Spoľahlivý základ pre plot - zariadenie a fázová konštrukcia základne

Žiadna súkromná budova nie je kompletná bez oplotenia obklopujúceho okolie. Pre svoju konštrukciu sa používajú rôzne materiály: kov, drevo, kameň. K plotu bol silný a slúžil na dlhú dobu, je potrebné vybaviť základ pre plot. Až potom bude váš domov chránený pred akýmkoľvek zásahom.

Typy základov pre oplotenie

V závislosti od typu a prevedenia oplotenia vyberte potrebnú možnosť. Stávajú sa základy:

  • pásky;
  • pilier;
  • páskový pól;
  • 30) kameň.

Pred zariaďovaním základu pre plot je potrebné vykonať označenie na zemi. Typicky je návrhový plán obdĺžnik.

Preto sa označenie vykonáva po obvode a je to lano, ktoré je napnuté medzi kolíkmi poháňanými do rohov.

Usporiadanie - 1 krok pre výstavbu základu pre oplotenie akéhokoľvek typu

Pásový základ pre pevné oplotenie

Najčastejšie budovanie základovoplotenie vlastnými rukami, použite túto možnosť. Je to železobetónový pásik položený po obvode. Zvážte všetky fázy výstavby pásových základov.

Pásový základ pod plotom

Príprava výkopu pre základ

Hĺbka výkopu základu závisí od klimatických podmienok, stability pôdy a hmotnosti konštrukcie. Zvyčajne je 60-80 cm, šírka výkopu závisí od hrúbky samotného plota. Pred ďalšou prácou je spodok jamky naplnený pieskom a zhutnený, hojne zalievaný.

Spojovacie a upevňovacie kovanie

\ t
Na pevnosť základu je potrebná výstuž

S cieľom poskytnúť pevnosť konštrukcii si zariadenie na založenie plota vyžaduje vystuženie. Štandardné vystuženie základu pre plot má prierez 10 mm. Mal by byť položený vo vzdialenosti 5 cm od dna výkopu. Na tento účel by pod armatúrou dal nejakú podporu. Prvé dve rady tyčí sú inštalované pozdĺž dĺžky výkopu, nedosahujúc steny 7 cm, priečne tyče sú spevnené spolu s vertikálnymi vo vzdialenosti 40 cm od seba. Vertikálne stĺpiky by mali byť navyše 5-7 cm pod horným rezom základu, vrch je tiež upevnený pozdĺžnymi tyčami. Konštrukcia je pripevnená zváraním alebo drôtom.

Debnenie na formovanie betónového podkladu pre plot

Debnenie sa vyrába z 25 mm hranovej dosky. Najprv zrazte štíty. Z hotových konštrukcií tvoria krabicu, vzhľadom k tomu, že vrch nadácie by mal stúpať nad zem o 30 cmalebo viac. Namontujte dištančné dosky, spevnite štíty.

Plnenie monolitického betónového základu

Nalievanie debnenia betónom
\ t

Poslednou fázou je nalievanie betónu do debnenia. Pre základ tvoria zmes cementu a lomového piesku (1: 4). Zlepšiť silu zloženie posypať preosievanie alebo drvený kameň. Mala by vytvoriť hrubú hmotu. Tak, že pôda v priekope neberie vlhkosť z roztoku, dno jamy je navlhčené. Po naliatí by malo trvať najmenej 3 dni, kým začnete stavať plot.

Základ stĺpika - montáž podpery

Inštalované podpery na výstavbu základu stĺpika

Tento typ základu sa používa hlavne na drevené alebo sieťované ploty, menej často vlnité podlahy. Okrem toho, pilier základ pre plot je oveľa jednoduchšie vykonávať ako iné štruktúry a oveľa lacnejšie. Jeho aplikácia sa odporúča na zdvíhanie pôd. Vzdialenosť medzi stĺpmi závisí od konštrukcie budúceho plota a pohybuje sa od 2 do 3 metrov. V takej vzdialenosti od seba kopanie drážky. Na tento účel dokonale zapadne záhradný šnek.

Dobre sa hodia aj skrutkové základové stĺpiky

Priemer vybrania je daná priemerom pilierov plus 15-30 cm. Hĺbka jamôk je 100-150 cm. Dno výkopu je naplnená 20 cm piesku v zmesi s štrku a zmesi dostatočným množstvom vody. Stĺpy vložené do výklenku sú zarovnané zvisle s čiarou alebo úrovňou olovnice a liate pieskom do úrovne zeme.Ako podpery, môžete použiť rohy, drevo ošetrené antiseptické, tehlové, štvorcové kovové rúrky. Aby sa zabránilo vniknutiu vody a snehu do dutých stĺpikov, zástrčky sú vyrobené zhora. Výsledkom sú pevne stojace stĺpiky, na ktorých je krížový člen.

Kombinovaná pásková tyč

Takýto základ sa používa na tehlový plot, zmiešaný (drevený plot s kamennými alebo tehlovými stĺpmi), plot z vlnitej podlahy. Preto je vykopaný výkop so šírkou 20 - 25 cm a hĺbkou 0,5 m. Každé 2 - 3 m sú vytvorené drážky pre stĺpy budúcej opory plota. Šírka týchto jamiek by mala byť aspoň 0,4 ma hĺbka je pod úrovňou zamrznutia zeme, približne 1,5 m.

Odporúča sa použiť kovové rámy pre podpery pre väčšiu pevnosť. Po vložení kolóny do jamy sa dutina naleje do betónu, zatiaľ čo vertikálnosť podpery sa reguluje úrovňou alebo ohybom. Ďalej sa do výkopu ukladajú kovové kovanie s hrúbkou 8 až 12 mm a tiež sa lejú betónom na úroveň zeme.

Schéma nadácie pásového a stĺpového piliera
Stupeň 1 - montáž stĺpikov a debnenia
2 stupeň - naplnenie základu a zabezpečenie plota

Základ položený kameňom

Najsilnejší a najspoľahlivejší základ kameňa, aplikovaný na akékoľvek ploty okrem kachľového a pletivového plota. V kombinácii s kovanými výrobkami má kamenný základ estetický vzhľad a vyzerá pevne. Nezávisle budovať takúto štruktúru je veľmi ťažké.Kamene sa líšia veľkosťou a majú nerovný povrch. Tí, ktorí nezastavia ťažkosti, je vhodné najprv konzultovať s odborníkom.

Najťažším procesom je výstavba kamenného základu
.

Aby bola štruktúra belšia, menej rovnomerná, menšie kamene sa rozprestierajú okolo veľkých kameňov. A mimo štruktúry sú kamene položené s rovným povrchom. Pokladanie sa vykonáva buď na suchom, alebo s použitím roztoku.

Základom plota nie je menej dôležitý detail ako samotný plot. Trvanlivosť tejto konštrukcie závisí od zohľadnenia všetkých faktorov ovplyvňujúcich pevnosť základu. Konkrétne: pokles základne pôsobením vlastnej hmotnosti, premiestnenie pôdnych vrstiev, vyplavenie odpadových vôd. Preto, aby sme mohli pokojne spať, mali by sme si správne vybrať typ nadácie, používať iba vysokokvalitné materiály a spĺňať túto technológiu.

Ďalšie informácie o typoch a metódach budovania prekážok na videu: