Starostlivosť o linoleum: o preventívne a čistiace prostriedky

Takéto podlahy ako linoleum je dnes takmer v každom byte. To nie je prekvapujúce, pretože za pomerne prijateľnú cenu sa vyznačuje funkčnosťou, trvanlivosťou, atraktívnym vzhľadom, širokou paletou farieb, jednoduchým čistením. Aby však podlaha mohla tieto vlastnosti dlhodobo potešiť, je dôležité pravidelne vykonávať správnu starostlivosť o linoleum.

Dodržujte pravidlá - uložte podlahu

So všetkými výhodami má linoleum, podobne ako iné podlahové krytiny, niekoľko nevýhod. Jeho povrch je citlivý na teplotu, chemické a mechanické namáhanie. Preto jeho vzhľad a životnosť závisia od toho, ako opatrne s ňou zaobchádzame. Ak to chcete urobiť, musíte mať aspoň všeobecné pojmy o správnej starostlivosti o linoleum, inak môže stratiť svoj reprezentatívny vzhľad pomerne rýchlo.

Správna starostlivosť o linoleum si zachová jeho atraktívny vzhľad
.

V prvom rade je potrebné pripomenúť, že linoleum domácností je určené do obytných priestorov a zvyčajne sa vyrába z materiálov s priemernými výkonnostnými charakteristikami (preto je lacnejšie) a najčastejšie nemáochranná vrstva.

V takýchto prípadoch, aby sa linoleum chránilo pred mechanickým poškodením a aby sa predĺžila jeho životnosť, musí byť jeho povrch samonosný polymérnym tmelom alebo leštidlom. Na povrchu linolea sa vytvorí tenký film, ktorý mu dodá ďalšiu odolnosť proti opotrebeniu. Chráni linoleum pred mnohými hrozbami - mechanickým poškodením, kontaktom s kvapalinami, vystavením ultrafialovému žiareniu. Okrem toho, linoleum nezostane stopy kolies nábytku a topánok. Spravidla sa aplikujú dve vrstvy a materiál sa udržiava bez zaťaženia aspoň 8 až 10 hodín.

Existujú rôzne ochranné fólie, ktoré sa líšia farebnými odtieňmi (matné, lesklé), hustoty (tuhé, svetlé) a ďalšími vlastnosťami.

Dôležité! Aby sa zabránilo vzniku trhlín na linoleu, odporúča sa raz alebo dvakrát mesačne namazať povlak ľanovým olejom alebo ľanovým olejom. Olej naneste špongiou a potom osušte mäkkou handričkou. Linoleum bude svietiť a vyzerať dobre upravený.

Linoleum potreté ľanovým olejom sa leskne a vyzerá dobre upravované

Účinné preventívne opatrenia

 1. Na ochranu linolea pred mechanickým poškodením je potrebné pri vstupe do bytu položiť mriežku alebo ochrannú rohož, ktorá očistí topánky od prachu, nečistôt a drobných kamienkov, pretože môžu poškriabať náter.
 2. Je žiaduce, aby nábytok v byte bol na širokých nohách alebo plastochkolesá. Nohy musia byť chránené nálepkami, napríklad z plsti. Na tieto účely nemôžete použiť gumu - zanechá na linolee nezmazateľné škvrny.
 3. Linoleum by malo byť chránené pred padajúcimi cigaretami alebo horiacimi zápalkami, ako aj pred možným kontaktom s leštidlom na topánky, rúžu, látkami obsahujúcimi alkohol.
 4. Nie je možné ťahať gravitáciu s ťahom na linoleu: náter je súčasne roztrhaný. Ak chcete presunúť objekty, ktoré je potrebné zdvihnúť, použite koberce alebo kolesá.
 5. Akékoľvek nečistoty by sa mali okamžite odstrániť, aby sa zabránilo ich vstrebaniu do náteru. Odolné škvrny sú oveľa ťažšie odstrániť.
 6. Na čistenie nikdy nepoužívajte abrazíva, bielidlá ani chemické rozpúšťadlá.
 7. Neodporúča sa šíriť linoleum na balkón: hlavnými nepriateľmi linolea sú mrazy a priame slnečné svetlo. Od neustáleho vystavenia slnečnému žiareniu a teplotným výkyvom linoleum rýchlo praskne, stráca farbu a kolaps.

Ako umývať linoleum?

Zdá sa, že tu je nejaká múdrosť: vezmi si handru a moju pre seba. Existujú však nejaké nuansy, ktoré určite potrebujete vedieť.

Takže, linoleum - ako ho umývať?

Treba poznamenať, že po prvom pokládke by sa linoleum malo odstrániť výhradne suchou metódou. Ak je náter položený v oblastiach, kde ľudia chodia často (napríklad na chodbe), musí sa ošetriť polymérnym sprejom alebo ochrannou emulziou. Na obyčajnom linoleu je teda viditeľná akákoľvek nečistotas týmito prostriedkami sa musí okamžite zaobchádzať tak, aby nový náter nezanechával stopy po opravách.

Po dočasnom nanesení náteru možno použiť len suché čistenie linolea s vysávačom
.

Po určitom čase môžete použiť vlhkú handričku na každodenné liatie. Predbežné čistenie pomocou metly alebo vysávača. V prípade potreby možno linoleum umyť vodou, v ktorej sa rozpustí mydlo alebo prášok (hlavná vec je, že prášok je dobre rozpustený vo vode).

