Svietidlá a pouličné lampy: vyberte si najlepšiu možnosť

Pouličné osvetlenie nemá v našich životoch malý význam. Svietidlá namontované na stožiaroch, stĺpoch a nadjazdoch zvyšujú optickú viditeľnosť v noci. Svetlo je potrebné tak v širokých uliciach metropoly, ako aj vo dvore malých osád. A ak sa predtým použili cestné svietidlá rovnakého typu a spôsobu distribúcie ako nočné strážne ukazujúce cestu, dnes sú pouličné svietidlá pozoruhodné svojou vonkajšou rozmanitosťou a šírkou použitia. Zóna ich vplyvu sa neobmedzuje len na cesty a chodníky - sochy, fontány, billboardy, fasády budov sa stávajú aktívnymi účastníkmi jednoduchého, ale veľmi efektívneho procesu transformácie vzhľadu okolitého priestoru.

Video: pouličné osvetlenie do dachy

Ktoré svietidlá sú lepšie pre pouličné osvetlenie

Prvý systém pouličného osvetlenia bol vytvorený v Amsterdame v XVII storočí vďaka úsiliu ohňabezpečnosť - Jan van der Heyden. Veľkolepý projekt zahŕňal inštaláciu viac ako 2,5 tisíc svietidiel, ktoré navrhol bez akejkoľvek pomoci. Tieto olejové lampy sa používali až do roku 1840.
Úspešné skúsenosti urýchlili prevzatie a iné mestá. Takže v roku 1807 sa v Londýne objavili plynové lampy pouličného osvetlenia, ktoré boli za súmraku osvetlené lampami. V Moskve začali osvetľovať ulice ešte skôr - od roku 1730.

Koniec 19. storočia znamenal začiatok novej éry, kde vládli elektrické lampy. V XX storočí sú nahradené výbojkami, ktoré sa dodnes používajú.

Požiadavky na nástroje

Vonkajšie osvetlenie sa zásadne líši od vnútorného dizajnu, spôsobu inštalácie a technických charakteristík. Ďalšie priority určujú vlastnosti výberu pouličných svietidiel. Napríklad, ukazovatele chromatickosti, ktoré sú mimoriadne dôležité pri nákupe zariadení pre priestory, v tomto prípade nezáleží. V popredí tejto vlastnosti ako moc (svetelný výkon).

Vonkajšie osvetlenie je usporiadané s prihliadnutím na negatívny vplyv vonkajšieho prostredia
.

Toto je dôležité!
Svetelná účinnosť - pomer toku svetla k jeho výkonu, inými slovami - účinnosť. Pouličné lampy sú spravidla LED (do 200 lm /W) alebo plynové výboje (85-150 lm /W).

Životnosť je ďalším ukazovateľom, ktorý si zaslúži pozornosť. Vzhľadom na skutočnosť, že nahradenie pouličného osvetlenia - opatrenia s vysokým podielom ľudskej práce, ktoré si vyžaduje zapojenie špecializovaných zariadení, \ tdlhá doba „života“ je významným plusom, ktorý musia mať vonkajšie inštalácie.

Výber nuansy

Musia sa vybrať svietidlá na pouličné osvetlenie, pričom sa musia dodržiavať tieto kritériá:

  • klimatické charakteristiky územia;
  • 46. intenzita premávky v osvetlenej oblasti;
  • zohľadňujúce negatívny vplyv vonkajšieho prostredia;
  • potrebné ľahké nasýtenie určitých oblastí;
  • ​​
  • inštalačné prvky.

Svietidlá pracujú v podmienkach s vysokou vlhkosťou a extrémnymi teplotami, preto venujte pozornosť úrovni ochrany (IP). Stupeň ochrany indikuje nemožnosť vstupu prachu, vlhkosti a cudzích telies do lampy.

Jedna zo zaujímavých možností organizácie pouličného osvetlenia

Toto je dôležité!
Pre oddelenie svietidiel s elektrickým zariadením je požadovaný stupeň ochrany 23 IP, pre priestor so svietidlom - 54 IP.

Stupeň ochrany je uvedený v osobitnej tabuľke pasu svietidla. Hodnota sa skladá z dvoch čísiel:

  • prvý (1-6) označuje stupeň ochrany proti tuhým telesám vstupujúcim do tela;
  • sekunda (1-8) vykazuje ochranu pred vlhkosťou.

Typy pouličných svietidiel a svietidiel

Pouličné svietidlá sú rozdelené do dvoch typov: všeobecné a špecializované. Tieto sa používajú v námorníctve, v armáde, pri navrhovaní koncertov pod šírym nebom. Patrí medzi ne vyhľadávanie (flotila, armáda), signál (vojnové lode, majáky) a špeciálne projektory (scénické osvetlenie, laserová show). my tiežPrvý typ je zaujímavý - svetlomety na všeobecné použitie, ktoré sú nevyhnutné pre osvetlenie ulíc, budov, atletických ihrísk atď. Takéto zariadenie sa tiež nazýva svetlomety, pretože jeho hlavnou funkciou je zachovať stálosť oblasti osvetlenia, čo prispieva k vizuálnemu oddeleniu objektu od pozadia a od životného prostredia.

