Sprievodca, ktorým sa dlaždice na podlahe: pravidlá, ktorým sa a video inštrukcie

Nezáleží na tom, koľko sa snažíme pozerať hore a ďaleko dopredu, vzhľad tvrdohlavo upevňuje našu pozornosť na skutočnosť, že tesne pred našimi očami a nižšie. Možno, preto, vstup do neznámej miestnosti, najprv si všimneme, ako krásne parkety sú na podlahe obývacej izby a či sú dlažby úhľadne položené na chodbe alebo v kuchyni. Naše rady, ako správne umiestniť dlažbu na podlahu, vám pomôžu vytvoriť dokonalý interiér každej miestnosti vášho domu alebo bytu na vlastnú päsť.

Pravidlá pre výber dlažby pre podlahu

Pri výbere dlažby na podlahu nezabudnite zvážiť účel miestnosti - to pomôže neprekročiť prevádzkové vlastnosti materiálu, ktorý nebude nárokovaný. Z označení na obale je možné získať maximálne potrebné informácie.

Maximálne požadované informácie o prevádzkových vlastnostiach obkladačiekmôžu byť odstránené z označení na obale

Napríklad, ak je na chodbe najvyššia hustota pohybu, mala by podlahová krytina zodpovedať triede odolnosti voči opotrebeniu III-IV.

Pre kúpeľňu a kuchyňu je obzvlášť dôležitá odolnosť voči vlhkosti a agresívnym chemikáliám a pre tieto miestnosti je lepšie zvoliť dlaždice s označením AA s trvanlivosťou triedy II-III.

Je nepravdepodobné, že by obloženie do kuchyne na podlahe bolo potrebné pre obývaciu izbu alebo spálňu: vlhkosť v týchto miestnostiach je vždy normálna, a preto je výber dlaždíc triedy B II - III pre nich celkom optimálny.

Hrúbka dlažby musí byť najmenej 8-12 mm. Geometrické rozmery je možné zvoliť podľa vlastného uváženia, ale pri obkladoch 30x30 cm, 33,3x33,3 cm alebo 45x45 cm sa práca bude pohybovať rýchlejšie a prípadné defekty pokládky nebudú tak výrazné.

Príprava podkladu na položenie dlažby

Rovnaké požiadavky sa kladú na základňu, na ktorej je položený vrchný náter, vrátane keramických dlaždíc:

  • spoľahlivosť a trvanlivosť;
  • dokonalá geometria a plochý povrch;
  • 48. dobrá priľnavosť.​​

Dlaždice sa dajú položiť takmer na akomkoľvek základe: samonivelačné, betónové, drevené podlahy a systém "teplej podlahy". Ak je všetko so samonivelačnou podlahou jasné, potom sa v závislosti od typu pripravujú iné podklady pre pokládku obkladačiek rôznymi spôsobmi.

Príprava dreveného podkladu

Bezpečné položenie dlažby na drevenú podlahu je možné len vtedy, ak je jej stav nepochybný.hniloba z vlhkosti, nepoškodená hmyzom, plesňou alebo plesňou.

Prasknuté podlahové dosky s trhlinami bezpečne upevňujú skrutky a vyvŕtajú čo najviac vetracích otvorov v podlahe. Na podklad prekrytia položte vrstvu plastovej fólie alebo polyuretánovej peny. Na vrch fólie sa umiestni vrstva vrstiev sadrových vlákien tak, aby sa každý hárok nasledujúceho radu pohyboval v polovici od hárku predchádzajúceho riadku: to znamená, aby sa prvý riadok položil na celý hárok a druhý na polovicu. Lepidlo spoja dosiek s hydroizolačným tmelom alebo PVA lepidlom a naneste vrstvu základu na povrch, aby sa zlepšila priľnavosť.

Drevený podklad je najčastejšie vyrovnaný vrstvami z preglejky
.

Ak je drevená podlaha vo veľmi dobrom stave, potom je možné ju obmedziť na „kozmetické“ vyrovnanie, čím sa kovová mriežka nad hydroizolačnou vrstvou zosilní, čím sa zabezpečí silná priľnavosť k obkladačke.

