Susedia zaplavili vrchol - čo robiť a kto je na vine? Postupnosť dotknutých činností

Susedia zaplavili vrchol - čo robiť? Táto otázka je pravdepodobne vzrušujúca pre všetkých obyvateľov viacpodlažných budov. Koniec koncov, takéto „povodne“ sa vyskytujú oveľa častejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Mnohí z nich sú veľmi dobre oboznámení: večer, ktorý sa vraciate z práce, spomienka na rozsiahle, nedávno dokončená rekonštrukcia sa stále mihotá (takáto „pikantnosť“ sa radšej stáva, keď je hniezdo vyleštené do brilantnosti), každý vrhá svoj interiér a zmraziť v tichej scéne - improvizované sprchy od stropu, padajúce tapety, opuchnuté parkety.

Pokúsme sa identifikovať hlavné aspekty vašej taktiky v tejto situácii. Kompetentný prístup a adekvátne správanie sú polovičnou bitkou.

Ako začať?

Pri užívaní tabliet Valeryany. Ale vážne, potom prestaňte panikařit a hodnotiť situáciu tak triezvo, ako je to len možné. Koniec koncov, "povodeň" sa už stala, a to sa nemení ani hystériou, ani kolosálnym škandálom. Ale nervové zrútenie môže byť „zarobené“.

Byť obozretne racionálny. Je toa bude najlepším začiatkom prevádzky "Y". Vychovávajte na vytrvalosti, trpezlivosti a pripravte sa obetovať určité časové obdobie. Ak vás vaši susedia zaplavili, nemôžete počítať s ich nesporne dobrovoľným súhlasom s rozlúčkou s obsahom vašej peňaženky.

Správanie sa pri stretnutí stropu počas povodní

Takže sa zhlboka nadýchnite ... a bežte k "hrdinovi triumfu" - musíte zastaviť katastrofu, to znamená vypnúť vodu, vypnúť kohútiky, atď. Tiež čo najskôr odpojte elektrickú sieť, vypnite všetky spotrebiče.

Identifikácia zodpovedných osôb

Všetko závisí od toho, čo presne prešlo. Ak je to napríklad spoločná stúpačka, potom odpoveď na oddelenie bývania je, že táto organizácia by mala pravidelne monitorovať ich prevádzkový stav.

Ale sprcha spôsobená prasknutím batérie alebo poškodenou hadicou do mixéra znamená len jednu vec - proces bude priamo s obyvateľmi (vlastníkmi) bytu.

Kam ísť, ak sú susedia zaplavení?

Po informovaní /varovaní susedov (nepotiahnite potešenie) a zabránení možného skratu odstránením všetkých domácich spotrebičov a iných elektrických spotrebičov zo zásuviek, by ste sa mali obrátiť na organizáciu obsluhujúcu dom - ZhEK, DEZ, REU a tiež urýchlene zavolať špecialista na služby. Koniec koncov, nie sú vylúčené situácie, keď nie je možné vyrovnať sa s nadmerným únikom vody.

Povoľuje sa včasné zavolanie inštalatérarozsah nehody sa nepokročí

Nuž, voda už neplaká a teraz je to akt, v ktorom sa uvádza príčina úniku vody (porucha miešača, prelom chladiča, chyba pružného pripojenia umývacieho zariadenia), údajný odporca (bývanie a komunálne služby). ) a výšku škody spôsobenej na vašej oprave, majetku.

Akt plnenia musí nevyhnutne obsahovať aj tieto položky:

  • zloženie komisie;
  • dátum a presný čas prijatia žiadosti;
  • čas, počas ktorého bol únik odstránený (nehoda).

Pozor! Tento zákon nesmie popisovať vzniknuté chyby v nábytku, elektroinštalácii, technológii. Je to váš prípad? Nebojte sa a prestaňte trvať na vytváraní týchto bodov. Nezávislý znalec (ktorý sa má stať vaším ďalším oficiálnym „hosťom“) v hodnotení bude nevyhnutne zahŕňať všetky dotknuté položky v ďalšom dokumente „tejto dokumentácie“.

Okrem zástupcov príslušných štruktúr musí byť akt podpísaný obeťou a (ideálne) vinníkom. Rovnako ako zástupcovia starostlivej verejnosti - ostatných susedov. Ak však s „inými“ problémami zvyčajne nevznikne, potom nedobrovoľní organizátori „povodní“ nechcú vždy vydávať autogramy na dokumenty, ktoré prispievajú k vyprázdňovaniu vlastných vreciek. A to je v princípe celkom vysvetliteľné - v odmietnutí uznať škodlivú angažovanosť sa prejavuje obranná reakcia, ktorá je pre každého človeka prirodzená.

​​
Tvrdá realita: klasická reakcia ZhEKA

Pokiaľ ide o tento konkrétny akt, musí byť vypracovaný v deň nehody. Je jasné, že vysoko rešpektovaná komisia v osobe hlavného inžiniera, inštalatéra a majstra je nezvyčajne zaneprázdnená a nemá nenapodobiteľnú túžbu navštíviť váš mokrý kláštor na chvíľu - ale tu ich musíte rázne priviesť za ruku. Ak sú vaše pozvánky neznáme, verte, že "prídeme zajtra" sa zmení na "čakať až do budúceho týždňa".

Prilákanie nezaujatých susedov

Po zatvorení dverí za apartmánom ZHE pokračujte v „budovaní“ línie obrany. Pozvite ďalších susedov, ktorí nie sú zapojení do incidentu, aby do domu dostali podporu čo najväčšieho počtu svedkov. „Zničenie“ s nimi vyberte fotoaparát alebo kamkordér. Bolo by pekné, keby sa susedia dohodli, že budú v rámci.

