Technika pokládky parkiet: v byte bude luxusná podlaha

Parkety tradične evokujú asociácie s nádhernými palácovými komorami, elegantnými vilami a renomovanými inštitúciami. Tento pohľad zostal od čias kráľovských čias, kedy bola umelecká drevená podlaha považovaná za znak prosperity a preukázala vysoké sociálne postavenie majiteľov domov. Tieto parkety sú stále veľmi populárne, aj napriek vysokým nákladom v porovnaní s inými podlahami a zložitosťou inštalácie. Lakovaný povrch parketovej podlahy dokonale vyhovuje každému interiéru a dodáva mu dômyselnosť a lesk. V tomto článku sa bližšie pozrieme na taký proces, ako položiť parkety vlastnými rukami, a predstaviť niekoľko tipov, ktoré vám neumožňujú minúť ďalšie finančné prostriedky na odborníkov, nezávisle a rýchlo produkovať všetky potrebné práce.

Stojí za to položiť parkety

Mnohí v tejto podlahe priťahuje len jej vonkajšia krása a majú tendenciu stať sa jej vlastníkmi bez toho, aby poznali úskalia, ktorým môžu čeliť. , Nezabudnite, že parkety sú prírodné drevo, ktoré si vyžaduje osobitnú starostlivosť, aby si zachovala svoje kvality a atraktívny vzhľad.Prevádzka. Tento materiál je veľmi citlivý na vplyv veľkých klimatických faktorov. Dokonca aj najmenšia zmena vlhkosti a teploty v miestnosti môže spôsobiť nevratné poškodenie vašej podlahy, ako sú trhliny alebo opuchy.

Skôr ako sa rozhodnete pre výber podlahy, môžete si myslieť, že si môžete zachovať potrebnú mikroklimatickú parketovú podlahu? Je to práve kvôli neustálym výkyvom mikroklímy, ktoré v žiadnom prípade nemôžu byť položené v suteréne a polopodzemných priestoroch, saunách, kúpeľniach, WC, zimných záhradách alebo ako kryt pred bazénom. Zvýšená vlhkosť v takýchto priestoroch znamená ohnutie kocky.

Kvalitné parkety po mnoho rokov potešia svojich majiteľov svojím nádherným vzhľadom
.

Nadmerné sušenie parkiet tiež vedie k rovnakým zlým dôsledkom, preto v miestnostiach s nedostatočnou vlhkosťou je najlepšie inštalovať špeciálne zvlhčovače vzduchu.

V zásade všetko toto úsilie nebude zbytočné, pretože výsledok bude veľkým estetickým pôžitkom pri pohľade na elegantnú podlahovú krytinu.

Metódy ukladania parkiet

Existuje mnoho spôsobov, ako pokladať parkety:

 • rovná a uhlopriečka paluby s odsadením ½, 2/3 alebo 1/3;
 • 30. rovný a diagonálny vianočný stromček z jednej, dvoch, troch alebo štyroch dosiek:
 • rovné a diagonálne štvorce;
 • 32) rovné a diagonálne pletivo;
 • umelecké diela.
Výberspôsob kladenia závisí len od osobných preferencií

Každý z nich je dobrý svojím vlastným spôsobom a záleží len na osobných preferenciách majiteľa, aké metódy ukladania parkiet budú zvolené pre jeho dom. Najjednoduchšia metóda sa považuje za „deck“ alebo „run-up“. Parkety v tomto prípade sú striktne paralelné. Tento pohľad je možné použiť aj pri delení parketového vzoru na jeho časti.

Podlahy položené v štvorcoch, podliehajúce dôkladnému dodržiavaniu technológie, majú zvýšenú odolnosť voči deformácii. Usporiadanie rybieho kosti sa líši usporiadaním líšt: pri tomto spôsobe sú usporiadané v uhle 90 ° voči sebe a 45 ° voči stenám.

Všeobecná príprava na prácu

Po prvé, mali by ste vypočítať podlahu a zakúpiť všetky potrebné materiály naraz, ako aj preglejku, ktorá bude potrebná na vyrovnanie základne. To všetko musí byť vopred zavedené do miestnosti, kde sa plánuje inštalácia parkiet, a nechať sa na pár dní, aby podlaha a preglejka získali svoje vlastné vlastnosti.

