Strop sadrokartónu v kuchyni: špecifiká a možnosti dizajnu

Oprava kuchyne je jednou z najťažších a nákladných etáp obnovy domu alebo bytu. Tu by malo byť všetko krásne a čo najfunkčnejšie. Kuchyňa - miestnosť s vysokou vlhkosťou. Okrem toho sú počas prevádzky všetky položky nábytku a interiéru silne znečistené, preto sa pravidelne čistia. Strop nie je výnimkou, bez ohľadu na to, aká silná je kapota, časom sa na nej objavuje žltá patina, obzvlášť na bielej ploche. A čo estetika? Koniec koncov, nielen hostiteľka domu, ale všetky domácnosti tu trávia veľa času. Takže chcete, aby jedna z hlavných miestností v dome bola čo najpohodlnejšia. Pri hľadaní kompromisu medzi funkčnosťou a komfortom si mnohí vyberajú stropy zo sadrokartónu v kuchyni, ktorých fotografie sa často nachádzajú v tlačených a netlačených publikáciách.

Recepcieprepracovanie priestoru

Sadrokartón - materiál, ktorý umožňuje, aby sa každá fantázia stala skutočnosťou. Ak ste si objednali vývoj vášho interiéru skúsenému dizajnérovi, stačí mu povedať, čo presne chcete a čakať na výsledok. Ak to nie je jednoduchá záležitosť, je plne osadená ramenami, zvážte niekoľko nuansy. Najjednoduchší spôsob, ako sa vyrovnať s touto úlohou je pre majiteľov veľkej kuchyne. V takejto miestnosti môžete nechať svoju fantáziu zadarmo a neobmedzovať ju. Majitelia malých kuchýň sú menej šťastní - existuje niekoľko pravidiel, ktorých porušovanie nevyhnutne povedie k sklamaniu:

  • Ak urobíte viacúrovňový strop, zdá sa, že malá kuchyňa bude ešte menšia. Pre takú miestnosť je povolená malá rímsa okolo obvodu.
  • V malej miestnosti bude klenutý strop natretý svetlými farbami skvele vyzerať. Takáto konštrukcia nielenže vizuálne zvýši priestor, ale umožní aj skryť komunikácie a elektrické vodiče.
  • Ak je strop vašej kuchyne príliš nízky - sadrokartón nie je pre vás. Počas inštalácie „ukradne“ 10-15 centimetrov výšok stien.
  • Ďalším nepríjemným momentom pre obyvateľov vysokých budov je možnosť povodní. Ak vaši susedia vyššie nevedú k vám dôveru a čas od času zabudnem vypnúť vodovodný kohútik alebo opraviť potrubie včas, je lepšie nerobiť strop v sadrokartónu v kuchyni. Po veľkom zvlhčení sa HA napučiava a potrebuje vymeniť. Aj keď to tak nie jestane sa, na strope bude žltá škvrna, ktorá sa nedá namaľovať.

Výber materiálov na konečnú úpravu kuchyne

Vzhľadom na osobitosť miestnosti by sa mali vyberať materiály so zvláštnym dôrazom na inštaláciu sadrokartónového stropu v kuchyni. Takže, obvyklé tenké sadrokartónové dosky, ktorá sa nazýva strop, nie je vhodné tu. Vzhľadom na vysokú vlhkosť, ktorá sa čas od času vyskytuje v miestnosti, je lepšie, aby sa strop kuchyne vytratil zo sadrokartónu odolného voči vlhkosti.

Sadrokartón so špecifickými vlastnosťami: na ľavej strane je materiál s vodoodpudivou impregnáciou, na pravej strane - so skleneným vláknom a ochranou proti požiaru

Niekedy odborníci odporúčajú použiť na tieto účely GK ošetrené retardérmi horenia. Ale vzhľadom na vysoké náklady na takýto materiál, môžete to urobiť bez neho. Použitie ohňovzdorných sadrokartónových dosiek je odôvodnené len v prípadoch, keď je povrch v tesnej blízkosti zdroja tepla (plynový sporák, kotol alebo sporák). V našom prípade nie je plánované silné povrchové vykurovanie, tak prečo utrácať peniaze navyše.

Pri montáži rámu z profilov je potrebné zohľadniť skutočnosť, že sadrokartón odolný proti vlhkosti je oveľa ťažší ako stropný. Rámec by mal byť preto silnejší. Pre spoľahlivé upevnenie je nutné na strope profilov s rozmermi článku 50 cm x 60 cm urobiť mriežku. Súčasne musí byť každá časť profilu pripevnená k stropu závesom.

Zaujímavé konštrukčné riešenia

Samozrejme, výber dizajnu kuchynského stropu zo sadrokartónu je predovšetkým otázkou chuti. Pre niektorých ľudí, hlavná vec je, že strop by mal byť hladký a snehobiely, a niekto chce priniesť nejaké "nadšenie" do interiéru.

Bezchybný strop

Medzi hlavné výhody takéhoto stropu patrí jednoduchosť montáže. Bude apelovať na milovníkov minimalizmu.

Plochý strop s bodovými svietidlami

Možno ho použiť aj vo veľmi malej miestnosti a ako ozdoba môžete namontovať niekoľko neobvykle tvarovaných stropných svietidiel.

