Strešná záhrada - ostrov divokej zveri na "oblohe"

V moderne husto obývaných mestách je každý rok menej a menej oblastí pre parky a prírodné plantáže a vzduch je naďalej znečistený emisiami plynov. Skvelá cesta z tejto situácie je strešné záhrady. Sú to malé zelené filtre, ostrovy pravej prírody, ktoré prinášajú pokoj a krásu. Zelené oázy, vytvorené ľudskými rukami na strechách domov, zachraňujú obyvateľov megalopolis nielen zo znečisteného vzduchu. Je to tiež účinný liek na stres. Čo by mohlo byť lepšie ako relaxovať na zelenom trávniku na streche domu? Inými slovami, strešná záhrada je viac priestoru pre život obyvateľov mesta. Zvážte, čo je tak dobré a aké sú jeho vlastnosti.

Strešná záhrada - jej výhody

Je samozrejmé, že výsadba strechy poskytuje mnoho výhod a výhod:

 1. Znižuje znečistenie ovzdušia, pretože rastliny absorbujú oxid uhličitý. Okrem toho, greeny zadržiavajú vo vzduchu prach a toxické látky.
 2. Zelená strecha má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti: znižuje v zime ohrev strechy v zime, naopak, neumožňuje, aby sa teplo dostalo von. Tým sa znižujú náklady (približne 20%) na vykurovanie domu v zime a klimatizácia v leteČas. Záhrady na streche (ak ich bude veľa) sú schopné znížiť teplotu vzduchu v celom mikrodistriku a dokonca aj v meste ako celku.
 3. Zelená strecha znižuje úroveň hluku pre obyvateľov vyšších poschodí.
  Početné strešné záhrady v tom istom okrese môžu zmeniť teplotu v ňom o niekoľko stupňov
  .
 4. Pohlcuje časť zrážok, čo im bráni zaplaviť ulice počas silných dažďov. Postupné odparovanie dažďovej vody, ktorá sa absorbovala do pôdy na streche, pomáha zachovať prirodzenú vlhkosť a vytvára zdravé mikroklímu.
 5. Kompenzuje priestor a vracia sa majiteľovi stratený zelený trávnik vo výstavbe. Pri zariaďovaní zelenej strechy sa zvyšuje prevádzková plocha budovy, je možné vybaviť skvelé miesto pre príjemný pobyt.
 6. Chráni strechu pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok - dážď, sneh, teplo, mráz, predlžuje životnosť. Zelená strecha môže trvať najmenej 20 rokov bez opravy.
  Zelená strecha chráni strechu pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok
 7. Zelená strecha zvyšuje stavbu, vždy vyzerá krásne a pôsobivo.
  Strešné záhrady zušľachťujú exteriér budovy

Druhy ozelenenia striech

V závislosti od princípu používania záhrady je zeleň strechy dvojakého typu: intenzívna a rozsiahla.

S intenzívnou terénnou úpravou je najaktívnejší odpočinok v záhrade. Preto, bez trávnikov, záhony a cesty nemôže robiť.Takéto úpravy strechy zahŕňajú použitie väčších rastlín, vrátane kríkov a stromov. Často sa alpské šmýkačky a dokonca aj malé rybníky používajú v dizajne krajinného dizajnu a náladové a exotické rastliny sa nachádzajú v špeciálnych kontajneroch. Za horúcich dní v strešnej záhrade si môžete zariadiť tienený kútik s hojdacou sieťou a ležadlami, ak to samozrejme umožňuje oblasť. Tento typ krajinotvorby strechy je najvhodnejší pre súkromné ​​domy. V tomto prípade bude zaťaženie konštrukcie značné, niekedy až 900 kg na m2.

Strešná záhrada - raj pre zvyšok obyvateľa mesta

A toto je snáď skutočný minipark na streche malého domu
.

Rozsiahla metóda neznamená pre človeka žiadne ďalšie výhody. Všetky práce na záhradkárstve sa v tomto prípade vykonávajú len s cieľom vytvoriť priaznivé prostredie pre rastliny. Táto metóda sa používa na ploché strechy alebo na strechy s miernym sklonom, aby sa znížila potreba neustálej údržby. Hmotnosť strechy v tomto prípade zvyčajne nie je väčšia ako 15 kg na meter štvorcový, takže nie je potrebné dodatočne posilniť základ. Ak sa vám rastliny celoročné rastliny, ktoré takmer nepotrebujú starostlivosť (rezanie, zalievanie), bude taká strecha existovať na dlhú dobu sám.

Rozsiahle terénne úpravy striech budov sa najčastejšie využívajú na navrhovanie terás, nákupných centier, garáží. akEkologické práce vykonávali špeciálne vyškolení ľudia a všetky požiadavky boli zohľadnené, potom sa čoskoro vytvorí na streche skutočný ekosystém s malými vtákmi a hmyzom.

​​
Skutočný ekosystém s vlastným hmyzom a drobnými vtákmi sa nakoniec vytvára na zelenej streche

Ako urobiť strešnú záhradu?