Pravidlá na prípravu betónového základu

Najskôr odstráňte z betónovej dosky staré linoleum, farbu atď., Ak sú tam, a skontrolujte vodorovnú úroveň. Ak je to potrebné, vyrovnajte povrch vrstvou nového pieskovo-cementového poteru alebo, ak sú betónové vady zanedbateľné, pomocou kovového pletiva. Po očistení povrchu poteru od prachu naneste vrstvu univerzálneho penetračného náteru.

Je dôležité vedieť!

Naneste na čerstvý pieskovo-cementový poterdlaždice môžu byť iba 30 dní alebo neskôr. Pripravenosť pieskovo-cementového poteru na pokládku keramických dlažieb sa kontroluje niekoľkými hlbokými škrabancami na rôznych miestach jeho povrchu. Ak sú ich hrany odolné a nie sú posypané, betón je pripravený na ďalšiu fázu práce.

Príprava „teplej podlahy“

V prípadoch s betónovými alebo drevenými základmi vodného alebo elektrického vykurovacieho systému „teplá podlaha“ sú spôsoby prípravy podkladu podobné príprave bežných drevených alebo betónových podkladov, možno vykonať len všetky práce s nevyhnutne vypnutým vykurovacím systémom.

Bezprostredne po položení a kontrole tepelných rohoží môžete lepidlo nalepiť na kábel „podlahového vykurovania“
.

Ak sa dlažba používa ako vrchný náter pre káblovú "teplú podlahu" na tepelných rohožiach, potom je takáto podlaha pripravená na inštaláciu dlaždíc, hneď ako sa tepelné podložky položia, skontrolujú a odpojia od elektrickej siete. Dlaždice môže byť položená priamo na termo rohože, vyzdvihnutie vhodného lepidla.

Vzory a spôsoby ukladania dlaždíc na podlahu

V závislosti od toho, či plánujete vytvoriť viacfarebný panel alebo ste spokojní s jednoduchou monochromatickou podlahovou krytinou, dlažba na podlahe sa vykonáva podľa jedného z tradičných modelov. Ak používate iba obyčajné dlaždice, sú zvyčajne umiestnené jedným z troch spôsobov:

  • Základný "šev na šev" - každý ďalší rad dlaždíc presne opakuje predchádzajúci. Toto je najekonomickejší a najbežnejší spôsob pokládky.
  • Schéma „švu na šev“. Rad dlaždíc je položený pod uhlom 45 °. Toto usporiadanie dlaždíc vyzerá veľmi zaujímavé, ale jeho realizácia je spojená s príliš veľkým množstvom materiálu.
  • „Do breakoutu“ - švy každého nasledujúceho riadku sú posunuté oproti predchádzajúcemu. Táto schéma bola široko využívaná v stredovekej architektúre a je dnes populárna pri vytváraní interiérov v štýle rôznych epoch.
Základná štruktúra položenia „švu do švu“ dlaždíc pomocou plastových krížov na vytvorenie krásnych, rovnomerných švov

Na základné alebo diagonálne schémy „švu do švu“ v šachovnicovom vzore alebo „v páse“ možno položiť dlaždicu dvoch farieb. Tieto jednoduché lineárne schémy môžu byť použité na vytvorenie všetkých druhov viacfarebných panelov na podlahe, alebo kombináciou tradičných schém vytvorte vlastnú autorskú verziu pokládky keramických dlažieb rôznych farieb a veľkostí.

Existuje mnoho spôsobov, ako začať pokládku dlaždíc, ale tri z nich sú najobľúbenejšie.

Počnúc najviditeľnejším uhlom

Metóda sa najčastejšie používa pri pokladaní dlažby podľa základnej schémy, pretože umožňuje použitie maximálneho počtu celých dlaždíc na viditeľných miestach. Dlaždice, ktorá bude musieť rezať, môžete položiť tam, kde bude nábytok alebo iné detaily interiéru. Po výbere tejto metódy opatrne položte prvé tri dlaždice a zarovnajte ich: kvalita inštalácie celého povrchu závisí od nich v mnohých smeroch.

