Stmievacie zariadenie a schéma zapojenia

Čo môže byť rovnako známe a relevantné ako osvetlenie? Najkrajší luster vyzerá ako prvý. A potom si nikto nevšimne. Svetlo robí náš život oveľa pohodlnejším. Presnejšie povedané, nie je to ani samotné osvetlenie, ale aj moderné metódy riadenia umelého osvetlenia. To je dôvod, prečo bude pripojenie stmievača zaujímavé pre mnohých.

Video: čo je stmievač

Ako je usporiadané ovládanie osvetlenia

Predtým sa reostaty používali na nastavenie jasu žiaroviek. V tej dobe, nikto ani neuvažoval o sporení, jednoducho tam nebol. Bolo to tak pred objavením polovodičových zariadení - triak a dynistor, na základe ktorých pracujú stmievače. Tieto jednoduché zariadenia sú inštalované všade, kde je potrebné nastaviť jas svetla.

Takto vyzerá stmievač

Stmievač je miniatúrne zariadenie, ktoré je namontované namiesto bežného mechanického spínača a umožňuje plynule meniť jas svetla. Prvý regulátor bol vyrobený v 90-tych rokoch 19. storočia, aby pomaly umlčal umeléosvetlenie v divadle. Prvoradosť tohto vynálezu patrí Granville Woodsovi, autorovi samoukov zo Spojených štátov.

Všetky stmievače sú určené na zapnutie a vypnutie svetelného zdroja a zmenu jeho intenzity. Okrem toho, mnoho modelov tiež vykonáva ďalšie užitočné funkcie, ako je napodobňovanie prítomnosti, automatické vypnutie pomocou časovača, diaľkové ovládanie, plynulé vypnutie, hlasové alebo akustické ovládanie, pripojenie k sieti "inteligentného domu". Preto pred nákupom sa musíte rozhodnúť, pre čo je inštalácia stmievača, a aký rozsah služieb by mala jednotka poskytovať.

Konštrukcia a obvod stmievača

Stmievače sú:

  • otočný (otočný), ktorý možno ovládať otočným gombíkom;
  • tlačidlo (elektronické), v ktorom sa osvetlenie nastavuje pomocou tlačidiel;
  • diaľkové, ktoré možno ovládať zo vzdialenosti
\ t

Pri návrhu najjednoduchších (rotorových) stmievačov existuje jeden otočný gombík na reguláciu a 2 vodiče na pripojenie. Zariadenie sa používa na reguláciu jasu halogénových žiaroviek a žiaroviek. Nedávno sa na trhu objavili stmievače na zmenu jasu žiariviek. Rotačné stmievače sú oveľa lacnejšie ako elektronické a diaľkové, takže sú viac populárne. Jas svetla pri inštalácii takéhoto zariadenia bude závisieť od uhla natočenia. Výhodou stmievača je, že ho možno ovládať z viacerých miest v byte alebo dome za predpokladu, že je paralelnýpripojených niekoľko tlačidiel. Je dôležité poznamenať, že maximálna dĺžka vodičov pri inštalácii elektronického stmievača je asi 10 metrov a obvod môže byť citlivý na rušenie.

Pripojenie stmievača

Schéma zapojenia stmievačov je jednoduchá. Sú inštalované ako štandardné spínače - v rozvodnej skrinke. Jedinou podmienkou uloženou výrobcami na pripojenie je potreba pripojiť káble k záťaži a do fázy.

Aby sa lampa rozsvietila, je potrebné, aby triak cez ňu prechádzal prúdom. Toto sa stane, keď sa vyskytne určité napätie medzi elektródami G a A1. Kondenzátor na začiatku kladnej vlny sa nabíja cez potenciometer R, ktorého veľkosť závisí od rýchlosti náboja. Keď napätie na kondenzátore dosiahne hodnotu, ktorá je dostatočná na otvorenie dynistora a triaku, tento sa otvorí. Inými slovami, jeho odpor sa stáva dostatočne nízky a svetlo zostane zapnuté až do konca polovičnej vlny.

