Sito a mriežky pre radiátory (radiátory): dekoratívne a funkčné prvky

Moderné dizajnérske projekty vyžadujú dokonalosť v každom detaile. Dokonca aj nové radiátory dokážu zrušiť celú myšlienku a pokaziť celkový dojem z interiéru. Čo môžeme povedať o zaprášených chátrajúcich liatinových radiátoroch minulej generácie, ktoré sa stále s istotou nachádzajú pod oknami v starých bytoch. Čo teda robiť v tomto prípade? Na nápravu situácie pomôžu obrazovky pre radiátory.

Prečo potrebujeme obrazovky a mriežky pre radiátory?

Zvážte hlavné výhody dekoratívnych clon na radiátoroch:

  1. Spoľahlivá ochrana radiátorov pred prachom. Batérie majú spravidla formu, ktorá sa veľmi ťažko čistí a zadná stena chladiča je takmer nemožná na utieranie. Tepelné žiarenie zachytáva malé čiastočky prachu a šíri sa po miestnosti a núti obyvateľov dýchať. Štrukturálne znaky mriežok a mriežok sú také, že je vylúčený vstup prachu dovnútra a vyhrievaný vzduch voľne cirkuluje bez toho, aby sa stretol s prekážkami v jeho dráhe.
  2. Schopnosť prispôsobiť svoj vzhľad tak, aby sa batéria miešala s dizajnom miestnosti. Obrazovky na radiátoroch môžu tiež zmeniť tieto zariadenia na štýlové a elegantné detaily interiéru.
  3. Ochrana pred zranením spôsobeným popáleninami alebo nárazom do rebier alebo rohov konštrukcie. Táto položka je dôležitá pre rodiny s malými deťmi.
  4. Zlepšenie konvekcie vytvorením prirodzeného prahu vznikajúceho v ceste prúdenia vzduchu. Vďaka tomu je teplý vzduch rovnomerne rozložený v miestnosti.
  5. Schopnosť zabrániť nákladnej výmene všetkých starých batérií v obytnej zóne.
  6. Zníženie škodlivých účinkov na ľudské telo.

Typy údajov dekoratívnych ochranných prvkov

Existuje niekoľko typov obrazoviek:

  • ploché obrazovky;
  • závesné mriežky bez krytu;
  • závesné zásteny s vekom;
  • skrine v tvare škatule.

Ploché prevedenia sa obyčajne používajú pre radiátory umiestnené vo výklenkoch, ako aj pre realizáciu pôvodných projektov.

Výklopné mriežky sú určené pre liatinové radiátory, sú vhodné na použitie v prípadoch, keď je radiátor vo výklenku a parapet je umiestnený priamo nad ním. Nevýhodou tohto druhu je, že na dosiahnutie dobrého výsledku musí byť predná plocha batérie rovnobežná so stenou. Ak batéria mierne vyčnieva spod parapetu, potom je lepšie použiť závesné zariadenie s krytom.

Sklopná mriežka s vekom sa používa, keď batéria mierne vyčnieva nad parapetom
.

Ak má byť radiátor úplne ozdobený, je trochu vychýlený alebo potrubia vhodné pre tento projekt sa tiež plánujú úplne uzavrieť,Odporúča sa použiť dekoratívne clony pre radiátory, vyrobené vo forme krabice.

Aké obrazovky sú určené pre radiátory

Kovové sitá pre radiátory sú tenké kovové boxy natreté bielou farbou. Sotva sa dajú nazvať originálne alebo elegantné, ale majú nepopierateľnú výhodu - nízke náklady. Drahšie kovové sitá na radiátoroch sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Samozrejme, tento materiál je krásny a umožňuje vytvoriť jedinečný vzhľad vonkajšieho povrchu, ale stále nie je vždy možné ho úspešne vsadiť do vnútra miestnosti.

Drevené zásteny sú najčastejšie vyrábané výrobcami skriniek

Dekoratívne mriežky pre radiátory z dreva sa najčastejšie vyrábajú na zákazku. Výraznou nevýhodou drevených prvkov je, že zmeny teploty a zmeny vlhkosti v miestnosti môžu viesť k ich deformácii a vysušeniu. Aby sa predišlo týmto ťažkostiam, sú drevené zásteny vyrobené len z drahého dreva, čo vedie k výraznému zvýšeniu ich hodnoty. Ale takéto návrhy sú ideálne pre interiér, vyrobené v štýle country alebo v klasickom štýle.

Vzhľad dosiek MDF umožnil získať dekoratívne zásteny pre radiátory s rovnakým atraktívnym vzhľadom ako drevené, ale zároveň s nižšími nákladmi. MDF dosky môžu byť vyrobené do akéhokoľvek typu mriežky, formy, ktoré sú odolné vočiteplotné efekty a zároveň veľmi vysoká kvalita.

Pre sofistikovanejšie interiéry sa používajú sklenené zásteny z moreného alebo tvrdeného skla. Môžu byť aplikované na akúkoľvek kresbu a premeniť obyčajnú ochrannú clonu na skutočný exkluzívny kus nábytku, ktorý však vyžaduje veľmi opatrný prístup kvôli svojej krehkosti.

Tri sklenené zásteny na radiátoroch aplikovaných na šírku

Plastové sitá sa považujú za najprístupnejšie. Ale napriek lacnosti sa ich používanie v obytných priestoroch neodporúča, pretože plasty majú tendenciu emitovať škodlivé látky pri zahrievaní.

Sitá a mriežky na radiátoroch poskytujú príležitosť na výzdobu miestnosti, pridávajú k nej prvok pohodlia a úplnosti. Inštalácia týchto ozdobných predmetov vám umožní zabudnúť na mnohé problémy s údržbou chladiča. Môžu byť ľahko odstránené, umyté av prípade potreby dokonca vymenené.

​​

Video: možnosti ochrany dekoratívnej batérie

Obrazovky možno použiť nielen v obytných priestoroch, ale úspešne sa používajú vo verejných a administratívnych budovách, nákupných centrách, školách a materských školách. Obzvlášť dobré je ich použitie v zariadeniach starostlivosti o deti, čo môže výrazne znížiť zranenia spôsobené kontaktom s horúcimi batériami.