Skalka vlastnými rukami - kúsok "horskej" prírody pre dušu

Nie je to jednoduché, ale aj veľmi praktické vytvoriť skalky vlastnými rukami. Majitelia vidieckych domov, ktorí chcú obdivovať krásu a neradi trávia čas na zemných prácach, už dávno stavali na svojich pozemkoch kamenné kopce. Tento typ kvetinových záhonov nevyžaduje stálu starostlivosť, zalievanie a odplevelenie, takže každý rok má stále viac a viac fanúšikov. Samozrejme, najdôležitejším argumentom mnohých fanúšikov kamenného záhonu je jeho prirodzená krása.

Miesto na vytvorenie kamenného sklzu

Ak ste sa už rozhodli, že takýto kvetinový záhon by sa mal nachádzať vo vašom vidieckom dome, v prvom rade musíte preň vybrať správne miesto. Na to je potrebné vyhodnotiť reliéf lokality. Prítomnosť ostrej zmeny výšky - najvhodnejšia možnosť. Ak je terén plochý, nebuďte rozrušený, vždy môžete umelo naliať kopec alebo svah.

Skalka v záhrade nevyžaduje stálu starostlivosť

Vytváranie rockeries prvýkrát, môžete cvičiť na malom mini-slide a potom začať stavať veľkú kamennú kvetinovú záhradu. Ak chcete okamžite vybudovať kvalitnú kompozíciu veľkých veľkostí, obráťte sa na špecialistu alebo pozvite návrhára. V núdzi, pomôže vytvoriť skalné akvárium fotografie, ktoré sú veľamôže vás nabádať a tlačiť na chytré myšlienky.

Vytváranie rockerov po prvýkrát, môžete trénovať na malom mini-diapozitíve

Druhy skalných árií

Skalka v záhrade sa dá rozdeliť do troch typov podľa metód tvorby: klasická, plochá a oporná stena.

Klasický typ je vhodný najmä pre horský a kopcovitý terén. Na svahoch môžete vždy umiestniť viac kvetov a iných rastlín ako na rovnú plošinu. Aj tu je najjednoduchšie napodobniť skutočnú horskú krajinu s roklinami, útesmi, skalami a sutinami. Tvorivé osobnosti majú skvelú príležitosť stelesniť svoje nápady a experimentovať s výsadbou rôznych kríkov medzi kameňmi.

Na plochých záhradných parcelách je vytvorená plochá alebo horizontálna kvetinová záhrada. Najčastejšie je vysadená ponytails, čo výrazne mení krajinu pred domom. Hlavnou výhodou takéhoto kvetinového záhonu je, že trvalky, ktoré na ňom rastú, nie sú prístupné sezónnym teplotným rozdielom, pretože každý je na rovnakej úrovni. Pomôže vám to rýchlo vytvoriť schému rockerov, ktorú načrtnete vopred na papieri. To skráti čas a poskytne príležitosť na prípravu správneho množstva kameňov a kvetov.

Aby sa nestrácal čas myslením pri vytváraní záhonu, načrtnite jeho schému vopred na kus papiera
.

Oporná stena sa najčastejšie nachádza na okraji úseku, kde začína plot alebo budova. Takéto skalné zariadenia vám umožňujú pestovať kvety v niekoľkých úrovniach. Napríklad na pozadí- vysoké thuja alebo iné trvalky, v prednej časti - krátke karafiátové kríky a medzi kameňmi - všetky druhy lomikrásky. Všeobecne platí, že je tu aj miesto pre fantáziu.

Pravidlá na usporiadanie kvetinovej záhrady

Pred výrobou skaliek je potrebné vyznačiť na ňom pridelené územie a očistiť ho od burín a trávy. Potom sa z povrchu pozemku odstráni vrstva pôdy s hrúbkou 20 - 25 cm, na ktorej by mal byť minipás, ktorého dno je pokryté geotextíliou. Táto netkaná textília zabraňuje rastu burín.

Namiesto geotextílie môžete položiť vrstvu hrubej lepenky, slamy alebo akejkoľvek suchej trávy. Na vrchole vyplňte hrubý piesok, cca 5 cm, bude to tzv. Imitácia drenážneho systému. Odvodnenie je potrebné, aby sa voda neskladala na kameňoch budúcej kvetinovej záhrady. Hlavná pôda je položená na piesku, po ktorej musí byť povrch kvetinového záhonu vyrovnaný a trochu narezaný tak, aby kamene nezapadli do zeme.