Začneme od stredu steny

Metóda je vhodná prepoužitie rozložených dlaždíc. Určite stred steny, z ktorej plánujete položiť dlažbu - to je "nulový" bod položenia prvej dlaždice. Umiestnite každý ďalší riadok vpravo a vľavo od stredovej čiary prvej dlaždice, pričom nezabudnite sledovať vodorovnú rovinu: okraje dvoch susediacich dlaždíc musia byť zarovnané.

Metóda pokládky keramických obkladačiek „zo stredu“ uhlopriečne zväčšuje plochu miestnosti

Pokládka obkladačiek zo stredu miestnosti

Metóda je ideálna na pokládku keramických obkladačiek v miestnostiach s komplexnou geometriou, arkýřovými oknami, stĺpmi, komplexnými výklenkami, ako aj na vytváranie viacfarebných panelov a ozdôb na podlahe v strede miestnosti. Na jeho realizáciu na podlahe nakreslite dve čiary kolmé na seba a na priesečníku umiestnite prvú dlažbu a položte zvyšok od nej smerom k stenám podľa schémy panela alebo ornamentu.

Označovanie podlahy pred pokládkou

Pred položením dlažby na podlahu opatrne označte plochu podľa zvolenej schémy a spôsobu pokládky.

Pred položením dlaždíc označte oblasť a položte niekoľko radov suché bez lepidla

Ak ide o pokládku rohov, vyberte najviditeľnejšiu a voľnú úroveň a na podlahu nakreslite správny trojuholník, na vrchu ktorého položíte prvú dlažbu a pošlete všetky ďalšie pozdĺž jej nôh.

Pri pokladaní dlažby diagonálne označte východiskový bod dlažby proti stene pomocou okna.tak, že rady položenej dlažby sú umiestnené rovnobežne s čiarou okna. Nedodržiavanie tohto pravidla je príliš nápadné a orientačný bod na stenách je nespoľahlivý, pretože uhol medzi nimi nie je vždy úplne rovný a samotná stena nemusí byť príliš rovná.

Keď označujete podlahu, podrobne zvážte všetky možné drobnosti. Uvažujme, že v blízkosti krbu, stĺpa alebo iného stacionárneho prvku interiéru by mal byť obklad odrezaný, ale jeho fragmenty by mali ležať symetricky.

V blízkosti stacionárnych zariadení a prvkov musia byť úlomky rezanej dlaždice položené symetricky
.

Po dokončení značkovania položte niekoľko radov dlaždíc „suchých“ bez lepidla a zistite, či ste s návrhom spokojní a či nie ste mylný so schémou alebo spôsobom inštalácie. Ak sa vám nepáči všetko, zvážte iné možnosti, ako zabrániť neopraviteľným chybám.

Lepidlo na dlažbu

Na pokládku keramických obkladačiek sa používa tradične cementovo-piesková malta, ktorá sa pripravuje v pomere dielov cementu a piesku 1: 3. Hrúbka vrstvy roztoku môže byť 5 - 20 mm v závislosti od stavu a nerovnosti podkladu.

Moderný trh ponúka rôzne polymérne cementové lepidlá na keramické dlaždice, ktoré majú lepšiu priľnavosť a poskytujú dlaždice s veľmi vysokou pevnosťou s hrúbkou lepiacej vrstvy iba 3 - 8 mm.

Predaj moderných lepidiel z obkladačiek z polymérnych cementov vo forme suchých zmesí, ktoré sú dostatočné na rozpustenie pred použitím vodou.požadovanej konzistencie. Pre obzvlášť ťažké prípady, ako je zvýšená vlhkosť v miestnosti, neodstrániteľná farba na podklade, atď., Boli vyvinuté špeciálne lepidlá bez cementu. Pri pokládke dlažby v nevykurovanej miestnosti môžete vyzdvihnúť lepidlo odolné voči mrazu.

Je dôležité vedieť!

Pri pokládke dlažby na drevenú podlahu premiešajte cementovo-pieskové alebo polymérno-cementové lepidlo s lepidlom PVA a priveďte vodu na požadovanú konzistenciu. Pred pokládkou naneste pripravené lepidlo na obkladačku a na podklad tak, aby sa čiary od zubovej stierky nachádzali v rôznych uhloch - to zabezpečí maximálnu priľnavosť obkladu a podlahy.