Linoleum možno umyť mydlovou vodou alebo práškom

Ako umyť linoleum s veľkými nečistotami? V takých prípadoch, keď obyčajná voda nestačí, používame špeciálne výrobky na umývanie linolea, predávajú sa vo všetkých domácnostiach. Aplikujte ich však musí byť opatrne, v malých množstvách a potom sa bude čistiť náter z odolných nečistôt a starých škvŕn.

Výrobky osobitnej starostlivosti pre linoleum
\ t

Ak je potrebná dezinfekcia, je možné naliať do vody dezinfekčný prostriedok, aby nebol príliš agresívny.

Zaujímavé informácie! Zastaralé linoleum môže byť omladené premytím mliekom zmiešaným s vodou v pomere 1: 1.

Ak sa používa niekoľko linoleum čistiacich prostriedkov, musíte sa najprv uistiť, že ich kombinácia je bezpečná. Niektoré fondy si navzájom odporujú a to môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu čistenia náteru a stavpovrchu celého linolea.

Čo nie je potrebné na umývanie linolea? Nemôže byť použitý pri umývaní linoleum soda, zásadité fondy, pretože sa to krehké, a ako výsledok sa rýchlo zhorší. Pri čistení linolea sa tiež neodporúča používať príliš horúcu vodu, pretože tiež nepriaznivo ovplyvňuje stav povlaku.

Ako odstrániť škvrny z linolea?

Existuje všeobecné pravidlo: škvrna na linolea musí byť okamžite odstránená, aby znečistenie nemalo čas absorbovať sa do náteru.

 1. Olejové, voskové a asfaltové škvrny možno odstrániť benzínom, ktorý možno zakúpiť v železiarstve. Kus vosku alebo asfaltu je potrebné vyzdvihnúť špachtľou a zvyšné škvrny by mali byť utreté benzínom, potom opláchnuté vodou. Odstráňte aj škvrny od leštidla na topánky.
 2. Benzín, petrolej alebo terpentín sa používajú na odstránenie jódových škvŕn, kávy, potravinárskych farbív, detských fixov. Keďže všetky tieto látky sú dosť škodlivé na to, aby ich bolo možné pokryť, mali by sa používať v minimálnych množstvách, trošku kvapkať na mäkkú handričku a jemne utierať škvrnu. Škvrny z atramentu sa z linolea odstraňujú brúsnym papierom alebo pemzou, potom sa povlak nanáša ľanovým olejom.
 3. Škvrny, hrdzu alebo škvrny na trávu možno prať roztokom 1 dielu bieliaceho prostriedku a 10 dielov vody. Ak zostane malá stopa, musí sa utrieť citrónovou šťavou.
 4. Rozliaty tuk by sa mal čo najrýchlejšie utrieť papierovou utierkou alebo obrúskom a potom umyť mydlom a vodou. akodolné voči škvrnám, môžete ho utrieť terpentínom a potom opláchnite linoleum vodou.
Skvrny z linolea je potrebné čo najrýchlejšie utrieť

Osobitná konverzácia - ako a ako umývať brilantnú zelenú farbu z linolea.

Zo skúseností zo života sa zistilo, že flakony s brilantnou zelenou farbou majú často tendenciu neúmyselne prevrátiť, rozliať sa, zlomiť, najmä v hravých detských rukách. Ale keď ste videli brilantnú zelenú na vašom obľúbenom linole, nepanikárte: takéto škvrny môžete odstrániť. Na to sa používajú rôzne prostriedky:

 1. Očistite čerstvú zelenú farbu odstraňovačom laku na nechty. Ak prvý pokus zlyhal, musíte vymeniť rúno a utrieť škvrnu.
 2. Vatovým tampónom navlhčeným v 10% roztoku amoniaku jemne zotrite škvrnu zelenej látky. Ak je čerstvý, potom sa pomocou tohto chemického činidla zvyčajne rýchlo odstráni. Po spracovaní roztokom amoniaku by sa linoleum malo umyť teplou mydlovou vodou.
 3. Navlhčite tampón v alkohole gáforu alebo peroxidu vodíka a utrite s ním škvrny, potom linoleum umyte teplou mydlovou vodou.
 4. Na odstránenie zelených škvŕn sa môže použiť aj tekutý chlórpropyllipt (lekáreň).

Ak škvrna nie je prvou sviežosťou a nedá sa odstrániť, potom by ste sa mali pokúsiť zatvoriť znečistenú oblasť nábytkom alebo inými predmetmi interiéru.

Ako čistiť linoleum po oprave

Tu môžete poradiť jednu vec: je potrebné zabezpečiť maximálnu ochranu linolea pred kontamináciou počas opravy. Za týmto účelomCelá podlaha by mala byť pokrytá plastovým obalom alebo papierom, potom bude menej potrebné potom zápasiť s tým, ako po oprave vyčistiť linoleum.

Tmavé nečistoty sa opatrne zoškrabujú stierkou. Prach a biele usadeniny umyjeme teplou vodou (niekoľkokrát). Potom zmeníme handričku (tá predchádzajúca sa už nedá vymyť z stavebného prachu) a linoleum sa opláchne pridaním malého octu alebo manganistanu draselného do vody. Pre komplexné škvrny môžete použiť "White spirit" alebo nástroj "646". Abrazívne čistiace prostriedky sa neodporúčajú, môžu poškodiť ochrannú vrstvu náteru.

Video: škvrny ekonomicky zničíme

Dodržiavaním stanovených pravidiel pre včasnú starostlivosť o linoleum je možné zabezpečiť zachovanie jej kvality a atraktívneho vzhľadu po mnoho rokov.