových metroch úrodnej (a niekedy nie veľmi dobrej) pôdy pre dachu. Toaleta bola zvyčajne umiestnená v jednom z najvzdialenejších kútov a zvyčajne vyzerala takto: nad jamou v zemi bola drevená podlaha s dierou a táto konštrukcia bola ukrytá pred zvedavými očami drevenými stenami. Prirodzene, len málo ľudí uvažovalo o výstavbe takých zariadení, ako sú septiky pre vidiecky dom, pretože v dachách sa strávilo veľmi málo času.

Moderný vidiecky dom je plnohodnotným bývaním, vybaveným všetkou občianskou vybavenosťou. Každý majiteľ sa snaží vybaviť svoju chalupu a uľahčiť výstavbu inžinierskych sietí. Prakticky každý súkromný dom je vybavený kúpeľňou, toaletou, práčkou a umývačkou riadu, v ktorej je inštalovaná voda, vane alebo chaty sú postavené menej často. V dôsledku toho existuje potreba kanalizačného systému, pretože je nielen eticky neprijateľné vypúšťať odpadové vody a odpad z domácností priamo do blízkych vodných útvarov alebo do zeme, ale je tiež považovaný za trestný čin.

Druhy splaškov

Vybavením obyčajnej žumpy ani veľmi časté čerpanie odpadu pomocou špecializovaného zariadenia nezachráni situáciu, pretože v tomto prípade patogény stále zostanú. prehĺbenie a prípadne prechod podzemnou vodou do zdrojov pitnej vody. Aby sa tomu predišlo, je potrebné najprv zorganizovať miestnu kanalizáciu.

Hlavné druhy kanalizácie:

 • septiky;
 • skladovacie nádrže;
  30. zariadenia na biologické čistenie vybavené prevzdušňovaním (nútené obohacovanie kyslíkom pomocou kompresora);
 • zmiešané stavby (septiky s biofiltrom).

V tomto článku sa budeme podrobne zaoberať jedným typom kanalizačného zariadenia - septikov inštalovaných v prímestských oblastiach.

Zaujímavé: septik by sa mohol nazývať kompletný kanalizačný systém, ak nie jeden “ale”: odpad sa nerecykluje v septiku, skladuje sa až do odčerpania v osobitných oddeleniach, vyhodené do zeme.

Čo je septik

Septik je systém určený na zber a úpravu odpadových vôd pre domčeky a vidiecke domy.

Princíp činnosti tohto zariadenia je gravitačná filtrácia (uplatnenie hustších látok) a terciárne čistenie pomocou biofermentov.

Inštalácia septiku
\ t

Výhody inštalácie septika v prímestských oblastiach:

 1. Uzavretie systému zabezpečuje neprítomnosť nepríjemných pachov v dome.
 2. Čistota životného prostredia systému.
 3. Dlhá životnosť.
 4. Dostatočne vysoký stupeň čistenia odpadových vôd.
 5. 48. Nedostatok hluku počas prevádzky systému.​​
 6. Jednoduchá inštalácia a jednoduché používanie.

Princíp pôsobenia akumulačných nádrží

Ako je dobre známe, podiel znečisťujúcich látok v odpadových vodách málokedy presahuje 0,5% celkového množstva. To znamená, že septik je konfrontovaný s úlohou izolovať tieto látky a odvádzať zvyšnú čistú vodu do zeme.

Podrobnejšie zvážme, ako sa to deje.

Zariadenie septikov pre vidiecky dom

Spočiatku odpad vstupuje do komory I cez vstupné potrubie 1. Tu sú kanalizácie usadené a rozdelené do troch častí:

- horné sú tvorené látkami s najnižšou špecifickou hmotnosťou
;

- usadená voda sa nachádza v strede;

- látky so špecifickou hmotnosťou vyššou ako je hmotnosť vody spadajú na dno nádoby .

Prepad kvapaliny do nasledujúcej komory II sa vykonáva na úrovni jednej tretiny výšky zariadenia

, preto obsah znečisťujúcich látok v druhej nádrži bude oveľa nižší. Tu sa proces opakuje s jediným rozdielom, že neexistujú žiadne vyskakovacie látky a hlavný dôraz sa kladie na tie častice, ktoré boli náhodne vtiahnuté do druhej komory v procese pádu na dno.

V prvých dvoch nádržiach viackyslík (anaeróbne) trávenie, po ktorom nasleduje uvoľňovanie metánu, v dôsledku čoho sa baktérie nachádzajú vo všetkých produktoch ľudskej činnosti, konzumujú ich a premieňajú tieto produkty na biologicky bezpečnú hmotu. Uzáver vody, ktorý uzatvára obe komory, neumožňuje únik nepríjemných pachov.

Tretia komora III je nádrž naplnená špeciálnou látkou

, napríklad expandovaným ílom. Neexistuje voda a vzduch neustále cirkuluje. Aeróbne baktérie jedia sediment, ktorý vznikol ako výsledok filtrácie kvapaliny z druhej nádrže na povrchu kameniva, ktorý sa premieňa na ocot a oxid uhličitý. Na výstupe z komory sa získa čistá voda, ktorá nespôsobuje žiadne škody na životnom prostredí. Toto oddelenie nie je potrebné čistiť, pretože sa považuje za samočistiace, ale aby sa dosiahol najlepší výsledok, stojí za každých niekoľko rokov výmena plniva za novú.

