Starostlivosť a údržba bazénov: spôsoby, ako udržať nepoškvrnený stav

Včasná a správna starostlivosť o bazén je kľúčom k pohodlnému kúpaniu. Aby bola voda vždy čistá, svieža a chladná, je potrebná pravidelná údržba, aby bol bazén v dobrom stave. Zoznam opatrovateľských činností v tomto prípade zahŕňa nielen čistenie vody, ale aj filtráciu, chemickú úpravu kúpaliska, ako aj množstvo ďalších akcií.

Obsah ideálneho stavu vody

Na vodu v bazéne sa kladú dve základné požiadavky - bezpečnosť a estetika. Pod vplyvom rôznych faktorov dochádza k dennému znečisteniu životného prostredia, do neho sa dostávajú organické a anorganické látky. Voda je hygienická pomocou fyzického ošetrenia a použitia špeciálnych chemikálií. Potrebujete len stráviť asi 10-20 minút týždenne, aby ste udržali bazén v správnom stave.

Metódy fyzikálneho spracovania

Hlavná časť veľkých častíc vstupujúcich do vody je zadržaná filtrom. Aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia prietoku, vodné čerpadlo by malo pracovať minimálne 6-8 hodín denne.

Na filtrovanie vody v bazéne bude potrebné čerpadlo, musí pracovať najmenej 6 hodín denne
.

Ak je v bazéne pieskový filter, potom ho každý týždeň preplachujte. Iné typy filtrov sa musia pravidelne čistiť podľa pokynov výrobcu.

Chemické prostriedky na monitorovanie stavu vôd

Táto údržba združení sa vykonáva týmito spôsobmi:

  • dezinfekcia vody
  • úprava pH
  • prevencia proti riasam
  • koagulácia

Na dezinfekciu sa používajú špeciálne výrobky na starostlivosť o bazén. Sú založené na aktívnych zložkách kyslíka, chlóru, brómu a ďalších zložiek.

Chémia ničí všetky druhy húb, baktérií a vírusov.

Aktívne čistenie kyslíkom je teraz obzvlášť populárne. Táto metóda sa považuje za jemnú, pretože eliminuje použitie chlóru.

Takto vyčistená voda nemá špecifickú vôňu a nepenivá.

Voda v povodí musí byť dezinfikovaná a obohatená o kyslík, bróm a iné zložky
.

Asi raz týždenne je potrebné skontrolovať hodnotu pH vody. Na tieto účely slúži špeciálne zariadenie.

Nezabudnite skontrolovať pH vody
.

Hodnota pH 7 až 7,4 sa považuje za optimálnu hodnotu. Ak zistíte pokles v tomto ukazovateli, potom je potrebné pridať finančné prostriedky do vody na zvýšenie pH. S vysokou mierou, naopak,používať prostriedky na jeho zníženie.

Na úpravu pH vody použite špeciálne prostriedky
.

Aby sa zabránilo vzniku rias, je potrebné do vody pridávať lieky proti organickým formáciám. Podávajú sa okamžite po naplnení zásobníka.

Koagulácia vám umožňuje bojovať s najmenšími časticami tuku, bielkovín, špiny, mikróbov. Flokulanty pridávané do vody viažu mikroskopické častice do vločiek, ktoré sú potom zadržané filtrami.

Údržba združenia v vidieckom dome

Údržba bazénov v vidieckom dome sa vykonáva rovnakým spôsobom, t. chemická úprava vody a fyzikálne spracovanie. Veľkosť samotného bazéna nehrá významnú úlohu, pretože technológia starostlivosti je rovnaká. Iba údržba rámu a nafukovacieho bazéna má niektoré charakteristické črty.

Každý druh bazénu typu dacha vyžaduje údržbu
.

