Suchú podlahu potrite vlastnými rukami

Keď ste sa rozhodli opraviť byt alebo zrekonštruovať dom, všimli ste si, že podlahy v nich ešte nie sú? V tomto prípade budete musieť vyrovnať podlahy. Podlahové potery môžu byť mokré, polosuché a suché.

Suchý poter na podlahy je technológia, pri ktorej je podlaha vyrovnaná zaspávaním s vrstvou sypkého materiálu. Na vrchu sypkých materiálov sa ukladajú listy, ktoré poskytujú hladký povrch. Tento proces trvá niekoľko dní v dvojizbovom apartmáne a podlahy môžete prevádzkovať hneď po položení.

Technológia pokládky poterov na suchú podlahu

Charakteristiky poterov na suchú podlahu

Táto nová, ale sľubná metóda sa používa pri stavbe hrubých podláh ako pri výstavbe nových domov a pri opravách starých. Zaťaženie, ktoré vydrží také poschodie - 500 kgn1. meter. Tento poter nie je vrzanie, nepraskne, ako mokré po vysušení, nie je stratifikovať pri poklese teploty.

Je to pomerne lacnejšie v inštalácii aj v nákladoch na materiál. suchoPoterová podlaha má niekoľko výhod:

 • ploché podlahy;
 • tepelná izolácia;
 • 36. zvuková izolácia;
 • nízka cena; 38) pevnosť;
 • 39. jednoduchosť inštalácie;
 • žiadne mokré práce;
 • skrátené lehoty.

Kedy sa používa poter na suchú podlahu?

Suchý poter je vhodný, ak:

 • je potrebné zosúladiť zakrivené podlahy;
 • je potrebné posilniť starú drevenú podlahu;
 • elektrické vedenia alebo potrubia prechádzajú cez podlahu;
 • je potrebné rýchlo položiť podlahy;
 • ​​
 • je zima vonku a nie je miesto na odkladanie opráv;
 • je možné vykonať opravy v miestnostiach postupne.

Materiály na poter na suchú podlahu

Ak máte vo svojich plánoch suché potery na podlahy, budete musieť študovať trh s príslušnými materiálmi a vybrať z nich najbezpečnejšie a najkvalitnejšie materiály. Najmä je potrebné poznamenať, stavebné materiály spoločnosti Knauf. Pre poter na suchú podlahu budete potrebovať:

 • listový materiál;
Na sádrovláknitej doske pre suchý poter sa nachádza špeciálny skosenie, ktoré uľahčuje montáž a zabezpečuje presné spájanie prvkov
 • tepelná izolácia (ak je potrebná);
 • 60) suchá náplň;
 • izolačný materiál pre paru a vlhkosť;
 • odhlučnenie (hranová páska z polyetylénovej peny);
 • upevňovacie skrutky;
 • lepidlo.

Nástroje na suché ukladanie:

 • skladačky;
 • skrutkovač;
 • lopatu;
 • úroveň;
 • ruleta;
 • ceruzka;
 • profil pre majáky, \ tnávody, pravidlo;
 • 74) doska na podbíjanie podstielky.

Suchý zásyp pre podlahový poter by mal mať vysokú pórovitosť, tekutosť, nízku hygroskopickosť, nehorľavosť. Materiál by sa nemal zmršťovať. Hrúbka vrstvy suchej podstielky je asi 5 cm, najvhodnejšie na to:

 • skríningový hliník;
 • 78) prírodný piesok (kremeň a oxid kremičitý);
 • umelý piesok z perlitu; 80) jemnozrnná silikátová troska.
Eliminácia expandovanej hliny na poter pre suché podlahy
\ t

Parný a vlhkostný izolačný materiál chráni podlahy pred vlhkosťou. Použitým materiálom je univerzálna plastová fólia proti parám. V prípade železobetónových podláh zhotovujú film s hrúbkou 200 mikrónov, pre drevené hrubý papier s bitúmenovou impregnáciou, strešnú krytinu alebo asfalt.

Na prekrytie sypkej vrstvy sa používajú sadrovláknité dosky, drevotrieskové dosky, hrubá vodotesná preglejka, azbestové cementové dosky alebo OSB (orientovaná drevotriesková doska). Najvhodnejšie a majú všetky potrebné kvality sadry listov. Vyrábajú sa lisovaním strúhanky zo sadrovej a chumáčovej buničiny (lepenka, papier) a na zvýšenie pevnosti sú vystužené a impregnované hydrofóbnou kompozíciou. Na prednej strane brúsia. Hrúbka plechov GVL je 1-2 cm, plocha - 2,5 štvorcových metrov štvorcových. alebo 1,2 x 1,5 m2, hustota - 1250 kg /m³. Tam sú také listy obvyklé a odolné voči vlhkosti. Majú protipožiarne a zvukovoizolačné vlastnosti, sú šetrné k životnému prostrediu, odolnédeformácia, odolnosť voči vlhkosti. Namontované jednoduché a lacné.

Technológia poterov na suchú podlahu

Suchý poter na podlahy, ktorého video si môžete prezrieť tu, sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu.

Príprava podlahového poteru

Povrch budúceho poteru by mal byť čistý a suchý. Staré podlahy pre túto trhlinu, odstráňte všetky nečistoty, vyčistite povrch od prachu a nečistôt. Pozorne si preštudujte povrch prekrytia. Môžu sa vyskytnúť trhliny, trhliny, vydutiny alebo prehĺbenia. Všetky trhliny sú hermeticky utesnené cementovou maltou alebo penou.

