Škrabanie drevených podláh: ako najefektívnejšie modernizovať starú podlahu

Vytvorenie interiéru miestnosti, je dôležité venovať dôstojnú pozornosť na podlahu. Moderný trh ponúka mnoho možností pre dizajn podlahy: od tradičných po moderné, ale strom nestráca svoju pozíciu. Klasikou žánru sú parkety. Vediac na módnej vlne storočia sa už nevzdáva svojej pozície. Avšak, mnohí považujú parkety príliš "vrtošivé" podlahy a čiastočne majú pravdu. Aby podlahy zostali elegantné, vyžaduje sa osobitná starostlivosť. Ale aj s tou najlepšou starostlivosťou, 10 rokov po položení, musia byť parkety opravené, aby sa opäť lesk a reprezentatívny vzhľad. Používa sa na škrabanie drevenej podlahy.

Škrabanie umožňuje odstraňovať triesky a škrabance, ktoré môžu byť na nových parketách, ako aj na starých, videných druhoch. Počas tohto postupu sa starý dekoratívny ochranný náter odstráni, nerovnosti sa vyhladia, povrch sa vyleští a nanesie sa nová vrstva laku alebo vosku. Po dokončení, podlaha vyzerá ako nová, ale tento postup nie je jednoduchý, vyžaduje si trpezlivosť a zručnosť. Avšak, ak vás ťažkosti nevystrašia, potom oškrabanie podlahy s vlastným úsilímcelkom reálne.

Nástroje a zariadenia potrebné na samoškrabanie parkiet
\ t

Príprava na zošrotovanie, nástroje

Postup môžete vykonať buď ručne, pomocou špeciálneho nástroja - cyklu alebo pomocou špeciálneho vybavenia. Prvá metóda bude vyžadovať veľmi výrazné fyzické a časové náklady od neprofesionálnych, ale nikto nezaručuje kvalitu vykonanej práce, pretože zručnosť je tu dôležitá. Okrem toho existuje riziko, že parkety sa pokazia jednoduchým zásahom. Preto sa týmto spôsobom nebudeme zaoberať. Prenajatie špeciálneho vybavenia bude pre „milovníka“ dobrým východiskom. To vám umožní vykonávať prácu rýchlo as minimálnymi fyzickými nákladmi.

Okrem mlynčeka musíte pripraviť: sadu kľúčov na inštaláciu brúsneho prostriedku na bubon, ostré nožnice, tmel na drevo, nôž na tmel, lak, valec a podnos, vysávač alebo metlu, respirátor. Pred prácou je potrebné pripraviť miestnosť: odstráňte nábytok, nečistoty, opatrne zametajte a skontrolujte podlahu, či nie sú vyčnievajúce klince a skrutky, odstráňte sokel. Všetky zomrie, ktoré idú preč, musíte lepiť, pokaziť - nahradiť.

Stupne zoškrabania podlahy

Je dôležité určiť, ako sú parkety vhodné na zoškrabanie a zvoliť taktiku. Nerovné, staré parkety nedávajú zmysel ani spodnému okraju, pretože ak odstránite všetky "šmýkadlá", hrúbka lamiel sa výrazne zníži, a tým sa zníži životnosť. V tomto prípade je lepšie použiťbubnový stroj, princíp jeho práce neumožňuje odrezať prebytok, ale ohnúť sa okolo nepravidelností. Nové parkety je však lepšie spracovať povrchovou brúskou, aby sa mohol položiť hladký povrch, ktorý sa neskôr dá ľahšie opraviť.

Prvá etapa: hrubé brúsenie

Hrubé brúsenie vyrovnáva povrch a odstraňuje starý, popraskaný lak. Vykonáva sa pomocou špecializovaného stroja, ktorý odstraňuje nielen povlak, ale aj tenkú vrstvu dreva. Tento postup vyžaduje pomalosť a dôkladnosť. Moderná technológia nerobí taký hluk ako ten starý a umožňuje vám vyhnúť sa silnému oprašovaniu, ale čas od času je potrebné si oddýchnuť a najlepšie pracovať v respirátore.

Druhá etapa: tmelenie medzier

\ t

Na ňom je potrebné dôkladne tmeliť všetky medzery na povrchu podlahy. To sa samozrejme vykonáva manuálne pomocou špeciálnej zmesi tmelu, ktorá obsahuje piliny, takže v dôsledku toho sú medzery takmer nepostrehnuteľné.

Tretia etapa: konečná úprava

Ide o poslednú fázu, ide o brúsenie drevenej podlahy. Brúsne práce sa vykonávajú najčastejšie pomocou trojdierkovej povrchovej brúsky.

Poskytuje dôstojnú kvalitu a skracuje pracovný čas. Je potrebné kontrolovať, či sa brúsenie v konečnej fáze vykonáva striktne v smere vzoru dreva.

Staré parkety po reštaurovaní

Akonáhle je podlaha hladká a opäť vyrovnaná, môžete pokračovaťtónovaná a aplikovaná ochranná vrstva. Najčastejšie parketový lak. Aby bol výsledok skutočne brilantný, je lepšie tento postup vykonať v niekoľkých fázach, vždy pri použití tenkej vrstvy. Na zdôraznenie kreslenia parkiet budú vhodnejšie olejové laky. Ak počas bielenia nebolo možné odstrániť niektoré škvrny, potom je lepšie aplikovať matný lak na báze vody, pretože nie je kontrastný a skryje vadu. Ďalšou výhodou je nedostatok zápachu a rýchle schnutie.

Užitočné tipy pre budúcich výkonných umelcov

Existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré pomôžu urobiť zoškrabanie podlahy, ak nie príjemné cvičenie, potom aspoň tolerovateľné.

  • Hoci stroj má zberač prachu, nezachytáva jemný prach, takže je lepšie odstrániť všetky predmety na stene, tylu, záclony a zatvoriť otvor dverí pomocou olejovej vaty, takže výrazne uľahčíte čistenie.
  • Dajte si respirátor s dobrým filtrom, otvorte okná. Chráňte ruky pred vibráciami silnými rukavicami a nechajte si prestávku.

Na záver by som vám chcel pripomenúť, že nie stroj, ale cyklista, je cyklistika, takže kvalita práce bude priamo závisieť od usilovnosti a presnosti. Ak máte pochybnosti o tom, že túto prácu dokážete vykonať správne, je lepšie kontaktovať špecialistu, pretože oprava poškodenia a inštalácia novej podlahy budú drahšie.

Video: oprava parkiet z "a" do "z"