Udržiavanie rámcovej skupiny

Zvážte základné kroky týkajúce sa starostlivosti o rámovú skupinu:

  1. Filtrácia vody. Filter je spravidla súčasťou bazéna. V každom bazéne bazéna musíte nainštalovať filter na čistenie vody.
  2. Zber odpadu z povrchu. Pri hľadaní bazéna pod šírym nebom je vždy pravdepodobnosť kontaminácie padlým lístím, hmyzom a inými nečistotami. Aby sa zabránilo procesu rozkladu organickej hmoty, je potrebné pravidelne čistiť povrch bazénu. Na tento účel stačí osláviť odpad motýľovou sieťou alebo skimmerom.
  3. Chemická dezinfekcia. Mechanické čistenie a údržba bazéna by mali byť vždy doplnené metódami chemického čistenia. Špeciálne prípravky umožnia vyhnúť sa zakaleniu a kvitnutiu vody, pomôžu zbaviť sa baktérií a baktérií.
  4. Čistenie nádoby. Na stenách bazéna sa postupne hromadia nečistoty, ktoré sa musia odstrániť. Na tieto účely môžete použiť spodné vysávače a súpravy na čistenie prachu.
Vlastnosti údržby rámových bazénov

Tieto opatrenia vám umožnia udržať bazénik v bezpečnom a dobrom stave a predĺžiť jeho životnosť.

Ako sa starať o nafukovacie cisterny

Najčastejšie sa volia nafukovacie bazény. Starostlivosť o ne vyžaduje menej času a proces inštalácie je veľmi jednoduchý. Údržba tohto typu bazéna spočíva v periodickej dezinfekcii vody a čistení stien z nahromadeného hlienu.

Pred naplnením musí byť nafukovací bazén ošetrený ochrannými prostriedkami. Potom pridajte dezinfekčné prostriedky priamo do vody. Dezinfekčné prostriedky by sa mali pridávať raz alebo dvakrát týždenne.

Starostlivosť o nafukovací bazén

Odporúča sa zmeniť vodu v nafukovacom bazéne niekoľkokrát za sezónu. S veľkým objemom stavby je jej obsah lepšie odvádzať do kanalizácie. Ak je bazén malý, voda môže byť použitá na zalievanie záhrady. Po vypustení vody musia byť steny bazénu vyčistené, opláchnuté a ošetrené ochrannými prostriedkami. Potom môžete znovavyplňte štruktúru vodou.

76) Spôsoby odstránenia viditeľných defektov

Pri vysokej úrovni organickej kontaminácie sa voda v bazéne zakalí. Táto porucha sa eliminuje úpravou pH špeciálnymi prípravkami. Do vody sa pridáva aj šok-chlór, ktorý zabezpečuje dezinfekciu plávajúceho prostredia.

Pravidelná údržba bazénu odstráni riziko kontaminácie a upchatia nádob
.

Prítomnosť rias alebo kovov vo vode spôsobuje, že sa stávajú zelenými alebo kvetmi. V tomto prípade je tiež regulovaná úroveň pH, ​​steny bazénu a povrch sú očistené od nečistôt a do vody sa pridávajú dezinfekčné prostriedky.

Nahromadenie kalu spôsobuje zakalenie vo vode. Ak chcete odstrániť túto chybu, musíte použiť špeciálne prísady, napríklad Desalgin. Ale keď sa objaví hrdzavý odtieň, skontrolujte kvalitu kovania. Ak sú vyrobené zo železných kovov, je lepšie ich nahradiť výrobkami z PVC alebo medi.

Steny, konštrukčné prvky a voda v bazéne nebudú intenzívne kontaminované, ak je kontajner vyrobený z materiálu, ktorý zabraňuje nežiaducemu rozptýleniu rias a kolónií mikroorganizmov. Príkladom nádoby, ktorá je ideálna z hygienického a epidemiologického hľadiska, je video

Údržba bazénov vlastnými rukami vám umožní výrazne znížiť náklady na údržbu tejto domácnosti. Budete nielen schopní kontrolovať celý proces starostlivosti, ale aj vybrať tie metódy čistenia, ktoré budú optimálnevyhovujú vašim požiadavkám. Užitočný zdroj informácií, v ktorom sa môžete dozvedieť všetko o starostlivosti o bazén - fórum. Tam si môžete nielen prečítať názory majiteľov bazénov, ale aj klásť otázky, zdieľať skúsenosti s ostatnými.