Stavba na kľúč: čistá voda na mieste vlastnými rukami

Po nadobudnutí pozemku alebo vidieckeho domu bez centrálneho zásobovania vodou musí nový vlastník vykonať výstavbu studne vo vode. Mal by som vŕtať vodu vlastnými rukami? Bez dodatočných nákladov je možné po prvýkrát poskytnúť letný dom s technickou vodou: plytký zdroj (studňa alebo studňa-ihla) s dobrým prietokom je dosť postačujúci pre potreby zavlažovania a výstavby. Toto riešenie je však dočasné, pretože príjem podzemnej vody nie je charakterizovaný stabilným výkonom a dlhou životnosťou. Maximálna životnosť povrchových zdrojov nepresahuje 10 rokov.

Postupom času bude potrebné vyvinúť novú, produktívnejšiu studňu s čistou pitnou vodou. aktypravidlom je: čím hlbší je príjem vody, tým čistejší a bezpečnejší zdroj.

Výber typu vrtu a hĺbky

Schéma: Výstavba vrtov na rôznych úrovniach vodonosných vrstiev

Hlavný rozdiel v usporiadaní rôznych typov vrtov je v hĺbke vŕtania. Hlboké artézske pramene vyžadujú prehlbovanie až do 200 m, v závislosti od hĺbky, v ktorej vápencový vápenec leží v určitej oblasti. Piesok, vyvŕtaný do 2 - 3 vrstiev vodonosného piesku, je zvyčajne vybavený inštaláciou odberu vody v hĺbke 25 - 40 m. Povrchové zdroje poskytujú vodu z prvého piesočného horizontu, ktorý sa nachádza 12 - 15 m pod úrovňou zeme.

Hĺbka vodonosných vrstiev a studní
\ t

Zdroje vápenca a piesku: výhody a produktivita

Vŕtanie a rozvoj hlbokých vrtov - správny smer z hľadiska bezpečnosti a trvanlivosti zdroja. Voda, ktorá je vo vápencovej skale takmer nikdy nevyžaduje dodatočné filtrovanie: hornina plní funkciu prírodného filtra. Povrchové vody znečistené odpadovými vodami, chemikáliami a ropnými produktmi nepreniknú hlbšie. Náklady na vŕtanie artézskej studne sú výrazne vyššie ako plytké piesky. Ale takýto zdroj má niekoľko výhod:

 • Nevyžaduje pravidelné čistenie, nie bahno.
 • Produktivita je dostatočná pre nepretržitú dodávku vody viacerých domov s bazénmi.
 • Debetstabilný, nezávisí od zrážok, nie je sezónne kolísanie množstva vody.
Dostatočné množstvo čistej vody pochádza z hlbokej studne v každom ročnom období
.
 • Trvanlivosť: pri pravidelnom používaní slúži zdroj od 60 rokov.
 • Celoročné usporiadanie: prívod vody je možné vŕtať kedykoľvek počas roka.

Hlavnou nevýhodou je potreba dôkladnej prípravy a získania osobitného povolenia na vybavenie. Budeme musieť vypracovať a schváliť technickú dokumentáciu.

Pomoc pri registrácii povolení budú poskytovať odborníci, ktorí sa zaoberajú vŕtaním. Na dierovanie pomocou mobilných zariadení.

http://belbur.by/images/stories/napesok.jpg
Na prevádzkovanie zariadenia je potrebné zorganizovať možnosť priblíženia sa k miestu inštalácie

Nezávislé vŕtanie plytkých vrtov: materiály a zariadenia

]

Majitelia, ktorí sa rozhodnú vybaviť studňu v krajine alebo v vidieckom dome vlastnými rukami, musia určiť hĺbku zdroja. Je vhodnejšie nešetriť, ale vŕtať zdroj na piesku: prietok bude väčší a voda sa môže použiť na pitie. Manuálne, môžete dobre punč povrch s bežnou stierkou, ale proces je zdĺhavý, časovo náročné, av lete voda nemusí stačiť ani na zalievanie.

Produktívna piesková studňa sa vŕta s kompaktnými jednotkami: jeden deň stačí na všetky práce. Možno prenajať MBU (malá inštalácia). Zariadenie sa ľahko montuje a prepravuje. Výhoda: preinštalácia je dostatočne veľká, 3x3 m, pôda nie je poškodená.

Foto: dobre postaviť piesok rukami na vodu v nerovnom priestore

Okrem inštalácie budú potrebné potrubia so závitovým spojom na vytvorenie kufra, materiálu na postrekovanie.

