Sprievodca vytváraním vrtu bez kesónu a výhodami metódy

Vŕtanie studne je len začiatkom jej vývoja. Je potrebné chrániť zdroj pred roztopenou a dažďovou vodou, cudzími predmetmi, rôznymi znečisťujúcimi látkami. Zariadenie musí byť skryté pred zvedavými očami a rukami. Tradične používaný kesón. Často inštaluje prvky systému zásobovania vodou. Ale to nie je vždy možné a niekedy nie je rentabilné. V niektorých prípadoch nie je kesón nainštalovaný. Precvičujú sa dve možnosti - jamka a bezduchý adaptér. Je možné si poradiť sami? Stavba studne bez kesónu nie je tak ťažká vlastnými rukami.

Konštrukcia vrtu bez kesónu s použitím jamy

Jam je minikanár. Nielen vo veľkosti, ale menej funkčné. Pitie je postavené vtedy, keď je všetko zariadenie umiestnené v dome alebo v špeciálnom rozšírení a jednoducho nie je potrebný kesón (alebo jeho inštalácia nie je možná). V skutočnosti má jama jednu funkciu - ochranu skrine studne pred agresívnymi atmosférickými vplyvmi. Všetko ostatné - ochrana pred vonkajšími vodami a vniknutím cudzích predmetov, montáž čerpadla a napájacieho kábla, zjednodušenie prevádzky a údržbystudne - úlohy vedúci.

Pri stavbe jamy sa používajú vrtné krúžky so zámkom, debnenie sa vykonáva a betón sa vylieva, steny výkopu sa kladú pomocou tehál. Tento proces je jednoduchý.

  1. Vykopať jamu okolo studne.
  2. Do nej sú ponorené vrtné vrty; položiť steny s tehálami /kameňmi; postaviť debnenie a naliať betón.
  3. Utesnené švy a vývody pre vodovodné potrubie.

Príkop vykopávajúci hlboký meter a pol. Zvyšok rozdielu s kesónom nie je (v zariadení) - potrebujeme aj tesnosť, izoláciu.

Úpadok

Hovorí sa, že konkretizácia dna jamy spôsobuje medzi odborníkmi horúcu diskusiu. Údajne vyplňte dno sutinami - najviac. Argument: pod váhou jamy, zem klesá, čo znamená, že je zošikmenie samotnej konštrukcie (ak je monolitické) a vypnutie skrine. Na druhej strane je dno studne naliate sutinou, ale studňa musí mať v sebe vodu a jamu bez nej. S dostatočnou spojkou so zemou, jama nepropadne - takýto argument tiež vedie. Podľa nášho názoru to všetko závisí od umiestnenia vodotesných vrstiev a hĺbky vôd (jama plná vody, sotva niekto potrebuje). To znamená, že geologický výskum je nevyhnutný (a všetky normy a pravidlá to vyžadujú).

Usporiadanie studne bez kesónu s adaptérom

Adaptér Pitless je špeciálne zariadenie na vedenie vodovodného potrubia skriňou.

Adaptér Pitless

Nainštalujte elementárny prístroj. Adaptér sa skladá z dvoch častí. jedennamontovaný na puzdre, druhý - na prívodnom potrubí vody z čerpadla. Čerpadlo sa spúšťa do vrtu, detaily adaptéra sa pripájajú podľa typu „rybiny“. Je to rýchle, jednoduché a lacné (z hľadiska nákladov na zariadenie).

Na fotografii - usporiadanie vrtu bez kesónu inštaláciou adaptéra

Hlavná časť adaptéra je namontovaná v otvore, ktorý je pripravený v puzdre (fréza na krúžky). Pripojením je pevný krimpovací krúžok. Na časti adaptéra je už závit - vodná rúra je k nemu pripojená. Po spustení čerpadla do požadovanej hĺbky potrubie, ktoré z neho dodáva vodu, odreže a zaistí druhú časť adaptéra. Tesnosť spojov zabezpečuje tesnenie dodané so zariadením. Stravovanie zlyhá v poslednej fáze.

