Sprievodca po výstavbe altánkov v krajine vlastnými rukami

Pravdivé záhradníci tvrdia, že pozemok bez altánku je znakom lenivosti alebo dôkazu, že vlastníci územia ešte nie sú zrelí, aby sa stali skutočnými vlastníkmi pôdy. Ale pravdou je, že len lenivý alebo nie milujúci človek môže odmietnuť takýto „komplexný“ pôžitok ako voňavý kebab v spoločnosti blízkych, relaxovať vo vzduchu, užívať si šuchotanie listov a vôňu kvetov. Jednoduchý altánok pri chate je postavený s vlastnými rukami za pár dní a prináša radosť mnoho rokov. Uvidíte - vaša práca sa vyplatí štedro.

Video: implementácia pôvodného projektu altánok

Prehliadka histórie narodenia v altánkoch

Čo si myslíte, kde a kedy sa objavili prvé projekty pre altánok? Budete prekvapení, že sa to stalo pred viac ako 5 tisíc rokmi v Egypte. Jeden zo starých architektov vynájdil takúto stavbu tak, aby jej majiteľ mohol relaxovať pohodlnejšie v náručí prírody, a nie sám, ale obklopený vynikajúcimi hosťami. Prvé meno altánku - "nebeské miesto v záhrade." Medzitým si takáto stavba mohla dovoliť len vybraná osoba. O tom svedčia aj fresky,nachádzajú sa na pohrebiskách bohatých Egypťanov, ktoré zobrazovali fragmenty záhrady s altánkom. História výstavby altánkov hovorí, že vďaka vykopávke takýchto pohrebov svet objavil pre seba altány, inak je to tajomstvo.

Ak by raz bol altánok vzácnym luxusom, teraz sa v krajine buduje altánok. Každý majiteľ pôdy sa môže stať pánom „rajského miesta“, na to potrebujete len túžbu, čas a niektoré materiály.

Útulný a krásny altánok vás láka ako magnet, nie?

Druhy altánkov - čo si vybrať

Predtým, ako začnete hľadať spôsob, ako vytvoriť altánok v krajine, musíte sa rozhodnúť, aká bude štruktúra, pretože na rozdiel od čias starovekého Egypta je táto štruktúra teraz prezentovaná možností. Musíte si vybrať ten, ktorý sa bude páčiť rodinným príslušníkom, „zapadnúť“ do rozpočtu a je vhodný pre zvyšok spoločnosti, ktorú plánujete pozvať na návštevu.

Podľa typu konštrukcie sa rozlišujú tieto tŕne:

 1. Prenosné, ktoré sú skladacími súpravami častí, ktoré sa montujú podľa potreby alebo na sezónu. Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí si napríklad prenajímajú chalupu alebo majú viacero pozemkov, roamingu z jedného pozemku na druhý. Šikovný, kreatívny alebo zaneprázdnený majitelia sa tiež uchyľujú k inštalácii takéhoto modelu, ktorý nemá možnosť zrekonštruovať štruktúru na jar, chce mať v každej sezóne nový, moderný altánok alebo jednoducho naplánovať letopožičať si stavbu a potom ju predať a vrátiť časť investície. Okrem toho, prenosné altány jednoducho a rýchlo namontované, ich konštrukcia nevyžaduje špeciálne znalosti, pravdepodobnosť chyby v konštrukcii skutočne znižuje na nulu. Ale niektorí skutoční záhradníci tvrdia, že relaxácia v prenosnom altánku je ako jesť z jednorazového riadu. Sú správne, záleží len na vás.
 2. Stacionárne stavby, ktoré majú trvalé miesto na stavenisku, prezimujú s inými zariadeniami alebo pracujú vo všeobecnosti po celý rok bez toho, aby stratili svoju krásu.
Susedstvo s rybníkom umožní altánu prevziať funkcie domu na pláži
.

Na druhej strane stacionárne altány majú tieto typy:

 • otvorené, určené len na odpočinok v teplej sezóne. Takéto modely nie sú presklené, nemajú dvere, často - a steny. Strecha tiež nie je povinným atribútom otvoreného altánku, aspoň môže byť dočasná alebo „živá“, pozostávajúca z bujnej vegetácie;
  Otvorený altánok so strechou neumožňuje rozdeľovať sa s prírodou ani v čase dažďa
 • uzavreté, vyzerajúce ako miniatúrne domy, vybavené dverami, stenami a bezpečnou strechou. Niekedy majitelia používajú podobné „teremki“ po celý rok;
 • semi-closed - „mix“ prvej a druhej možnosti, počas ktorej si môžete dať svoju fantáziu voľnú ruku.
Záleží na vás rozhodnúť, akú veľkosť bude mať váš „raj“

Štýly pre altány -ako nájsť svoju vlastnú verziu

Rozhodovanie o tom, aký typ bude váš „raj“ - nestačí, stále musíte rozhodnúť o štýle, pretože altánok musí byť nielen funkčný, ale aj krásny, nie?