Ak existuje potreba vytvoriť strešnú záhradu, pri vypracovaní projektu záhrady by sa malo vziať do úvahy množstvo špecifických znakov:

 1. V prvom rade je potrebné vypočítať, čo bude zaťaženie základu a strechy, pretože budú musieť odolať dodatočnej hmotnosti úrodnej pôdy a samotných rastlín. Okrem toho je možné na strechu umiestniť rôzne dekoratívne prvky, potrebné vybavenie a nábytok.
 2. Je potrebné vytvoriť podmienky, ktoré neumožnia silný rast koreňov rastlín, pretože tento proces je pre nich prirodzený.
 3. V mieste, kde bude budúca záhrada položená, je potrebné vykonať spoľahlivú hydroizoláciu strechy.
 4. Je potrebné starostlivo zvážiť návrh zavlažovacích a odvodňovacích systémov. Keďže zelená strecha vyžaduje pravidelné zavlažovanie, mal by sa vyvinúť systém na odstránenie prebytočnej vody a tiež na zachovanie požadovaného množstva pre existenciu a úspešný rast rastlín. Bežné trysky sú vhodné pre trávnik a rastliny vysadené v nádrži by mali byť napojené zavlažovaním.
 5. Záhrada by mala byť osvetlená v noci, takže tam musíte viesť elektrinu.

Je to dôležité! Vzhľadom k tomu, zelený priestor na streche je pre ľudí, musíte premýšľať o bezpečnostných opatrení pre ich pohyb na streche: na okrajoch terasy je potrebné vytvoriť spoľahlivý parapet.

Pre bezpečnosť osôb je strešná záhrada oplotená pevným parapetom
.

Vráťme sa k otázke strešnej konštrukcie. Aby bolo možné zariadiť strešnú záhradu, musíte postaviť inverznú strechu, ktorej štruktúra sa podobá vrstvovému koláču:

 1. Prvým krokom je vytvorenie úplnej hydroizolácie. Na tento účel sa na podlahové dosky obložia bitúmenové polymérne materiály. Spodná vrstva je k základni pripevnená mechanicky a vrchná vrstva je tavená.
 2. 68. Druhým krokom je položenie izolačnej vrstvy vo forme extrudovaných dosiek z penového polystyrénu. Sú uložené pevne, ale bez upevnenia, aby sa nenarušila vodotesná vrstva.
 3. Ďalej je medzi vrstvami sieťového materiálu - geotextílií usporiadaný drenáž, ktorého pruhy sú položené s jednou vrstvou. Na odvodnenie sa používa vrstva štrku alebo kamienkov.

Pôda sa naleje na výsledný „koláč“ a vysadia sa rastliny a stromy.

Ktoré rastliny si vybrať pre strešnú záhradu?

Ako v každej inej záhrade, aj tu môžete vytvárať záhony, trávniky, chodníky.

Závodné zariadenia na plochých strechách nevyžadujú osobitnú starostlivosť

Na streche začínajú rastliny rásť na jar o 4-14 dní skôr ako dole pod zemou as tým istým rozdielom v čase kvitnú, prinášajú ovocie, obliekajú sa na jeseň. Je to nevyhnutnézvážiť pri kombinácii dekoratívnych kombinácií rastlín. Oveľa dôležitejšie je však ekologické kritérium ich kombinácie - kompatibilita rôznych druhov kríkov a stromov.

Pri vytváraní strešnej záhrady sa musí zohľadniť kompatibilita rôznych druhov kríkov a stromov
.

Pri sadení strechy sa odporúča vysádzať nenáročné a odolné rastliny charakteristické pre horskú flóru. Je lepšie vybrať si špirály, pľuzgiere, deren, ktoré sa v pravidelných účesoch v blízkej budúcnosti premenia na luxusné topiary. Rastliny vysadené vo veľkých nádobách a nádobách sa cítia dobre.

Rastliny vysadené v kontajneroch, kontajneroch, veľkých nádobách sa na streche dobre cítia

Horské šišky, thuja, smrek vankúš, jalovec sú vhodné pre ihličnaté druhy. Relevantné budú aj malé trpasličí stromy a štandardné formy. A neexistuje žiadny spôsob, ako to urobiť bez nepostrádateľného spoločníka stien a prístreškov - dievčenského hrozna!

Terénne úpravy na streche sú prácou profesionála

Pre terénne úpravy šikmých striech sa najčastejšie používa kamenica. Na hydroizolačnú vrstvu položte ochrannú fóliu, špeciálnu špongiu s vlhkosťou a potom kazetu s rozchodníkom. Pri terénnych úpravách kamenné strechy neskôr prakticky nevyžaduje údržbu.

Módne trendy v posledných rokoch, ktoré si vyžadujú premýšľanie o ekológii a prírode, robia strešné záhrady čoraz obľúbenejšími. A kto by nemal rád myšlienku vlastného kúta prírody medzi morom betónu a asfaltu? viacNajnovšie, terénne úpravy striech budov boli v našej krajine považované za exotické - využívali ich najmä majitelia luxusných vidieckych domov a pokročilých záhradkárov. Jeden príjemný trend sa objavil dnes - strešné záhrady sa stali populárne nielen v súkromných domoch, ale aj v reštauráciách, verejných a kancelárskych budovách, bankách, športových komplexoch a tento fenomén má nepochybne svetlú budúcnosť.