Toto nevylučuje pozastavenie čerpadla na kábli - zaťaženie adaptéra by nemalo byť nadmerné, pretože kábel je ako obvykle pripevnený k hlave.

Video: inštalácia adaptéra pre vrt

Video je návod na nastavenie studne bez kesónu, vrátane vlastných rúk.

​​

Vynikajúce video, ktoré podrobne ukazuje inštaláciu adaptéra a zároveň ukazuje "neprítomnosť" zemných prác.

Caisson alebo adaptér

Adaptér je mladý vynález. Pri propagácii výrobku na trh, je naložený s výhodami, ako je vianočný stromček s hračkami. V takýchto rúškach sa zariadenie leskne a leskne sa všetkými farbami dúhy. Pri dodržaní farebných asociácií však nebude možné rozlíšiť prednosti inovatívneho produktu - mnohýchz nich bude v skupine odtieňov pripomínajúcich čokoládu.

Nedostatok zemných prác

Hlavnou výhodou je nedostatok zemných prác. Kam idú? Presun do nasledujúcich piatich rokov.

V prípade kesónu je potrebné vykopať priekopu (všimnite si, že raz je vykopaná). A pre adaptér - nie je nutné. To je pravda. Čiastočne. Ak chcete nainštalovať adaptér, nemusíte kopať priekopu - budete musieť kopať polovicu priekopy. Samotné vodovodné potrubia nie sú priskrutkované do zeme a adaptér je umiestnený pod bod mrazenia zeme. Stále musíte kopať. A ak sú rúrky položené do kesónu, najmä bez toho, aby sa kopali (sú vybavené vykurovacím káblom), potom by sa bez kesónu mali potrubia prehĺbiť na úroveň adaptéra. V systéme je stále škodca - čerpadlo. Odmieta prijímať elektrinu zo životného prostredia zachytávaním častíc. Zariadenie musí byť pripojené. K adaptéru? Alebo položte kábel cez potrubie? Pripojené k špičke.

Zemné práce

Toto je v počiatočnom štádiu trochu zemité. A potom - nekopať kopanie. Adaptér musí byť opravený. On je mosadz! - výrobcovia nám to oznámia. Samozrejme, mosadz. Tu sú len tesnenia na zaistenie tesnosti spojenia z mosadze ďaleko. A musia byť zmenené, ako to robia v mixéri - samotný prístroj žije a dobre a tesnenia fungujú ako spotrebný materiál. Ak je v mixéri okamžite jasné, že tesnenie „letelo“ (píšťalky, vrčanie, vodovodný kohútik uniká), potom v prípade adaptéra uloženého pod bodom mrazu s adaptérom je situácia iná - tesnenie pretekalo alebo nie, musíte kopať.

Ak je vUzatváranie tesnení v skleníkoch, v prípade adaptéra sú ovplyvnené zemou, vodou, pieskom - to všetko robilo olej z dreva. Časti adaptéra sa musia mazať ročne, inak hrozí riziko ich zaseknutia (v tomto prípade je takmer nemožné dostať čerpadlo).

Nedostatok zvárania

Je to tak - adaptér nepotrebuje zváranie. Dôstojnosť však nie je priťahovaná ani ušami, ale zvýšením gravitácie o niekoľko rádov. Hlavné porovnanie sa vykonáva s kesónom - koniec koncov je to on, kto stojí niekoľkokrát drahšie. Jeden problém - hotový kesón je niekoľkokrát drahší a v ňom nie je nič, čo by ste mohli variť. Tiež sme sa nestretli s prípadmi zvárania betónu a tehál /kamenných kesónov (existencia takýchto je dobre známa).