Vŕtanie a inštalácia puzdra a hĺbkového filtra

Pred začatím práce vykopať otvor - otvor. V budúcnosti sa jama používa ako dutina pod kesónom alebo jamou, počas fázy vŕtania chráni hlaveň pred pádom do zeme. Šírka jamy je do 2 m, hĺbka je od 1 m.

Ochranný otvor okolo vrtu

Zostavte zariadenie a vykopte vo vzdialenosti 1–1,2 m od nádrží 2, ktoré sú vzájomne prepojené výkopom: jeden je filtrovanie, druhý je na umývanie hriadeľa. Na začiatku vŕtania pomocou stavebnej úrovne sa kontroluje uhol vstupu vrtáku do zeme: je potrebné dosiahnuť striktne zvislý spoj, pretože pri prehlbovaní sa uhol náklonu zvýši.

Keď sa hriadeľ prehlbuje, tvoria reťazec trubiek. Uprednostňuje sa použitie hrubých (2 až 4 mm) kovových rúr s hotovými závitovými spojmi. Plastové rúry sú lacnejšie, ale podliehajú deformácii a potrubia z azbestového cementu sa rozpadajú. Vybavené kusmi rezbárskych rúrok jednoduchšie sa pripájajú, nie je potrebné strácať čas pri zváraní. Zvar je nespoľahlivý a prípadne stráca tesnosť.

Usporiadanie šachty (stĺpa) vrtu na vodu je lepšie vykonávať s oceľovou rúrou

Nižšiepriestor pre batožinu pripravený pripravený alebo domáci filter. Otvory sú vyvŕtané pod uhlom k povrchu steny 45 °, s rozstupom do 3 - 5 cm, vrchy sú obalené kovovou sieťovinou s jemným pletivom, ktorá je upevnená drôtom, spájkovaním alebo svorkami. Filter chráni hlaveň pred kontamináciou a zanášaním.

Výrobný filter na plastovom potrubí

Po inštalácii kolóny sa jamka premyje, aby sa získala čistá voda.

Samonosný kesón: aký dizajn si vybrať

Po vŕtaní môžete začať s úpravou studne čerpadlom a automatizáciou. Automatizácia zásobovania vodou zahŕňa:

 1. Usporiadanie kesónu (jamy) na umiestnenie automatizácie a elektroinštalácie.
 2. Výber a inštalácia čerpacieho zariadenia.
Zariadenia na zásobovanie vodou do domu a na bazén

Hotové kontajnery vyrobené z plastu a kovu

Kesón môže byť vybavený v otvore vytvorenom pred vŕtaním prehlbovaním otvoru na požadovanú úroveň. Hĺbka sa dá vypočítať z údajov o zamrznutí pôdy: ak je zariadenie umiestnené pod bodom mrazu, v zime nebudú problémy s prasknutím potrubia z mrazu.

Najjednoduchším spôsobom je kúpiť hotový tank. Výrobcovia vyrábajú kesony z kovu a plastu rôznych veľkostí. Plastové nádoby nie sú vystavené hnilobe a korózii, sú úplne utesnené. Plast nevyžaduje zimnú prípravu: materiál dokonale izoluje zariadenie pred mrazom. Nové modely sú vybavené výstuhami. Vo vnútri tankov sú pripravené schodya predinštalované utesnené rukávy pre inštaláciu potrubia.

Rýchle a pohodlné: pripravený zásobník

Kovové konštrukcie vyrábajú rôzne tvary. Kov musí byť ošetrený antikoróznym prostriedkom, nádoba vyžaduje poprášenie a pokládku tepelne izolačného materiálu na vonkajší povrch stien.

Kovové nádrže odolné voči korózii s hermetickými švami

Usporiadanie kesónu vlastnými rukami

Ak chcete postaviť studňu na záhrade, môžete postaviť kesón vlastnými rukami z tehál alebo betónu. Použite a hotové betónové krúžky. Ich nevýhoda - objemnosť a veľká váha, kvôli ktorej sú problémy s inštaláciou.

Je oveľa jednoduchšie vyrobiť si tehlovú nádrž sami než betónovú. Skontrolujte dno - ak je pôda pevná a suchá, môžete jednoducho vyplniť stredný štrk stavebným štrkom. V oblastiach s vysokým rizikom zaplavenia podzemnými vodami je lepšie vykonať hydroizoláciu: urobiť na betónovej vrstve prídavok aditív na ochranu pred vlhkosťou navrchu objemovej vrstvy.

Štrková posteľ na dne jamy

Steny studne sú tvorené tehlovou alebo betónovou maltou. Tehla kesónu je lepšie chránená pred mrazom, betón bude musieť byť zahrievaný.