Široká rímsa nad pracovným priestorom

Táto možnosť nie je omnoho zložitejšia ako predchádzajúca, ale robí dizajn kuchyne modernejším a neobvyklým.

Široký odkvap po pracovnej ploche

Okrem toho, lampy umiestnené pozdĺž okraja odkvapu pomôžu dokonale osvetliť pracovné plochy. V miestnosti s takýmto stropom sa môžete ľahko bez lustra, čo je dôležité pre malú kuchyňu. Stačí len zavesiť pár nástenných svietnikov na jedálenský stôl a vytvoriť útulnú atmosféru.

Odkvap nad barom

V posledných rokoch mnohí majitelia malých kuchyní odmietli inštalovať jedálenský stôl a vymenili ho za barový pult.

Sadrokartónová rímsa nad barom

Takáto konštrukcia sadrokartónových dosiek nad barovým pultom dokonale doplní interiér a umožní vám vytvoriť správne osvetlenie bez toho, aby sa priestor preplnil. Je žiaduce, aby sa farba škatule v tomto prípade líšila od farbyfarby stropu. To môže byť v súlade s farbou stien, podlahy alebo nábytku, a možno len pár tónov tmavšie.

Účinok stúpajúceho stropu

Tu je ďalšia verzia pomerne jednoduchého dizajnu kuchynského stropu, ale vyzerá to oveľa zaujímavejšie.

„stúpajúci strop“ do kuchyne

Účinok „plávajúceho stropu“ sa tu dosahuje vďaka LED pásu namontovanému pod druhou úrovňou sadrokartónu. Páska je nastavená ako neviditeľná. Toto riešenie je ideálne pre kuchyňu s nízkym stropom, ktorá ju vizuálne zvyšuje.

Stúpajúci strop s pretínajúcimi sa trojuholníkmi

Ako vidíte, táto konštrukcia je oveľa zložitejšia a nováčik sa s jej inštaláciou ťažko vyrovná. Ak máte aj málo skúseností s sadrokartónové dosky, mať šancu, výsledok stojí za to.

Komplexný tvar "stúpajúceho stropu"
\ t

Účinok „stúpajúceho stropu“ sa v tomto prípade dosahuje pomocou bodových svetiel smerujúcich nahor.

Komplexný viacúrovňový strop

Tu je jasný príklad konštrukcie kuchynského stropu, ktorý je možný len na veľkej ploche.

V žiadnom prípade by takáto zložitá stavba nemala byť postavená v malej miestnosti, bude vyzerať na mieste a bude príliš ťažkopádna.

Sofistikovaný viacúrovňový strop

Ako vidíte, strop v tomto prípade zohráva dominantnú úlohu v interiéri a všetko ostatné - nábytok, podlaha a steny - ho len dopĺňajú a zdôrazňujú.

Strop v štýle krajiny

Toto jedizajnéri ponúkajú zaujímavé riešenie milovníkov vidieckeho štýlu.

Dekoračné nosníky zo sadrokartónu

Samozrejme, ideálne nosníky by mali byť vyrobené z masívneho dreva, ale v ekonomickej verzii sú na tento účel vhodné aj sadrokartónové dosky. Po dokončení "lúča" možno namaľovať alebo prelepiť tapetou alebo filmom. V niektorých prípadoch remeselníci používajú laminát alebo podlahovú dosku, ktorá je prilepená k sadrokartónu. Táto technológia umožňuje dosiahnuť dokonalú imitáciu prírodného dreva.

Mraky - nekonečno priestoru

Tento strop sa dá ľahko vytvoriť vlastnými rukami.

Ilúzia jasnej oblohy

Stačí len namaľovať strednú časť miestnosti modro modrou farbou a potom použiť mokrú špongiu, aby ste na ňu nanesili bielu farbu, napodobňujúcu tvar mrakov. Ak chcete dosiahnuť realistickejší efekt, musíte časť farby vyčistiť čistou špongiou s ľahkými pohybmi od stredu mraku až po okraje. Po úplnom zaschnutí farby sa odporúča natrieť strop bezfarebným lakom, takže ho môžete ľahko umyť.

Kombinácia sadrokartónu a strešného stropu

Použitie strešného stropu v kuchyni a najmä na pracovisku sa často neodporúča. Ale kombinácia stretch stropu a sadrokartónu je celkom prijateľná.

Kombinovaný strop pre kuchyňu

Tento strop vyzerá skvele v malých aj veľkých kuchyniach. A možnosť inštalácie v prípade sadrokartónušpeciálne osvetlenie robí lesklý strešný strop obzvlášť atraktívnym.

Územné rozhodnutie je prioritou riešenia

Tento návrh pomôže vizuálne zmerať priestor.

Kontrastné rozdelenie kuchyne

A zaujímavá farebná schéma stropu urobí z kuchyne jasnú a nezvyčajnú.

Ako vidíte, sadrokartónové dosky poskytujú takmer neobmedzené možnosti na prejavenie fantázie. S ním môžete vytvoriť strop ako dekoratívny prvok vašej kuchyne alebo zdôrazniť neobvyklý interiér. Takýto strop je zároveň funkčný. Ďalšou nespornou výhodou je, že poskytuje príležitosť kedykoľvek zmeniť náladu v miestnosti. Stačí si kúpiť plechovku farby, vyzdvihnúť valec a počas niekoľkých hodín bude vaša kuchyňa vyzerať úplne inak.