Rovnaká situácia nastáva pri zápornej polvlne. Je známe, že triak a diak sú symetrické zariadenia, takže nie je v nich žiadny rozdiel v tom, kde cez ne prúdi prúd. Ukazuje sa, že s aktívnym zaťažením je napätie "pahýľ" kladných a záporných polovičných vĺn s frekvenciou 100 Hz, nasledujúc po sebe. Keď je žiarovka napájaná samotnými krátkymi napäťovými časticami, pri nízkom jase je vidieť blikanie. To sa nedá povedať o ovládaní svetla s frekvenčnou konverzioua regulátory reostatu.

Schémy zapojenia stmievača

Schéma zapojenia stmievača nevyžaduje žiadne zvláštne detaily, v závislosti od zaťaženia výkonu môžete umiestniť akýkoľvek triak. Napätie by nemalo byť menšie ako 400 V, pretože okamžité napätie v sieti môže dosiahnuť 350 V. Východiskové a koncové body zapálenia a stabilita lampy závisia od veľkosti odporov a kondenzátorov. Dinistory - DB3 a DB4.

Existujú dva spôsoby pripojenia stmievačov: jednotlivo a skupina.
Jediný stmievač sa môže použiť pre jedno svietidlo alebo pre niekoľko svetelných zdrojov, ktoré sa skombinujú do spoločnej skupiny.

Takže pripojte stmievač

Centrá, ktoré kontrolujú zariadenia, môžu byť kombinované do jedného systému, ktorý zahŕňa 2-6 zón. Ak viete, ako pripojiť stmievač a správne ho ovládať jedným diaľkovým ovládaním, potom môžete vykonať ľahké zónovanie celého krytu.

Ďalší spôsob použitia stmievačov je nasledujúci. Okrem všeobecného osvetlenia pri vytváraní interiéru môžete využiť príležitosť na vytvorenie veľkolepých svetiel. Pomocou tejto techniky, môžete venovať pozornosť určitým prvkom dekor, to je, zdôrazniť dôstojné interiérových objektov.

Prečítajte si viac o rôznych typoch stmievačov

Všetky komerčne dostupné stmievače sa klasifikujú podľa typu a výkonu podľa

    .
  • Stmievače pre halogénové žiarovky a žiarovky s menovitým napätím 220 V. V závislosti od napájaného napätiaStmievač, žiarovka svieti slabšie alebo jasnejšie.
  • Stmievače, ktoré sú určené pre nízkonapäťové halogénové žiarovky napájané z transformátorov. Ak sú zdroje svetla navrhnuté pre napätie do 24 V, je potrebný transformátor, ktorý je schopný konvertovať výstupné napätie zariadenia na túto hodnotu. Vyžaduje špeciálny transformátor, ktorý poskytuje "mäkké" zahrnutie. Po prvé, na žiarovku, pri ktorej sa zahrieva jej niť, nie je príliš veľký prúd, ale nedochádza k preťaženiu.
  • Stmievače pre LED a žiarivky. V tomto prípade budete potrebovať elektronickú tlmivku. Elektronické prevodovky prenášajú napätie do 10 V na lampu, čím nastavujú intenzitu svetla.

Existujú dotykové, otočné a stláčacie stmievače. Jas otočného stmievača sa nastavuje otáčaním gombíka potenciometra. Rotačné stmievače sú lacnejšie v porovnaní s inými zariadeniami, a preto sú veľmi populárne. Mínus modelu spočíva v tom, že nie je možné uložiť svetelnú hodnotu pre spustenie do pamäte zariadenia. Štart sa vykonáva vždy s minimálnym jasom.

Stmievač tlačidla možno ovládať zo 3 - 4 miest, maximálna dĺžka vodiča je 10 metrov a obvod stmievača je kritický pre rušenie a rušenie. K dispozícii sú aj viackanálové zariadenia, ktoré umožňujú súčasne ovládať svetlo viacerých zón stlačením jediného tlačidla a tiež indikovať minimálnu úroveň pre každú z nich.

Stmievače dotykov sú najviacdokonalé zariadenia. V takýchto modeloch nastáva nastavenie jasu svetla vďaka ľahkému dotyku na kľúči, pretože všetky ovládania sa vykonávajú bez pohyblivých častí. Dotykové stmievače môžu byť vybavené infračerveným prijímačom na diaľkové ovládanie. Niektoré stmievače môžu súčasne ovládať viacero nezávislých svietidiel. Stmievače s dvojitým kľúčom možno použiť na ovládanie rôznych typov svetelných zdrojov. Zmena jasu svetla nastáva dvoma nezávislými klávesmi.

Video: prehľad rotačných stmievačov

Prípady použitia stmievačov

Mimoriadny význam má funkcia stmievačov ako zmena jasu svetelných zdrojov. Existujú na to dokonca fyziologické dôvody, pretože pre rôzne typy ľudskej činnosti je potrebné iné osvetlenie.

Zvážte požiadavky na osvetlenie pracoviska školákov. Denné svetlo je dosť na dokončenie hodín, ale večer potrebujete umelé osvetlenie. Čo robiť za súmraku, keď prirodzené svetlo nestačí a umelé osvetlenie nie je potrebné? V tejto situácii je potrebný systém, ktorý je schopný sledovať aktuálne osvetlenie a zapnúť svetlo s požadovanou úrovňou jasu.

Pohodlne, ak má osvetlenie na chodbe 2 úrovne jasu. Pri všetkých jasoch sa zapne v obvyklom čase, pri polovičnej jasnosti - v noci. Osvetlenie so stmievačmi je pre oči oveľa príjemnejšie. K tomuto zariadeniuMôžete tiež pripojiť nočné svietidlá na nastavenie jasu pre čítanie, alebo použiť lampu ako nočné svetlo.

Stmievač v interiéri

Osvetlenie pomocou stmievačov je silným nástrojom pri tvarovaní a zdobení interiéru. Nástroje svetelných scén poskytujú takmer neobmedzené možnosti, napríklad pri zdobení obývačky. Podľa hygienických noriem v tejto miestnosti musíte zmeniť jas svetelných zdrojov a ak použijete stmievače, môžete dosiahnuť úžasný výsledok: požadovanú svetelnú scénu môžete aktivovať jedným tlačidlom. Takéto svetelné scény sú vhodné pre intímne stretnutie, jednoduchú večeru alebo slávnostnú recepciu.

Ak je naplánovaný sviatok, osvetlenie môže byť zapnuté pre všetky možné jasy, a keď hostia odišli a obyvatelia chcú byť sami, jas sa dá ľahko znížiť. Počas slávnostného príjmu priateľov môžete osvetliť stred miestnosti a opustiť okraj v tme. Riadiace centrá spájajú až 6 zón.

Na pozadí všeobecného osvetlenia umožňujú stmievače vykonať akcentačné osvetlenie. Položky, ktoré sú považované za hodné pozornosti, si vyžadujú najtrvalejšie osvetlenie. Nie je potrebné zvoliť centrálnu skupinu nábytku pomocou osvetlenia. Pomocou dobre premysleného osvetlenia sú hlavné veci, ktoré môžete urobiť na prvý pohľad, nepostrehnuteľné na prvý pohľad, ktoré inšpirujú a oživujú interiér. Osvetlenie obrazov, výklenkov s vašimi obľúbenými vázami, knižnica ... Akýkoľvek dekoratívny prvok alebo objekt sa môže dostať do poprediaAk je vybavený svetelnou podporou.

Pri používaní stmievačov sa spotreba elektrickej energie výrazne znižuje - až o 60% a životnosť svetelných zdrojov sa zvyšuje. Životnosť halogénových žiaroviek a žiaroviek sa často nezvyšuje dvadsaťkrát. To vyplýva zo skutočnosti, že lampy pracujú v miernych teplotných podmienkach: hladký nárast jasu z nuly na žiaducu hodnotu, "mäkký štart".

Video: ako pripojiť stmievač vlastnými rukami

Stmievač je veľmi užitočný prístroj, ktorý bude musieť byť v každej miestnosti. Tieto zariadenia umožňujú ovládať osvetľovacie zariadenia, vrátane svetla a nastavenia osvetlenia. Použitie stmievačov v interiéri sa považuje za neobmedzené, všetko závisí od predstavivosti a chuťových preferencií osoby. S akýmkoľvek typom pripojenia k regulátoru to prinesie vlastníkom pozitívne emócie, ako aj značné úspory, pretože takéto zariadenia znižujú náklady na energiu a predlžujú životnosť lampy v dôsledku dodávky redukovaného napätia.