Po položení pôdy musí byť plocha zhutnená
.

Použitá pôda je pôda, ktorá bola odstránená z jamy. Je potrebné ju zbaviť koreňov burín, ktoré sa dajú urobiť sitom. Ak je pôda silne zrazená, môžete k nej pridať trochu rašeliny, aby sa nasýtila kyslíkom. Môžete to urobiť bez minerálnych hnojív, rastliny pre skalné árie sú zvyčajne vybrané tak, že dobre rastú vo všetkých podmienkach.

Ďalej sa na kvetinový záhon umiestnia kamene. Najväčšie balvany by maliv strede pripravenej lokality. Stredné vzorky sú umiestnené okolo nich a najmenšie sú bližšie k vonkajšiemu okraju záhonu. Kladenie kameňov závisí do značnej miery od toho, aký typ skaliek vytvoríte. Vyššie uvedený príklad je typický pre klasický typ. Ak urobíte horizontálne kvetinovú záhradu, kamene sú vybrané približne rovnakej veľkosti, takže nie sú žiadne ostré kvapky v reliéfe kvetinový záhon. Pre opornú stenu je možné umiestniť na pozadí veľké balvany a menšie vpredu.

Po položení kameňov sú otvory medzi nimi zakryté rovnakou pripravenou pôdou. Rastliny sú zasadené v zemi, a medzery medzi ich stonky a kamene sú pokryté vrstvou sutiny. Takže aby sa nevytvárali vzduchové vrecká, sutiny by sa mali starostlivo utláčať.

Kamene pre skalky musia byť rovnakého pôvodu. Snažte sa použiť materiál tých druhov, ktoré sú charakteristické pre váš región, to dá váš kvetinový záhon prirodzený vzhľad.

Rastliny na záhon z kamenných kvetov

Ak ste urobili mini-skalky, potom vysoké a veľké rastliny budú vyzerať neprirodzene. Tu sú vhodné zeminy, ako je styloid bratwinker, styloid phlox a falošné sedum. Tieto kvety nielen ozdobia medzery medzi kameňmi, ale budú hrať aj úlohu živého mulča po celé leto, čím sa zabráni rastu burín, ktoré sa náhodou dostali do pôdy. Tiež veľmi účinné na malé kamenné postele vyzerať také super-trpasličí rastliny ako smrek, thuja, mladé a saxweed.

Ihličnanyrastliny budú potešiť oko svojou zeleňou po celý rok
​​

Kvety pre skalky normálnej veľkosti sa vyberajú podľa jedného hlavného kritéria: musia byť v súlade so zložením. Jeden dôležitý tip: pri vytváraní taký kvetinový záhon prvýkrát, nie okamžite snažia zasadiť exotické rastliny, o ktorých viete málo. Môžu byť rozmarní v nových klimatických podmienkach, ale nemôžete im pomôcť. Ak chcete začať, zastavte svoj výber na overené trvalky, ako sú tulipány, narcisy, petrklíče a muscari. Najjednoduchšou a najspoľahlivejšou možnosťou sú nechtíky, ktoré budú kvitnúť až do mrazu.

Ihličnaté rastliny sú v skalách nevyhnutné, poskytujú kvetinovým záhonom možnosť rastu po celý rok, čo je dôležité pre mnohých majiteľov. Sú to pyramídový a vankúšový smrek, jalovec, trpasličí tuja a mikrobióza.

Vytvorenie kvetinového lôžka vlastnými rukami, vložíte svoju dušu do kameňov a kvetov

Nevyhnutné sú aj rastliny na pokrytie pôdy. Patrí medzi ne mačka nohy, zhivuchku, yaskolku, stálezelené iberis, Potentilla rôznych odrôd a purslane. Je veľmi dôležité pestovať kvety tak, aby boli kombinované v tónoch. Ale toto je osobná záležitosť každého majiteľa. Po tom všetkom, najdôležitejšia vec je, že vytváranie kameňov vlastnými rukami, dáte svoju dušu do kameňov a rastlín. Aj keď váš kvetinový záhon zapreretuje všetky farby dúhy a najlepší dizajnéri sveta hovoria, že to nie je správne, hlavná vec je, že sa vám to páči a dávajú radosť svojim blízkym.

Video: sklárne do-it-yourself