Stropný tmel: ako správne tmeliť strop, tipy a technológie

Stropný tmel nie je veľmi zložitý na výkon, ale je to náročnejšia úloha ako plnenie stien. Je to spôsobené predovšetkým polohou povrchu. Po prečítaní informácií o tom, ako stierať strop, môžete s istotou pristúpiť k nezávislej realizácii tohto typu dokončovacích prác.

Začať s prípravou na úspešné ukončenie

Je potrebné dôkladne vyčistiť pracovnú plochu stropu odlupovaním finálneho materiálu a bielením. Pomocou špachtle, mali by ste odstrániť vrstvu starého tmelu, môžete tiež použiť malé kladivo, odlupovanie prebytočných vrstiev s ľahkými a úhľadné údery.

Dôležité! Je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia a vykonávať prípravné práce len v ochranných okuliaroch, aby sa zabránilo vzniku prachu a jemných častíc z očných materiálov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prítomnosti veľkých a ostrých rozdielov na úrovni stropu. Ak chcete skontrolovať, môžete použiť plochú koľajnicu, ktorá by mala byť pripojená k rovine. Pomocou štartovacieho tmelu je potrebné vyrovnať vrúbkovania umiestnené na povrchu, aj keď nie súpresiahnuť jeden centimeter. Ak sú na strope malé výčnelky s veľkosťou menšou ako 0,5 cm, potom budú ľahko zarovnané. Vyhodnotenie plochosti povrchu stropu je dôležité pre dosiahnutie dobrého konečného výsledku.

Materiály na tmelenie stropu

 • Spotreba štartovacieho tmelu bude približne 3 kg na meter štvorcový povrchu;
 • Povrchová úprava tmelu - spotreba dosahuje 1 kg na meter štvorcový;
 • Hĺbka penetrácie základným náterom.

Nástroje potrebné pre výkonného umelca

Nástroje na stropný tmel
 • Niekoľko špachtle rôznych šírok;
 • Elektrická stavebná miešačka na prípravu roztoku tmelu;
 • Valček a kefa na nanášanie základného náteru;
 • 36. Nádoba na riedenie roztoku tmelu;
 • Brúsna sieť alebo brúsny papier;
 • Prenosné svietidlo na osvetlenie povrchu stropu;
 • Páskové nylonové pletivo určené na lepenie stropu pokrytého viacerými trhlinami;
 • Páska na spevnenie jednotlivých trhlín.

Pôda - optimalizácia priľnavosti

Najprv je potrebné strop vybaviť hlbokým penetračným náterom. Podrobné informácie o spotrebe materiálu sú uvedené na obale. Roztok základu sa aplikuje na strop pomocou valčeka alebo štetca - maklovitsy. Na povrchovú úpravu základným náterom môžete použiť striekaciu pištoľ. Hlavnými nevýhodami tejto metódy sú značné plytvanie materiálmi a nerovnomernosťaplikácie.

Toto je dôležité! Pri nanášaní základného náteru pomocou sprejovej fľaše musíte použiť respirátor na zabezpečenie ochrany dýchacích ciest.

Táto fáza umožňuje dosiahnuť dobrú priľnavosť tmelu k povrchu stropu. Pri vykonávaní tohto typu práce je potrebné poznamenať, že základný náter sa veľmi ťažko čistí. V praxi sa odstraňuje z rúk každých pol hodiny a z tváre - po desiatich minútach. Riešenie, ktoré sa dostane na steny, okná, je potrebné zmyť po dokončení práce na základovaní.

Pravidlá týkajúce sa stropného tmelu

Pri kvalitných dokončovacích prácach je dôležité pochopiť, ako sa má strop stierať. Za týmto účelom zvážte postupnú implementáciu celého procesu.

Po zaschnutí základnej vrstvy sa strop natrie prvou vrstvou. Na získanie zmesi musíte prášok naliať do nádoby alebo do inej nádoby naplnenej vodou na tretinu. Tmel by mal byť tenkou vrstvou na pokrytie povrchu vody. Zmes sa mieša stavebným mixérom do stavu homogénnej hmoty. Použite úzku stierku, aby ste z tmelu dali tmel a položili ho na širokú stierku.

​​
Zmes tmelu sa aplikuje na veľký tmel s malým analógom
.

Potom ho naneste na strop v širokých a rovnomerných pohyboch.

Je dôležité mať na pamäti! Treba pozorovať ostrý uhol medzi špachtľou a povrchom stropu, ak sa nedodrží toto pravidlo, vrstva tmelu môže odpadnúť.

Najdôležitejšou úlohou pri aplikácii prvého náteru je dosiahnutie hladkého povrchuhorizontálna rovina, ktorá uľahčuje realizáciu druhej vrstvy a má pozitívny vplyv na kvalitu všetkých vykonaných prác. Plnenie by malo začať od miesta, kde sa strop stretáva so stenou, a nie od stredu povrchu, pričom postupne pokrýva celú pracovnú rovinu.

Na stmelenie stropu od miesta spájania horného stropu so stenou

Po úplnom vyschnutí prvej vrstvy môžete začať nanášať druhú vrstvu tmelu predtým, ako odstránite uzliny širokou špachtľou.

V tomto štádiu sa malé vyplnenia a nepravidelnosti vyplnené po naplnení prvej vrstvy. Ak neexistujú veľké nezrovnalosti, môže sa obmedziť na jeden tmel.

Ťažkosti pri nanášaní tmelu na strop ležia v mieste ošetreného povrchu
.

Ďalej by mal byť povrch stropu brúsený brúsnym papierom alebo brúsnou sieťkou. Je lepšie vykonávať prácu kruhovými pohybmi tak, aby zostalo menej pruhov a škrabancov. Použitie prenášača so žiarovkou pripevnenou k povrchu stropu vám umožní lepšie vidieť nepravidelnosti a miesta, ktoré si vyžadujú viac pozornosti pri brúsení. V tomto štádiu je povinné používať respirátor. Alternatívne môžete použiť špeciálnu brúsku, ktorá obsahuje lapač prachu v súprave. Táto metóda však nie je vždy k dispozícii.

Brúsenie stropu brúskou

Je lepšie znovu natrieť pieskovaný povrch pred nanesením dokončovacieho tmelu naodstráňte všetok prach. Konečná vrstva sa nanáša tenkou vrstvou. Po vysušení potrebuje trochu ladiť pomocou brúsneho papiera s najjemnejším zrnom.

Dôležité! Konečná vrstva tmelu sa musí aplikovať paralelne s lúčmi slnka padajúceho z okna. Táto metóda umožňuje skryť všetky nepravidelnosti a chyby stropu.

Povrchová vrstva poskytuje dokonale rovný a hladký povrch, úplne pripravený na ďalšie dokončovacie práce. Pri príprave stropu pre lepenie tapety dokončovacie tmel nie je nutné.

Treba poznamenať, že zatavenie stropu vlastnými rukami nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti pri jeho realizácii, ale vyžaduje si opatrnosť a starostlivosť. Dodržiavanie vyššie uvedených odporúčaní umožní kvalitatívne a kompetentne stmeliť povrch bez pomoci profesionálnych odborníkov.

Ako stierať strop: video - exkurzia

Pokiaľ ide o otázku, ako sa má stropy stropu - video inštruktáž poskytuje komplexné odpovede a umožňuje vizuálne demonštrovať všetky nuansy, ktoré sa vykonávajú pri práci na strope.