Aj keď je materiál „odpočívajúci“, je potrebné sa o tento nástroj postarať, aby sa v najdôležitejšom momente nechodilo nakupovať, strácalo drahocenný čas a strácalo nervové bunky. Čo potrebujete na pokládku parkiet? Po prvé, žiadne kvalitné stavebné práce nie sú nemysliteľné bez meracieho nástroja. Pripravte sa na:

 • stavebné námestie;
 • meracie prístroje alebo pásky;
 • úroveň budovy(je lepšie, ak sú obidva typy po ruke: kvapalné a laserové);
 • 47) koľajnice meradla;
 • šnúra.
 • ​​

Okrem toho budete potrebovať obrovské množstvo pracovných nástrojov:

 • kladivo a drevené kladivo;
 • 52) šrot s sťahovákom;53) cyklus;54) kliešte;
 • razník;
 • 56) rukoväť s niekoľkými náhradnými čepeľami;
 • sekáče a sekáče rôznych veľkostí;
 • kotúčové a kruhové píly;
 • brúska;
 • vrták s perforačnými funkciami;
 • elektrické hoblíky;
 • malá ručná brúska (určite bude potrebná v miestach, kde sa nedosiahne masívnejšia brúska).

Príprava podkladu na montáž

Kvalita budúcej podlahy závisí od riadne pripraveného povrchu podkladu. Ak je táto fáza nedbalo prijatá, je nepravdepodobné, že parkety, bez ohľadu na to, aké krásne a luxusné to bolo na prvom mieste, vás potešia svojím atraktívnym vzhľadom.

Ak je staré drevené podlahy z perom a drážkou a uložené v ideálnom stave (to znamená, že nie je vŕzganie, neklesá a pohyblivé sedačky je pevne na dobre sušené nosníky impregnované antiseptickým roztokom), a potom, ktorým sa parkety je možné vykonávať priamo k nemu. Jediné, čo je potrebné urobiť, je vložiť vodotesnú preglejku na lepidlo a upevniť ju samoreznými skrutkami, pričom ich hlavy pritlačte aspoň 5 mm.

Ak je podlaha betónová a jej nerovnosti sú menšie ako 2 mm na každé 2 metre, vypočítané v ľubovoľnom \ tsmer, to stačí urobiť so samonivelačnou zmesou, ktorá tiež obsahuje listy vodotesnej preglejky.

Jedným zo spôsobov vyrovnania povrchu základne pod parketami je inštalácia oneskorenia

V opačnom prípade bude potrebné použiť zložitejšie metódy prípravy, ako napríklad:

 • kladenie parkiet na guľatinu;
 • pokládka parkiet na betónový poter.

Pozrime sa na ne podrobnejšie:

 1. Pokládka parkiet na guľatinu.Táto možnosť je dobrá, pretože nevyžaduje časovo náročné sušenie základne a tiež odstraňuje špinavú prácu. Okrem toho v podzemných priestoroch môžete usporiadať akékoľvek komunikačné siete, alebo jednoducho zlepšiť tepelnú a zvukovoizolačnú schopnosť podlahy pokládkou izolácie do dutín. Priehyby sú položené kolmo na plánovaný smer parkiet a predtým sú ošetrené špeciálnymi antiseptickými roztokmi. Je lepšie použiť nastaviteľné guľatiny, ktoré vám umožnia rýchlo zarovnať povrch základne jednoduchým otočením skrutiek, ale ak to nie je možné, potom sú bežné guľatiny upevnené skrutkami od seba 500 mm, pričom hlavy sa tiež ponoria do stromu. Po tomto, úroveň dosiek je vyrovnaný s malými klinmi a preglejky listy sú položené na ne.
 2. Pokládka parkiet na betónový poter.Tento typ výcviku by sa mal zvoliť, ak je rozdiel vo výške podlahy väčší ako 2 mm na každých 200 mm. Na začiatku je betónový podklad vodotesný fólioualebo plastová fólia, zatiaľ čo jej okraje sú zobrazené na spodnej strane steny. Potom sa betónový roztok naleje a nechá sa sušiť po dobu 1-1,5 mesiaca. Následne sa základný povrch natrie a nanesie sa naň špeciálne lepidlo. Teraz, podobne ako predchádzajúce metódy, môžete začať, ktorým sa preglejky.

Dôležité: pred pokládkou musí byť preglejka rozdelená na malé štvorčeky s rozmermi približne 400 x 400 mm a jej rady by mali byť umiestnené tak, aby štyri rohy plátov neboli spojené na jednom mieste.

Jeden zo spôsobov vyrovnania základne pod parketami - poter

Tip: po položení preglejky je lepšie ho vyleštiť. Zabránite tým možným výškovým rozdielom. A tiež nechať "usadiť" pred položením parkiet po dobu 3-4 dní.

Technológia pokládky vlastnými rukami

Najprv musíte dosiahnuť potrebnú mikroklímu v miestnosti: teplota by mala byť nad + 18 ° C a vlhkosť okolia by mala byť okolo 60%. Pred prácou, bez ohľadu na to, aký typ inštalácie bol zvolený, je potrebné položiť majáky, ktoré môžu byť umiestnené ako v dvoch počiatočných radoch pozdĺž dlhej steny, tak pozdĺž stredovej osi miestnosti. Pre správne umiestnenie radov majákov naprieč izbou napnutou šnúrou, umiestnenou nad povrchom základne vo výške rovnajúcej sa hrúbke jednej lamely.

Najlepšie je šíriť hada majáka na horúci tmel, ktorý má vlastnosť rýchleho spevnenia a neumožňuje, aby sa lamely v prípade, keď saďalšia práca. Ak je zvolená uhlopriečna metóda položenia parkiet, rad-majáky by mali byť umiestnené na uhlopriečke základne.

Dôležité: ak sa podľa usporiadania návestného hada ukáže, že v dôsledku toho vyjde nepárny počet radov, mal by sa posunúť o ½ dĺžky podlahovej dosky.

Pokladanie parkiet: presnosť spojov zaisťujú hrebene a drážky
.

Technológia pokládky parkiet závisí od vybraného materiálu. Najčastejšie sa parketové podlahy prijímajú z jednotlivých matríc (tzv. Kusových parkiet). Moderné lamely majú po celom obvode alebo pozdĺž okrajov hrebene a drážky, čo uľahčuje ich vzájomné spojenie. Začnite pracovať nevyhnutne zo steny, najviac vzdialenej od dverí, aby nedošlo k poškodeniu čerstvo položeného náteru pri výstupe.

Medzery medzi parketovými lamelami by mali byť vždy tmelené
.

Na podklad sa nanesie vrstva lepidla a každý pásik je v tomto roztoku mierne zapustený a jeho plátno je pevne pripevnené k už položeným radom pomocou paličky. Aby sa predišlo posunu pri následnej práci, je dodatočne zaistený 3 špeciálnymi čapmi, ktoré sú dosiahnuté razníkom.

Pri pokládke parketovej podlahy, ktorá je štítom akéhokoľvek tvaru, zloženým z niekoľkých dosiek a pripojených k prednej strane hrubým papierom, sa lepidlo nanáša na základňu a rozdeľuje pomocou zubovej stierky a štíty sú na nej položené. Na dosiahnutie lepšej priľnavosti by mali byť vykladané parketyvyvaliť kovový valček. Po úplnom vyschnutí lepidla sa papier odstráni.

Je lepšie lakovať parkety špeciálnym valčekom

Dôležité: bez ohľadu na to, ako sú parkety položené, medzi ňou a stenami je potrebné ponechať deformačné medzery najmenej 10 mm.

Existuje aj iný spôsob úpravy - umelecký, ale nebudeme o tom hovoriť v rámci tohto článku, pretože jeho inštalácia si vyžaduje vysoko profesionálne zručnosti na rezbárske práce a nie každý majster (najmä začiatočník) môže kvalitatívne zvládnuť túto prácu.

Umelecké parkety vyžadujú zručnosti pri rezbárstve

Po dokončení inštalácie podlahy musí byť jej povrch ottsiklevat. Teraz je základňa leštená najkvalitnejším brúsnym papierom, tmelom, základným náterom so špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zachovávajú farbu stromu, a potiahnuté lakom v troch vrstvách. Okrem toho, každá vrstva je nutne sušené a leštené (to pomáha zbaviť sa malých drevených pilín vznesených v procese lakovania).

Pokládka parkiet - video

Dúfame, že video, ktoré sme predložili, vylúčilo posledné otázky týkajúce sa kladenia parketových podláh. Teraz všetko záleží na vašej trpezlivosti, pretože práca je namáhavá a náročná, ale všetko úsilie bude odmenené krásnou podlahou, ktorá vás bude po mnoho rokov potešovať a spôsobovať závist priateľov a známych.