Účinnosť

Adaptér pre vrt je niekoľkokrát lacnejší ako kesón. Fakt. Ale len samotný adaptér. V bežnom systéme čerpadlo čerpá do akumulátora. Ak je nádrž v dome, potom nie je žiadny rozdiel. A ak je v kaňone? S inštaláciou adaptéra nie je čo premýšľať o tom, ako ušetriť na čerpadle. Bude potrebné vziať zariadenie, ktoré má silné tlakové charakteristiky, pretože každých 5 m horizontálne sa rovná výške 1 m. Čím výkonnejšie je čerpadlo, tým drahšie je, ale je to jednorazové. Horšie je iné - čím výkonnejšie čerpadlo, tým viac spotrebuje energiu, a to nie je jednorazová investícia, ale mesačný výdavok.

Vandalizmus

Nikto nenašiel studňu bez kesónu počas dňa s ohňom, a preto sa nebude uraziť (ale nebude sa opravovať bez výkopu, ak sa niečo stane). Nehovorme, že dobré zámky ušetria veľa (nútené priznať, že to nie je vždy,hoci chápeme, že čerpadlo nie je „Cullinan I“). Pomocou adaptéra je čerpadlo pripojené k tej istej hlave. Adaptér sám o sebe nie je vidieť, je hlboký, a tip?

Ogolovok

Kontrolné zoznamy:

  • adaptéry nie sú umiestnené na plášti HDPE;
  • nemôže prístroj používať v hlbokých studniach (maximálne 70 m);
  • nie každé čerpadlo je vhodné pre priemer (je potrebné, aby prechádzalo cez časť adaptéra);
  • ťažkosti pri inštalácii - je potrebné spojiť časti takmer slepo.
Adaptér v studni

Medzitým, plastové rúrky šetria hrdzu a jej účinky (zakalenie, zápach, zápach vody), takže sa používajú častejšie (ak to umožňujú pôdy); priemer čerpadla ovplyvňuje jeho cenu; artézske studne získavajú na popularite.

Výber tohto zariadenia alebo zariadenia je individuálny. Niekto je vhodný len kesón a niekto nemá adaptér. Každý má iné dôvody. Nie sme proti adaptérom, ale proti uloženiu a prideleniu neexistujúcich výhod produktu (Rospotrebnadzor súhlasí s nami ako zákonodarcami). Nie je možné prevádzkovať studňu bez rúrok a elektriny, nie je možné zabrániť odtlakovaniu prípojok a následnej kontaminácii studne a to všetko vyžaduje veľké náklady, ak porovnáme adaptér s kesónom.

Výhody adaptéra

Priradenie imaginárnych výhod uzatvára skutočné výhody.

  1. Adaptér je nenahraditeľný v prípade nemožnosti inštalovať kesón (blízkosť komunikácie).
  2. Ak systém nevyžadujeakumulátor a kesón sa stáva zbytočným (nie je v ňom žiadne zariadenie na umiestnenie), adaptér je optimálnym riešením.
  3. Zariadenie je dobrou alternatívou ku kesónu, keď je skladovacia nádrž inštalovaná v dome alebo v samostatnom. room.

Bez hydraulického akumulátora je nainštalovaný automatický systém tretej generácie. Snímače tlaku sú inštalované na potrubiach a nastaviteľných rozdeľovačoch. Senzory vysielajú signály do riadiacej jednotky a už ovládajú činnosť čerpadla. Toto je drahé zariadenie s drahou automatizáciou. V porovnaní so všeobecným odhadom sú náklady na údržbu adaptéra zanedbateľné a stávajú sa nepostrádateľnými, najmä pokiaľ ide o estetiku - kesón nevyzdobuje krajinný dizajn. Otázkou zostáva, prečo je potrebné nainštalovať studňu bez kesónu s adaptérom vlastnými rukami, ak ste si kúpili drahé čerpadlo a automatizáciu. Žiadna odpoveď.

Buďte opatrní - vyberte len to, čo naozaj potrebujete. A - dlhé zdravie vašej studne.