Odporúčania pre budúcich staviteľov obkladačiek

Vzhľadom na to, že cementová a maltová malty a polymérne cementové zmesi sa miešajú na obkladačky, ktoré sa majú nastaviť na 20 až 30 minút, mali by sa pripraviť v malých dávkach. Už pol hodiny sa len skúsenému odborníkovi podarí položiť maximálne tri rady dlaždíc. Pred pokládkou, dlaždice namočiť na 20-30 minút v teplej vode alebo v 1% roztoku chloridu vápenatého alebo chloridu hlinitého - to zlepší priľnavosť dlaždice.

Začnite pokládku dlažby na vopred nalaminovaný vzor na podlahu, nanášanie a vyrovnávanie vrstvy lepidla špachtľou a stláčaním dlažby do nej dlažbou alebo jemným poklepávaním gumovým kladivom.

Ak sú kachľové majáky, zarovnajte prvú dlaždicu s nimi a rovnajte sa každej ďalšej dlaždici predchádzajúcej, pozorujte rovnakú šírku švov apravidelne kontrolovať horizontálne.

Po položení niekoľkých dlaždíc okamžite odstráňte prebytočnú maltu medzi nimi vlhkou handričkou. Pre odstránenie prebytočného polymérneho cementu alebo iného lepidla navlhčite handričku v rozpúšťadle. Ak sa dlažba položila neúspešne alebo vypadla z horizontály, mala by sa odstrániť z vrstvy lepidla, položiť a vyhladiť nová lepiaca podložka špachtľou a znovu položiť dlaždice.

Zakaždým položte vrstvu lepidla s plochou o niečo väčšou, ako je plocha obkladačky, a dotykom skontrolujte vodorovné vyrovnanie pozdĺž okraja a na krížikoch štyroch štvorcov.

Je dôležité vedieť!

Nie je možné uzavrieť adhezívne riešenie v rohoch dlaždíc, ak sa tam vytvoria dutiny - to zhorší pevnosť dlažby počas prevádzky. Pokúste sa stlačiť dlažbu rukou alebo kladivom do malty, až kým nebudete počuť, keď na ňu klepnete, nie zvoniaci zvuk, ale búrka.

Strihanie a zalievanie škár

Pri pokládke najvzdialenejších radov a navrhovaní podlahových krytín stacionárnych vnútorných prvkov a zariadení nie je možné bez orezania obkladačiek. Táto operácia môže byť vykonaná kvalitatívne pomocou prenosného stroja na obkladanie dlaždíc: zabezpečuje presnosť požadovanej veľkosti do 1 mm. Zakrivené povrchy môžu byť narezané na brúske na dlaždice.

Ak nemáte k dispozícii takéto technologické zariadenia, môžete použiť bežný rezač skla, ale pri práci s hrubými dlaždicami v tomto prípade sa pripravte na problémy: malý alebo úzky pruh dlaždíc bude musieť byť „pokousaný“ kliešťami alebo kliešťami.

Injektáž - posledná fáza pokládky dlažieb

Deň po dokončení položenia dlažby môžete začať brúsiť spoje špeciálnou stierkou, ktorá zodpovedá farbe obkladu. Neodporúča sa vykonávať túto operáciu skôr, ako: kachľové lepidlo má tendenciu zmenšovať sa pri vytvrdnutí, čo môže viesť k praskaniu predčasne opotrebovaných spojov.

Pripravte stierku tak, aby jej konzistencia bola hustá kyslá smotana. Naplňte zmes medzi dlaždicami, pohybom rybej kosti špachtľou a jemným zatlačením zmesi do švov. Odstráňte prebytočnú zálievku stierkou pozdĺž švu. Hrúbka injektážnej vrstvy môže byť orezaná kusom mäkkého kábla. Po jednej hodine sa zvyšky stierky môžu umyť vlhkou špongiou.

Pokladanie dlažby: video

Vaša nová dlažba bude pripravená na použitie za 4-5 dní. To je to, koľko času je potrebné na úplné vysušenie lepidla na obklady.