​​

Moderné dizajnéri si užívajú spotrebiteľov tým, že ponúkajú majiteľom pozemkov celý kaleidoskop rôznych štýlov - spoločný, módny, očarujúci vzhľad. Môžete použiť jeden z realizovaných projektov, prísť s vlastnou, zmiešať niekoľko štýlov - to je tiež prípustné, ak by ste to chceli len vy a domácnosť.

Takže aké štýly sú na vrchole popularity?

 1. Klasika, o ktorej sa hovorí, že je nadčasová a bez módy. Je vždy žiadaná, spoľahlivá a nie nepríjemná. Tento štýl zahŕňa náročnosť obrysov, jasnosť kontúry, rovné čiary a jednoduchosť dizajnu. Žiadne kudrlinky, ornatosť a "lety" fantázie - všetko je zdržanlivé a zároveň správne - decorum a praktické.
 2. Rustikálne, zvyčajne vyjadrené pomocou dreva, pretože to znamená prirodzenosť štruktúry. Pokiaľ ide o stelesnenie takéhoto smeru, môže byť iné, od chaty na kuracie nohy až po báječný dom Medvedíka Pú. Možno, že tento štýl vám umožní ukázať maximálnu tvorivosť a predstavivosť, zatiaľ čo spadá do súčasnej módnej kategórie "eko" štruktúr.
Altánok vo forme chaty na kuracích stehnách - originálny a zábavný. Chcete to?
 1. Stredomorie, čo znamená maximálnu otvorenosť, ale zároveň inovatívne vybavenie, napr.grilovacie kachle.
 2. Východné, založené na presnosti foriem, ktoré sú vyjadrené v rôznych uhloch, ako aj v prítomnosti ozdobných ozdôb a vzorov, množstvo tkanín. Často sú v altánkoch orientálneho štýlu dvere alebo steny v podobe obrazoviek.
Orientálny štýl znamená mnoho detailov a dekorácií
 1. Viktoriánsky je elegantný „hosť“ z Anglicka, čo naznačuje množstvo bielych a svetlých odtieňov, ako aj kombináciu železa a dreva.
 2. Les, v skutočnosti „zmes“ rustikálneho štýlu a klasiky s prírodnou vegetáciou (fragmenty stromov, viniča, lezecké rastliny, kvety).
Stelesnenie pôvodnej myšlienky stavby altánku. Nechajte sa inšpirovať a nechajte svoju fantáziu voľne bežať

Výber miesta je základom úspechu

Rozhodovanie o type a štýle altánku? Je čas vybrať si miesto svojho "raja". Od toho, čo "tanec" v tomto podnikaní?

Po prvé, zvážte pohodlie trasy z domu do altánku, pretože často budete musieť „položiť“ stôl, priniesť všetko, čo potrebujete na odpočinok a zábavu pozvanej spoločnosti. To však neznamená, že by mal byť altánok postavený hneď vedľa domu, pretože pravdepodobne budete chcieť variť kebab alebo rybiu polievku a takéto akcie môžu viesť k dymu z hlavnej budovy.

Nemali by ste začať stavať v bažinatej oblasti alebo v nížine, kde sa počas dažďa objaví „žabka“, pretože nechcete hodiť peniaze a čas do vetra,pokaziť svoju sezónu a náladu?!

Ak postavíte otvorenú konštrukciu, zvážte, že by mala byť v tieni, inak bude slnko zasahovať do zvyšku. Okrem toho, koruny stromov - dobrá ochrana pred drizzling dažďa, ktorý v lete je súkromný "hosť". Záhrada je ideálnym miestom pre vonkajší altánok.

Je tiež dôležité, aby budova nevrhla tieň na nežiaduce miesta, napríklad na kvetinové záhony kvetov milujúcich slnko alebo detské ihrisko.

Do "raja" by mal byť rovnako vhodný prístup z rôznych strán, pretože hostia sa môžu dostať do altánku, obísť dom alebo po prechádzke záhradou.

Posledná vec: malebné okolie je zárukou, že sa vám bude páčiť nielen váš žalúdok, ale aj vaše oči. S týmto blokom je všetko jednoduché. Vezmite si stoličku, presuňte ju na zvolené miesto a otočte hlavu, rozhliadnite sa okolo všetkého, čo vás obklopuje. Ako „obrázok“? Tak veľa šťastia!

Ak úspešne umiestnite svoj „raj“, potom v lete toto miesto dokonca predbehne váš dom. Uvidíte!

