Správne vetranie v kúpeľni - základné ustanovenia a výber ventilátora

Úžitkové miestnosti v dome alebo byte z viacerých dôvodov sú náchylnejšie na proces kondenzácie, odporúča sa do nich inštalovať ďalšie ventilačné zariadenia. Kúpeľňa je jednou z týchto miestností a nedostatočné vetranie vedie k nepríjemným zápachom a zvýšeniu vlhkosti, ktorá je plná kondenzácie na stenách, podlahe a strope, čo je priaznivé prostredie pre huby a baktérie. Správne vetranie v kúpeľni udrží dlaždice a nábytok z plesnivých usadenín, predlžuje servis zrkadiel, eliminuje príčiny zápachu.

Jednoduché metódy odvetrávania

Jednoduché vetranie s ventilačnou metódou alebo pasívnym výfukovým systémom nemusí byť dostatočne účinné. Vo viacpodlažných budovách, ktoré boli postavené pred viac ako dvadsiatimi rokmi, sa postupne stávajú znečistenými a už sa viac nezvyšujú.

Vzhľad plesne na povrchu dlaždice v kúpeľni naznačuje nedostatočné vetranie
.

Nútené vetranie, ktoré odstráni vlhký vzduch z kúpeľne do spoločného potrubia a zabráni tomu, aby sa vrátil do miestnosti, pomôže predísť problémom, ako je zatuchnutý zápach a pleseň na stenách.

Nedostatočné vetranie je opravené niekoľkými spôsobmi. Prvá, najjednoduchšia, nevyžadujúca žiadne materiálne a fyzické náklady - je otvorená brána, ktorá prispieva k neustálej zmene vzduchu v miestnosti. Táto metóda je odôvodnená v prípadoch, keď estetická zložka obydlia nie je rozhodujúca. Ak sa majitelia nestarajú, že kúpeľňa je na verejnom displeji, potom je táto metóda perfektná. Druhá metóda je vhodná pre tých, ktorí si už uvedomili existenciu problému, ale nie sú pripravení na radikálne riešenie, rozšíriť medzeru pod dverami. Zvýšenie medzery dverí len o 2 cm je schopné vyriešiť problém vetrania malej miestnosti.

Výber a výpočet výkonu výfukového ventilátora

Najúčinnejším spôsobom je nainštalovať kompaktný elektrický ventilátor, ktorý sa vyrovná s jeho úlohou, aj keď v systéme, ktorý nebol vyčistený roky, zostáva len malá medzera. Na tento účel sa bežne používajú nástenné axiálne ventilátory. Pri výbere takéhoto zariadenia by ste mali v prvom rade venovať pozornosť:

  • Bezpečnosť je elektrické zariadenie a kúpeľňa je miestnosť s vysokou vlhkosťou, preto je potrebné maximalizovať ochranu pred vniknutím vody alebo pary.
  • Hladina hluku, ktorá môže obťažovať nájomcov bytov. Môžete nainštalovať tlmič hluku, a ak to nestačí, nainštalujte do potrubia zvukovo izolačné materiály;
  • Napájanie zariadenia by malo optimálne korelovať s veľkosťoua počet užívateľov. Ak napájanie nestačí, inštalácia stráca všetok význam.

Dôležité! Pred vykonaním ventilácie musíte určiť výkon ventilátora. Výpočet sa vykonáva podľa vzorca 6V alebo 8V, kde V je objem kúpeľne a 6 a 8 sú koeficienty zodpovedajúce počtu osôb. Faktor 8 sa používa vo výpočtoch, ak viac ako 3 osoby používajú kúpeľňu.

Vetranie môže byť pripojené na svetelný spínač av tomto prípade bude fungovať len vtedy, keď je to skutočne potrebné. Nie každý sa však nadchne, keď je v kúpeľni alebo v kúpeľni sprevádzaný hlukom. V tejto situácii je najlepšie urobiť samostatný prepínač pre odsávač pár a používať ho, keď jeho práca nikoho neruší.

Základné pravidlá inštalácie

\ t

Musí byť umiestnené pasívne aj nútené vetranie:

  • V najvyššej možnej výške, výhodne priamo pod stropom;
  • Ďaleko od zdroja čerstvého vzduchu (ideálne na opačnej strane), inak bude zabezpečené iba lokálne vetranie s malým alebo žiadnym vplyvom na iné časti kúpeľne;
  • Ventilátor odpojte od zdrojov vody, aby ste predišli skratom.
Nesprávne inštalované vetranie - väčšina vzduchových hmôt zostáva mimo zóny a vzduch vstupujúci cez dvere je okamžite nasmerovaný do odvzdušňovača
.

Inštalácia však nie je spojená s ďalšími ťažkosťamiJe lepšie premýšľať o inštalácii ventilátora vopred. V tomto prípade je možné počas opravy skryť drôty vnútri stien. Ak bola práca už dokončená a kapota nebola nainštalovaná, rozvody k ventilátoru „ozdobia“ kúpeľňu až do ďalšej opravy.

A čo vetranie v drevenom dome?

V projekte by sa malo pôvodne zahrnúť vetranie v súkromnom dome: v kúpeľni, WC a kuchyni sa zvyčajne nachádzajú skryté vetracie šachty s dekoratívnymi mriežkami pri vchode. Ak je kúpeľňa v súkromnom dome sa nachádza v prvom poschodí, potom si môžete urobiť s prirodzenou konvekciou. Súkromné ​​kúpeľne sa však čoraz viac vyrábajú do niekoľkých kúpeľní, preto by malo byť nútené vetranie inštalované v poslednom poschodí rodinného domu.

Vlhký a teplý vzduch by mal byť z dreveného domu odstránený čo najrýchlejšie, až kým nebude mať negatívny vplyv na strom
.

Odsávací kryt v drevenej konštrukcii kúpeľne trpí vážnymi dodatočnými zaťaženiami v dôsledku povahy materiálu, preto sú naň kladené úplne iné požiadavky. To isté platí pre kúpeľne s dreveným nábytkom. Drevené steny, ako aj nábytok a detaily interiéru sú veľmi náchylné na vysokú vlhkosť, preto pri navrhovaní by mali byť k dispozícii dodatočné vetracie kanály a inštalovaný odsávač pár. Neodporúča sa používať klimatizačné zariadenia na tieto účely, pretože sú silnesuchý vzduch a konštantné kvapky vlhkosti môžu viesť k praskaniu dreva.