Technológia, ktorou sa linoleum do-it-yourself: všetky spôsoby a video tutorial

Kladenie linolea je zodpovedným procesom, ktorý si vyžaduje vedomosti o množstve technologických nuansy a prítomnosti aspoň základných stavebných zručností. Kvalita a odolnosť tejto podlahy bude závisieť od kvality podlahy. Preto sa oplatí pristupovať k otázke "plne vyzbrojenej", ktorá predtým podrobne študovala technológiu kladenia linolea. Je dôležité mať predstavu o existujúcich metódach podlahových krytín, aby ste si vybrali ten najvýhodnejší.

Príprava materiálov a nástrojov

 1. Priamo linoleum správnej veľkosti (bolo by skvelé, keby šírka kotúča stačila na uloženie materiálu do jedného listu). Nezabudnite poskytnúť rezervu 10 cm zo všetkých strán
 2. Odstraňovač škvŕn
 3. Vysávač
 4. Konštrukčný nôž vybavený čepeľami v tvare háčika a rovnými vymeniteľnými čepeľami
 5. Pravítko (lepšia ako kov)
 6. Nožnice (veľké)
 7. Lopata
 8. Lepidlo na švy
 9. Špeciálne lepidlo vo forme tmelu na báze vody
 10. Obojstranné lepiaca páska na vinyl

Pripravte sa na prácu

1.Vytvorte správne pracovné podmienky. Usporiadajte sa v miestnosti, vyčistite a umyte, uistite sa, že nie sú žiadne návrhy. 2 dni pred a 2 dni po podlahe je potrebné udržiavať v miestnosti stabilnú teplotu (nie menej ako 18 stupňov) a vlhkosť (nie viac ako 60%).

2.Pripravte povrch.Najskôr odstráňte podlahové lišty. Potom z podlahy odstráňte všetok odpad, prach, drobky, mastnotu. Mal by byť úplne suchý, čistý a hladký. Neodporúča sa položiť linoleum na predchádzajúcu podlahovú krytinu.

Podlahová krytina s preglejkou pred linoleovou podlahou

Ak plánujete položiť linoleumna betónovú podlahu , postačí tesnenie všetkých medzier a stačí ich vysať. Môžete sa predhriať. K tomu, na betón alebo cement základ musí nalepiť drevovláknitú dosku (drevovláknitá doska). Ak je to žiaduce, tieto listy sa môžu aplikovať v 2 vrstvách - jednej z mäkkých dosiek a druhej - polotuhej.

Ak sa má linoleumpoložiť na drevenú podlahu , najprv sa uistite, že všetky podlahové dosky sú bezpečné, kladivom všetky klince. Na vrchole dosiek nebude zbytočné položiť preglejku a potom ju upevniť klincami (každý klin - po 10 cm). Kĺby - brúsiť a oshkurit.

Ak je staráschátraná podlahová krytina , potom ju demontujte, rozmazajte nepravidelnosti a praskliny stierkou. Potom leštiť.

3.Pripravte náter.Linoleum musí stáť 2 dni v miestnosti, kde sa plánuje položiť. Valce by mali byť umiestnené zvisle.

Je to dôležité! Ak sa linoleum kúpi v zime, na mrazivých dňoch, potom sa nedá okamžite položiť, bez prípravy. Roll, priniesol z chladu, nemôžete ani nasadiť. Faktom je, že pri vystavení teplotám mrazu sa linoleum stáva krehkým. Je určený výhradne pre vykurované miestnosti. Preto sa uistite, že sa valce pri izbovej teplote prirodzene zohrievajú.

Približne jeden deň pred položením by sa valce mali zvinúť, narezať a položiť plátno na podlahu tak, aby sa vyrovnali. Rezané plátno s ohyby (10 cm) na stenách a pri zohľadnení rôznych výklenkov a dverí. Položte ich pozdĺž najdlhšej steny. Je dôležité, aby linoleum ležalo a ustupovalo svojou vlastnou gravitáciou. Väčšie plátna dokážu pojať menšie plátna, aby sa zlepšil vyrovnávací účinok.

Je potrebné, aby rolky linolea zostali niekoľko dní v teplej miestnosti
.

Môže sa stať, že položenie podlahy jedným plátnom nebude fungovať a musíte ho vymyslieť z rôznych kusov. Tu je dôležité zabezpečiť, aby sa vzor zhodoval. Zvážte nasledujúce vlastnosti:

 • Mramorové a monochromatické linoleum plátna sa ukladajú kolmo v smere svetla na vonkajšie steny tak, aby švy neboli viditeľné.
 • maľby vzorovaného linolea sú usporiadané pozdĺžne, starostlivo spájajúce vzor. Pozdĺž stohu aj na chodbách a bez ohľadu na obrázok.

V miestnostiach zložitého tvaru (so stĺpmi, tvarovanými stenami, rúrami atď.) Linoleumrozmiestnené na podlahe, označte obrysy stien pravítkom a vystrihnite, s ohľadom na prídavky. Konečné orezanie sa vykonáva po lepení, dodatočne vynechaných a lepených hranách tmelom.