A kam idú všetky zvyšné látky? Všetky plávajúce čiastočky sa nakoniec rozložia a usadia sa na dno, takže proces čistenia septika klesá až na odstránenie kalu na dne komôr. Za týmto účelom je potrebné periodicky čerpať usadenú vrstvu pomocou špeciálneho zariadenia.

Tip: nezabudnite poskytnúť septik s vetraním na odstránenie generovaného plynu.

Modernejšie systémy spracovania - filtračné septiky. Môžu byť rozdelené do dvoch typov:

 • septiky s filtráciou pôdy, ktoré sú najrozšírenejšie. Tento typ zariadenia sa filtruje pomocoupoužitie baktérií, ktoré existujú v pôde;
 • septiky s vstavanými biologickými filtrami, charakterizované zavedením špeciálne vytvorených mikroorganizmov.

Všetky filtračné septiky musia byť izolované počas chladného obdobia av žiadnom prípade by nemali byť ponechané vychladnúť, aby baktérie a anaeróbne mikroorganizmy, ktoré vykonávajú filtráciu, nezomreli.

Rada: na zabránenie smrti baktérií v septiku je potrebné ponechať aspoň jednu pätinu sedimentu na dne.

Bežné typy čističiek odpadových vôd

Existuje niekoľko typov septikov, ktoré sa líšia v materiáli, z ktorého sú vyrobené:

 • železobetón;
 • 77) plasty;
 • nehrdzavejúca oceľ.

Septiky zo železobetónového betónu - najžiadanejšia schéma

Septiky zo železobetónového betónu pre vidiecky dom s dôverou prinášajú spotrebiteľské posudky na popredné miesta. Hoci vzhľad týchto zariadení nie je iná milosť a krása, ale je to tento septik, ktorý je najvhodnejší pre klímu našej krajiny. Samozrejme, inštalácia železobetónových konštrukcií je o niečo zložitejšia ako iné typy, ale jej výhody kompenzujú všetky nevýhody inštalácie. Takže, čo je tak dobrý betónový septik?

 1. Takáto konštrukcia sa nikdy nevyskytne a požadovaný objem sa dá dosiahnuť úpravou počtu krúžkov a kontajnerov, ktoré sú z nich zostavené.
 2. Hygroskopickosť betónu sa môže zlepšiť zavedením rôznych prísad.
 3. Dlhá životnosť (do 30 rokov).
Objem železobetónového septika je regulovaný priemerom a počtom inštalovaných krúžkov
.

Všetky nádrže sú pochované v zemi a na povrchu zostáva len jeden otvor určený na pridávanie špeciálnych baktérií a čerpanie sedimentu zospodu.

Tip: čím bližšie k povrchu je betónový krúžok, tým viac je zničený, preto pre hornú časť je lepšie použiť cement triedy B-15 a vyššie.

Zariadenia na čistenie plastov

Plastové septiky sa líšia jednoduchosťou dizajnu

Plastové septiky majú jednu vlastnosť, čo je veľkou výhodou aj nemenej významnou nevýhodou. Takéto konštrukcie sú veľmi ľahké.

Na jednej strane je to veľmi dobré, pretože môžu byť prepravované na veľmi dlhé vzdialenosti bez veľkých ťažkostí a na druhej strane jednoduchosť konštrukcie vedie k jej rýchlemu výstupu na povrch, najmä pri inštalácii v oblastiach s voľnou pôdou. a dostatok povrchovej vody.

Rada: aby sa zabránilo „vzostupu“, pri inštalácii plastových septikov sa odporúča upevniť pomocou špeciálnych káblov alebo kotiev na železobetónový podklad. A na ochranu pred poškodením kameňmi pohybujúcimi sa v pôde, musia byť vystužené sklolaminátom.

Stojí za zmienku, že plastové konštrukcie sa vyznačujú dlhou životnosťou (až 50 rokov) a jednoduchou inštaláciou.

Septiky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele

Tieto septiky nemali veľké rozloženie. Tieto návrhyveľmi ťažké, pretože ich inštalácia nevyhnutne vyžaduje žeriav. Okrem toho je nehrdzavejúca oceľ vysoko náchylná na koróziu, takže aj keď je septik upravený špeciálnymi látkami, je nepravdepodobné, že bude možné dlhodobo zachovať celistvosť nádob.

Kovová septiková nádrž je veľmi ťažká a vyžaduje použitie špeciálneho zariadenia počas inštalácie
.

Na modernom trhu sú septiky domácich aj zahraničných výrobcov. Všetky majú svoje výhody a nevýhody, napríklad ruské systémy ECO-M čistia odtoky o 98% a polymérne štruktúry spoločnosti Alta Bio sú vysoko spoľahlivé vďaka prítomnosti zosilnených stien (do 10 mm). Septiky francúzskej značky Sotralentz ponúkajú septiky so zabudovaným primárnym čističom, ktorý zlepšuje kvalitu čistenia. Modely tejto spoločnosti sú úplne energeticky nezávislé.

Oplatí sa urobiť konečnú voľbu až po dôkladnej analýze požiadaviek systému a zvážení všetkých kladných a záporných strán.