Poradie prác pri stavbe altánku

Tak ako v každom inom podniku, aj správnosť úkonov a správna postupnosť prác sú zárukou, že vám postavený „raj“ bude slúžiť dlho a verne. Literatívna konštrukcia altánku vyzerá takto:

 1. Vytvorenie alebo objednanie projektu. Pre túto fázu budete potrebovať hlavu, ruky a počítač alebo papier. Môžete tiež použiť hotový projekt, ktorý nájdete na webe alebo v profilovej spoločnosti, ktorá bola vyvinutá pre vás.
 2. Výpočet materiálov. Keď je stavebný projekt pripravený, je jasné, čo a koľko je potrebné na realizáciu myšlienky. Vytvorte zoznam potrebných materiálov.
 3. Nákup, ktorý môžete urobiť tým, že pôjdete do supermarketu alebo objednáte všetko, čo potrebujete cez internet. Nezabudnite, že okrem samotných materiálov, stále potrebujete veľa nástrojov a oblečenia. Je tiež dobré mať po ruke lekárničku. Urobiť "inventár" doma pre prítomnosť všetkých vyššie uvedených, v prípade absencie niečoho, pridať do nákupného zoznamu.
 4. Značenie územia.
 5. Výstavba základov - základ spoľahlivej štruktúry.
 6. Konštrukcia rámu podľa projektu.
 7. Inštalácia podlahy.
 8. Konštrukcia strechy vrátane rámu.
 9. Dekoratívne práce (zábradlia, schody, veranda atď.).
 10. Konštrukcia sporáku alebo grilu.
 11. 93. Spojenie komunikácie (svetlo, voda, kanalizácia).
 12. Výber nábytku a výzdoby „raja“.

Vychádzajúc z 8. bodu, môžete slobodne konať podľa vlastného uváženia, pretože, ako sme už povedali, altánok môže byť bez strechy, grilu, dekorácií, osvetlenia a môžete si z domu vziať nábytok. Preto upravte poradie práce v súlade s vašimi plánmi a túžbami.

Nastavenie grilu v altánku je múdry nápad, pretože potom budete môcť pripraviť jedlá pre celú spoločnosť a nie v kuchyni samotnej
.

Pokyny na konštrukciu krok za krokom

Ako príklad uvážme konštrukciu štvorcového tŕňa s rozmermi 3 x 3 metre, pretože tento formát je najviacvlastníkov pozemkov.

Po nájdení projektu, zostavení zoznamu materiálov, vykonaní kúpy a označení územia, môžete pristúpiť k hlavnému bloku stavebných prác, ktorý začína od nadácie.

Z troch možných typov: dlaždicové, stĺpcové a páskové, skúsení obyvatelia v lete odporúčajú, aby sa rozhodli pre druhých, pretože sú najspoľahlivejšie a najjednoduchšie sa stavajú. Plocha vybraná kolíkmi sa podrobí čisteniu a odstráneniu vrchnej vrstvy zeme (od 50 cm). Do depresie sa naleje 10 cm piesku a sutiny. Nová vrstva sa komprimuje. Zvyšná hĺbka je naplnená roztokom cementu, sutiny a piesku (1: 3: 3). Potom sa položí ruberoid a na vrchole je tehla vo forme stĺpcov pre niekoľko radov. Potom nasleduje ďalšia vrstva ruberoidu. Takáto konštrukcia zachráni štruktúru pred hnitím, pretože medzi zemou a základňou je vytvorený vzduchový vankúš.

Takto vyzerá pevný, ručne vyrobený základ

Keď základ stvrdne, môžete ísť na rám. Základňa je zostavená z tyčí, spojených pomocou dosiek a klincov. Potom je potrebné nainštalovať ložiskové podpery. Ďalej, ak je to žiaduce, môžete rámové dosky obaliť. Namiesto nich však môžete použiť iné materiály, napríklad tkaniny, sieťoviny, vetvičky, slamu a živé rastliny.

Odolný rám - základ dlhého "života" trnu
\ t

S podlahou je všetko jednoduché. Ak robíte otvorený altánok, potom zem môže nahradiť, zatiaľ čo prítomnosťzákladňa zahŕňa inštaláciu podlahy. Na jeho výrobu môžete použiť rovnaké drevo alebo dlaždice, alebo kameň, alebo jednoducho vylejte územie cementovou maltou.

Čo sa týka strechy, potom, ako ste pochopili, toto nie je povinnou súčasťou altánku. Nemusí byť vôbec, jej najbližším poslaním môže byť strom alebo vinič. Strechu môžete voľne vybrať pomocou plachty, polypropylénu, tkaniny alebo iných materiálov. Alebo môžete použiť bridlicu, drevo, dlaždice, OSB dosky, polykarbonát, a dokonca aj slamu alebo trstinu pre strešnú konštrukciu. Ak sa zastavíte na posledných dvoch materiáloch, určite nainštalujete nepriepustnú vrstvu, napríklad plastový obal, inak bude strecha nefunkčná, aj keď krásna.

„Živá“ strecha pre altánok. Originál, nie?

Akonáhle je altánok pripravený, toto miesto sa stane najnavštevovanejším na území a už si neviete predstaviť, ako ste bývali bez takéhoto nádherného „raja“.