Kruhovo symetrická konfigurácia radu osvetľovacích zariadení

Klasifikácia pouličných svietidiel je pomerne rozsiahla. Podľa princípu rozloženia svetla sú rozdelené na symetrické a kruhové symetrické. Symetrické sú zase rozdelené na jednoplošník a dvojplošník.
Oddelenie je založené na číselnom vyjadrení svetelnej intenzity, uhle svetelného toku a svetelných optických konštánt (krivky svetelnej intenzity), ale najbežnejšia klasifikácia je založená na type použitých svietidiel.

Halogénové pouličné lampy

Perfektne prenášajú farbu a vytvárajú ilúziu smerového bodu slnečného žiarenia alebo mäkkého bez tieňa. Používa sa na osvetľovanie mostov, budov, reklamných tabúľ. Podľa princípu fungovania sú halogénové žiarovky podobné klasickým žiarovkám, do tlmivého plynu sa pridávajú len fluór, bróm, jód a iné halogény, ktoré 2-krát zvyšujú „životnosť“.

Halogénové pouličné svietidlo: výkon napätia a intenzita svetelného toku je možné nastaviť pomocou stmievača

Toto je dôležité!
V súčasnosti sa vyrábajú halogénové žiarovky rôznych výkonov - od 3 do 20 000 wattov.

že takéto svetelné zdroje nie sú plynové, vysoký farebný a svetelný výkon umožňuje ich použitie v najmodernejších modeloch osvetľovacích zariadení. Medzi výhody patrí možnosť nastavenia výkonu prostredníctvom stmievačov, vysoká bezpečnosť optických priehradiek a schopnosť pracovať za akýchkoľvek podmienok.

77) Kovové halogenidové výbojky

Výbojky, ktoré dodávajú chladné, jasné svetlo, fungujú ako zdroj svetla. Je to ideálna voľba pre osvetlenie výstavných centier, nákupných centier, otvorených priestorov. Hlavnou výhodou je necitlivosť na náhle prepätia.

Kovové halogenidové reflektory nereagujú na prepätia

Mali by sa uviesť aj ďalšie výhody: prípustnosť posilnenia technických priorít prostredníctvom pevného prípadu, dlhej životnosti, širokého rozsahu teplôt farieb.

Toto je dôležité!
Teplota farebných bodových svetiel kovového halogenidu sa pohybuje od 3000 do 20 000 K. Najvyššie hodnoty sa približujú spektru denného svetla.

Sódiové výbojky

Vyznačujú sa nízkou reprodukciou farieb, vykazujú však žlté farebné spektrum. Najčastejšie sa používajú v krajinnom dizajne. Svietidlá sú vybavené vysokotlakovými sodíkovými výbojkami, ktorých prevádzka je založená na luminiscencii sodíkových pár v banke pomocou elektrického výboja.

Sódové svietidlo sa vyznačuje vysokým svetelným výkonom s nízkou spotrebou energie
.

Energeticky úsporné žiarivky na báze pouličného osvetlenia na báze sodíka sa vyznačujú nízkou reprodukciou farieb pri pomerne vysokom svetelnom výkone. To znamená, že takéto projektory tvoria žlté svetelné pole, ktoré vyrovnáva ostatné farby. Ale slušná životnosť (viac ako 30 000 hodín) kladie sodíkové reflektory do kategórie najnáročnejších a najekonomickejších zariadení pre pouličné osvetlenie.

LED svietidlá na osvetlenie vonkajšieho osvetlenia

Sú charakteristické vynikajúcim podaním farieb a veľkým kontrastom. Hlavnými výhodami sú zvýšená životnosť, hospodárnosť, vysoká odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Rozsah použitia LED pouličných svietidiel je široký: návrhári ich používajú v krajinnom, interiérovom, architektonickom osvetlení.

Toto je dôležité!
Výkon LED reflektorov je 15-30 W, životnosť je 100 000 hodín.

LED lampy sú skupinou LED v jednom balíku

Na implementáciu rôznych typov osvetlenia sa môže použiť jeden vyhľadávač alebo skupina v závislosti od sledovaných cieľov. Preto je vhodnejšie inštalovať lampy okolo obvodu v pravidelných intervaloch, aby sa osvetlila veľká budova, zatiaľ čo jedno svietidlo stačí na osvetlenie pamiatky. LED bodové svetlá umožňujú vytvárať zaujímavé efekty pri vonkajšom osvetlení.

Monochromatické prevedenie poskytuje jasné, rovnomerné osvetlenie objektu. Plnofarebné - nepostrádateľné pre vytváranie originálnych svetelných dynamických efektov, poháňanýchautomaticky.

Videá: svieti pouličné osvetlenie vlastnými rukami

Videá: LED lampy a svietidlá Nord

To sú hlavné typy pouličné osvetlenie, ktorého použitie poskytuje nielen pohodlný pohyb na temné mesto, ale a dáva okolitej krajine individuálny a nezabudnuteľný vzhľad.