Ak plánujete upevnenie linolea obojstrannou lepiacou páskou, odporúča sa lepidlo prilepiť k podkladu po celom obvode a ponechať horný ochranný povlak.

Technológia kladenia linolea

Pokládku linolea možno vykonať tromi spôsobmi:

 • bez upevnenia, t.j. voľnej inštalácie;
 • na lepiacej páske;
 • na lepidlo (tmel na báze vody).

Výber konkrétnej metódy závisí od plochy podlahy a plánovaných podmienok jej prevádzky.

Ak je miestnosť malá (do 20 m2 M.) A podlaha nie je ľahko ovládaná, potom je celkom vhodná metóda voľného ukladania .Normálny pohyb osoby nad náterom nespôsobuje vážnu deformáciu.

Ak hovoríme o miestach s rozlohou viac ako 20 metrov štvorcových, kde sa má pohybovať ťažkými predmetmi (nábytok, vybavenie atď.), Potom je potrebné dimenzovanie linolea. V opačnom prípade sa nedá vyhnúť jeho napučaniu, natiahnutiu a trhaniu. Dokonca aj jednoduchý pohyb nábytku môže vyvolať pohyb linolea. Vo veľkej miestnosti s malým krížovým linoleom je možné upevniťlepiacou páskou.Ak je priepustnosť vysoká, potom lenpre špeciálne lepidlo.

Linoleum na lepidlo

Pokládka linolea bez upevnenia

 1. Aby sa dosiahla flexibilita linolea, držte hodeň pri teplote 18 gramov.
 2. No, ak je šírka plátna dostatočná na pokrytie celej podlahy. Je len potrebné znížiť plátno, ktoré zodpovedá tvaru miestnosti (vrátane dverí, všetky druhy výklenkov). Nezabudnite na každú stranu ponechať príspevok na šev, ktorý nie je <<;
 3. Utiahnite prídavky, nechajte kryt ležať jeden alebo dva dni.
 4. Možno budete musieť ukotviť niekoľko jazdných pruhov, a potom musíte byť obzvlášť opatrní, aby ste sa uistili, že vzor sa na nich zhoduje. Obvykle je vzor rovnaký pri spájaní pásov pozdĺž rovnej čiary rezu.
 5. Stáva sa, že vzor pozdĺž čiary rezu z výroby sa nezhoduje. V tomto prípade budete musieť strihať prúžok. Poradie činností bude nasledovné: plátna by sa mali prekrývať takým spôsobom, aby vzor na spodnej aj hornej strane mohol byť prispôsobený. Kovové pravítko by sa malo položiť na čepele a držať pomocou rezačky (môže to byť konštrukčný nôž) tak, aby sa obe čepele prerezali. Očistite, prúžky by mali byť jasne ukotvené. Treba lepiť tmel alebo obojstrannú lepiacu pásku.
 6. Vnútorné rohy by sa mali deliť šikmo. Takže linoleum bude jednoduchšie vyhladiť a presne obaliť na stenu.
 7. Naneste pravítko tesne pri stene a opatrne odrežte všetok prebytok nožom so špeciálnou čepeľou.
 8. Pri montáži soklovej lišty je lepšie skrutky priskrutkovať do podlahy, nie do steny, takže linoleum bude upevnené po obvode.
Orezávanie prebytočného linolea

Pokládka linolea na pásku

 1. Lepiacu pásku prilepte na základňu bez odstránenia hornej ochrannej vrstvy. Lepidlo prilepte po obvode, ako aj v spojoch a v celom nátere v ľubovoľnom poradí.
 2. Rozprestrite, odrežte linoleum, nechajte plátno odpočívať.
 3. Príspevky na orezanie.
 4. Lepidlo prilepte na stenu.
 5. Zdvihnite plátno na stenu, na ktorú je prilepené, potom postupne odstráňte ochrannú vrstvu z pripojených pások a nalepte linoleum na celú plochu.
 6. Urobte to isté s ostatnými plátnami.
Pokládka linolea lepiacou páskou

Ako nalepiť linoleum

 1. Odklopte okraj plátna, opatrne prikryte základňu lepidlom (tmelom). Umiestnite plátno na podlahu, potom vráťte opačný okraj linolea na miesto aplikácie tmelu. Prilepte nasledujúcu časť základne. Vložte linoleum na miesto.
 2. Vyhladzujte plátno od stredu k okrajom, pričom vyhadzujte všetok vzduch spod plachty. Na tento účel použite valček.
 3. Na vyhladenie linolea v blízkosti stien použite stierku.
 4. Pripevnite kovové pravítko k stene a odrezte prebytok stavebným nožom s čepeľou. Čepele vymieňajte častejšie.
 5. Nenechajte sa ponáhľať, aby ste si priniesli nábytok. Čas lepenia si môžete prečítať na obale lepidla.
 6. V prípade potreby možno spoje opracovať. Na úpravu linolea sa používajú špeciálne transparentné lepidlá. Niekedy sa nazývajú tesniace kvapaliny.Spojenie s týmto lepidlom je však potrebné vyplniť deň po podlahe linolea.

Pokládka linolea: video

Ako vidíte, položenie linolea vlastnými rukami nie je ľahká úloha, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Na výrobu vysoko kvalitných podláh nestačí technológia.