Murivo sa vykonáva po celej výške jamy, pričom sa riadi zvislosť steny podľa úrovne
.

Ako strecha používajte dosky s pripraveným otvorom alebo nalejte betónovú maltu na debnenie. Je potrebné opustiť poklopdostatočná šírka. Zatvorte kovové kovové dvere alebo záhradný poklop.

Pripravená tehla dobre s kovovým krytom

Vybavenie: inštalácia skupiny čerpadiel a rozvodov

Poslednou a najdôležitejšou etapou pri inštalácii domácej studne na nepretržitú celoročnú dodávku vody je výber a inštalácia zariadení. Srdcom systému je čerpadlo. Odborníci odporúčajú výber ponorných zariadení pre pieskové a vápencové zdroje. Požadovaný výkon môžete presne vypočítať podľa výkonu a intenzity prevádzky vrtu. Povrchové čerpadlá sú hlučné, ale ľahšie sa opravujú a inštalujú.

Povrchové čerpadlá namontované na drevenej základni

Inštalácia ponorných zariadení

Ak chcete vybaviť novú studňu ponorným čerpadlom, musíte vedieť, ako vybrať správne zariadenie. Kritériá výberu:

 • Priemer vrtu: čerpadlo by sa malo voľne ponoriť do vrtu bez dotyku stien.
 • Výkon zariadenia sa vypočíta na základe prietoku zdroja.
 • Rozmery čerpadla sa porovnávajú s hladinou vody v hlavni: zariadenie musí byť úplne skryté vo vode.

Okrem toho je potrebné pripojiť čerpadlo so spätným ventilom. Spojky a adaptéry sa používajú na pripojenie k výtlačnému potrubiu. Bezpečnostný kábel je spojený so základňou so špeciálnymi ušami: zabráni tomu, aby sa zariadenie vniklo do valca.

Pripojenie ponorného zariadenia krúra

Spustite zariadenie v strede puzdra v presne vzpriamenej polohe. Minimálna vzdialenosť od dna je 70-100 cm, výška vody nad hornou časťou zariadenia nie je menšia ako 100 cm, v kaňone je inštalovaný hydroakumulátor - kovová nádrž a automatické zariadenie riadiace stav zariadenia.

Ako pripojiť hydraulický akumulátor a automatiku

Postup usporiadania studne na vodu a zariadenia s nádržou a automatizácia je schematicky znázornený na fotografii
.

Kovová nádrž s objemom do 150 litrov sa montuje do kesónu. Nádrž chráni zariadenie pred častým zapínaním pri otváraní kohútikov v dome, čím sa úplne eliminuje možnosť zlyhania čerpadla v dôsledku hydraulického šoku.

Automatická ochrana pozostáva z:

 • Tlakový spínač, spínače.
 • Plávajúci systém.

Plovákové komory sú vybavené relé, ktoré sa pri zmene hladiny vody otvárajú /zatvárajú. Niektoré modely čerpadiel sú dodávané s výrobnou ochranou. Tlakový spínač monitoruje indikátor tlaku vody: keď tlak klesne, čerpadlo sa automaticky zapne a keď sa prekročí nastavená hodnota, zariadenie sa vypne.

Video: inštalácia skupiny čerpadiel

Podrobný video návod na konštrukciu studne vo vode čerpadlom.

Odborné konzultácie pre tých, ktorí sa rozhodnú sami inštalovať drahé zariadenia, sú povinné. Chyby v každej etape môžu viesť k poruchám zariadenia a chybám inštalácie - potrebe vŕtanianový zdroj.

Zdobenie základovej časti: ako zušľachťovať studňu na mieste

Posledným dotykom je zdobenie hlavy kesónu a maskovanie vedenia na povrchu. Zlepšenie výstupu vrtu nevyžaduje veľké investície a špeciálne znalosti. Môžete použiť všetky zvyšky stavebných materiálov: dosky, kamene, riečne kamienky. Poklop môže byť uzavretý ozdobným kameňom.

Plastový kryt napodobňujúci kameň zakryje poklopy na trávniku

Fanúšikovia štýlu vo vidieckom štýle si zamilujú drevený mlynček na drevo. Táto konštrukcia sa ľahko inštaluje a maskuje špičku studne.

Vnútri mlyna - výstup z kesónu na povrch

Vrchný dekoratívny kryt na zimu môže byť zahrievaný vrstvou penového plastu, minerálnej vlny alebo valcovanej izolácie. Obliekanie je jediná etapa, kedy je možné vybudovať jedinečný krajinný kútik bez inštrukcií a schém.