Technológia poterov na suchú podlahu
93. Hydroizolácia - povinný krok

Povrch je pokrytý fóliou alebo iným materiálom, ktorý zabezpečí paru a vodotesnosť. Prekrývajú sa tak, aby pásiky prebiehali nad sebou vo výške 25-30 cm.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojom medzi podlahou a stenou. Tu by mal film zostať prozapas, 6-10 cm nad úrovňou budúceho poschodia.

Izolácia podláh

Lepiaca páska - spoľahlivosť izolácie

Po obvode miestnosti, na hornej strane hydroizolácie, položte okrajový pás z polyetylénovej peny. Jeho šírka by nemala byť menšia ako úroveň sypkého materiálu. Je pripevnená na obojstrannú pásku. Potrebujete to, aby ste zvukovo izolovali miestnosť. To znamená, že počas prevádzky nebude poter spočívať na samotnej stene a medzi nimi bude mäkká vrstva polyetylénu. Táto páska tiež zabraňuje deformácii suchého poteru.pod vplyvom chladu alebo tepla.

Okrajová páska z penového polyetylénu je položená po obvode miestnosti

Zásyp vyrovnávacej vrstvy

Vrstva sypkých materiálov musí byť aspoň 5-7 cm, všetko závisí od kvality podkladu (prítomnosť hrbolčekov, rúrok, elektroinštalácie), požadovanej úrovne podlahy a zámeru ju zahriať. Pri menšej hrúbke zaspáva jemný hliník alebo rôzne druhy piesku. Aby bola vrstva silnejšia, vyleje sa viac materiálov alebo sa použije hrubá expandovaná hlina. Alternatívne sa namiesto zásypu používa tepelná izolácia. Môže to byť pena z minerálnej vlny alebo polystyrénu. V prípade potreby sa rozrežú na kúsky a vložia sa do spoja, aby sa zabránilo prasklinám a trhlinám. Po vykonaní násypu musí byť materiál dokonale vyrovnaný. Uskutočňuje sa to pomocou usmernení a posuvných pravidiel. Môžete tiež použiť dva profily v tvare U a umiestniť ich do vzdialenosti o niečo menšej, ako je dĺžka pravidla.

Pravidlo, ako na koľajniciach, sa pohybuje pozdĺž vodiacich líšt, čím sa vytvára rovný povrch

Na vyrovnanie podlahy zaujmite úroveň, položte na profily a skontrolujte vodorovnú polohu. Ďalej sa pravidlo vytiahne smerom k sebe, nie je odtrhnuté od povrchu, čím sa prehrabáva prebytočný materiál a vyrovnáva poter. Tento postup sa vykonáva po celom povrchu, preto sa profily presúvajú z miesta na miesto.

Prekrytie vrstvy zásypu

Pred položením dosiek zo sadrových vlákien by mali byť ponechané približne jeden deň. Na prvý prvok a ďalejtie, ktoré sa nachádzajú pozdĺž stien, odrezali záhyb.

Pokládka dosiek GVL začína od steny dverami, práca sa vykonáva sprava doľava

Ďalej vypočítajte výšku podlahy. To je výška tepelnej izolácie (20-30 mm) a minimálne 2 listy GVL (20 mm). Vykonávame príslušné značenie a rezanie. V tomto prípade funguje pravidlo, podľa ktorého je potrebné merať sedemkrát. Ruleta a ceruzka vám pomôžu určiť vzdialenosť a rozloženie listov. A pomocou elektrickej skladačky alebo pílky, odrezať ďalšie kusy GVL dosiek. Toto by sa malo vykonať na rovnom povrchu. Hrany sa podľa potreby čistia stripovacou rovinou.

Listy zo sadrových vlákien sa ukladajú do 2 - 3 vrstiev. Na tento účel sa na povrch vyrovnaného sypkého materiálu položia fragmenty materiálu zo sadrových vlákien. Musíte sa pohybovať pozdĺž nich, aby nedošlo k poškodeniu pripravenej vrstvy suchého zásypu. Pokládka začína od steny s dverami sprava doľava. Je vhodné položiť platne GVL, pretože majú na koncoch drážky pre správne pripojenie. Toto by malo byť vykonané s posunom, keď je laminát položený.

Aby boli podlahy silnejšie, musia byť spoje medzi vrstvami zlepené bielym lepidlom a spojené upevňovacími skrutkami v pravom uhle. Hlavy skrutiek musia byť inštalované v hĺbke asi 1 mm. Po položení prvej vrstvy sa opatrne prekryje lepidlom a druhá vrstva sa položí na vrch. Spolu sú spojené a utesnené lepidlom a skrutkami. Urobte to po obvode každých 15 cm, preto budete potrebovať skrutky (19 alebo 22 mm)asi 20 kusov na list. Musia mať antikorózny povlak.

Výsledné medzery a miesta, kde sú skrutky nainštalované, sú utesnené tmelom. Pomocou noža odstráňte zvyšné časti vodotesnej (fólie) a okrajovej pásky, ktoré zostanú nad úrovňou GVL dosiek. Taká rýchla podlaha môže byť postavená do 1 dňa. Bude to silná prekážka pre vstup do domu studeného a úniku tepla. Hneď nasledujúci deň po suchej podlahe poteru môžete pokračovať v pokračovaní všetkých ostatných opráv.

Video: zariadenie na suché potery

Videoklip so všetkými technickými detailmi pomáha získať vizuálnu reprezentáciu procesu suchého vyrovnania: