Technológia aplikácie samonivelačnej podlahy, špecifiká a postupnosť liatia

Spomedzi mnohých spôsobov, ako vytvoriť povrch podlahy, je špeciálne miesto obsadené samonivelačnými podlahami. Popularita je vďaka početným priaznivým vlastnostiam - povlak je trvanlivý, odolný voči oderu, hladký, odolný voči zmenám teploty a vlhkosti. Ak sa rozhodnete radikálne zmeniť dizajn miestnosti, potom najcennejším nálezom budú nepochybne samonivelačné podlahy - aplikačná technológia vám umožní stelesniť akékoľvek dizajnové nápady na zdobenie podlahy - od imitácie dreva, mramoru, kameňa až po vytvorenie farebných a dokonca trojrozmerných obrazov.

Jednou z najdôležitejších vlastností polymérnych povlakov je jeho hrúbka. Odolnosť voči oderu závisí od povahy látky tvoriacej film a od hrúbky podlahy. Je možné podmienečne klasifikovať polymérne povlaky podľa prevádzkovej životnosti nasledovne: minimálna životnosť pre tenkovrstvové nátery, priemerný ukazovateľ pre samonivelačné podlahy, maximálna životnosť vysoko plnených podláh.
Najdôležitejšou a najtrvalejšou etapou inštalácie samonivelačných podláh je príprava nadácie, ktorá by malabyť opatrne vyrovnaný. Ak má povrch aspoň mierny sklon, potom celá sypká hmota jednoducho prúdi do dolného rohu.

Jednou z významných výhod samonivelačných podláh je schopnosť vytvoriť povrch s 3D efektom
.

Východisková norma: príprava

Pre dodatočnú tepelnú izoláciu podlahy sa odporúča položiť na podlahové dosky rovnomernú vrstvu expandovanej hliny. Cement-piesok poter (môžete urobiť vodu, piesok a cement sami, alebo použiť jednu zo zakúpených zmesí na podlahové potery) by mala byť naliata cez hliník, opatrne vyrovnanie povrchu poteru. Po úplnom vyschnutí poteru môžete podlahu naliať.

Konzistencia zmesi pre samonivelačnú podlahu sa podobá tekutej kyslej smotane. Zmes pre samonivelačnú podlahu pozostáva z živíc a polymérov s rôznymi prísadami a plnivami. Od správnej prípravy povrchu závisí od trvanlivosti samonivelačnej podlahy, ako aj od kvality samotného náteru (žiadne chyby na povrchu). Najpraktickejším podkladom pre samonivelačnú podlahu je betónový poter. Niektorí odborníci hovoria, že základňa môže byť drevená. Napriek tomu vám odporúčame, aby ste sa na drevených podkladoch zdržali samonivelačných podláh kvôli citlivosti dreva na kolísanie teploty a vlhkosti.

Hlavnými požiadavkami na povrch betónu je neprítomnosť nadmernej vlhkosti pri aplikácii základného náteru (zvyšková vlhkosť nie vyššia ako 4%). Po naliatí poteru by mal uplynúť čas potrebný na odstránenie zvyškovej vlhkosti z betónu;čas je pevný a nie je čas na sušenie poteru, je možné použiť epoxidový dvojzložkový základný náter na báze vody.

Ak sa vyskytnú nezrovnalosti, spojka sa musí vopred brúsiť. Tiež brúsenie poteru otvára póry v betóne, čo prispieva k lepšej priľnavosti základného náteru.

Ak je podlaha obložená keramickými obkladačkami, môže sa použiť aj ako podklad pre samonivelačnú podlahu. K tomu budete musieť umývať a odmasťovať dlaždice, potom ošetrovať pôdou (pre lepšiu priľnavosť s nasledujúcou vrstvou). Ak sú k dispozícii voľné dlaždice, sú odstránené a výsledné prázdne upevňovacie body sú vyplnené cementovou maltou.

Technológia podlahovej výplne

Na to, aby práca priniesla očakávaný výsledok, je potrebné dôsledne dodržiavať technologický postup a dodržiavať odporúčania výrobcu zmesi alebo malty.

Prečo sa vyžaduje priming

Základný náter zabezpečí maximálnu priľnavosť medzi drsným povrchom a liatím injektážnej malty

Primer zabraňuje prenikaniu vzduchu do samonivelačnej podlahy, čím zabraňuje tvorbe bublín. Primer sa aplikuje na čistý, pripravený povrch valčekom. Aby sa zlepšila priľnavosť k samonivelačnej podlahe, nie je ešte suchá zem posypaná jemným čistým pieskom. Na základný náter sa používa základný náter na betón, neodporúča sa šetriť základným náterom a ak sa náter rýchlo vstrebáva, znovu ho aplikujte.

43. Vyplnenie základnej vrstvy

Pre racionálnepoužitie materiálov, ako aj zabezpečenie toho, aby povrch samonivelačnej podlahy bol hladký, bez nadúvania a zrazenín, je potrebné starostlivé vyrovnanie základného povrchu podlahy. Hromadná podlaha pozostáva z dvoch vrstiev: základná a povrchová.

Použitie základného náteru

Základná vrstva (hrúbka 2 - 3 mm) sa aplikuje po 6 - 12 hodinách po základovaní, ak sa má aplikovať polyuretánová podlaha a po 12 - 17 hodinách, ak sa má použiť epoxidová podlaha. Základnou vrstvou je kontinuálny povlak aplikovaný liatím. Polymérna kompozícia sa naleje na podlahu, rovnomerne rozložená po povrchu. Ak je pokrytá veľká plocha, polymérna hmota je naplnená striedavými pruhmi. Hmota sa spontánne šíri a vyrovnáva. Na aplikáciu samonivelačnej podlahy pomocou špeciálneho nástroja s nastaviteľnou medzerou (stierka), ktorá umožňuje aplikovať polymérnu vrstvu požadovanej hrúbky.

​​
Valcovanie sypkého materiálu valčekom
\ t

Na odstránenie vzduchových bublín z materiálu sa odporúča valcovanie špeciálneho valca s dlhými hrotmi pozdĺž povrchu pred vysušením základnej zmesi. Valcovanie by sa malo vykonávať v rôznych smeroch, bez odstránenia nástroja z materiálu, po dobu 10-15 minút by ste mali dokončiť proces pred zvýšením viskozity kompozície. Ak sa na výrobu podlahy použila dvojzložková kompozícia, mieste iba množstvo zmesi, ktoré sa môže použiť pred vytvrdnutím. Pri navíjaní povrchu pomocou prevzdušňovacieho valca na topánkachzdobiť "kraskosty", majú špeciálne kovové hroty, ktoré neporušujú tekutý povlak. Pred dlhou prestávkou v práci je nevyhnutné umývať celý prístroj v rozpúšťadle.

Veľa variantov dekoru

Novo vyliate podlahu môžete ozdobiť pomocou polymérového "čipu" kontrastnej farby, alebo pridať ďalšie plnivo, aby podlaha získala ďalší efekt. Glitter, farebné škvrny, viacfarebné škvrny, originálne aplikácie z listov, kúsky dreva, mince, mušle pomôžu vytvoriť jedinečný dizajn podlahy. Táto technika vám tiež umožní vizuálne skryť malé povrchové defekty. Ďalším krokom je aplikácia tenkej vrstvy polyuretánového laku. Lak môže byť farebný, bezfarebný, matný alebo lesklý.

Samonivelačné 3D podlahy vyzerajú obzvlášť zaujímavé - ich výrobná technológia sa vyznačuje použitím vysokokvalitných výtlačkov a transparentných samonivelačných materiálov. Ak máte záujem o možnosť stelesnenia najodvážnejších nápadov na zdobenie, zvážte, ako sa vyrábajú 3D samonivelačné podlahy - video technológia je uvedená nižšie.

Naplňte povrchovú vrstvu

Po 24 hodinách po nanesení podkladu, najneskôr však do 48 hodín, môžete aplikovať konečnú vrstvu (hrúbka 1-2 mm). Aby sa zlepšili chemické vlastnosti povlaku a zachoval sa charakteristický lesk, odporúča sa podlahu doplniť tenkou vrstvou polyuretánového laku. Výsledný bezšvový povlak je monolitický, prakticky sa nezráža teplotou, ale sú potrebné teplotné spoje vo dverách a pozdĺž stien.Rez cez potrebné, potom by ste mali vyplniť špeciálnym tmelom.

Samonivelačné podlahy 3D video technológia


Pred nanesením povrchovej vrstvy riadne pripravte podklad: očistite povrch na natieranie alebo lakovanie. Podlahu je možné aplikovať v jednej vrstve alebo v niekoľkých vrstvách. Ak je podlaha reprezentovaná niekoľkými vrstvami, potom pred aplikáciou ďalšej vrstvy je každá predchádzajúca vrstva leštená.

Užitočné odporúčania a tipy

Je dôležité riadiť sa pokynmi na aplikáciu zmesi na samonivelačnú podlahu, obzvlášť dôležitá je teplota. Ak sa kompozícia aplikuje pri teplote výrazne nižšej, ako je uvedené v inštrukciách, zmes sa vytvrdzuje po dlhú dobu, bude sa šíriť zle, bude potrebné omnoho viac zmesi a vzhľad povlaku nemusí spĺňať očakávania. Zvýšená teplota urýchľuje vytvrdzovanie zmesi, ale negatívne ovplyvňuje kvalitu kompozície (vzhľad a trvanlivosť povlaku trpí). Pri vylievaní podláh v miestnosti sa musí udržiavať konštantná teplota, kým zmes nestuhne. Zvýšenie teploty počas tuhnutia vedie k tvorbe bublín. Základný náter by mal nastať aj pri konštantných ukazovateľoch teploty vzduchu a podkladu, aby sa zabránilo vzniku chýb. Prudký pokles teploty vzduchu spôsobí, že sa na povrchu vytvorí kondenzácia. Za takýchto podmienok je neprípustné vykonávať prácu. Nevytvrdený náter by mal byť chránený 24 hodín pred kontaktom s povrchom.vlhkosť. V prípade vniknutia vlhkosti bude proces vytvrdzovania narušený, povlak bude biely, na povrchu sa objavia bubliny a póry. Je dôležité udržiavať povrch čistý a zaistiť dostatočné vetranie.

Samonivelačné podlahy na realizáciu odvážnych konštrukčných riešení

Video: technológia podlahového plnenia


Na základe predložených fotografií a videí môžete pridať iba celkový dojem z tejto metódy podlahy, ale napriek určitým ťažkostiam s výkonom, výsledok presahuje všetky očakávania.