Susedia zaplavili vrchol: zaplavený strop v obývacej izbe

Dôležité! Na každom obrázku by mal byť nastavený dátum.

Ukazuje sa, že takéto „vlastné“ dôkazy v niektorých prípadoch sú veľmi užitočné.

Schôdza s nezávislým znalcom

Ako viete, Komisia pre služby v oblasti bývania a verejnoprospešných služieb bola prvou, ale nie poslednou. Najneskôr do 20 dní po nehode by ste mali navštíviť renomovanejšiu spoločnosť - nezávislých odhadcov /zástupcov HREO (organizácia prevládajúca bytové jednotky) za vypracovanie chybného zákona.

Tu sa uistite, že je vnesená do všetkých zrejmých strátpodrobný pohľad. Pamätajte si: toto sú vaše peniaze. Tento dokument by mal čo najpresnejšie odrážať kvalitu povrchových úprav a štruktúr.

Odvážne dokazujú Komisii všetky dôsledky povodní, nábytku (aj jeho obsahu) a domácich spotrebičov. Trvajte na upevnení každej maličkosti. Ak v dôsledku toho, že ste boli zaplavení susedmi, telefónna linka, elektroinštalácia, drahé zariadenie utrpel v byte, informujte o tom oprávnené osoby. V zákone by samozrejme mal byť príslušný záznam (značka).

V žiadnom prípade nepristupujú k odstráneniu následkov (odstránenie tapety, odstránenie laminátu) pred návštevou hodnotiacej spoločnosti. A tiež neponáhľajte k jej "výzve". Koniec koncov, všetky "krásu" niekedy vylezie po niekoľkých dňoch: voda má schopnosť zotrvať v interloor presahy a vytvárať nové škvrny.

Pri chybnom úkone, podobne ako pri povodňovom akte, sa obe strany oboznámia s obrazom. Neochota jednej zo strán podpísať dokument je pevná. Kópia aktu a dostane vinníka a obeť. Ak susedia zaplavili byt nielen pre vás, potom tento dokument by mal byť poskytnutý všetkým núteným účastníkom procesu.

Myslíte si, že toto je miesto, kde byrokracia končí? Ponáhľame sa vás rozrušiť - nie.

Vypracovanie odhadu náhrady škody

Podľa vášho odvolania budú zapojení do staníc na správu bývania a verejných služieb alebo do REER. Ak chcete vykonať túto položku, môžete sa obrátiť na inú kanceláriu, ale musí mať na ňu zákonné práva.

Všetky náklady spojené s administratívou možno bezpečne zahrnúť do budúceho súdneho sporu.

Odborníci vykonávajúci odhad vykonajú svoju prácu na základe chybného aktu a súčasných noriem. Treba brať do úvahy kvalitu stavebných materiálov a ich maloobchodnú cenu. Nebude zbytočné predkladať svoje výdavkové doklady, kontrolovať, či sa o nich samozrejme obozretne staráte.

Čo môžem povedať, takéto súdne spory neprispievajú k posilneniu spoločnosti medzi poschodiami. Chcel by som vám pripomenúť, že pred odchodom na súd musíte byť pevne presvedčení, že páchatelia sú sami susedia.

Prielom potrubia v kúpeľni

Zoznam prípadov, v ktorých je ZhES vinný:

  1. Vadné ventily v potrubiach (vstup, obecný dom), z dôvodu ktorých nebolo možné včas vypnúť vodu.
  2. Nehody vo všeobecnom systéme.
  3. Nedostatočná alebo nekvalitná realizácia opráv a údržby.

Konanie o náhradu škody

Takže vaše okolnosti nespadajú do žiadnej z položiek? Takže vinník je zrejmý. V prípade, že vás susedia zhora zaplavili kvôli nedbalosti alebo nedbanlivosti, udalosti sa môžu vyvíjať nasledujúcim spôsobom:

  1. Náhrada na základe dohody strán. Toto je najlepšia a najpriaznivejšia možnosť. Ušetrený čas pre vás - čiastočne ušetril peniaze pre susedov.
  2. Súdne odškodnenie od spravodlivosti. Takéto zváženie otázky je možné s výškou škody až 50 tisíc rubľov.Proces bude zjednodušený.
  3. Konania na okresnom súde. Možno, že v prípade prekročenia výšky pohľadávky prah 50 tisíc. Takéto konanie môže byť spravidla oneskorené.

Zaplavení susedia - čo robiť?

Môže sa stať, že zdrojom „duše“ bude váš byt. Zaplavili ste susedov - kto je v tomto prípade na vine? Sledovanie toho, čo sa stalo. Možné príčiny nárokov na správu domu sú opísané vyššie. Všetky ostatné "prelomy" úplne na vašom svedomí.

Usilovať sa o mierové riešenie konfliktu: postarať sa o ľudské vzťahy

Ako postupovať? Posaďte sa k susedom a pokúste sa dohodnúť mier. Nepracuje? Ak sa nechcete okradnúť ako lepkavý, neberte „zívanie“. Osobne kontrolujte postihnuté miestnosti, odfotografujte. Máte právo byť prítomný pri vyhotovovaní úkonov o škode.

Videokonzultácia s advokátom

Ak zhrnieme, je potrebné poznamenať, že väčšine povodní možno predísť, ak pozorujete výkonnosť systémov v byte. Suchý strop pre vás a vašich susedov!