Steny sádrokartónu potiahnite vlastnými rukami: pokyny, odporúčania

V stavebníctve sa používajú rôzne metódy vyrovnávania stien a zlepšovanie ich tepelnej a zvukovej izolácie. Jedna z najjednoduchších sadrokartónových stien. Zvážte výhody a nevýhody tohto stavebného materiálu, ako aj realizovateľnosť jeho použitia.

Sadrokartón sa skladá z lepenky a sadry medzi nimi. V závislosti na hrúbke plechu, prítomnosti rôznych druhov prísad a prísad v jadre sadry, existuje niekoľko typov sadrokartónu.

Typy sadrokartónu (zatriedenie podľa hrúbky plechu):

 • strop (hrúbka plechu 9,5 mm);
 • stena (12,5 mm);
 • oblúková (6,5 mm).

V miestnostiach s vysokou vlhkosťou (kúpeľňa, kúpeľňa) je lepšie používať sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti (GKLV), ktoré obsahujú špeciálne vodoodpudivé a protiplesňové prísady. Najčastejšie listy vlhkosť-odolné sadrokartónu zelená. Môžete tiež použiť jednoduché sadrokartónové dosky, ale je potrebné chrániť prednú plochu pred vlhkosťou vlhkosťou odolnými nátermi: náter, základný náter, keramické obklady. V miestnosti s normálnou vlhkosťou sa používa obyčajná sadrokartónová doska (GCR). K dispozícii je tiež protipožiarna odolná sadrokartónová doska (GKLO) s dodatočným výplňovým výplňou,Používa sa na ochranu pred požiarmi a vysokými teplotami. Listy GKLO sú červené.

Sadrokartónové dosky majú veľa zásluh. Po prvé, dobrá tepelná a zvuková izolácia. Po druhé, použitie sadrokartónu umožňuje skryť elektrické rozvody, potrubia pre vykurovanie a zásobovanie vodou, výrazne zjednodušiť inštaláciu osvetľovacích zariadení pre osvetlenie. Treba poznamenať jednoduchosť a rýchlosť inštalácie. Pažba sadrokartónových stien vlastnými rukami je celkom možná. Zvládnuť inštaláciu štruktúr, dostatok základných vedomostí uvedených v tomto článku.

Hlavnou nevýhodou sadrokartónu je krehkosť. Sádrokartónová priečka je podstatne slabšia ako tehlová, čo sťažuje pripevnenie rôznych predmetov na stenu. Nebudete môcť opraviť plazmový panel na oddiele sádrokartónu, ak ste túto možnosť neposkytli pri inštalácii oddielu, pretože návrh je dutý. Okrem toho je použitie sadrokartónu (aj odolného voči vlhkosti) nežiaduce v miestnostiach s vlhkosťou viac ako 70%.

Steny zo sadrokartónových dosiek sú vyrobené z pozinkovaných kovových profilov alebo lepidla. Sadrové lepidlo je jednoduchšie a lacnejšie, ale je možné len s miernym zakrivením stien. Tu sa pozrieme na inštaláciu sadrokartónu na kovové profily.

Nástroje na prácu s krehkým materiálom

Na omietanie stien potrebujeme:

 • sadrokartónové dosky (12,5 mm);
 • kovové pozinkované profily;
 • jednostupňové konektory ("krabi");
 • 30) pozastavenia platieb na rok 2006. \ Tprofily;
 • nožnice na kovy;
 • bulharčina;
 • skrutkovač;
 • vrtáky s vŕtačkou;
 • razník;
 • skrutky do plechu 4mm, pre sadrokartónové dosky 25mm;
 • nôž na sadrokartón;
 • upevňovacie prvky pre profily: dilatačné hmoždinky "rýchla inštalácia";
 • 39) zvukotesná páska;
 • marker;
 • úroveň;
 • ohyb;
 • ruleta;
 • 44. vlasca alebo nite;
 • serpyanka;
 • tmel na utesňovanie švov;
 • stierky.

Postup nezávislého výkonu práce

  \ t
 1. Značenie.
 2. Upevnenie závesov a profilov.
 3. Upevňovanie sadrokartónových dosiek.
 4. Utesnenie škár.

1. Značenie sa vykonáva pomocou pásky, olovnice a úrovne. Najprv musíte určiť stupeň zakrivenia stien. Na stenu musíte označiť miesto upevnenia závesov, ku ktorému budú neskôr pripojené nosné profily. Vešiaky by mali byť umiestnené presne vertikálne vo vzdialenosti 80 cm od seba. Pozdĺž steny na podlahe a na strope označte miesto pripevnenia vodiacich profilov. V závislosti od požadovanej pevnosti konštrukcie sa používajú profily rôznych veľkostí. Pre pevnejšiu konštrukciu sa používajú profily: vodiace lišty UD27 (28 × 27 mm) s ložiskom CD60 (60 × 27 mm). Úsporná možnosť: vodiče UD17 (21 × 17 mm), nesúce CD47 (47 × 17 mm).

Ložiskové profily by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 60, 40 alebo 30 cm medzi stredmi ich osí, čo je veľmi dôležité, pretože šírka dosiek sadrokartónu je 120 cm; je potrebné, aby švy medzi listami prechádzali stredom profilov. Prvý nosný profil je namontovaný vo vzdialenosti 20-50 cm od rohu.čím menšia je vzdialenosť medzi vertikálnymi profilmi, tým silnejšia je konštrukcia, ale čím väčší je počet potrebných profilov, čo výrazne zvýši náklady na inštaláciu. Štruktúru môžete posilniť iným spôsobom, lacnejšie: pomocou dvojvrstvového prekrytia s doskami zo sadrokartónu. V tomto prípade je druhá vrstva dosiek umiestnená tak, aby sa zabránilo koincidencii švov.

Upevnenie k zaveseniu nosného profilu
\ t

2. Upevnenie závesov a profilov je najzložitejším a najnáročnejším procesom. Najprv by ste mali znížiť profil požadovanej dĺžky pomocou brúsky alebo nožníc na kov. Prvým je fixný horný vodiaci profil. Za týmto účelom vyvŕtajte otvory do stropu pomocou perforátora a upevnite ho pomocou dištančných kolíkov. Medzi profil a stenu je položená zvukotesná páska. Potom pomocou olovnice by mal byť uvedený bod pripojenia spodného profilu. Spôsob upevnenia spodného profilu presne opakuje spôsob upevnenia horného profilu. Je potrebné zabezpečiť, aby obidve profilové vedenia boli v jednej rovine presne vertikálne pod sebou.

Ďalej zaistite bočné vodiace profily. Po inštalácii obvodu vodiacich profilov sú závesy pripevnené k stene, ktoré sú umiestnené vo zvislej línii s olovnica. Následne sú 4 mm samorezné skrutky pripevnené k závesnému vertikálnemu nosnému profilu. Zároveň je potrebné kontrolovať rovinnosť zvislých profilov pomocou rybárskeho vlasca, ktorý sa rozprestiera medzi horným a dolným profilom. Ak je výška stropu viac ako 2,5 m,potom dĺžka hárku sadrokartónu nestačí, v spojoch bude potrebné nainštalovať horizontálne jumpery, zabezpečujúce ich jednoúrovňové konektory ("krabi"). Zároveň by sa malo vyhnúť krížovým spojom medzi listami sadrokartónu, preto sú plechy fixované odsadením.

Na upevnenie sadrokartónových dosiek k profilu sa používajú špeciálne samorezné skrutky

3. Upevnenie sadrových dosiek sa robí špeciálnymi skrutkami dlhými 25 mm. Prvý list musí byť narezaný tenký okraj. Strihanie listov je pomerne jednoduché: jednoducho vyrežte lepenku nožom na jednej strane, potom roztrhnite pozdĺž línie rezu na druhej strane. Vrstva sadrokartónu je inštalovaná tak, že hrana prebieha pozdĺž stredu nosného profilu, skrutky sú priskrutkované až k utopeniu uzáveru o 1 mm do sadrokartónu. Najprv nastavte celé listy a potom vložte. Vzdialenosť medzi skrutkami by mala byť na okrajoch 10-15cm, uprostred listu 20-25cm. Aby sa zabránilo odštiepeniu suchých sadrokartónov extrémne samorezné skrutky naskrutkované vo vzdialenosti 10 cm od rohov listu. Aby sa zlepšila tepelná a zvuková izolácia, priestor medzi sadrovými doskami a stenou môže byť vyplnený minerálnou vlnou.

Rámová konštrukcia umožňuje položenie vrstvy izolácie a silového kábla pod sadrokartón

4. Tesnenie spojov by malo nastať pri teplote nie nižšej ako + 10 ° C, okrem toho by sa počas troch dní po utesnení nemala meniť teplota a vlhkosť. Všetky švy a spoje sú očistené od prachu a základného náteru; v miestach, kde nie sú plechy rezané, sú švy zlepenéserpyanka (tak, že tmel na kĺby nepraská). K vonkajším rohom sa pomocou perforovaného tmelu prilepí perforovaný roh. Ďalej sa tesnenie medzi vrstvami sadrokartónu vyrába v dvoch stupňoch: najprv vyplňte štrbiny a po vysušení vyrovnajte spoje. Po utesnení sú švy brúsené brúsnym papierom a brúsené.

Naplnenie škár medzi listami sadrokartónu sa vykonáva v dvoch stupňoch: najprv vyplňte spoje tmelom, potom úroveň

Video inštrukcia pre obkladanie sadrokartónových dosiek

Zvážte, ako je sadrokartón v praxi sadrokartónový: video je uvedené nižšie.

Výsledkom vykonanej práce bude plochá stena, pripravená na ďalšie spracovanie. Teraz môžete prilepiť tapetu, tmel na maľovanie alebo lepidlo keramické obklady. Listy sadrokartónu skryje všetky nepravidelnosti steny.